Din dragoste de pisici

  •  
    • 14418 mesaje
    25 Iun 2012, 19:59
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    25 Iun 2012, 20:20
    1 0
    Regina_Neagra said:sa te bucuri de ele samoa .
    nu sunt eu mare iubitoare de pisci (de fapt cred ca eu si pisicile ne ignoram reciproc din nu stiu ce motive ), dar....te vad entuziasmata, deci .... sa te bucuri de ele

     
    Multumesc, sunt mai mult decat entuziasmata, tropotesc ca un copil prin casa, numai la gandul ca o sa le am aici. 
    Prietenul meu a cam pierdut nordul, cumpara jucarii in prostie, daca nu stau cu ochii pe el, o sa toace toti banii pe mâtze!  

  •  
    • 4208 mesaje
    25 Iun 2012, 22:49
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    26 Iun 2012, 11:44
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    26 Iun 2012, 18:21
    2 0
    Am primit hartoagele!  Contractele de adoptie, carnetele de sanatate si factura
    Prietenul meu iar a cumparat un mutzunache blanos si ciufulit,  cu clopotel, o punga de snacksuri pisicesti, patru mingiute transparente cu niste brizbrizuri inauntru si inca o caracatita (ca sa aibe fiecare cate una). Cica: " am intrat in pet shop, pe drum spre casa si n-am putut rezista" .
    Maine ma duc si-l astept la usa biroului!  
  •  
    • 16187 mesaje
    26 Iun 2012, 18:47
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    26 Iun 2012, 18:55
    0 0
    Merci Mi!
    Sa vezi conditiile din contract
    Rezulta ca nu am drepturi, in afara de cel de-a sluji pisicile cu  devotament!
    Toate, dar absolut toate frazele din contract incep asa:"Ma oblig sa....." 
  •  
    • 1427 mesaje
    26 Iun 2012, 19:06
    0 0
    Vaaai, m-am indragostit de cea care are blanita negru cu alb!! E asa de frumoasa!
    Sa fie intr-un ceas bun, sa te bucuri de ele si sa fie jucause, iubitoare si cuminti
  •  
    • 9728 mesaje
    26 Iun 2012, 19:24
    0 0
    samoa said:Merci Mi!
    Sa vezi conditiile din contract
    Rezulta ca nu am drepturi, in afara de cel de-a sluji pisicile cu  devotament!


    Oricum, din capul locuilui stii/stim ca "Dogs have owners, cats have staff"  asa ca...

    Sunt frumusele foc, samoa iar in ceea ce priveste numele, le pastrezi pe acestea si le mai dai si altele pe parcurs ....pisicile mele (de fapt, tot 2 am si io ) au numele lor, pus sugestiv, li se potriveste....dar pana la urma tot pitzi, ritzi, veveritza, ritza, le chem.... sa aiba "tz" ala ...  
  •  
    • 8715 mesaje
    26 Iun 2012, 19:42
    0 0
    Offf...

    Cred ca m-am dilit de tot.
    Citisem " Am primit hartoagele!" si nu-mi puteam explica de ce le spui asa la cat de simpatice sunt...
    Ulterior am realizat ca nu ai primit pisicutele inca...

    Cea alb cu negru seamana cu pisicuta sor'mii... 


     
  •  
    • 9724 mesaje
    26 Iun 2012, 19:43
    0 0
    Multumesc, multumesc!

    Mahto, in secret si eu o plac mai mult pe aia neagra, mai ales ca e mai vioaie, seamana cu mine
    Prietenul meu si-a stabilit ca tema de casa, sa o faca pe cea "de camuflaj" sa se simta in siguranta si sa-l accepte ca "stapan" ( suna urat, ca el nu poate fi stapanul unei pisici, umbla cu ele de parca ar fi din sticla). 

    Cafe
    Numele o sa fie Siri si Spoty. Molly mi se pare....... plebeu )) Glumeam!
    Eu ma maimutaresc oricum, cand vorbesc cu ele. 
  •  
    • 9724 mesaje
    27 Iun 2012, 11:49
    0 1
    Am primit o poza cu ele, care vreti o puteti vedea.
     
