Cosmetice fara parabeni

  •  
    • 247 mesaje
    10 Apr 2005, 19:03
    1 0
    m-am prins si eu acum sunt uluita de ce-am gasit
  •  
    • 247 mesaje
    10 Apr 2005, 19:08
    1 0
    cum sa nu asta le rog si eu pe celelalte fete
  •  
    • 247 mesaje
    10 Apr 2005, 19:33
    0 0
    nu au parabeni : - deodorant chanson d'eau , - fixativ aloe pro-set de la forever , - sapun lichid pentru fata de la clearasil - un bun demachiant

    de la elmiplant din gama bioten crema cu miere si spirulina are ? nu mai gasesc eticheta si pe cutie scrie doar - contine miere de albine si spirulina , de altfel e o crema foarte buna
  •  
    • 2778 mesaje
    10 Apr 2005, 19:53
    0 0
    Nu au parabeni:
    Deodorant BU
    Sampon si balsam Dove
    Apa termala si gel pt fata Avene
    Sampon Johnson's Baby
    Gel de dus Senses
  •  
    • 1118 mesaje
    10 Apr 2005, 21:05
    0 0
    Hai sa mai scriu si eu daca tot e "fierbinte" subiectul. Uite substantele care ar trebui evitate intr-un antiperspirant, substante din familia aluminiului si care (din cate scria pe site-ul respectiv http://www.deliciousorganics.com/Controversies/antiperspirant.htm ) e legat de Alzheimer :O .

    aluminum chloride
    aluminum chlorohydrate
    ammonium alum
    ammonium aluminum sulfate
    potassium alum
    potassium aluminum sulfate
    mineral salts or crystal
    Alte substante periculoase:
    APEs, Triclosans, Formaldehyde, Dioxane, Propylene Glycol, EDTA, Bronopol, Phthalates, Imidazolidinyl Urea, Quaternium, Artificial Colors, PEG, DEA, TEA, MEA, Polysorbates, Talc, Silica, Aside from aluminum, a potential allergen in most antiperspirants is Zinc or Zirconium etc.

    Aruncati o privire la link-ul de mai sus, cred ca e foarte instructiv.
  •  
    • 201 mesaje
    10 Apr 2005, 23:24
    0 0
    Ira, uite ca nu am stiut. Cum nu m-a mai interesat de vreo doi ani treaba cu forever living, habar n-am ce conditii mai sunt pe acolo.
  •  
    • 1118 mesaje
    10 Apr 2005, 23:40
    0 0
    Hai ca-i dau inainte cu informatiile:

    Propylene Glycol
    Propylene glycol is a commonly used humectant in skincare, cosmetics, shampoos, toothpaste and baby products. It is added to keep creams moist so they do not solidify easily and is supposed to help hydrate the skin ? although in areas of low humidity it has been shown to have the opposite effect, actually drawing moisture from the deeper layer of the skin, contributing to dehydration. This ingredient, which once featured low down on many skincare ingredient lists, is now often found second from the top, after water!

    Pe de alta parte silica vad ca e pe lista neagra (la ceea ce am copy+paste eu mai devreme) iar pe partea cealalta, silica extrasa din coada calului este grozava pt regenerarea parului si unghiilor. Adica ce sa inteleg: nu-ti da cu ea pe piele ca nu-i bine, inghite-o fara frica si sa vezi ce par si ce mai unghii o sa ai!!! Se cam bat cap in cap informatiile.
    Fericiti cei saraci cu duhul!!
  •  
    • 1037 mesaje
    11 Apr 2005, 06:08
    0 0
    Vin si eu cu completari.Ingredienti care cauzeaza problema;
    1)culori artificiale
    2)DEA3)Formaldehyde(imidazolidinyl urea,diazolidinyl urea,bromo2nitropane,DMDM hydantoin,quaternium15)
    4)parfum...dar daca e parfum de la esential oil e ok.
    5)Isopropyl alcool(asta-i derivat din petrol)
    6)Methyl paraben(butyl-,ethyl-,propy
    7)Methylisothiazolinone
    Ulei mineral(paraffin )-este un ingredient extras din depozit de fosile,este acelasi ulei care merge in masina dar rafinat altfel.
    9)Prolylene glycol(derivat din carbuni)
  •  
    • 1037 mesaje
    11 Apr 2005, 06:18
    0 0
    10)Sodium lauryl sulfate(detergent care usuca pielea si poate provoca,cancer)

    In make-up:bune-zinc oxide,iron oxide,micronized titanium.De evitat:FD&C,dyes(vopsele,),preservatives(conservanti),parfum.In fonduri de ten...de evitat-mineral oil si petrolatum.In oje...de evitat cele cu toluene si formaldehyde.In deodorante..de evitat-aluminium zirconium si aluminium chlorohydrate.
    De altfel..de evitat pudra de talc-poate cauza probleme la ovare(chisturi,cancer..etc)
  •  
    • 524 mesaje
    11 Apr 2005, 09:59
    0 0
    Este o crema de galbenele de la plafar, melkfett sau cam asa ceva. Nu are parabeni.
  •  
    • 116 mesaje
    11 Apr 2005, 10:53
    0 0
    Amala, ti-am trimis un mesaj pe eva.ro
  •  
    • 285 mesaje
    11 Apr 2005, 16:14
    0 0
    sincer m-am saturat peste cap de atatea chimicale...iar dupa cate am inteles in europa de est trimit produsele cu continut marit de parabeni si altele..ce facem...chiar nu mai putem folosi nimik.....
  •  
    • 115 mesaje
    11 Apr 2005, 17:12
    0 0
    folosim, produse naturale intradevar Ramo
    asta e cheia

