Iubire fara atasament

  •  
    • 2239 mesaje
    2 Apr 2007, 18:46
    0 0
    iubire detasata... buey mai ai de gand sa repeti treaba asta de multe ori? ca ma racaie pe retina...
  •  
    • 4359 mesaje
    2 Apr 2007, 18:48
    1 0
    iubire detasata, suferinta detasata, un secs detasat, ce mai o viata detasata (de realitate) isi doreste donshoara zinabianca. Eu ii urez succes, desi fac asta intr-un mod detasat, recunosc

    Si sa nu uitam, multe orgasme indiferente
  •  
    • 815 mesaje
    2 Apr 2007, 21:03
    0 0
    eu una nu mai inteleg nimic din subiectul asta..am lipsit si eu cateva ore ca omu..ca am fost la scoala si a innebunit lumea..Bianca..si treaba cu prietena e suspecta..o iubeai..sau doar erai atasata de ea?sau de amandoua?/..eu care aveam pretentia ca ma duce capul trebuie sa recunosc ca ma bulverseaza subiectul pentru ca nu reusesc sa il inteleg.Pup evelor
  •  
    • 815 mesaje
    2 Apr 2007, 21:04
    0 0
    invisible..de aseara nu am mai ras in adevaratul sens al cuvantului.Iti multzumesc ca m-ai ajutat sa ma mai distrez si eu putin..tare de tot mesajul auzi..orgasme indiferente..esti nebuna
  •  
    • 815 mesaje
    2 Apr 2007, 21:11
    0 0
    pfoai..Bianca..cat e gluma e panarama..am zis ca nu citesc toate 7 pagini cate sunt la subiectul asta..dar nu am pot abtine..sincer..cati ani ai? daca nu te superi..deci tu nu ai iubitzel,dar o iubesti pe prietena ta..sau fosta..sunt total bagata in sedintza..mai draga fata..ce vrei tu nu exista..nu te mai strofoca ca nu ajungi nicaieri..doar daca ai tu de gand sa inventezi asa o iubire..fara atasament.In cazul asta multa bafta..
    PENTRU INVISIBLE..ai grija sa nu te atasezi si de pestisor..cine stie..poop
  •  
    • 1401 mesaje
    3 Apr 2007, 01:05
    1 0
    Mai Bianca... incerci sa reinventezi lumea, zau asa. Toate fetele ti-au spus ca iubire fara atasament nu exista, pentru ca altfel nu ar mai fi iubire, ci pur si simplu o relatie (indiferent de tipul ei -- dragoste, prietenie, etc.) dintre 2 parteneri in care fiecare isi urmareste un anumit interes si nu-l intreseaza de celalalt. Din care fiecare are un anumit castig, limitat. Ai dat exemplul prietenei tale care la un moment dat avea prea multe pretentii de la tine, ceea ce ti-a provocat suparari urmand suferinta si deceptia. Ei bine, daca nu vrei sa ai o prietena "cu pretentii", daca nu vrei sa te implici intr-o prietenie "cu pretentii", ca nu vrei sa suferi dupa aia, rezuma-te sa ai o prietena cu care sa ai anumite chestii in comun, de exemplu sa mergeti impreuna la shopping, sa va dati sfaturi una alteia, sa vorbiti despre filme si alte subiecte care va plac si le aveti in comun. Si cam atat. Nu discutati chestii intime. Cu o asemenea prietena, n-o sa ai de suferit, n-o sa ai deceptii, dar daca ai vreodata nevoie de vreun ajutor, sa nu te astepti ca ea sa te ajute. Si nici ea sa nu se astepte ca tu sa o ajuti. Asta este ceea ce vrei? Pentru ca, un compromis intre iubire si lipsa atasamentului nu exista.