  •  
    • 13597 mesaje
    27 Iun 2012, 12:39
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    27 Iun 2012, 12:39
    0 0
    Samoa, iti urez sa te bucuri de noile colege de apartament si sa fie sanatoase si pline de viata si cu frica de inaltime ca sa nu mai fie tentate de fereastra.
    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 27 Iun 2012, 12:40
  •  
    • 13597 mesaje
    27 Iun 2012, 13:03
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    27 Iun 2012, 14:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    27 Iun 2012, 14:08
    0 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 27 Iun 2012, 14:09
  •  
    • 8578 mesaje
    27 Iun 2012, 15:50
    0 0
    Sunt frumoase, sa ti traiasca !!  Si nu te gandii ca le rasfeti prea mult cumparandu le jucarii samd,e normal. 
    Mai sunt si altii ca tine 
    Acest mesaj a fost editat de către coralain: 27 Iun 2012, 15:52
  •  
    • 1787 mesaje
    27 Iun 2012, 16:46
    0 0
    Felicitari pentru pisicute, Samoa, sa fie sanatoase si jucause!

    Citind postarile despre legislatie in privinta protectiei animalelor in tara in care esti, imi dau seama ca Romania e la ani lumina distanta. Parca citeam pe aici de o pisicuta aruncata de la un etaj superior si aterizand la Beo in balcon (sper ca nu confund).

    Pare incredibil ce spui, cu procesul de adoptie... Si sistemul in sine, faptul ca animalele nu stau inchise in custi in vreun adapost de animale, ci sunt repartizate la familii, cum ar fi la noi "in sistem maternal". Am inteles eu bine? Adica nu primesc doar hrana si adapost, ci sunt integrate in familie, libere sa se joace si sa primeasca afectiune. Familiile respective sunt remunerate pentru asta?
  •  
    • 9724 mesaje
    27 Iun 2012, 17:31
    0 0
    Midorri said:Felicitari pentru pisicute, Samoa, sa fie sanatoase si jucause!

    Citind postarile despre legislatie in privinta protectiei animalelor in tara in care esti, imi dau seama ca Romania e la ani lumina distanta. Parca citeam pe aici de o pisicuta aruncata de la un etaj superior si aterizand la Beo in balcon (sper ca nu confund).

    Pare incredibil ce spui, cu procesul de adoptie... Si sistemul in sine, faptul ca animalele nu stau inchise in custi in vreun adapost de animale, ci sunt repartizate la familii, cum ar fi la noi "in sistem maternal". Am inteles eu bine? Adica nu primesc doar hrana si adapost, ci sunt integrate in familie, libere sa se joace si sa primeasca afectiune. Familiile respective sunt remunerate pentru asta?

     
    Nu, familiile nu numai ca nu sunt remunerate, dar cheltuielile de intretinere a animalelor, mancare, jucarii, sampon, nisip ( in cazul pisicilor), sunt suportate tot de catre cei  care le ingrijesc, pana la plasarea acestora  intr-un domiciliu permanent.
     Cei care se ocupa de ele in perioada de tranzitie, sunt de fapt voluntari. Si sunt multi care aplica pentru astfel de voluntariat. Ma gandisem, in repetate randuri, sa aplic si eu. Nu pot, pentru ca ma atasez repede si foarte tare de animal/e si m-ar durea sufletul sa-l dau mai departe. As sfarsi, probabil, cu casa plina de pisici  
    Nu exista adaposturi, ai inteles corect, sunt asa cum ai spus "in sistem maternal". De foarte multe ori, cei care le tin cateva luni, aleg sa le adopte definitiv.
    Doamna care le are pe minunatele astea doua, ne-a spus ca au fost 14 aplicanti  pentru adoptie, dintre care doar doua perechi  au ajuns in faza de vizita. Una am fost noi  

     

    Multumesc pentru urari si pentru aprecieri, fetelor! 
    Acest mesaj a fost editat de către samoa: 27 Iun 2012, 17:33