Iubire fara atasament

  •  
    • 5364 mesaje
    3 Apr 2007, 10:12
    0 0
    Ok ... astept sa vad ce ai gafat tu.
  •  
    • 2938 mesaje
    3 Apr 2007, 10:17
    0 0
  •  
    • 1095 mesaje
    3 Apr 2007, 10:21
    0 0
    Oare daca ma fac blonda, ma voi atasa de cuoarea asta?
  •  
    • 5364 mesaje
    3 Apr 2007, 10:24
    0 0
    DA ! Dar ai grija sa nu suferi mai tarziu.
  •  
    • 13679 mesaje
    3 Apr 2007, 10:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1095 mesaje
    3 Apr 2007, 10:25
    0 0
    Atuncea da!
  •  
    • 156 mesaje
    3 Apr 2007, 10:55
    0 0
    Haideti mai ziceti si ceva serios legat de faza asta!
  •  
    • 13679 mesaje
    3 Apr 2007, 11:02
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2938 mesaje
    3 Apr 2007, 11:06
    0 0
    Ok, ceva serios: desi la inceput vedeam ceva promitator in intrebarea ta, acum, dupa ce ai mai detaliat ce e in mintea ta, nu mai sunt asa optimista.

    Dar in fine. Ideea de a renunta la pretentii cand iubim este una sanatoasa. Se traduce in iubire neconditionata, si nu duce la suferinta daramatoare cum te temi tu, ci dimpotriva la o atitudine sanatoasa de a oferi iubire si intelegere celor din jur (si partenerului, implicit), fara a gandi urat si a dori sa dam cu ei de pamant cand acestia nu se poarta cum ne-am asteptat noi.

    Evident ca e extrem de greu de cultivat aceasta atitudine. Insa se spune ca un element ajutator in asta este sa nu cautam niciodata vinovati pentru ceea ce se intampla, sa nu acuzam oamenii, sa ii vedem cumva ca pe niste copii care au gresit. Ei trebuie corectati, dar nu blamati si urati.

    Iar ceea ce ai inteles tu din refuzul prietenei de a-ti da bani este fix invers, respectiv ca ea e rea si te tine nemancata. Nu esti bebelusul ei, nu trebuie sa te intretina ea, inainte sa dai toti banii pe distractii de Anul Nou puteai sa iti imaginezi ca urmeaza sa-ti chioraie matele candva. Prin urmare, faza asta nu banii nu mi se pare relevanta pentru rautatea prietenei, cat pentru PRETENTIILE tale absurde.
  •  
    • 5364 mesaje
    3 Apr 2007, 11:06
    0 0
    Zi cu ce-ai gafat tu.
    Ceva serios ... fata din x motive nu vrea sa imprumute bani, so f.uckin' what ? Este un criteriu sa-ti alegi prietenii, iubitii ? Guess not. Ca ... ar fi fost frumos din partea ei sa te ajute fie si cu bani, fara conditii ... da. Dar din pacate nu o poti obliga. Totusi ai spus ca au fost 16 ani de prietenie ... si nu cred ca v-au legat doar banii, nu ?
  •  
    • 156 mesaje
    3 Apr 2007, 11:12
    0 0
    Dar cum s-ar fi simtit ea sa fie in locul meu;daca eu eram in locul ei poate renuntam sa-mi cumpar nspe mii de creme elseve,etc. si ii dadeam ei sa aiba de mancare si ii dadeam si a doua oara si a treia oara....daca mi-e prietena si si pe un strain il ajutam;este inuman sa nu-ti ajuti aproapele;
  •  
    • 13679 mesaje
    3 Apr 2007, 11:15
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2938 mesaje
    3 Apr 2007, 11:15
    0 0
    dar e atat de uman sa-l judeci
  •  
    • 1298 mesaje
    3 Apr 2007, 11:18
    0 0
    Si totusi, acea REA i-a dat bani, dar a zis "sa nu se mai repete". Pai parca nu e dracul chiar asa de negru.

    Chiar, zinabianca, cati ani ai?
  •  
    • 5364 mesaje
    3 Apr 2007, 11:26
    0 0
    Pai hai sa o luam putin invers. Tu de ce nu ti-ai facut socoteala banilor inainte de revelion ? Sa ce iti poti permite si ce nu, ca sa nu ajungi in situatia asta ?
    Si de ce nu ar fii cremele o prioritate ? Pentru ea asa a fost la momentul respectiv. Daca fata a vrut sa se rasfete la inceput de an ... ar trebui sa o aratam cu degetul ?
  •  
    • 2370 mesaje
    3 Apr 2007, 11:27
    0 0
    crixxxz, dar prietena I-A DAT bani...........
    tocmai aici mi s-a pierdut mie firul
  •  
    • 5364 mesaje
    3 Apr 2007, 11:27
    0 0
    Da anisia. Ia dat bani, dar a avertizat-o. Si probabil, nu fara motiv.
  •  
    • 5148 mesaje
    3 Apr 2007, 11:31
    0 0
    Bianca iubita, intelegem ca esti necajita si dezamagita de tot ce se intampla-n viata ta si iti doresti sa gasesti un antidot pentru suferinta sau macar un umar pe care sa poti plange.

    dar...

    fata draga.
    ai un mod de a te exprima CUMPLIT.
    clar nu stii sa comunici ceea ce vrei (in cazul in care stii intradevar ce vrei-e posibil ca si asta sa fie o taina). no spun cu rautate. ia-o ca pe o constatare si incearca sa "lucrezi" un pic la acest aspect.

    so!

    1. gandeste-te in primul rand la ceea ce vrei. ce vrei TU de fapt? (de o prietenie, de la cei din jurul tau, de la niste necunoscuti pe un forum, etc, etc.)
    2. formuleaza-n pana mea ideile, eventual inainte sa le asterni pe hartie. ca sa poata intelege omu` (cu care vorbesti, cu care incerci sa comunici) ce vrei de fapt de la el.
    de ce spun asta?
    gandeste-te cate pagini s-au scris la topicul asta pana sa se contureze o idee, pana sa se inteleaga oarecum la ce te referi tu cand intrebi "iubire fara atasament. se poate?" crede-ma ca subiectul in sine este vast, se pot purta discutii foarte interesante pe aceasta tema. dar din cate lasi tu sa se inteleaga, alta-i totusi problema ta.

    asa ca....
  •  
    • 2370 mesaje
    3 Apr 2007, 11:35
    0 0
    cred ca titlul topicului era: "cum sa nu ma mai simt dezamagita fara motiv?" sau "cum sa ma multumesc cu o stea, daca nu am luna de pe cer"
  •  
    • 156 mesaje
    3 Apr 2007, 11:37
    0 0
    Acuma am inteles datorita ei ca nimeni nu e obligat sa ma ajute,ca trebuie sa ma descurc singura,ca daca vrea ma ajuta daca nu nu si daca nu vreau sa raman singura pe lume nu trebuie sa ma supar daca cineva nu ma ajuta;dar atunci nici ea sa nu aiba pretentii sa o ajut.Nu v-am zis ca in 16 ani doar de 5 ori maxim i-am cerut bani?
    De ce trebuia sa-mi zica sa nu se mai repete?
    i-am cerut un fucking 500.000 2 saptamani,nu un palat,gresala mea a fost ca atunci aveam nevoie de bani,dar trebuia sa ii zvarl in fata,de parca erau 5.000 de euro.