Cosmetice fara parabeni

  •  
    • 1 mesaje
    9 Apr 2005, 13:10
    0 0

    Mesaj sters


    Acest mesaj a fost editat de către admin_forum: 20 Apr 2011, 14:07
  •  
    • 285 mesaje
    9 Apr 2005, 15:23
    0 0
    in sfarsit o persoana care se preocupa ...adevarul e ca foarte multe produse au....dar de sapunul dove nu stiammm ...te referi la cel exfoliant..sau...la capitolul deo eu folosesc INFASIL in rom nu stiu daca se gaseste....e safe nu contine parabeni sau...altele.acuma e periculos daca folosim deo k parabeni, dar cu cremele de corp si gelurile de dus ce facemmm...si ele sunt periculoase..eu caut in disperare o crema pt bust ..dar fara parabenii...si nu am gasit..imi poate recomanda cineva ceva...
  •  
    • 201 mesaje
    9 Apr 2005, 16:27
    0 0
    Alessia, am citit si eu zilele astea niste articole americane depre asa ceva si m-am ingrozit de-a dreptul. Solutia, parerea mea , este sa folosim produse cat mai naturale posibil. In state este firma burt's bees, ale carei produse sunt toate, peste 95% naturale. Au si deodorant fara saruri de aluminiu, de fapt e natural 100%. Am avut un kit cu produse de-ale lor, cu diverse creme si sapunuri ( mititele ce-i drept, ca era un fel de trusa pentru calatorii, in care ai din toate cate un pic )si mi-au placut tare mult. Imi plac produsele lor, numai ca aici in Romania nu cred ca au ajuns sau ca vor ajunge.
    Antiperspirant fara aluminiu mi-am mai luat de la forever living, si ma tine vreun an mai bine, ca e mare. Ma declar multumita. De fapt de ani de zile il cumpar, tocmai din acest motiv. Transpiratia e un proces foarte sanatos , prin care se elimina toxine, de aia se merge la sauna.
  •  
    • 201 mesaje
    9 Apr 2005, 17:38
    0 1
    Alessia, ar trebui sa gasesti un distribuitor. Am fost si eu o data, dar m-am lecuit, pentru ca produsele sunt scumpe, si pentru o comanda trebuia sa fac o comanda de minim nu stiu cati dolari. Ca distribuitor le iei mai ieftin. Oricum, deodorantul asta costa vreo 300-400 de mii cred. Pe vremea cand eram distribuitoare mi-am luat 2 ca sa acopar acea suma minima.Ma uit, daca vrei, pe listele alea vechi de preturi.Sunt in dolari, asa ca nu cred ca s-au schimbat prea mult. Zic eu ca se merita , avand in vedere ca te tine un an. Nu e parfumat, asa ca nu interfera cu parfumul tau.
  •  
    • 1118 mesaje
    9 Apr 2005, 21:13
    0 0
    Eu sunt in Canada si stati linistite ca si aici (o tara chipurile mai avansata dpdv economic etc) e plin de produse cu parabeni. Parabenii sunt cei care conserva produsul deci mare majoritate au. De exemplu produsele Johnson mie in tara nu imi placeau dar aici imi plac foarte mult, insa crema cu care o dau pe fetita mea dupa baie si care miroase superb are nu mai putin de 3 parabeni. Marii producatori de cosmetice neaga pericolul pe care il reprezinta dar ... fum far foc nu iese. Oricum pana la urma am schimbat crema fetitei mele si asta noua nu contine parabeni. In orice caz 80% poate si mai bine dintre produsele