    mai rare dar se pot gasi
  •  
    • 1969 mesaje
    11 Apr 2005, 18:50
    0 0
    fetelor,am vesti nu tocmai placute...produsele pe care le credeam cat mai naturale sunt de fapt o mare teapa....cei mai multi parabeni i-am gasit la elmiplant,cosmetic plant,gerovital si tis,adica produsele care se vand de zor la plafar....am gasit o singura crema de corp fara parabeni si aceasta este nivea body milk (ambalaj albastru)...a nu se confunda cu nivea body lotion ( ambalaj alb) care are parabeni....eu tot nu stiu cu ce o sa ma demaciez pt ca daca dau cu uleiuri din alea o sa ma umplu de pc negre in cateva zile...masti imi voi face numai cu argila,ou,miere,smantana si alte chestii din astea care se cumpara din piata,nu din plafar sau supermarket...ca sa va faceti si voi idee despre gerovital,sa stiti ca le-am trimis mail de doua zile in care-i intrebam despre compozitia cremelor si daca acestea contin parabeni si nu au catadicsit sa-mi raspunda...m-au pierdut definitiv de clienta...stie cineva daca cremele de la vichy sunt cu parabeni sau nu?sau cele de la skincode...
  •  
    • 115 mesaje
    11 Apr 2005, 19:41
    0 0
    sincer m-a pus pe ganduri si o sa lansez intrebare legata de parabeni la intrunirea sa sapt viitoare legata de gama Hemel. daca au asa ceva in compozitie, ca chiar m-ati pus pe ganduri dar io nu prea cred , desi ma macina curiozitatea
    so asta va fi una din intrebarile lansate

    Asta face parte din descrierea lor: " Dupa standardul European se considera ca daca o colectie de cosmetice are prag de netoleranta de 3% este buna. Hemel Cosmetics are acest prag de netoleranta de 0.03%, deci este deosebit de buna.

    Toate produsele sunt testate, atestate si protejate."
    "Toate produsele sunt complet naturale, 100% concentrate si de aceea se aplica pe pielea umeda, cu mainile umede, in cantitati mici. Sunt ecologice, netoxice, nu contin coloranti artificiali, arome artificiale, emulgatori si conservanti.

    Conservantii artificiali nu sunt necesari pentru ca ceara de albine are un continut bogat de substante conservatoare cu actiune practic fara durata, apoi mierea, dar si unele plante precum busuiocul, coada soricelului."
    deci dupa ce voi afla un raspuns voi putea sa fac si afirmatii, pana atunci ma abtin
    pupici
  •  
    • 115 mesaje
    11 Apr 2005, 22:14
    0 0
    frumos ti-au trantit-o si astia
    eu sapt viitoare la prezentare voi vorbi personal ci Mileva , persoana care a introdus Hemel pe piata romaneasca , este o dotorita la vreo 58 de ani da mai mult de 45 nu-i dai anyways , si sper sa ma lamureasca si cu parabenii astia desi ai sustin ca nu fol conservanti artificiali ca este ceara de albine and all si nici coloranti si nimi altceva , sa vad ce imi zice c ao sa cer un raspuns OFICIAL ! sa pot arunca cu afiratii aici , nu de amoru' artei! ca nici mie nu imi convine sa stiu ca fol produse artificial obtinute, desi am indoiesc
    dar om trai si om vedea !!
    pupici
  •  
    • 285 mesaje
    11 Apr 2005, 22:50
    0 0
    ei puffy asa sa faci...si ce am aflat toate cremele de la garnier au parabeni..desigur...iar o farmacista mi-a spua ca acestia sunt folositi oricum deoarece conserva produsul respectiv...
  •  
    • 1037 mesaje
    12 Apr 2005, 01:11
    0 0
    Puffy,s-ar putea astia de la Hemel sa aiba dreptate cu conservanti lor naturali.Ca o regula generala ,conservantii se baga in produse sa prelungeasca viata produsului.Acuma, sint conservantii artificiali(parabenii)bagati in f multe produse pt ca-s mai ieftini.Sint intr-adevar si conservanti naturali..zic citiva..grapefruit seed extract,potasium sorbate,tocopherol(vit.E),retinol(vit.A),Acid ascorbic(vit.C),gum benzoin...asa...si din cauza ca-s naturali nu pot prelungi viata produsului mult...adica numai pina la 2 ani.De aia ,din start produsele naturale sint ceva mai scumpe decit cele facute rapid si artificial pt ca le ia timp pina sa introduca in produs ingredienti naturali.
  •  
    • 38 mesaje
    12 Apr 2005, 02:04
    0 0
    nu doar parabenii, silica si aluminiul sunt "cu probleme". exista substante care nu sunt in sine cancerigene, dar contin impuritati cancerigene.
    http://www.ewg.org/reports/skindeep/
    aici exista atat explicatii, cat si posibilitatea de cautare a fiecarui ingredient in parte.
    sunt foarte intristata, de cateva luni, pentru ca nu reusesc sa gasesc nici o crema hidratanta fara substante periculoase (sau macar cu cat mai putine). aveti vreo sugestie?
  •  
    • 1037 mesaje
    12 Apr 2005, 02:53
    0 0
    Le_chaton,ai incercat la shopuri de natural health sau body shop?Astia cam au produse cit de cit naturale.Oricum vad ora la care postezi si-mi dau seama ca nu esti in ro.(ma insel?) si in strainatate e mai usor de cautat produse naturale.Daca vrei ,fa o lista cu cele 10 ingrediente pe care le-am postat si verifica sa nu fie in produsele pe care le cumperi.