Din dragoste de pisici

  •  
    • 13597 mesaje
    8 Dec 2015, 14:36
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    9 Dec 2015, 15:19
    1 0
    Salutare pisicarese (si pisicari rataciti )
    Indemnata de niste prieteni sadici care abia asteptau sa o vada pe biata si sfioasa mea blanoasa cum se panicheaza, am facut testul cu castravetele (banuiesc ca stiti despre ce vorbesc, ca a fost viral filmuletul: https://www.youtube.com/watch?v=sc0mi0Ei1CQ)
    Esec total! Curajoasa lu' mama...
    Acum vine curiozitatea daca a mai incercat careva dintre voi. Vreun rezultat spectaculos, ceva? A mai facut testul o amica si macar zglobiul ei motan a dat putin cu labuta si a incercat sa se joace, de speriat nimic
  •  
    • 1787 mesaje
    14 Dec 2015, 13:58
    2 0

    @Cafe, sa stii ca nu te-am uitat, chiar doream sa mai pun niste poze cu Scortisoara mea, dar in ultima vreme e lux pentru mine sa mai stau la calculator.

     

    @Basilio, lume noua! Sa stii ca im incercat si noi sa vedem cum reactioneaza la castravete, i-am dat sa manance exact ca in filmulet si i l-am pus in spatele ei (timp in care filmam). S-a intors la un moment dat, l-a mirosit si a revenit la Orijenul ei. Dar e mai bine ca nu s-a speriat, si asa e sperioasa ea de felul ei.

     

    @Opium, gata operatiunea spalatul pe dinti pisica? Bine ca nu ti-a dat ata dentara si Waterpick.

     

    @Oana, cum se simte motanelul?

     

    Si noi am fost la veterinar pt controlul anual si vaccin. A fost foarte cuminte ca de obicei, doctorul a palpat-o, cantarit-o (a zis ca e bine ca nu e grasa), a controlat-o in urechi si dinti si a vaccinat-o. Cand a ajuns acasa s-a dus direct la castronul cu bobite, a mancat, si apoi a inceput sa vomite. Intai bobitele, apoi suc gastric, apoi spuma. In vreo 30 de locuri, toata seara. Apoi am gresit eu ca nu i-am strans mancarea pe timpul noptii, caci iar a mancat si am auzit-o cum vomita iar si iar, de mai multe ori. A doua zi si-a revenit. A mancat o conservuta Schesir si a baut apa, a fost ca si cum nimic nu s-a intamplat. Ati auzit si voi sa fie ca efecte secundare dupa vaccin episoade de voma?

  •  
    • 4455 mesaje
    14 Dec 2015, 15:06
    1 0
    Midorri, am gasit un gel care face acelasi lucru si fara periaj, cica.
    De la periat inca mai am semne pe maini. Si pe un san! Ca s-a contorsionat bestia. Nu ne mai chinuim reciproc cu gelul ala.

    Ai mei n-au vomat dupa vaccinuri, asta alb cu negru l-a capsat pe veterinat in schimb. Are sticker rosu pe dosar
  •  
    • 11561 mesaje
    14 Dec 2015, 15:39
    0 0
    opium said:Midorri, am gasit un gel care face acelasi lucru si fara periaj, cica.
    De la periat inca mai am semne pe maini. Si pe un san! Ca s-a contorsionat bestia. Nu ne mai chinuim reciproc cu gelul ala.

    Ai mei n-au vomat dupa vaccinuri, asta alb cu negru l-a capsat pe veterinat in schimb. Are sticker rosu pe dosar

     
      O  fi  semanand  cu  stapana!!_)

