Din dragoste de pisici

  •  
    • 9724 mesaje
    25 Ian 2014, 19:36
    0 0
    Midorri said:Fetele care folositi Furminator, pe care model il aveti/ recomandati?

    http://www.zooplus.ro/shop/pisici/igiena_ingrijire_pisici/perii_piepteni/perii_piepteni/243950/?gclid=CLLr-8TSmbwCFUNd3god1kEAtw

    A mea are lungimea parului sub 5 cm si acum are mai putin de 4,5 kg, dar peste 6 luni sa zicem?

     

    Ale mele au lungimea parului diferita. Si textura. Spotty e moale, de parca ar fi de matase si are parul mai lung, Siri e mai baietoasa, cu par scurt, mai "tepos". Au unul de-ala de pana la 5 cm, ca nu-s asa latoase. Nici gangania aia a ta, nu pare sa devina vreo flocostanie de matza. Nu stiu daca ar trebui sa-i iei de-acum, cand e inca mititica, nu lasa atat de mult par. O periuta de lemn cu dintii de par (sintetic, cred), am avut eu pentru Faramita, pana a mai crescut.

  •  
    • 5862 mesaje
    25 Ian 2014, 19:43
    1 0
    basilio said:unic si ireparabil? sau cum spunea sam?

     dap! 
    norocul lui ca am nervii tari  


    acum am vazut exact ce ai scris
    oricum, cred ca e si ireparabil  


    Acest mesaj a fost editat de către Gretchen: 25 Ian 2014, 19:44
  •  
    • 8715 mesaje
    25 Ian 2014, 20:20
    2 0
    Pisică e o artista...

    N-are nicio treaba ca frigiderul are cam 1,6m inaltime, suie si coboara de pe el ca si cum s-ar sui pe canapea.
    E drept, nen'su doc a cusut-o pe burtica de parca ar fi tras la masina o pereche de bocanci...

     
  •  
    • 5862 mesaje
    25 Ian 2014, 20:31
    0 0
    warmfreezer said:Pisică e o artista...

    N-are nicio treaba ca frigiderul are cam 1,6m inaltime, suie si coboara de pe el ca si cum s-ar sui pe canapea.
    E drept, nen'su doc a cusut-o pe burtica de parca ar fi tras la masina o pereche de bocanci...

     

     are si ea sireturi la hainuta

  •  
    • 6599 mesaje
    26 Ian 2014, 10:04
    3 0
    http://www.frugal-cafe.com/public_html/frugal-blog/frugal-cafe-blogzone/wp-content/uploads/2014/01/winter-political-humor-cat-outside.jpg
  •  
    • 5862 mesaje
    26 Ian 2014, 10:20
    1 0
    saracu' luci vrea sa doarma la mine-n brate, dar nu mai incape si tot aluneca
  •  
    • 6599 mesaje
    26 Ian 2014, 10:21
    2 0
    http://hugelolcdn.com/i/201693.gif
    looool
  •  
    • 6599 mesaje
    26 Ian 2014, 10:25
    2 0
    http://www.thefunnyblog.org/wp-content/uploads/2013/04/cat_stand-432x550.jpeg

     
  •  
    • 13597 mesaje
    26 Ian 2014, 10:44
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    26 Ian 2014, 16:53
    0 0
    Am o problema cu Nicky al meu (11 ani) si as avea nevoie de niste sfaturi.

    De ieri este apatic - mi-a zis maica-mea, eu eram la job, azi am fost acasa si l-am observat si eu. Este apatic, doarme, dormiteaza, nu mananca (doar a lins azi-dimineata un strop de sos de la mancarica de la plic) nu bea apa (decat f putina azi dimineata) si n-am vazut sa faca pipi azi. Acum nah, nici nu a baut apa.   Suntem cu ochii pe el ca pe butelie; a vomitat azi de vreo 3 ori, nu mancare, o spuma ceva.  El a vomitat ceva mai des in ultimele cateva luni, dar nu atat incat chiar sa ne ingrijoreze.

    Si trebuie sa mai spun aici ca are niste proaste obiceiuri cu apa : el de regula e foarte setos, si foarte iubitor de apa mai ales din alte locuri decat vasele lui de apa - are 2 vase pline cu apa curata, am grija de asta, insa de destule ori l-am gasit band apa din vasul de la baie sau din chiuveta de la bucatarie  cand sunt vasele inauntru; n-ar fi ceva asa rau, insa in vasul de toaleta  avem odorizant, iar uneori pe la vase se mai gaseste si detergent de vase - iar lui se pare ca ii place asa

    Evident stie ca nu are voie, nu-l lasam etc dar se furiseaza si il mai prindem asupra faptului, mai avem si noi grija dar uneori mai uitam.

    Nu stiu ce ar putea avea, ce sa ii mai fac, are cineva vreun sfat, vreo sugestie?

     
     
  •  
    • 5862 mesaje
    26 Ian 2014, 16:56
    0 0
    bietul de el! du-l la vet cat mai repede.
  •  
    • 9728 mesaje
    26 Ian 2014, 17:07
    0 0
    Gretchen said:bietul de el! du-l la vet cat mai repede.

