Din dragoste de pisici

  •  
    • 9728 mesaje
    17 Ian 2014, 17:02
    0 0
    Insanatosire grabnica micutei tale Rachella, Warm

    Pisicutei mele i-a fost scos uterul la sterilizare din pricina ca era prea mare si cam fibromatos, ar fi avut probleme ulterior.

    Iar dupa operatie, a venit acasa si a stat cateva zile cu camasuta din aceea, deci nu a putut sa se linga sau sa-si faca ceva pe la operatie.  In primele doua zile am fost cam speriata, ca era apatica, nu manca nimic, si-a revenit dupa aceea


    PS. Dar cum sa nu-ti dai seama care e pisicut, si care e pisicuta? Ca e destul de usor

     
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 17 Ian 2014, 17:03
  •  
    • 8715 mesaje
    17 Ian 2014, 17:09
    1 0
    cafe_au_lait said:Insanatosire grabnica micutei tale Rachella, Warm

    Pisicutei mele i-a fost scos uterul la sterilizare din pricina ca era prea mare si cam fibromatos, ar fi avut probleme ulterior.

    Iar dupa operatie, a venit acasa si a stat cateva zile cu camasuta din aceea, deci nu a putut sa se linga sau sa-si faca ceva pe la operatie.  In primele doua zile am fost cam speriata, ca era apatica, nu manca nimic, si-a revenit dupa aceea


    PS. Dar cum sa nu-ti dai seama care e pisicut, si care e pisicuta? Ca e destul de usor

     

     
    Merci de urari,Madame!

    Pai uite asa am fost io toata viata, un bou...
    Am crezut ce mi-a spus lumea, nu am considerat necesar sa-i ridic in sus coada animalului, insa jur ca nu regret.






     

  •  
    • 5862 mesaje
    17 Ian 2014, 19:44
    0 0
    warmfreezer said:
    Gretchen said:warm, luci o pupa pe micuta si spera sa-si revina fetita cat mai repede!

    I-am transmis.

    S-a rusinat toata si s-a intins a culcare...
    Pai cum sa stea la pupat epilata si inghinal si pe labuta stanga, başca cu leucoplast pana spre ceafa???


     

     ehee, nu tre' sa-i fie rusine. uite si tu cum arata luci dupa operatie:

     http://www.eva.ro/club/albums/photo/view/album_id/3127/photo_id/57442        

  •  
    • 5862 mesaje
    17 Ian 2014, 19:44
    0 0
    m-am balbait

    Acest mesaj a fost editat de către Gretchen: 17 Ian 2014, 19:45
  •  
    • 8217 mesaje
    17 Ian 2014, 22:46
    1 0
    Dancing, Schon si alti iubitori de caini: http://www.youtube.com/watch?v=_ym0rxisOpw

    ce frumos
  •  
    • 8715 mesaje
    18 Ian 2014, 00:11
    0 0
    Pisicoanţa bantuie prin casa..
    Sunt cam ingrijorat din cauza ca nici nu presteaza la litiera, si nici nu bea apa.
    Merge singura la litiera se urca singura, miroase, dupa care iese afara.
    Mi-e teama sa nu aiba vreun blocaj pe uretere...

     

    Acest mesaj a fost editat de către warmfreezer: 18 Ian 2014, 00:22
  •  
    • 13597 mesaje
    18 Ian 2014, 02:03
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    18 Ian 2014, 10:39
    1 0
    warm, cum se mai simte printesa? eu sper ca doar nu era hotarata sa mearga la litiera, tinanad cont ca nici nu bause apa.

    aveti nevoie de un babysitter pt catel? luati-va o pisica!
    http://www.lifewithcats.tv/2014/01/17/2-need-a-dog-babysitter-get-a-cat/
  •  
    • 8715 mesaje
    18 Ian 2014, 13:45
    0 0
    basilio said:warm, cum se mai simte printesa? eu sper ca doar nu era hotarata sa mearga la litiera, tinanad cont ca nici nu bause apa.

    aveti nevoie de un babysitter pt catel? luati-va o pisica!
    http://www.lifewithcats.tv/2014/01/17/2-need-a-dog-babysitter-get-a-cat/

     
    Deci:

    Pe la 3 alergam innebunit prin toata casa sa o gasesc.
    No way...

    Pe la 5 ma straduiam din rasputeri sai lipesc cumva pansamentul pe care il abandonase dupa televizor.
    No way...

    Pe la 11 am plecat la medic pentru injectia de antibiotic.
    Operatia se prezinta excelent, nici macar nu s-a umflat, cum am inteles ca se intampla uneori.
    Medicul nici macar nu a mai pansat-o.
    Mission accomplished...

    Pe la 12:30, umblam de nebun prin zona Delfinului sa-i gasesc plicuri Sterilised de la Royal Canin.
    Negasind neam, am intrat la DM de unde i-am luat Stuzzy Sterilised.
    Ulterior am gasit in piata Delfinului si Royal Canin, asa ca i-am mai luat inca 3 plicuri.
    Draw...

    Pe la 13:15 i-am dat sa haleasca Royal.
    A mancat ca sparta iar acum doarme.
    Mission accomplished...




