Din dragoste de pisici

  •  
    • 13910 mesaje
    5 Iul 2012, 00:33
    2 0
    la naiba!

    am scris 1000 de km............



    da, joplin, e castrata.......

    erai vai mama ei cind am luat-o, cind am adunat-o de pe coclauri...............vetul a zis ca are max 2 luni, asa jigarita era............numai ca peste inca 2 luni a intrat in calduri.....clar avea mai mult cind am gasit-o..............

    acum e o printesa!


    am mai zis eu aici............in viata mea de pina atunci nu am suportat pisicile...nu as fi pus mina pe ele, n-as fi tinut o pisica in brate!

    pina am dat de bucuria asta......

    ma intreb daca as iubi, daca as ingriji inca o pisi la fel ca pe mindruta asta...

    nu cred!
  •  
    • 13910 mesaje
    5 Iul 2012, 00:41
    1 0
    mai, nu stiu.....nu cred!

    a mai adus fimiu o pisicuta, un puiut pt un we-end, ca apoi il tinea el la birou pina il lua cineva....

    ei...nu s-a lipit cu nimic de mine puiutul ala....desi era el simpatic, iar mindra noastra se purta cu el ca si cu un puiut al ei..................

    dupa o zi l-a dus copilu' la birou (biroul era o garsoniera)...din fericire, dupa citeva zile, i-a gasit o familie.





    edit : noapte buna!



    Acest mesaj a fost editat de către ellado: 5 Iul 2012, 00:43
  •  
    • 9728 mesaje
    5 Iul 2012, 09:10
    0 0
    dancing_fawn said:

    Oana, pliculetele ar trebui sa fie un fel de "recompensa", nu mancare principala. Eu ii dau alei mele un pliculet la 3-4 zile, in rest bobite, carnita de pui pe gratar (care o fac, de fapt, pentru mine, dar mereu pun deoparte si pentru ea). Risti sa-ti devina o pisica mofturoasa, grasa si cu probleme digestive.
    Castronelul de bobite trebuie sa fie mereu plin, nu e ca la catei sa le dai cu portia. Pentru ca pisicile au un stil aparte de a manca. Se joaca, mai papa cateva bobtie, mai dorm, mai papa cateva bobite, iar se joaca si iar mai papa cateva bobite. Datul cu portia va duce la obezitate. Stiind ca nu primesc mancare tot timpul va manca mai mult, si mai mult, iar organismul va incepe sa faca depozite.


    Perfect de acord cu ce a scris Dancing. 
    Asa fac/mananca  si pisicile mele, sunt castrate de ceva ani, si totusi sunt destul de suple  
  •  
    • 4208 mesaje
    5 Iul 2012, 09:38
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Iul 2012, 09:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    5 Iul 2012, 10:07
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7743 mesaje
    5 Iul 2012, 10:15
    0 0
    cafe_au_lait said:
    dancing_fawn said:

    Oana, pliculetele ar trebui sa fie un fel de "recompensa", nu mancare principala. Eu ii dau alei mele un pliculet la 3-4 zile, in rest bobite, carnita de pui pe gratar (care o fac, de fapt, pentru mine, dar mereu pun deoparte si pentru ea). Risti sa-ti devina o pisica mofturoasa, grasa si cu probleme digestive.
    Castronelul de bobite trebuie sa fie mereu plin, nu e ca la catei sa le dai cu portia. Pentru ca pisicile au un stil aparte de a manca. Se joaca, mai papa cateva bobtie, mai dorm, mai papa cateva bobite, iar se joaca si iar mai papa cateva bobite. Datul cu portia va duce la obezitate. Stiind ca nu primesc mancare tot timpul va manca mai mult, si mai mult, iar organismul va incepe sa faca depozite.


    Perfect de acord cu ce a scris Dancing. 
    Asa fac/mananca  si pisicile mele, sunt castrate de ceva ani, si totusi sunt destul de suple  

     


    dar de unde si cum sa manance mai mult daca ii dai cu portia? daca nu are acces la punga cu boabe?

    a mea  nu e grasa, ii dau la anumite ore,cu portia.
     daca cumva  raman cateva bobite in castron le papa  dupa ce da o tura pe-afara,se joaca, face un somnic, iar se joaca..ca tot neamu pisicesc
    vara mai mult afara, iarna in casa.
    e o supla, se cocoteaza prin pomi si doarme la vecina pe sopru/
     e atletica, musai, ca dac- o prinde cateaua  cand vine/pleaca, sa vezi ce-o flocaie! au crescut impreuna si matza nu vrea sa se joace cu ea..pai e normal? si noi tragem niste tignalee.. cu care sper ca s-au obisnuit vecinii


    dar hai sa va arat ceva dulce de tot

    http://www.youtube.com/watch?v=yHIDKS1y9rg&feature=relmfu


    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 5 Iul 2012, 10:16
  •  
    • 4208 mesaje
    5 Iul 2012, 10:21
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Iul 2012, 10:28
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Iul 2012, 10:30
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    5 Iul 2012, 10:56
    0 0
    _Eva said:
    cafe_au_lait said:
    dancing_fawn said:

    Oana, pliculetele ar trebui sa fie un fel de "recompensa", nu mancare principala. Eu ii dau alei mele un pliculet la 3-4 zile, in rest bobite, carnita de pui pe gratar (care o fac, de fapt, pentru mine, dar mereu pun deoparte si pentru ea). Risti sa-ti devina o pisica mofturoasa, grasa si cu probleme digestive.
    Castronelul de bobite trebuie sa fie mereu plin, nu e ca la catei sa le dai cu portia. Pentru ca pisicile au un stil aparte de a manca. Se joaca, mai papa cateva bobtie, mai dorm, mai papa cateva bobite, iar se joaca si iar mai papa cateva bobite. Datul cu portia va duce la obezitate. Stiind ca nu primesc mancare tot timpul va manca mai mult, si mai mult, iar organismul va incepe sa faca depozite.


    Perfect de acord cu ce a scris Dancing. 
    Asa fac/mananca  si pisicile mele, sunt castrate de ceva ani, si totusi sunt destul de suple  

     


    dar de unde si cum sa manance mai mult daca ii dai cu portia? daca nu are acces la punga cu boabe?


    Are fiecare castronelul ei, destul de marisor ( dar se intampla des sa manance una de la alta)  de care am grija sa fie mai mereu plin cu bobite ( am observat ca le place mai mult sa fie bobitele proaspat scoase din punga ) ....deci au bobite la discretie, nu e chiar "cu portia" nu se intampla sa fie castronelul gol ...insa mananca asa cum a descris si dancing:  cateva mai multe bobite, apoi dorm/stau/se plimba prin casa/joaca (joaca insa nu dureaza mult) , apoi iar vin si mananca ceva bobite....si tot asa... nu mananca prea mult deodata ...mancare de la plic le dau o singura data pe zi, dimineata. 

  •  
    • 4208 mesaje
    5 Iul 2012, 11:00
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    5 Iul 2012, 11:05
    0 0
    a mea are bobote la discretie - dietetice mancare umeda mananca cel mult o ligurita; linge putin din ea si o lasa acolo, dar scandal face sa ii dau de am impresia ca nu i-ar ajunge o tona. la oua iar plange sa-i dau. daca ma apuc sa fac ceva pt mine la care am nevoie de oua (crude, fierte, nu conteaza) automat e printre picioarele mele. in rest, se mai apuca de mieunat cand ma vede cu lingurita in mana - a facut ea conexiunea ca ustensila aia o folosesc sa-i dau papa-bun.
  •  
    • 7947 mesaje
    5 Iul 2012, 11:11
    1 0
    basilio said:a mea are bobote la discretie - dietetice mancare umeda mananca cel mult o ligurita; linge putin din ea si o lasa acolo, dar scandal face sa ii dau de am impresia ca nu i-ar ajunge o tona. la oua iar plange sa-i dau. daca ma apuc sa fac ceva pt mine la care am nevoie de oua (crude, fierte, nu conteaza) automat e printre picioarele mele. in rest, se mai apuca de mieunat cand ma vede cu lingurita in mana - a facut ea conexiunea ca ustensila aia o folosesc sa-i dau papa-bun.

     
    Eu nu am pisici...am doi porci de guineea care au prins ideea ca mancarea vine din punga si de cate ori aud o punga fashaind (nu conteaza ca ele sunt in camera lor si eu in bucatarie sau in sufragerie) se pun pe un chitait de mama focului. Nu conteaza ca ele au deja mancare...nu accepta idea ca tu sa mananci ceva fara sa le dai si lor. Si mai nou au invatat sunetul pasilor. La sotul meu nu fac nici un zgomot. Insa eu cum cobor din dormitor dimineata cum se pun pe chitait. Pentru ca eu sunt cea care le da de mancare...nu sotul meu...si ele stiu asta.

  •  
    • 13597 mesaje
    5 Iul 2012, 13:16
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    5 Iul 2012, 13:31
    0 0
    daca ar fi si a mea putin mai mancacioasa ca sa tanjeasca dupa recompense, poate as incerca sa o invat cate ceva, dar asa nu am nicio sansa.
    frumos „catel” dancing
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Iul 2012, 13:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Iul 2012, 13:49
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    5 Iul 2012, 13:51
    0 0
    am descoprit eu recompensele care ii plac cel mai mult dintre toate variantele, dar tot nu se da in vant dupa ele destul de mult cat sa o pacalesc sa faca ce vreau ca sa primeasca una. dupa cum spuneam, si cand plange dupa bunataturi, e mai mult gura de ea; odata vazuta mancarea in farfuriuta abia se atinge.
    totusi nu ma pot plange in ce priveste educatia. cand spun nu, intelege. e foarte ascultatoare.
    intelege uneori si numai dintr-un semn a incercat barbat'miu... dimineata cand simte miscare vine in pat la alintat si trage cateva mieunaturi ca sa-si faca simtita prezenta. acum cateva zile am miscat un deget si ea hop-top, miau! i-a facut un semn cu aratatorul iubitul, ca sa nu ma trezeasca cu mieunaturile, si a amutit matoanca
  •  
    • 4208 mesaje
    5 Iul 2012, 13:52
    1 0
    Mesaj şters de administrator