Cosmetice fara parabeni

  •  
    • 167 mesaje
    22 Iun 2005, 13:14
    0 0
    Mai eu nu cred ca e cazul sa cadem intr-o extrema acum ... aici era vb de efectul parabenilor si legatura lor cu cancerul la sani, eu am vrut sa spun doar ca parabenii sunt pur shi simplu nishte conservantzi, la fel ca oricare altzii, si nu au cum sa provoace cancer cu exceptzia deodorantelor de subratz si nici macar in cazul lor nu este ceva dovedit ... deci mesajul era "Nu va mai panicatzi cu parabenii!". Cat despre celelalte chimicale din cosmetice nu stiu cat de mult rau fac insa eu una nu imi pot imagina sa folosesc sapun si atat ... sunt total dependenta de laptele de corp de exemplu. Ca si de balsamul de par, crema de fatza si multe altele, asta fara sa mai includ produsele de machiaj. Pielea mea se usuca foarte repede fara crema, paru imi sta ca un maturoi fara balsam si masti de par etc ... in plus eu nu am vazut vre-un studiu care sa semnaleze o rata a mortalitatzii mai mare sau o varsta mai scazuta de cand se folosesc produsele cosmetice



    Apropo am in bloc o cucoana adepta absoluta a sapunului de casa si atat care mereu afirma de cate ori are ocazia cu mare mandrie "eu nu am dat pe fatza in viatza mea cu nimic!" ... tot ce pot sa spun e ca se vede In sensul ca are 50 de ani si arata ca la 75
  •  
    • 118 mesaje
    22 Iun 2005, 13:44
    0 0
    Pai daca folosesti sapun normal si atat..rezultatul va fi par ca matura si piele uscata. Foloseste sapun natural si atat! Sa vezi diferenta macar..nici nu esti curioasa sa incerci?! Sapunul din comert e facut intentionat sa iti lase pielea si parul uscat, ca sa ai nevoie de crème si balsam…ghici cine castiga din situatia asta?
    Despre studiu privind rata mortalitatii si cosmeticele…cum sa existe asa ceva cand aproximativ tot globul foloseste cosmetice. Dar daca vrei poti sa iti folosesti inteligenta si ai vedea ca triburile de eschimosi au o rata a mortalitatii super scazuta, la fel triburi din africa . Ai vazut ce dinti au africanii? Si ce par si ce piele? Si sa nu imi dai iara exemplu cu o baba fara dinti vazuta la televizor
    Cat despre baba cu sapun de casa…eu nu sunt adepta lui, pentru ca de obicei este facut din grasime de porc sau alte animale. Sapunul natural din uleiuri de plante e alta poveste. A , da am si eu o cucoana la doua scari de mine..are 40 de ani si arata de 70...se machiaza toata ziulica si isi da cu tot felul de creme...si e adepta „trebuie sa ai grija de pielea ta, dai cu creme etc....“ Deci mai lasati-o balta cu atitudinea anti-naturista. Ca sunt exemple in ambele sensuri. Si eu nu am zis sa nu mai dai cu nimic…dar nu crezi ca e mult mai sanatos sa dai cu miere de albine, ulei de masline, de migdale, rosie, castravete, etc etc?
    Use your head
  •  
    • 451 mesaje
    22 Iun 2005, 13:46
    0 0
    ETHERIA
    N-am incredere absoluta in marile companii. Insa daca ceva ar prezenta riscuri n-ar vinde caci in occident ar risca sa fie condamnati de tribunale sa ne plateasca toata viata despagubiri, eventual si la urmasi.
    Insa am incredere in autoritatile sanitare europene (nu romanesti). I-am vazut cum lucreaza. Deciziile sunt luate de grupuri de experti pe baza datelor de azi ale stiintei. Expertii sunt in general universitari cu zeci de ani de experienta in domeniu.
    Ori de cate ori a fost un risc dovedit pentru sanatate pentru produse care nu-s indispensabile vietii, produsele au fost retrase de pe piata si distruse.