     
    De dus il voi duce, dar maine, nu astazi; nici nu stiu vreo clinica deschisa azi, e si viscol si frig, si nici simptomele nu sunt foarte concludente, nu pare decat o indigestie, o sa il urmaresc insa cu pipi ala, daca face si cat face, ca asta chiar ma ingrijoreaza - stiti voi insuficienta renala, blocaj renal etc.

    Si sa va mai spun ceva despre Nicky. nu suporta in nici un fel transportul cu cusca, cu nimic de fapt, face atunci ca toti dracii, cum nu face in mod normal : fasaie, miorlaie, face bale la gura, transpira si face pipi. De-aia pentru mine e un chin sa il duc la veterinar, din fericire nici nu a trebuit sa il duc prea des

     

    L.E - de-asta cred ca o sa fiu nevoita sa il duc la un vet cat mai aproape, ca sa nu stea prea mult timp in cusca aceea.  Avem veterinarul lui de ani de zile, dar e un pic mai departe, sa vad totusi poate ajungem la el. Dar maine.

     
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 26 Ian 2014, 17:11
  •  
    • 5862 mesaje
    26 Ian 2014, 17:16
    0 0
    la salvavet exista ambulanta veterinara non-stop: 0744.384.177; 0744.300.304 sa speram ca nu e in blocaj renal . e spital, deci e oricum deschis 24/24

    asta daca esti in bucuresti. 
    Acest mesaj a fost editat de către Gretchen: 26 Ian 2014, 17:17
  •  
    • 9728 mesaje
    26 Ian 2014, 17:41
    0 0
    Nu stiu ce sa zic, eu nici nu vreau sa dau in paranoia, poate e doar o indigestie, nici noi nu tragem fuga la urgenta cand ni se intampla. 

    Mi-aduc aminte ca acum cativa ani l-am dus la sor-mea acasa pentru cateva zile; dupa drum si probabil socul noului loc, nu a mancat, nu a baut apa, nu a facut pipi si kk, nimic, vreo 2 zile.



     
  •  
    • 4208 mesaje
    26 Ian 2014, 17:53
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    26 Ian 2014, 18:15
    1 0
    joplin said:Cafe, cazul fericit ar fi o indigestie iar cel nefericit - o insuficienta renala / blocaj renal. Daca tot nu urineaza trebuie dus de urgenta la medic. Poate reuseste mama ta sa mearga maine dimineata cu el (daca e acasa).

    Trebuie sondat sa i se faca o analiza de urina + analize de sange (uree, creatinina).

    Multa sanatate si tinem pumnii sa nu fie ceva grav!

     

    Exact Joplin, poate  sa fie ceva destul de usor, sau poate fi ceva serios.
    Cred ca maine pe la pranz o sa mergem cu el la vet, daca nu-si revine. 
    Multumesc mult pentru info de analize pe care ar trebui sa le faca


     PS. Sunt cred cam 25-26 de ore de cand e in starea asta, maxim.

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 26 Ian 2014, 18:17
  •  
    • 13597 mesaje
    27 Ian 2014, 16:24
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    27 Ian 2014, 16:30
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    27 Ian 2014, 17:00
    1 0
    cafe, cum se simte Nicky?
  •  
    • 9728 mesaje
    27 Ian 2014, 17:12
    0 0
    Si-a mai revenit, a baut putina apa, a mancat putin, dar nu i-am dat crantanele, ci niste pliculete pt digestie si urinar de la Hills.
    A facut de vreo 3 ori si pipi, in conditiile in care ieri nu bause deloc si azi dimineata doar vreo  trei limbute

    Dimineata a avut niste reactii ciudate la apa, ar fi vrut sa bea si parca nu putea, ii era frica.
    Ma gandesc ca nu cumva sa aiba vreo problema in gura, vreo rana, sau vreun dinte cu probleme.  De uitat in gura lui nu ne lasa clar, si nu vreau sa il stresez.

    Am vorbit si la telefon cu vet-ul lui, insa nu o sa il ducem azi.

    Stiu ca pare aiurea ca amanam, dar va rog sa ma credeti ca face ffff urat de cand il punem in  transportor si ajunge la destinatie - fasaie, face bale la gura, face pipi pe el, transpira; ....nu e mult de mers pe jos pana la vet, insa e totusi destul in conditiile in care e plin de zapada pe-aici, e frig afara, si cred ca nici un taxi nu ar veni pana la noi la bloc din cauza zapezilor - nu stau la strada, ci printre niste stradute. 

    Si pisicul abia si-a mai revenit, mi-e deocamdata teama sa il supun la asemenea stres  

    El a ramas cu chestia asta urata cu transportorul de cand era micut (la nici 2 luni de cand il aveam, deci avea vreo 4 luni),  a cazut de la geam  ca Faramita al lui Samoa, si am fost bineinteles cu el la doctor, l-am dus zilnic sa faca tratamente, injectii etc. 

    De-asta pentru noi toti e un chin cand trebuie sa il ducem la vet, si nu l-am mai dus niciodata iarna, pe frig, si in conditii grele de mers pe jos (zapada multa). Dar o sa il ducem, insa nu azi, daca se simte mai bine. Sa vedem. 





    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 27 Ian 2014, 17:21