    Cat priveste o relatie cu un barbat, poti sa te vezi cu cineva, ca iesiti impreuna in oras, faceti sex, va afisati ca un cuplu, dar nu te astepti ca acea persoana sa-ti dea vreodata inel de logodna. Pentru ca, revin la ideea de mai sus, dragoste fara atasament nu se poate, si daca cineva nu e atasat de tine, o relatie n-ar avea finalitatea casatoriei de exemplu. De ce ar vrea cineva sa petreaca o viata intreaga langa o persoana fata de care nu are atasament/nu o iubeste (exclud din intrebare interesele materiale)? Pentru tine iubirea si atasamentul sunt 2 lucruri diferite (sau asa vrei sa fie), dar pentru majoritatea e unul si acelasi lucru, si pentru mine la fel. Eu m-am casatorit cu sotul pentru ca il iubeam, el s-a casatorit cu mine pentru ca ma iubea, suntem foarte atasati unul de celalalt, si daca doamne fereste s-ar intampla ceva cu el, as suferi enorm, dar e un risc pe care mi l-am asumat. Pentru ca altfel nu se poate, si altfel nu am mai fi casatoriti. Pentru mine ar fi fost imposibil sa spun ca il iubesc, daca nu eram atasata de el.
    Deci draga Bianca, eu incerc sa te cred ca ai trecut prin niste deceptii, ca ai suferit, si ca acest topic al tau nu este la misto (chiar daca nu te-ai facut bine inteleasa), dar daca nu te atasezi intr-o relatie, n-ai ce astepta prea mult de la acea relatie. Lipsa de atasament iti ofera doar ceva superficial, nimic mai mult.
  •  
    • 156 mesaje
    3 Apr 2007, 09:04
    0 0
    Draga jessica nu-s pe invers doar o consideram cea mai buna prietena a mea pentru ca (')cu ea ma intelegeam cel mai bine dintre toate prietenele pe care le aveam,adica aveam aceleasi idei,cu alte cuvinte eram pe aceeasi lungime de unda;
    draga vicvic mersi de raspuns de fapt multumesc tuturor,ai punctat foarte bine ce simt,deja eu am trecut prin ce ai zis tu,adica la greu nu am fost ajutata si nu am ajutat-o,de-aia imi doresc asa o prietena cum ai descris-o tu :sa ma duc la shopping,fara sa povestim chestii intime,dar ma simt cam singura asa cu o astfel de prietena,nici eu nu stiu de fapt ce mai vreau,cert e ca nu vreau sa fiu nici singura fara prietene si nici sa nu sufar.
  •  
    • 2100 mesaje
    3 Apr 2007, 09:10
    0 0
    auzi tu fata (ptr Invisible) cum pnm sa ai orgasme indiferente??
    parca imi amintesc altfel
  •  
    • 1298 mesaje
    3 Apr 2007, 09:11
    0 0
    zina, daca "la greu nu am fost ajutata si nu am ajutat-o" atunci nu se numeste prietena, ci cunostinta. Nu stii proverbul "prietenul la greu se cunoaste"? Iti e prietena cea care iti este alaturi si cand esti f sus, si cand esti f jos. La shopping si cluburi poti iesi cu orice colega de scoala/birou, dar nu va numiti prietene, ci eventual, amice. Daca crezi ca poti trai atat de singura, e calea cea mai sigura sa nu fii dezamagita.