  •  
    • 118 mesaje
    22 Iun 2005, 14:35
    0 0
    Or fi ei experti...dar nu te intrebi cum de ajung produse nocive pe piata?! Chiar tu ai spus...cand e dovedit ca fac rau sanatatii sunt retrase de pe piata...dar de ce le dau pe piata in primul rand?! Nu iti suna ca ceva e putred in toata chestia asta? Si produsele cosmetice nu fac rau in un an -doi, rezultatele se vad in 10-15 ani, cand faci cancer sau alte minuni, si ei nu au cum sa testeze pe perioade atat de lungi...Cei cu cosmeticele au noroc ca corpul uman e destul de rezistent si dureaza mult sa ii faca rau, dar sunt cazuri de eczeme si dermatite de la sapunuri, creme etc. Doar ca pt ei astea nu sunt dovezi...esti tu sensibil, nu e crema rea.
  •  
    • 167 mesaje
    22 Iun 2005, 14:49
    0 0
    etheria ... sincer nu am o atitudine anti-naturista ... aici nu vorbesc despre produse de machiaj pe care oricum nu le folosesc zilnic ci despre ceea ce pun pe pilea mea zi zi, produse de intretzinere ... daca te uitzi la posturile mele potzi vedea ca prefer produsele pe baza de plante, luate din magazine naturiste ... folosesc in deosebi elmiplant, aslavital, gerovital, pentru par folosesc shampon si balsam "herbal essences" etc ... deci in ceea ce priveshte pielea nu sunt pro cosmetice scumpe cum ar fi l`oreal tocmai pt ca obishnuiesc sa citesc shi prospectul unui produs (ceea ce contzine) inainte sa il cumpar ... Insa nu ash putea concepe sa folosesc DOAR sapun, fructe si legume , mi se pare pur shi simplu o masura extrema ar eu nu sunt adepta extremismului de nici un fel Traim intr-un secol in care putem sa luptam impotriva ridurilor, a celulitei, putem sa mirosim si sa aratam bine mi se pare aproape pacat sa renuntzam la toate bucuriile astea cand putem sa ramanem sanatoase adoptand un stil de viatza adecvat.
  •  
    • 451 mesaje
    22 Iun 2005, 14:54
    0 0
    ETHERIA
    Orice medicament sau ingredient nou e testat intai pe animale iar apoi pe oameni (voluntari platiti). Sa zicem ca se fac teste pe 500 de vouluntari platiti. Un risc care apare cu o frecventa de 1 la 10.000 poate trece neobservat cand faci testele pe 500 de voluntari si il descoperim dupa ce medicamentul sau ingredientul e introdus pe piata. Se mai intampla ca medicamente sau ingrediente de medicamente sau cosmetice sunt retrase de pe piata dupa ce au fost aprobate. In fiecare zi stiinta evolueaza. Astfel de surprize neplacute (reactii adverse noi) apar in general cu medicamentele si ingredientele noi pe care nu le cunoastem asa bine.
    Parabenii sunt BATRANE INGREDIENTE pentru medicamente si cosmetice. Sute de milioane de oameni sunt expusi la parabeni de zeci de ani. Pana in ziua de azi, in afara de riscul de alergie, nici un alt risc privind parabenii nu a fost dovedit. Riscul n-are cum sa fie enorm daca dupa ZECI DE ANI DE COMERCIALIZARE nu s-a dovedit.
  •  
    22 Iun 2005, 15:08
    0 0
    Mesaj mai civilizat de la fetitza cu chibrituri.

    Dragelor,

    Observ cu satisfactie faptul ca dupa ce am postat mesajul dur (si va rog sa ma credeti ca daca nu era asa de dur, cu siguranta ca nu ar fi fost observat pentru ca au mai fost si alte persoane inaintea mea care au scris practic aceleasi lucruri intr-o forma soft, insa fara rezultat), panica a mai scazut putin.
    Nu vreau sa va arat ca sunt mai deshteapta decat voi, insa voua chiar vi se pare normal sa intrati intr-o panica atat de mare? Cred ca unele persoane au uitat pur si simplu despre ce era vorba in subiect si au trecut la deratizarea dulapului de cosmetice (dupa cum scria o eva) fara sa se gandeasca inainte un pic.