  •  
    nmg
    • 11 mesaje
    21 Dec 2015, 10:40
    0 0
    Buna ziua, dragele mele! Am citit fiecare postare de-a voastra si sunt topita dupa pisici si catei. Sunt posesoarea a 4 bucati pisici: un motan de 3, 5 ani, 2 fetite - 6 luni si 4 luni si inca un motanel de vreo 6 luni. nu sunt "rude" intre ei. Ultimele "achizitii" le-am facut prin vara, fiindu-mi mila de puisori. pe pitica de 4 luni am luat-o exact cand fusese fatata, era abandonata intr-un boschet. Bun, de vreo 2 luni ma confrunt cu o mare problema: motanul meu de 3 ani a intrat in calduri -nu permanent, dar mie mi se pare ca e f des, si marcheaza prin casa. Plus ca acum o saptamana m-a atacat din senin, dupa ce a scos un urlet ca de lupta a sarit pe mana mea, si-a infipt ghearele in ea si nu stiam cum sa-l desprind. am crezut ca va pleca cu tot cu muschii mei. dupa ce si-a potolit furia pe mine a sarit pe biata mama, noroc ca pe ea doar a zgariat-o dar nu f adanc. in schimb eu am ajuns la chirurgie, s-a infectat o "gaurica" produsa de ghearele Mariei-Sale si abia azi am terminat antibioticul.deci, problem mea e uramatoarea: ma dispera ca marcheaza oriunde are el chef, spal la masina lucruri non stop, sterg suprafete, acum 3 zile a marcat de 2 ori un fotoliu pe care nu am cum sa-l mai recuperez. deci, incep sa cedez psihic. stiu, veti spune ca de ce nu l-am castrat. sincer, am auzit si citit atatea pareri ca nu stiu care ar fi cea mai buna decizie, pt el si situatia mea. intr-un viitor nu f indepartat doresc sa am macar un copil, nu stiu daca atunci as mai putea tine atata " pisicaraie" in apartament si ma intreb, daca il castrez si apoi il duc la tara, nu-l mutilez? si oare la varsta lui, castrarea mai este eficienta (adica sa nu mai marcheze si sa mai simt acel miros ingrozitor)? pt ca mi-a patruns adanc in caile respiratorii acel miros, si pe strada am senzatia ca il simt. plus ca nu mai pot sa miros fiecare lucru din casa, sa adulmec precum un caine, ca nu cumva sa fi marcat. va rog din suflet, spuneti-va fiecare parerea, sunt intr-o mare dilema, sotul meu spune ca nu prea se poate cum vreau eu_adica toti pisicii dar fara " mirosuri" si un copil. pt ca acum imi este teama, sincer, daca as fi avut un copil si il ataca, nu cred ca eram f incantata. va multumesc si astept parerile voastre.
  •  
    • 3 mesaje
    29 Dec 2015, 19:52
    1 0
    Va rog frumos ajutati-ma ! Am o mare problema nu stiu ce sa mai fac.. pisicuta mea vomita un lichid alb, nu mananca si are o stare de somnolenta tot timpul.. i-am dat paracetamol, i-am schimbat mancarea, i-am fiert carne de pui cu orez, insa nimic.. a inceput sa se simta rau dintr-o data.. nu stiu ce sa ii mai fac, sunt disperata . Va rog sa ma ajutati, multumesc .
  •  
    • 4208 mesaje
    29 Dec 2015, 20:01
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    29 Dec 2015, 20:43
    0 0
    Da, neapărat trebuie dusă pisica la veterinar. Pisicile cam duc bolile pe picioare, când arată că le este rău, atunci chiar le este rău

     
  •  
    • 3140 mesaje
    29 Dec 2015, 22:22
    1 0
    Astia sunt ai mei, zici ca nenea de a desenat astea i-a cunoscut pe smorcii mei.

    https://www.youtube.com/watch?v=7oZu3-PU6KA&sns=em
  •  
    • 3 mesaje
    30 Dec 2015, 18:05
    0 0
    Da, i-am dat o jumatate de pastila de paracetamol dizolvata in lapte pentru ca din cate stiu laptele taie din puterea pastilelor.. am sunat aseara la o clinica veterinara si urma sa mergem astazi cu ea insa vad ca nu mai are nimic, se joaca, mananca, toarce.. este la fel ca inainte. Am vorbit cu un veterinar ce ne este prieten, si mi-a spus ca este posibil sa fi mancat ceva ce nu i-a picat bine, insa cum ea mananca doar pate pt pisici si mancare de pisici,nu stiu ce i-ar putea pica rau
  •  
    30 Dec 2015, 21:26
    0 0
    Maaaarrrinna66 said:Da, i-am dat o jumatate de pastila de paracetamol dizolvata in lapte pentru ca din cate stiu laptele taie din puterea pastilelor.. am sunat aseara la o clinica veterinara si urma sa mergem astazi cu ea insa vad ca nu mai are nimic, se joaca, mananca, toarce.. este la fel ca inainte. Am vorbit cu un veterinar ce ne este prieten, si mi-a spus ca este posibil sa fi mancat ceva ce nu i-a picat bine, insa cum ea mananca doar pate pt pisici si mancare de pisici,nu stiu ce i-ar putea pica rau

     
    Marina,
    Ti-am citit doar ultimele doua mesaje, nu urmaresc topicul dar din ceea ce spui tu intrebarea ta nu-si are rost pe forum decat daca avem un VET printre noi. Chiar daca exista, si-si bate capul sa-ti raspunda ar trebui sa-ti vada pisica intai.