    off topic: invi, multumesc ca mi-ai inveselit dimineata cu replicile tale.
  •  
    • 156 mesaje
    3 Apr 2007, 09:11
    0 0
    Draga invisible esti figura cu orgasmele alea ;
    de alea nu cred ca ma voi detasa ca inca n-am suferit din cauza lor
  •  
    • 5364 mesaje
    3 Apr 2007, 09:15
    0 0
    M-a luat durerea de ficati, rinichi si alte organe interne. Pana la urma care-i shpilu zinabianca ? Pai daca e sa iubesc detasat ... de ce sa mai iubesc ? Daca raman de detasata si indiferent la tot ce ma inconjoara ... traiesc degeaba. Detasare fara indiferenta ... nu se prea poate. Asa ca ... tot la ideea mea raman : nu mai socializa cu nimeni, ca poate vei avea de suferit.
  •  
    • 9367 mesaje
    3 Apr 2007, 09:21
    0 0

    pe mine ma dor falcile (de ras), dar nu conteaza, ma detasez si-mi trece.
    voi continuati, ca-mi place...
  •  
    • 156 mesaje
    3 Apr 2007, 09:28
    0 0
    16 ani am fost prietene si la bine si la greu,dar acum nu stiu ce s-a intamplat, a rasarit din fiecare o latura necunoscuta noua cand am crezut fiecare ca cealalta se poate descurca si singura;asta este.
  •  
    • 5364 mesaje
    3 Apr 2007, 09:31
    0 0
    Ceva lipseste in toata povestea ... "latura" aceea nu a rasarit fara motiv.
  •  
    • 734 mesaje
    3 Apr 2007, 09:45
    0 0
    bianca, interesant subiectul tau.
    tu ai vazut foarte bine diferenta intre relatiile tale: unele erau legaturi afective, de atasament, care iti dadeau sentimentul securitatii (iubitul, prietena), altele care ti-au oferit doar companie, distractie, interese comune, schimb de opinii etc. (simple amicitii, cunostinte, profesori etc.)
    legaturile afective sunt influentate de modelele din copilarie, ca si de experientele avute. unii sunt neincrezatori, evazivi, anxiosi, altii nu au nici o teama sa fie deschisi. daca parintii nu au fost receptivi la nevoile copilului, el ramane fixat in etapa asta, in sensul ca va cauta in permanenta securitate in relatiile afective ulterioare. un copil nedorit, fata de care nu s-a manifestat iubire, va crede mai tarziu ca nu-l va iubi nimeni, ca nu merita sa fie iubit. asta e greu de schimbat.
    cei care au avut parte de modele sanatoase si de experiente constructive se simt bine intr-o relatie, se pot implica si in acelsi timp sa nu se preocupe exagerat pentru un eventual refuz, singuratate, despartire. nu se tem de intimitate, cauta ajutor in partener si il ofera la randul lui, isi exprima deschis preocuparile, au incredere si o dezvolta.
    ceilalti ori se tem sa relationeze, ori cer prea putin, ori devin dependenti de partener, si ofera, dar si cer prea mult, il sufoca pe celalalt, manifesta gelozie, agresivitate etc. toate conditiile pentru o relatie destructiva.
    atasamentul intr-o relatie nu trebuie sa te sperie decat in masura in care simti ca se apropie de patologic. sfatul meu ar fi nu sa-ti propui sa nu te atasezi, ci sa ai asteptari rezonabile.
  •  
    • 1340 mesaje
    3 Apr 2007, 09:57
    0 0
    Haide, maaaaaaaaaaaaah!!!
    Si pe Invi l-ati facut fata???

    Fata, Bianca, detaseaza-te! N-ai nici o sansa! Pfua, inca mai sunt conceptii de genul?
  •  
    • 2100 mesaje
    3 Apr 2007, 09:58
    0 0
    Soul, cum poti fi asa ?? Invi e de-a noastra
  •  
    • 156 mesaje
    3 Apr 2007, 10:00
    0 0
    Da,sa am asteptari rezonabile,dar sa va zic care a fost asteptarea mea de la ea:acum vreo doi ani,dupa revelion am ramas fara bani,nu aveam bani nici de paine,prietena asta a mea are servici destul de bun,si mai primea bani de la un unchi din America,de intretinut trebuia sa se intretina cam singura,adica sta cu bunica ei,parintii sunt divortati,mama recasatorita in ungaria,tatal aici dar cam rece cu ea; va zic toate astea ca sa va dati seama ca trebuia sa se intretina;dar avea bani,isi permitea o gramada de luxuri;si in 16 ani de prietenie daca i-am cerut bani imprumut de 5 ori ca stiam ca nu-i place sa dea bani imprumut;
    atunci dupa rev am cerut la toti si nu avea lumea sa ne dea imprumut si atunci i-am cerut ei,ea fiind ultima persoana la care am apelat.
  •  
    • 5364 mesaje
    3 Apr 2007, 10:05
    0 0
    Aceasta este ... "latura" ?!?!
  •  
    • 156 mesaje
    3 Apr 2007, 10:07
    0 0
    Si-mi zice iti dau de data asta si mi-a dat,dar sa nu se mai intample!
    O alta frica a mea este asta de supravietuire,adica de a nu trai rau si ea mi-a dat tare peste nas zicand ca sa nu-i mai cer alta data;am crezut ca a cazut cerul pe mine;
    Qwerty ce fel de pretentie este din partea mea asta de a ma ajuta ea cu bani,eu am considerat-o normala tocmai pentru ca ea se dadea cea mai buna prietena a mea;ca si de un strain ti-e mila daca vezi ca i s-a intamplat sa nu aiba bani de paine.
    Baiu-i ca nu stiu sa fac diferenta intre pretentie normala si una exagerata,ca eu pe asta nu am considerat-o exagerata;si de aceea atunci mai bine nu am nici o pretentie de la nimeni ca sa nu o iau peste bot;ce ziceti?
    Va zic imediat ce am gafat si eu.