    Suntem in secolul XXI, pentru Dumnezeu! Cum sa nu te dai cu antiperspirant? Cum sa nu te speli? Asta inseamna evolutie, civilizatie. Ca da, intr-adevar se descopera la un moment dat ca unele lucruri sunt daunatoare, imediat de iau masuri in acest sens. Iau exemplul cu tigarile ca a mai fost discutat la un moment dat. Ganditi-va ce ar insemna la nivel mondial ca de maine sa nu se mai gaseasca tigari.... Chestia asta nu se poate intampla decat treptat si EXACT asta se intampla. Nu mai au voie sa faca publicitate la TV, in unele tari nu mai au voie sa faca nici outdoor, etc.
    Revenind la parabenii nostri.... DACA se va demonstra ca au efecte daunatoare, va fi stipulat in lege sa nu se mai foloseasca in produsele cosmetice. Si atunci producatorii se vor orienta spre alti conservanti. Care, cel mai probabil, peste 5 ani, dupa studii intense, vor fi considerati periculosi pentru sanatatea umana, si tot asa.... Asta inseamna evolutie fetelor. Se incearca sa se gaseasca solutii pentru ca noi nu mai concepem viata de zi cu zi fara un fard, ruj, crema, etc. Ca industria asta trebuie sa fie profitabila.... HELLO! e normal sa fie profitabila pentru altfel nu ar face nimeni nimic.
    Ce ma enerveaza pe mine si de fapt asta am vrut sa spun prin mesajul meu de ieri, este ca din punctul meu de vedere, exista alte lucruri MULT mai daunatoare in mod evident. Mergem la solar, ne facem operatii estetice, procedam la epilare definitiva, suntem cele mai tari in materie de "cum sa fii frumoasa", insa ne spalam cu sapun de casa cu soda caustica. Asta mi se pare aberant. Intoarcerea la natura nu inseamna a fi primitiv.
    Si alt lucru care ma enerveaza ingrozitor este ca daca o eva vine si zice ca a baut apa cu noroi si se simte excelent, a doua zi toata lumea bea apa cu noroi. Va rog sa apreciati faptul ca nu am dat alt exemplu - am citit intre timp Codul bunelor maniere.... Revenind, fetelor, cititi ce scrie fiecare, insa ganditi-va putin inainte de a actiona. Si nu mai mergeti pe premisa ca toata lumea va saboteaza, ca nu e chiar asa.

    Respectuos va spun, cred ca deja mi-am facut cateva prietene
  •  
    • 254 mesaje
    22 Iun 2005, 15:24
    0 0
    Esmeralda si fetita_cu_chibrituri (funny nickname-ul ) aveti dreptate. Nu cred ca sunt atat de daunatori incat sa nu mai folosim acum nimic. Parabenii sunt de "cand lumea si pamantul"...asa ca eu una nu am sa renunt la folosirea cosmeticelor din aceasta cauza eventual o sa fiu mai atenta
    si o sa-mi cumpar cosmetice cu mai putini parabeni si gata.
  •  
    • 790 mesaje
    23 Iun 2005, 10:37
    0 0
    da, fetita cu chibrituri, recunosc si eu, o prietena sigur ti-ai facut.
  •  
    • 2 mesaje
    24 Iun 2005, 16:30
    0 0
    Este prima data cand particip la o discutie pe acest forum. Vreau sa va multumesc pentru acest topic,m-a facut sa fiu mai atenta la ceea ce cumpar. Nu mi-a dezvoltat o fobie de parabeni, pentru ca stiu ca ,oricum,in ziua de azi nu ai cum sa traiesti sanatos. In consecinta, pentru ca trebuia sa imi cumpar o crema de fata am optat pentru Spirulin de la Hofigal,nu are parfum,parabeni,pare a fi mai "naturala" ca si celelalte produse Hofigal. Voi ce parere aveti?
  •  
    • 9 mesaje
    25 Iun 2005, 21:32
    0 0
    Poti sa postezi pe forum ingredientele din crema Spirulin ca pe site-ul lor nu sunt scrise toate, doar cele active.. Poate o sa achizitionez si eu una..mersi mult
  •  
    • 118 mesaje
    25 Iun 2005, 23:50
    0 0
    Salut livi! Bine ai venit
    Mi-am luat si eu crema Spirulin, e buna, are un singur paraben. E sub numele de izo..numaistiucum benzoat. Cand mi-am cumparat-o eram super fericita, dar dupa, citind mai mult, am aflat ca are unul. Mi-am dat seama ca la noi nu exista crema fara macar un paraben, pt ca nu au cum sa o conserve. S-ar strica direct. Normal extractul din seminte de grapefruit sau ulei de samburi de struguri sau asa ceva sunt conservanti naturali, dar scumpi, se gasesc creme cu ei doar in strainatate. Oricum, spirulina e crema cel mai aproape de "natural", are foarte putine ingrediente, majoritatea naturale. face pielea frumoasa, dupa un timp o ingrasa prea mult (oricum sa pui putin), si poate o folosesti mai rar, doar cand ai nevoie.
    have fun!
