Din dragoste de pisici

  •  
    • 4208 mesaje
    4 Iul 2012, 12:11
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    4 Iul 2012, 14:05
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    4 Iul 2012, 14:17
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8578 mesaje
    4 Iul 2012, 14:37
    0 0
    Mergi cu ea din nou la doctor si pana ajungi zice ca trebuie sa i dai multe lichide sa bea ca sa nu se deshidrateze. Apa proaspata si daca refuza cica sa pui putin lapte din doza in apa sau glucoza si daca poti sa pastrezi in camera o temperatura scazuta.
    Acest mesaj a fost editat de către coralain: 4 Iul 2012, 14:40
  •  
    • 7051 mesaje
    4 Iul 2012, 15:22
    1 0
    daca bea apa si mananca chiar si un pic e semn bun...un animalut foarte bolnav nu mananca nimic...offf, sper sa fie numai o viroza si sa se faca bine...
  •  
    • 4208 mesaje
    4 Iul 2012, 15:27
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    4 Iul 2012, 17:23
    0 0
    Tinem pumnii, micutei Iris!
    Cum mai e, Oana? Se vede vreo ameliorare?
    Sunt de acord cu Sorell, daca mananca si bea apa, nu e foarte grav. Saracuta, e cat un nod si e deja bolnavioara  
  •  
    • 9728 mesaje
    4 Iul 2012, 17:35
    0 0
    Si pisicii mei tin labutele stranse pentru pisicuta ta Oana
    Poate insa doctorul are dreptate, si are nevoie de injectiile acelea....  
  •  
    • 13910 mesaje
    4 Iul 2012, 18:45
    2 0
    oana, nu insistati cu mincarea, daca bea apa e ok.
    las-o sa stea tolanita, nu o agitati, sa se joace, sa mearga (si febra, dar si caldura de afara o afecteaza).
    eu zic sa urmezi tratamentul dat de vet.....bine, nu e rau sa mai ceri o parere.

    cu caldura asta eu as rade-o pe a mea  
    e cit se poate de sanatoasa, dar se misca cit mai putin pe caldura asta : daca citesc in dormitor, sta tolanita in pat linga mine, daca stau in bucatarie, sta tolanita pe un scaun......cit mai putina miscare.

    maninca putin, dar bea apa!


    sa ne spui cum ii mai este...
  •  
    • 13910 mesaje
    4 Iul 2012, 19:46
    0 0
    zici ca a mincat o farfuriuta plina si mai incolo ii mai dai bobite....

    ce inseamna, cit?, o farfuriuta?

    a mea mai are putin si face 4 ani, dar nu ii dau mai mult 60-80  gr de bobite pe zi.
    daca ii dau gratar (numai piept de pui, de curcan, peste, creveti), primeste bobite putine.
    o data pe saptamina primeste bonusuri

    nu ma pricep eu asa bine la hranit mitisoare, dar daca e si bolnava, cred ca ii ajunge farfuriuta.........apa e fff importanta!

  •  
    • 8403 mesaje
    4 Iul 2012, 20:01
    0 0
    Oana_Domino said:
    ellado said:zici ca a mincat o farfuriuta plina si mai incolo ii mai dai bobite....

    ce inseamna, cit?, o farfuriuta?

    a mea mai are putin si face 4 ani, dar nu ii dau mai mult 60-80  gr de bobite pe zi.
    daca ii dau gratar (numai piept de pui, de curcan, peste, creveti), primeste bobite putine.
    o data pe saptamina primeste bonusuri

    nu ma pricep eu asa bine la hranit mitisoare, dar daca e si bolnava, cred ca ii ajunge farfuriuta.........apa e fff importanta!

     Iris e foarte mancacioasa. La doua luni papa 2 plicuri pe zi plus laptic si bombite/ carne.  E vorba de o farfuriuta de cafea plina. Nu o oblig sa manance, o servesc in pat

     
    Oana, cand era pui mic mic una dintre pisicile de acum a avut aceleai simptome. apoi m-am trezit ca nu mai manca deloc. si apa daca o bea, o varsa (umblam cu punguta prin casa dupa ea, caci varsaturile astea erau semnalizate mai intai de niste spasme). ei bine, dupa drumuri regulate la cabinete diferite,  au dat trei veterinari din umeri (dupa antibiotice, antispastice si altele ) neintelegand ce are. si unul era in varsta, cu o experienta vasta la activ, profesor inca in domeniu.