    Daca tie iti sangereaza urechea dreapta, ai dureri de cap si stari de ameteala crezi ca e mai bine sa ne intrebi pe noi sau sa te duci la medic ?

    Serios.... 

  •  
    30 Dec 2015, 21:36
    0 0
    nmg said:Buna ziua, dragele mele! Am citit fiecare postare de-a voastra si sunt topita dupa pisici si catei. Sunt posesoarea a 4 bucati pisici: un motan de 3, 5 ani, 2 fetite - 6 luni si 4 luni si inca un motanel de vreo 6 luni. nu sunt "rude" intre ei. Ultimele "achizitii" le-am facut prin vara, fiindu-mi mila de puisori. pe pitica de 4 luni am luat-o exact cand fusese fatata, era abandonata intr-un boschet. Bun, de vreo 2 luni ma confrunt cu o mare problema: motanul meu de 3 ani a intrat in calduri -nu permanent, dar mie mi se pare ca e f des, si marcheaza prin casa. Plus ca acum o saptamana m-a atacat din senin, dupa ce a scos un urlet ca de lupta a sarit pe mana mea, si-a infipt ghearele in ea si nu stiam cum sa-l desprind. am crezut ca va pleca cu tot cu muschii mei. dupa ce si-a potolit furia pe mine a sarit pe biata mama, noroc ca pe ea doar a zgariat-o dar nu f adanc. in schimb eu am ajuns la chirurgie, s-a infectat o "gaurica" produsa de ghearele Mariei-Sale si abia azi am terminat antibioticul.deci, problem mea e uramatoarea: ma dispera ca marcheaza oriunde are el chef, spal la masina lucruri non stop, sterg suprafete, acum 3 zile a marcat de 2 ori un fotoliu pe care nu am cum sa-l mai recuperez. deci, incep sa cedez psihic. stiu, veti spune ca de ce nu l-am castrat. sincer, am auzit si citit atatea pareri ca nu stiu care ar fi cea mai buna decizie, pt el si situatia mea. intr-un viitor nu f indepartat doresc sa am macar un copil, nu stiu daca atunci as mai putea tine atata " pisicaraie" in apartament si ma intreb, daca il castrez si apoi il duc la tara, nu-l mutilez? si oare la varsta lui, castrarea mai este eficienta (adica sa nu mai marcheze si sa mai simt acel miros ingrozitor)? pt ca mi-a patruns adanc in caile respiratorii acel miros, si pe strada am senzatia ca il simt. plus ca nu mai pot sa miros fiecare lucru din casa, sa adulmec precum un caine, ca nu cumva sa fi marcat. va rog din suflet, spuneti-va fiecare parerea, sunt intr-o mare dilema, sotul meu spune ca nu prea se poate cum vreau eu_adica toti pisicii dar fara " mirosuri" si un copil. pt ca acum imi este teama, sincer, daca as fi avut un copil si il ataca, nu cred ca eram f incantata. va multumesc si astept parerile voastre.

     
    Ei bine d-soara, daca doresti pareri sincere, tine!
    Pisicile tale ar trebui eutanasiate in fata ta, iar de fiecare data cand te gandesti sa adopti un animal de companie cineva ar trebui sa-ti dea cu rigla peste maini. Poate asa invatam sa nu mai fim egoisti. 

    Nu stiu / nu inteleg de ce asemenea intrebari pe forumuri. E ca si cum as ruga acum intregul forum sa-mi spuna ce gume sa-mi iau la masina. Ma duc la un mecanic, ma duc la un pilot de curse, vizitez reprezentanta Pireli / Michelin din Bucuresti; iau legatura cu niste cumparatori care au aceste produse, si asa mai departe.

    Cele mai indicate persoane ce-ti pot da pro / contra argumente castrare sunt medicii veterinari. In special ce-i care se ocupa de animalele fara stapan.