pe care le-am verificat dupa ce am citit depre conservantii astia CONTIN parabeni. Am vrut sa-mi iau o mascara de la Dior si ce sa vezi? 4 parabeni insirati frumos pe lista de "ingrediente". Am un deodorant Dove foarte bun nu scrie ca ar contine parabeni contine in schimb aluminiu. s.a.m.d. Daca vrem sa nu fim expuse probabil in loc de crema ne-am da cu oua, ulei de masline si alte alea.... naturale 100%, apoi ne-am spala cu roua si ne-am parfuma cu apa de trandafiri. E greu in ziua de azi sa gasesti produse 100% naturale, pt ca tot ce e de mare productie trebuie sa contina conservant si atunci din start nu e natural. E mult de povestit pe tema asta oricum e bine de stiut si apoi fiecare trage concluziile pe care le vrea.
  •  
    • 1118 mesaje
    9 Apr 2005, 21:38
    1 0
    Asa este! Sunt perfect de acord (apropos de utilizarea produselor fara substantele astea). Uneori as vrea sa fiu mai ignoranta (cum sunt multi pe aici- nu ma refer la forumul asta) dar asta este. Acum nu exista produs pe care sa pun mana si sa nu-i citesc continutul (oricum faceam asta demult mai ales la alimente).
    Aici in Canada de exemplu 90% din produsele din "alimentara" nu au termen de garantie !!!! Laptele, ouale, painea, carnea etc au termen, dar conservele, biscuitii aproape tot ce sta pe raft si multe din produsele din congelatoare (cele semipreparate) nu au termen de garantie!! E ceva care m-a lasat ... perplexa. Acum m-am obisnuit si cunosc produsele care au termen de garantie si ma orientez spre ele. Am deviat de la tema Alessiei dar vroiam sa va spun despre ... anomalia asta si este o tara "civilizata".
    Am sa revin la tema ... de-asta apreciez forumul asta, sunt multe subiecte plictisitoare (pt mine) dar sunt si foarte multe chestii pe care le-am invatat de aici si pt asta va multumesc.
  •  
    • 41 mesaje
    9 Apr 2005, 22:30
    0 0
    Buna fetelor! In urma multelor discutii despre parabeni citite pe forum am decis ca e timpul sa iau masuri asa ca mi-am cumparat primul deodorant fara parabeni. E din gama Sebamed si m-a costat 280.000 . Cam scump , dar merita pt ca nimic nu e mai important ca sanatatea ,nu?
    Pana or sa dovedeasca ce si cum cu parabenii astia nu am de gand sa mai astept asa ca pe cat posibil vreau sa ma feresc de riscuri. Vreau sa va spun ca tine ca un deodorant normal si miroase foarte bine. By!
  •  
    • 1969 mesaje
    10 Apr 2005, 09:39
    0 0
    in urma acestor mesaje de pe forum m-am hotarat sa arunc si eu o privire cercetatoare asupra cosmeticelor mele...si ghici ce am gasit?toate cremele mele de corp au parabeni (cliven,freeman,fruttini)..samponul l'angelica...uleiul de par planet spa-avon...masca si scrubul planet spa-avon...fondul de ten colour adapt-max factor....pe deo nivea nu am gasit trecut nimic cu paraben si nici pe masca de par dove....in aceste conditii, care ne sunt alternativele?
  •  
    • 1101 mesaje
    10 Apr 2005, 12:03
    0 0
    uf, vreau sa stiu si eu care e lista de parabeni... pleaseee!