  •  
    • 281 mesaje
    26 Iun 2005, 00:03
    0 0
    Fetito_cu_chibrituri...sunt de acord cu tine si te-am inteles si cand ai fost putin mai vehementa in exprimarea parerilor, pt. ca deja incepuseram toate sa exageram cu parabenii astia... Eu una am ajuns la concluzia ca nimic nu este absolut natural...nici n-are cum sa fie atat timp cat se vinde la borcanas sau la sticluta...tb sa aiba niste conservanti...
  •  
    • 2 mesaje
    27 Iun 2005, 15:57
    0 0
    Multumesc, o sa postez ingredientele maine cand o sa imi iau prospectul la mine. Benzoatul sau in ce formula s-o gasi... nu stiam ca e tot paraben, in sfarsit, cum spuneti si voi nu exista crema fara nici unul, dar ce te faci cand gasesti produse cu cate 5? Marci cunoscute si puternice...
  •  
    • 1090 mesaje
    12 Iul 2005, 10:31
    0 0
    gagici, in ultima saptamina mi-am luat patru produse cosmetice: niste deodorante si un fond de ten, imaginati-va ca pe nici unul dintre ele nu este trecut vreun paraben, cit de mic au intors foaia producatorii?
  •  
    • 451 mesaje
    12 Iul 2005, 11:02
    0 0
    Cosmeticele fara parabeni sunt mai greu de fabricat caci fara conservanti tot ce e apos mucegaieste....Momentan numai marile marci foarte scumpe gen Avene, Galenic au unele formulari fara parabeni.
    N-au cum sa modifice asa rapid compozitia cosmeticelor. Insa deodorantele, fiind alcoolice, nu mucegaiesc si nu prea au conservanti.
  •  
    • 165 mesaje
    13 Iul 2005, 17:30
    0 0
    Sincer, si eu, cand folosesc produse cosmetice din supermarket/farmacie, pline de parfum si conservanti...la inceput merg bine, apoi capat o imunitare, ceva...si trebuie sa le schimb.

    Ati auzit de cosmetice pozitive dpdv bioenergetic? Sunt cele naturale, facute de producatori, in nr foarte mic, respectand anumite principii, cum ar fi:fazele lunii,anotimpul etc...Stiti daca se gasesc in Romania?
  •  
    • 38 mesaje
    14 Feb 2006, 22:38
    0 0
    Doamne cat de ignoranta sunt! Mi-e teama sa ma uit pe eticheta de la skincode! Habar nu aveam de parabeni si ma cred "culta" si "cunoscatoare"
  •  
    • 1 mesaje
    7 Iun 2007, 10:10
    0 0
    BUNA FETELE, E PRIMA DACA CAND INTRU PE ACEST FORUM SI INTR-ADEVAR SUNT INGROZITA, NU IMI VINE SA CRED, FETELOR DAR CHIAR CA SUNTETI INTERESATE DE SANATATEA VOASTRA!!!!!!!
    SI EU CARE CUMPARAM NUMAI NIVEA, ERAM CLIENT FIDEL, GARNEIER, SI VICHY, CONSIDERAM CA SUNT MAI SAFE, NU IMI VINE SA CRED, DAR CE E BINE E CA MULTE DINTRE PRODUSELE MELE DE ACASA NU AU PARABENI SAU POATE CATE UNUL.
    CE AM VRUT SA ZIC, SUNT DIN BUCURESTI SI VREAU SA IMI ZICI SI MIE UNDE TE POT GASI SA COMAND SI EU CEVA DE FOREVER LIVING. BAPRECIOUS2@YAHOO.COM, ADRESA MEA DE MAIL.