    Nici nu vreau sa scobesc in relatia ta cu prietenul tau din moment ce ceri un sfat aici pe forum pe cand trebuia sa luati o decizie impreuna si prima idee trebuia sa fie sa mergeti la un VET sa va consultati cu el.

    Castrati-va animalele daca nu sunteti crescatori autorizati.  

  •  
    • 3 mesaje
    30 Dec 2015, 23:46
    0 0
    Banuiesc ca ai destula dreptate in ceea ce spui insa atunci cand am decis sa cer un sfat aici a fost pentru ca banuiam eu ca cineva a mai patit ceva asemanator cu ceea ce am patit eu si pisica mea. In nici un moment nu m-am bazat doar pe parerea persoanelor ce mi-au raspuns ( cu ocazia asta le multumesc frumos ), si dupa cum am spus in mesajul meu anterior, am consultat un veterinar. Daca pe mine ma doare ceva sau pur si simplu ma simt rau, si stiu ca cineva a avut aceleasi dureri/ stari ca si mine,nu ezit in a ii cere parerea
  •  
    31 Dec 2015, 00:23
    0 0
    Stiu de ce ai cerut sfatul, in 80% din cazuri nimeresti rezultatul fara sa consulti un VET / doctor.
    Un exemplu simplu este cand ne doare capul. Efectul este acelasi (ne doare capul) dar simptomele pot fi diferite. Suntem deshidratati, avem creierul inflamat sau ceva mai grav.
    Eu nu am habar ce invata ei la veterinara, dar cred ca fac 5 ani, si nu-i fac degeaba. Cand sunt probleme, mergeti la VET.
  •  
    31 Dec 2015, 00:29
    0 0
    Cu ocazia asta as vrea sa atrag atentia asupra hranei uscate.
    Cititi intotdeauna eticheta. Sunt animale domestice dar nu digera carbohidratii cum trebuie. Pisica nu mananca cereale.
    Hrana uscata de calitate pentru ei este de 3-4 ori mai scumpa decat wiskasul, stiu, insa o pisica nu mananca mult, nu va face gaura in buget. Merita, efectele se observa in cateva saptamani daca nu zile, traieste mai mult si mai rar la VET cu probleme.
    Nu am animal insa ce-mi amintesc din cercetarile mele hrana recomandata este Taste of the Wild sau orice hrana ce arata cam asa:
    - carne pui / curcan / iepure deshidratata 60% (sau hidroizolata sau ce procedeu fol ei. Incercati sa nu fie "masa de pui" / "masa de curcan". Sa scrie clar, carne)
    - mazare deshidratata
    - diferite ierburi
    - diferite plante
    - vitamine

    Cam asa suna lista de ingredienta a unei hrane de calitate. Nu hraniti cu cereale! Cititi ingredientele!
  •  
    31 Dec 2015, 00:36
    0 0
    Exemplu: http://pentruanimale.ro/pisici/pro-plan-delicate-nutrisavour-sos-cu-curcan-85-g.html

    PURINA PRO PLAN (umeda) - da deci... calitate nu ? NU! 
    Compoziţie: Carne şi derivate animale (din care curcan 4%), extracte de proteine vegetale, peşte şi derivate din peşte, uleiuri şi grăsimi, derivate de origine vegetală, minerale, diverse zaharuri.

    Carne si derivate din carne (din care curcan 4%)
    1. Nu stim cata % este carne din intregul pachet. Primul ingredient listat trebuie sa fie in ce mai mare proportie intotdeauna (lege).
    Carne si derivate din carne = faina de peste, oase de porc, creier+ochi+craniu gaina, resturi alte animale de la adaposturi dupa eutanasiere, din care curcan 4%

    extracte de proteine vegetale, peşte şi derivate din peşte, uleiuri şi grăsimi, derivate de origine vegetală
    - nu sunt chimist, dar pun pariu ca proteina animala este diferita de cea vegetala. Pisica din cate stiu eu nu mananca soia

    Concluzie : nu e nimic clar si sa ne ofere incredere pe acest pachet, aceasta marca este un exemplu de ocolit. Sta cot la cot cu wiskas si alte boabe "colorate"

    Exemplu2  Royal Canin Kitten Instinctive (umeda) Compozitie: Carne si derivate de origine animala, cereale, extracte din proteine vegetale, derivate de origine vegetala, lapte si produse derivate din lapte, uleiuri si grasimi, minerale, drojdii, zaharuri.