    si pt h_2004 eu stiamca e obigatoriu ca orice produs sa aiba termen de garantie.. in canada nu exista legea asta?
  •  
    • 2778 mesaje
    10 Apr 2005, 12:49
    0 0
    Studiul efectuat la Universitatea din Reading (Marea Britanie) a constatat existenta acestor substante – denumite parabeni- in tesuturile tumorale extrase de la pacientele cu cancere de san. Se pare ca aceste substante ajung sa se acumuleze odata cu folosirea intensiva a deodorantelor, in combinatie cu epilarea in axila. De asemenea aplicarea in exces pe corp, cu precadere subrat si pe sani, a cremelor, gelurilor si lotiunilor care contin parabeni, pare sa predispuna la cancer!


    Pe scurt, iata care sunt masurile pe care trebuie sa le luam :
    - sa nu utilizam imediat deodorantul sau antiperspirantul dupa epilarea in axila, mai ales cand pielea este iritata;
    - sa ne spalam subrat de fiecare data cand simtim disconfort si transpiratie, cu apa si sapun; intotdeauna primul pas catre igiena corespunzatoare este spalatul cu apa si sapun, nu aplicarea excesiva de parfumuri si deodorante;
    - utilizarea unor cantitati rezonabile de cosmetice, daca doriti chiar inlocuirea cremelor complexe de corp cu uleiuri naturale cu extracte de plante (ex: uleiul de musetel).
  •  
    • 109 mesaje
    10 Apr 2005, 13:14
    0 0
    buna!
    eu nu am gasit parabeni in deodorantul meu nivea fresh, ci in al prietenului meu( tot nivea).
    de asemenea, am gasit 8( opt) parabeni in samponul wella vivality si destul de multi in tonicul aslavital si samponul elmiplant antimatreata.
    sincer, ma asteptam sa gasesc mai putini in prod romanesti...
  •  
    • 1969 mesaje
    10 Apr 2005, 14:44
    0 0
    am mai gasit parabeni in gelul de dus si demachiantul de la elmiplant....ambele sunt pe terminate,asa ca astept ideile voastre in legatura cu viitoarele produse pe care le vom folosi...de asemenea masca cu galbenele de la cosmetic plant are parabeni si eram tare multumita de ea...iata ca produsele romanesti au din plin aceasta substanta...am scris mail celor de la gerovital si astept raspunsul lor...
  •  
    • 2778 mesaje
    10 Apr 2005, 14:57
    0 0
    Sub ce denumiri apar parabenii astia ca sa ma uit si eu pe cosmeticele mele poate gasesc care nu au
  •  
    • 116 mesaje
    10 Apr 2005, 15:58
    0 0
    Amala, daca ai cod la Forever Living acela este valabil pe viata. Nu trebuie sa platesti nici o taxa de prelungire. Preturile nu s-au schimbat, ele sunt aceleasi de peste 20 de ani. Produsele sunt de calitate ireprosabila.
  •  
    • 1118 mesaje
    10 Apr 2005, 16:15
    1 0
    Ca sa-ti raspund la intrebare mdc2212 aparent canadienii n-au auzit de legea asta. Observasem de cand am venit aici ca nu exista termen de garantie pe produse si apoi am citit un articol in ziarul romanesc despre anomalia asta si cam ce ar trebui facut ca sa afle totusi omul cand expira produsul respectiv. Raspuns: pe eticheta fiecarui produs ai nr de telefon al producatorului si iei frumos fiecare conserva etc. si suni pe la toate numerele alea si citindu-le codul inscris pe produs afli cand expira produsul pe care l-ai cumparat :O . Ati mai pomenit asa ceva??? Pare o gluma .proasta dar chiar asa este. Deci exista si produse cu termenul pe ele dar 90% nu au.
    Mai te trezesti ca iei o pizza semipreparat si a doua zi toata familia vomita si are diaree. Ce coincidenta!! N-am patit-o noi ci niste cunoscuti... samd.
    Revenind la parabeni, uite am un lapte de corp de la Nivea (cutia e bleumarin) si nu-i nici urma de paraben in ea. Apoi aseara am fost la farmacie sa mai "studiez" si am gasit o gama intreaga de creme fara atatea chimicale. Am cumparat una sa vad ce-i de capul ei. Contine vitamina e naturala (2000 ui), aloe vera, liposomi (A,C,E), ulei de jojoba, ceramide 2, proteine de lapte si acid "hyaluronique" (habar n-am ce calitati au ultimele 2). Marca este Jamieson si este un produs canadian.
  •  
    • 1969 mesaje
    10 Apr 2005, 17:40
    0 0
    gelurile de dus palmolive si dulgon nu au parabeni sau cel putin nu sunt trecute pe etichete...deocamdata atat am gasit...cu ce ma demachiez?????
  •  
    • 247 mesaje
    10 Apr 2005, 18:50
    0 0
    am vazut ca a mai intrebat cineva la ingrediente ce cuvinte trebuiesc cautate ? aluminiu si parabeni nu am gasit inca scris nici pe roll-on , demachiant , masca de fata cu namol si alge ma voi uita pe toate dar as vrea sa scrie cineva care stie exact dupa ce anume sa ne uitam
  •  
    • 33 mesaje
    10 Apr 2005, 18:55
    0 1
    trebuie cautat tot ce are legatura cu "paraben", mai exact:methylparaben,ethylparaben,propylparaben etc.cam astea sunt cele mai uzuale.
  •  
    • 75 mesaje
    10 Apr 2005, 18:58
    0 0
    Cred ca fetele vorbesc despre methylparaben, ethylparaben, propylparaben si butylparaben. Eu cel putin pe astea le-am gasit in creme si sampoane. ...ce m-a socat a fost ca ele sunt si in crema aslavital pe care o credeam "naturala", in gama cosmetic plant pentru ten acneic nu sunt, nici in samponul si balsamul kallos si nici in gelul pt ten mixt Elea. De acum insa o sa ma uit mereu cand imi cumpar ceva....
  •  
    • 247 mesaje
    10 Apr 2005, 19:00
    0 0
    retractez
    cu putin mai multa atentie am gasit , daa nu se poate
    am gasit methylparaben , butylparaben , aluminium chlorohydrate

    masca de fata planet spa avon cu namol si alge nu are pana acum