    abia mai tarziu am realizat eu ce facuse micuta. lasasem atele de la goblen (resturile in cutie). ea se jucase, deschisese cutia  si..... inghitise una dintre ele. o bucata cam de vreo 30 de cm. s-a eliminat de la sine, dupa o luna si jumatate, dar pana atunci ajunsesem sa o hranesc fortat (ii faceam ca pentru copiii mici ficat cu ou si lapte si i le dadeam cu lingurita).

    dupa aceea, a fost cea mai sanatoasa pisica. si este, spre deosebire de sora ei care, castrata fiind, e o grasuna de vreo 7 kg (in timp ce ea are 1,600).

    deci, verifica daca nu ai lasat vceva de genul prin preajma 

  •  
    • 13910 mesaje
    4 Iul 2012, 20:09
    0 0
    pisi mai varsa din cind in cind si fara sa inghita corpuri straine (nu s-a intimplat inca)........ghemotoacele de par isi spun cuvintul.

    a mea e innebunita cind ii dau "iarba pisicii"..........dimineata ii pun ghiveciul la locul de papa, maninca iarba, vomita (nu imediat, normal).

    dar chiar daca nu ii dau iarba, vomita din cind in cind..............si se uita cu niste ochisori dulci la mine cind curat....ti se topeste inima!!!


    edit : in august face 4 ani si reusesc sa o tin la 4 kg.....o singura data a ajuns la 4.5!




    Acest mesaj a fost editat de către ellado: 4 Iul 2012, 20:10
  •  
    • 8403 mesaje
    4 Iul 2012, 20:49
    0 0
    ellado said:pisi mai varsa din cind in cind si fara sa inghita corpuri straine (nu s-a intimplat inca)........ghemotoacele de par isi spun cuvintul.

    a mea e innebunita cind ii dau "iarba pisicii"..........dimineata ii pun ghiveciul la locul de papa, maninca iarba, vomita (nu imediat, normal).

    dar chiar daca nu ii dau iarba, vomita din cind in cind..............si se uita cu niste ochisori dulci la mine cind curat....ti se topeste inima!!!


    edit : in august face 4 ani si reusesc sa o tin la 4 kg.....o singura data a ajuns la 4.5!



     
    le-am cultivat si eu intr-o jardiniera iarba (mai bine spus sotul. aici imi vine sa rad in hohote caci el nu suporta inainte pisicile si acum le adora).  daca nu faceam asta imi masacrau florile. cea mare parca e taurasul Ferdinand. unde vede flori e in extaz. 

  •  
    • 9728 mesaje
    4 Iul 2012, 21:13
    0 0
    scanteie said:
     cea mare parca e taurasul Ferdinand. unde vede flori e in extaz. 

     


    Alor mele le place mult si papirusul  

  •  
    • 13597 mesaje
    4 Iul 2012, 22:03
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 4 Iul 2012, 22:04
  •  
    • 8403 mesaje
    4 Iul 2012, 22:03
    0 0
    cafe_au_lait said:
    scanteie said:
     cea mare parca e taurasul Ferdinand. unde vede flori e in extaz. 

     


    Alor mele le place mult si papirusul  

     
    cu papirus nu am incercat.

    serios acum! am avut zile cand veneam acasa cu bratul plin de flori. sa o fi vazut cum facea atunci...coada ei devenea un soi de ...chestie care vibreaza (dealtfel, e modul ei de a sarbatori masa, zilnic). se rotea in jurul florilor, le  dadea tarcoale ca un vanator si dintr-o data, direct iama la mirosit. si statea frate....ore intregi cu nasul printre flori, dupa care adoarmea numai  langa ele. 

    iar cele de apartament, numai batai de cap imi da cu ele. imi si vine sa plang daca vad ca a reusit sa ajunga la ele. le-am pus pe rafturi in balcon , cat mai sus, ca sa fiu sigura ca nu le masacreaza. 

    cealalta...o doare fix undeva de flori. iarba ii place. deh...temperament de pisoi alpha

  •  
    • 13597 mesaje
    4 Iul 2012, 22:07
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    4 Iul 2012, 23:04
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 4 Iul 2012, 23:05
  •  
    • 4208 mesaje
    5 Iul 2012, 00:20
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8578 mesaje
    5 Iul 2012, 00:26
    0 0
    Vesti bune, inseamna ca se simte mai bine.