    - nu stim % carne, de fel de carne, ce calitate a carnii.
    - Cereale, nu vreau sa-mi hranesc animalul cu cereale. Nici nu stiu ce cereale bag in el. Cerealele sunt pe al doi-lea loc in listarea ingredientelor, cel putin 30-40% din hrana sunt cereale.
    - nu ma intereseaza proteinele de origine vegetala in mod special 

    Exemplu 3
    Royal Canin Sensible 33 15 kg (uscata)

    Compozitie: Orez, proteina de pasare deshidratata, grasimi animale, porumb, gluten de porumb, izolat de proteine vegetale*, proteina de porc deshidratata*, proteine de origine animala hidrolizate, drojdii, pulpa de sfecla, minerale, ulei de soia, ulei de peste, fibre vegetale, Fructo–Oligo–Zaharide.

    *L.I.P.: Proteina selectionata pentru gradul sau ridicat de asimilare.

    - de ce imi pui orez ? Stiu, e un carbohidrat bun, dar nu mi-l pune in prop mai mare de 50%
    - proteina de pasare deshid. OK
    - grasimi animale OK
    - Porumb - iar carbohidrat
    - Izolat prot. vegetale ... iar prot vegetala
    - restul sunt ok

    Concluzie : Pret premium, calitate, medie.

    Exemplu 4

    Taste of the Wild Cat Canyon River Formula 7 Kg (uscata)
    Pastrav, faina de peste oceanic, cartofi dulci, cartofi, proteine din mazare, ulei de canola, somon afumat, arome naturale, DL-metionina, taurina, radacina uscata de cicoare, rosii, coacaze negre, zmeura, extract de yucca, schidigera, produse fermentate din Enterococcus faecium Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei si Lactobacillus plantarum Trichoderma uscata, extract fermentat de longibrachiatum, supliment de vitamina E, proteinat de fier, proteinat de zinc, proteinat de cupru, sulfat feros, sulfat de zinc, sulfat de cupru, iodura de potasiu mononitrat de tiamina (vitamina B!), proteinat de mangan, oxid manganic, acid ascorbic, supliment de vitamina A, biotina niacina, pantothen de calciu, sulfat de mangan, selenit de sodium, vitamina B6, supliment de vitamina B12, vitamina B2, supliment de vitamina D, acid folic.

    Avem 2 carbohidrati in proportii secundare si carne in proportie principala. Restul sunt vitamine + minerale esentiale.

    Raport calitate / pret - excelent.

    Mai sunt multe alte braduri bune prin magazine, cred ca si mai bune decat TOTW, trebuie cautate, citita eticheta. Bine, prima oara le eliminati prin pret. Insa se ascund si branduri de calitate medie la preturi ridicate, iarasi... cititi eticheta.
     

     