    MESSENGERUL MEU INCA NU FUNCTIONEAZA....PLS.
    AM 2 COPII SI CHIAR CREDEAM CA FOLOSESC NUMAI JOHNSON TOCMAI CA SUNT CHIPURILE, MAI SANATOASE DAR DE UNDE.
    AM O CREMA DE CORP ACASA DIN STATE, CARE SE NUMESTE VASSELINE, CEVA DE GENUL, CU ALOE VERA, SI NU AM GASIT NICI UN PARABEN SAU ALUMINIUM PE EA, AM FOST FERICITA SA VAD ASTA.
    DAR MI-E FRICA RAU DE CANCER LA SAN, DE CAND SUNT MA INGRIJOREAZA ASTA.
    MAI ALES CA M-AM SI OPERAT RECENT LA SANI, SI ACUM CHIAR CA O SA AM GRIJA LA STICK, SAU ROLL ON CEL PUTIN CU SIGURANTA.
    MERSI FETELEOR CA M-ATI TREZIT LA REALITATE.
    DAR VREAU SA VA MAI ZIC CEVA!!!
    RESTUL SUBSTANTELOR CHIMICE, CHIAR SI DIN ATMOSFERA, CE FACEM CU ELE?
    CA PE DE O PARTE NE FERIM DE UNELE, PE ALTA PARTE ALTELE NE FAC RAU.
    POATE AR FI BINE SA NU NE MAI STRESAM ATAT.
    CE ZICETI?
    NU FITI RELE CU MINE SUNT NOUA PE AICI....
  •  
    • 46 mesaje
    7 Iun 2007, 16:18
    0 0
    scria o eva pe aici ca in momentul in care se va descoperi ca intradevar parabenii sunt daunatori se vor lua masuri la nivel inalt de eliminare a lor din compozitia produselor de larg consum...Asta s-o credeti voi! Marii producatori de cosmetice si mai ales marii producatori de dermatocosmetice- alea pe care dati o caruta de bani sunt interesati de castigul lor si nu de sanatatea prostilor care le cumpara. Parabenii sunt conservanti obtinuti pe cale chimica si care sunt super ieftini pe langa conservantii naturali. Asa ca de ce sa nu foloseasca ei ceva ieftin pt a produce produse cosmetice in serie mare (mai ieftine sau mai scumpe in functie de targetul lor)crescandu-le astfel profitul? Adevarul e tinut departe de oamenii "de rand" si mai ales ignoranti. Atentie mai ales la produsele care se autoreclama 100% naturale si asta doar pt ca au in compozitie un extract-doua din nush ce planta, iar in rest sunt pline de alte chimicale. Atentie la sapunurile si sampoanele care contin agentul de spumare SLS care e si asta cancerigen. Cu cat mai multa spuma cu atat mai bine, nu-i asa? Wow! Atentie la rujurile si cremele marilor case de moda! Atentie la toate! Am citit o carte a unui ziarist neamt care si-a schimbat identitatea si s-a dat drept imigrant turc ca sa poata participa la testele care se fac inainte de introducerea pe piata a medicamentelor. Povesteste in cartea aia ("La marginea societatii") cum erau supusi la teste periculoase, care aveau efecte grave asupra sanatatii, vizibile imediat sau in timp, ca niste cobai umani si asta pt un rahat de bani. Oamenilor din lotul de "cobai" le era rau, le cadea parul si totusi, medicamentul respectiv era scos pe piata, iar celor care participau la teste le cumparau bilet de avion si ii trimiteau imediat dupa experiment in tara lor de bastina....sunt interese mult prea mari atat in industria farmaceutica cat si in cea cosmetica. Se stie ca industria farmaceutica e cea mai profitabila si cea mai periculoasa. E mult peste industria drogurilor. Iar cea cosmetica ii calca incet pe urme...Poate ma credeti putin dusa cu pluta, e treaba voastra. Nici eu nu sunt perfecta, sunt si eu o ignoranta, poate uneori mai rau decat altii pt ca in mare stiu ce e bun si ce nu, dar macar ma straduiesc sa elimin din viata mea ce stiu ca imi face rau si sa incerc sa aflu mai multe despre ce mananc sau ce pun pe piele. dar de fumat parca tot nu-mi vine sa ma las! LOL