     

     

  •  
    • 13597 mesaje
    18 Ian 2014, 13:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8715 mesaje
    18 Ian 2014, 14:01
    0 0
    dancing_fawn said:Ce varsta zici ca are motanitza? Daca n-are inca un an, nu-i da inca meniuri pentru pisici sterilizate. Alea sunt sarace in proteine, iar ea inca mai are nevoie de ele din plin, pana isi termina cresterea.

     
    Pai La sfarsitul lui Aprilie cand am luat-o, isi pierduse deja eticheta cu codul de bare, insa baba de la care o luasem spunea ca mananca hrana uscata cam de o saptamana.
    Mai multe n-am putut afla, baba era cat se poate de confuza, deci am presupus ca deja avea vreo 3 luni pisicoanta...
    Si eu m-am gandit la meniuri normale, dar am zis ca macar in prima - a doua zi sa-i dau ceva mai usor.
    Dimineala la 5 cand a halit prima data, avea deja mai bine de 36 de ore de cand nu pusese botul pe haleala.



     

  •  
    • 5144 mesaje
    18 Ian 2014, 14:30
    0 0
    warm, pretul e pe aproape, dar calitatea e diferita. ia-i schesir, applaws, almo nature. astea-s cu bucati adevarate de carne, nu cu boabe in sos cum e royalul si marea majoritate.
    spuneam si despre acana cu o pagina in urma ca sunt foarte multumita ca hrana uscata.
  •  
    • 1787 mesaje
    18 Ian 2014, 14:32
    0 0
    Asa mi-a explicat si veterinarul ca e mai bine sa opereze si sa scoata tot, inclusiv uterul. Ultima pisicuta pe care am dus-o la sterlizat la el (nu era a mea) a avut o operatie cam maricica, m-am si speriat cand am vazut-o cu burtica acea cheala si data cu betadina. I-a dat pentru acasa antibiotic pastile si a trebuit sa venim la 2 saptamani sa scoata firele. Nu a mancat deloc bobite pana a doua zi cand a primit un plic de acela de la Royal cu mov, Sterilzed, ce miroase a racitura si l-a devorat instant.

    Pe a mea o hranesc acum cu Royal Canin Kitten, iar dupa sterilizare ma gandesc sa trec pe varianta Kitten Sterilezed tot de la RC. 
    http://www.royalcanin.co.uk/products/products/cat-products/feline-health-nutrition/kitten-sterilised
  •  
    • 1787 mesaje
    18 Ian 2014, 14:52
    0 0
    Basilio, exista si varianta kitten pana in 12 luni sterlizate la marcile de hrana mentionate de tine? Pe aici toti veterinarii recomanda cu multa caldura Royalul, ori ca e foarte bun ori ca e singura marca ce o comercializeaza ei...
  •  
    • 13597 mesaje
    18 Ian 2014, 14:59
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    18 Ian 2014, 21:20
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 18 Ian 2014, 21:30
  •  
    • 5144 mesaje
    18 Ian 2014, 21:30
    0 0
    voiam sa povestesc, dar raspunsurile sunt aici:
    http://www.acana.com/faq/
    cred ceea ce scrie acolo.
  •  
    • 1787 mesaje
    19 Ian 2014, 10:25
    0 0
    Multumesc, Joplin si Basilio, intre timp am intrat pe siteul oficial dar si pe site-urile on line din tara si am citit sortimentele si ingredientele. Eu pliculet de mancare umeda nu-i dau zilnic ci mai rar, i-am dat tot de la RC, am citit ca nu e bine sa se obisnuiasca caci dupa aia refuza crontanelele. Cred si eu, la ce miros are pliculetul ala cu sos as manca si eu!
  •  
    • 9728 mesaje
    19 Ian 2014, 10:51
    0 0
    Midorri said:Eu pliculet de mancare umeda nu-i dau zilnic ci mai rar, i-am dat tot de la RC, am citit ca nu e bine sa se obisnuiasca caci dupa aia refuza crontanelele. Cred si eu, la ce miros are pliculetul ala cu sos as manca si eu!

     
    Nu mi se pare chiar asa. Eu le dau alor mei mancarica umeda (nu multa) in fiecare dimineata, iar restul zilei au la dispozitie bobitele. Si e ok, nu refuza nimic
    Eh, le mai dau eu din mancarea mea putina carnita de pui, de vita etc. Dar  putina. Ca-s totusi tare pofticiosi

     

  •  
    • 5144 mesaje
    19 Ian 2014, 18:03
    0 0
    Ce Lucifer? Ce le-a facut blanoasa lu' frate-miu si cumnata-mii, primeste ea titlul de Luciferul Luciferilor
    De vreo doua saptamani au tot avut tetative cand si cand sa o prinda sa o duca la manichiurista. Astazi au fost un pic mai hotarati si au reusit, dar s-a lasat cu zgarieturi, a facut pipi pe ea, le-a luat o ora sa o vada bagata in transportor. Si cica ar trebui sa mai repete povestea inca de vreo doua ori pana ma intorc. Nasol!