     
    Acest mesaj a fost editat de către your_blowing_mind_friend: 31 Dec 2015, 00:49
  •  
    • 4455 mesaje
    31 Dec 2015, 00:43
    0 0
    your_blowing_mind_friend said:
    nmg said:Buna ziua, dragele mele! Am citit fiecare postare de-a voastra si sunt topita dupa pisici si catei. Sunt posesoarea a 4 bucati pisici: un motan de 3, 5 ani, 2 fetite - 6 luni si 4 luni si inca un motanel de vreo 6 luni. nu sunt "rude" intre ei. Ultimele "achizitii" le-am facut prin vara, fiindu-mi mila de puisori. pe pitica de 4 luni am luat-o exact cand fusese fatata, era abandonata intr-un boschet. Bun, de vreo 2 luni ma confrunt cu o mare problema: motanul meu de 3 ani a intrat in calduri -nu permanent, dar mie mi se pare ca e f des, si marcheaza prin casa. Plus ca acum o saptamana m-a atacat din senin, dupa ce a scos un urlet ca de lupta a sarit pe mana mea, si-a infipt ghearele in ea si nu stiam cum sa-l desprind. am crezut ca va pleca cu tot cu muschii mei. dupa ce si-a potolit furia pe mine a sarit pe biata mama, noroc ca pe ea doar a zgariat-o dar nu f adanc. in schimb eu am ajuns la chirurgie, s-a infectat o "gaurica" produsa de ghearele Mariei-Sale si abia azi am terminat antibioticul.deci, problem mea e uramatoarea: ma dispera ca marcheaza oriunde are el chef, spal la masina lucruri non stop, sterg suprafete, acum 3 zile a marcat de 2 ori un fotoliu pe care nu am cum sa-l mai recuperez. deci, incep sa cedez psihic. stiu, veti spune ca de ce nu l-am castrat. sincer, am auzit si citit atatea pareri ca nu stiu care ar fi cea mai buna decizie, pt el si situatia mea. intr-un viitor nu f indepartat doresc sa am macar un copil, nu stiu daca atunci as mai putea tine atata " pisicaraie" in apartament si ma intreb, daca il castrez si apoi il duc la tara, nu-l mutilez? si oare la varsta lui, castrarea mai este eficienta (adica sa nu mai marcheze si sa mai simt acel miros ingrozitor)? pt ca mi-a patruns adanc in caile respiratorii acel miros, si pe strada am senzatia ca il simt. plus ca nu mai pot sa miros fiecare lucru din casa, sa adulmec precum un caine, ca nu cumva sa fi marcat. va rog din suflet, spuneti-va fiecare parerea, sunt intr-o mare dilema, sotul meu spune ca nu prea se poate cum vreau eu_adica toti pisicii dar fara " mirosuri" si un copil. pt ca acum imi este teama, sincer, daca as fi avut un copil si il ataca, nu cred ca eram f incantata. va multumesc si astept parerile voastre.

     
    Ei bine d-soara, daca doresti pareri sincere, tine!
    Pisicile tale ar trebui eutanasiate in fata ta, iar de fiecare data cand te gandesti sa adopti un animal de companie cineva ar trebui sa-ti dea cu rigla peste maini. Poate asa invatam sa nu mai fim egoisti. 

    Nu stiu / nu inteleg de ce asemenea intrebari pe forumuri. E ca si cum as ruga acum intregul forum sa-mi spuna ce gume sa-mi iau la masina. Ma duc la un mecanic, ma duc la un pilot de curse, vizitez reprezentanta Pireli / Michelin din Bucuresti; iau legatura cu niste cumparatori care au aceste produse, si asa mai departe.

    Cele mai indicate persoane ce-ti pot da pro / contra argumente castrare sunt medicii veterinari. In special ce-i care se ocupa de animalele fara stapan.

    Nici nu vreau sa scobesc in relatia ta cu prietenul tau din moment ce ceri un sfat aici pe forum pe cand trebuia sa luati o decizie impreuna si prima idee trebuia sa fie sa mergeti la un VET sa va consultati cu el.

    Castrati-va animalele daca nu sunteti crescatori autorizati.  

     

    Bre blowing, dupa duma cu eutanasiatul pisicilor ca pedeapsa pt stapan, prezinti 0 credibilitate. Da' tu da-i in continuare si educa-ne, ca ai descoperit ca roata-i rotunda
  •  
    31 Dec 2015, 00:51
    1 0
    opium said:
    your_blowing_mind_friend said:
    nmg said:Buna ziua, dragele mele! Am citit fiecare postare de-a voastra si sunt topita dupa pisici si catei. Sunt posesoarea a 4 bucati pisici: un motan de 3, 5 ani, 2 fetite - 6 luni si 4 luni si inca un motanel de vreo 6 luni. nu sunt "rude" intre ei. Ultimele "achizitii" le-am facut prin vara, fiindu-mi mila de puisori. pe pitica de 4 luni am luat-o exact cand fusese fatata, era abandonata intr-un boschet. Bun, de vreo 2 luni ma confrunt cu o mare problema: motanul meu de 3 ani a intrat in calduri -nu permanent, dar mie mi se pare ca e f des, si marcheaza prin casa. Plus ca acum o saptamana m-a atacat din senin, dupa ce a scos un urlet ca de lupta a sarit pe mana mea, si-a infipt ghearele in ea si nu stiam cum sa-l desprind. am crezut ca va pleca cu tot cu muschii mei. dupa ce si-a potolit furia pe mine a sarit pe biata mama, noroc ca pe ea doar a zgariat-o dar nu f adanc. in schimb eu am ajuns la chirurgie, s-a infectat o "gaurica" produsa de ghearele Mariei-Sale si abia azi am terminat antibioticul.deci, problem mea e uramatoarea: ma dispera ca marcheaza oriunde are el chef, spal la masina lucruri non stop, sterg suprafete, acum 3 zile a marcat de 2 ori un fotoliu pe care nu am cum sa-l mai recuperez. deci, incep sa cedez psihic. stiu, veti spune ca de ce nu l-am castrat. sincer, am auzit si citit atatea pareri ca nu stiu care ar fi cea mai buna decizie, pt el si situatia mea. intr-un viitor nu f indepartat doresc sa am macar un copil, nu stiu daca atunci as mai putea tine atata " pisicaraie" in apartament si ma intreb, daca il castrez si apoi il duc la tara, nu-l mutilez? si oare la varsta lui, castrarea mai este eficienta (adica sa nu mai marcheze si sa mai simt acel miros ingrozitor)? pt ca mi-a patruns adanc in caile respiratorii acel miros, si pe strada am senzatia ca il simt. plus ca nu mai pot sa miros fiecare lucru din casa, sa adulmec precum un caine, ca nu cumva sa fi marcat. va rog din suflet, spuneti-va fiecare parerea, sunt intr-o mare dilema, sotul meu spune ca nu prea se poate cum vreau eu_adica toti pisicii dar fara " mirosuri" si un copil. pt ca acum imi este teama, sincer, daca as fi avut un copil si il ataca, nu cred ca eram f incantata. va multumesc si astept parerile voastre.

     
    Ei bine d-soara, daca doresti pareri sincere, tine!
    Pisicile tale ar trebui eutanasiate in fata ta, iar de fiecare data cand te gandesti sa adopti un animal de companie cineva ar trebui sa-ti dea cu rigla peste maini. Poate asa invatam sa nu mai fim egoisti. 

    Nu stiu / nu inteleg de ce asemenea intrebari pe forumuri. E ca si cum as ruga acum intregul forum sa-mi spuna ce gume sa-mi iau la masina. Ma duc la un mecanic, ma duc la un pilot de curse, vizitez reprezentanta Pireli / Michelin din Bucuresti; iau legatura cu niste cumparatori care au aceste produse, si asa mai departe.

    Cele mai indicate persoane ce-ti pot da pro / contra argumente castrare sunt medicii veterinari. In special ce-i care se ocupa de animalele fara stapan.

    Nici nu vreau sa scobesc in relatia ta cu prietenul tau din moment ce ceri un sfat aici pe forum pe cand trebuia sa luati o decizie impreuna si prima idee trebuia sa fie sa mergeti la un VET sa va consultati cu el.

    Castrati-va animalele daca nu sunteti crescatori autorizati.  

     

    Bre blowing, dupa duma cu eutanasiatul pisicilor ca pedeapsa pt stapan, prezinti 0 credibilitate. Da' tu da-i in continuare si educa-ne, ca ai descoperit ca roata-i rotunda

     

    Nici nu ma obosesc, daca au prins 2 e suficient. Citeste si tu cu atentie, vezi ce behai eu acolo in treaba mea si daca-i conform cu realitatea. Poate vorbesc prostii si nu stiu eu. Cine stie. 

  •  
    31 Dec 2015, 01:04
    1 0
    Credibilitate, nu prietene, ma pui la un rang la care nu m-am urcat. Ce spun tind sa cred ca este logic si usor sa-mi urmaresti firul gandirii.
    Spunand ca am 0 credibilitate cand iti zic ca 1+1 fac 2 si-ti arat pasii in care am ajuns la rezultat, wow.
    Da, mai in gluma, mai in serios i-as eutanasia pisicile. Mentalitatea ei e cel putin infantila, "Pufarinu" o sa faca pui cu alea, puii or sa ajunga la vecini sau rude cu presiune si din cauza copiilor, de acolo cate in strada sau pierdute.
    Din 2 pisici pe strada faci 4, din 4 faci 8, din 8 faci 16 (e mult mai mult decat atat, progresia este exponentiala, nu se dubleaza).

    Totul se poate solutiona daca-ti castrezi animalul de companie
    - nu agresivitate
    - nu marcat teritoriu
    - calm
    - comportament neschimbat
    Tot ce faci e sa-i elimini dorinta sexuala.

    Hai zi-mi ca am credibilitate 0 si ce am zis eu nu e suficient de logic.