Din dragoste de pisici

  •  
    • 1787 mesaje
    10 Aug 2014, 21:37
    0 0

    Ea nu mananca altceva decat hrana ei de pisici. E pisica de apartament, nu are acces la alte surse de hrana. De asta am zis ca e sigur de la bucatica aia mica de pepene cat un varf de deget (nu va inchipuiti ca a mancat o felie intreaga). Dupa ce a vomat tot s-a linistit, dar m-am speriat ca nu mai avea nimic in stomacel si voma spuma alba. Acum e bine, sper sa nu se repete.

     

    Si ca tot am adus vorba de hrana, ea are un an, mananca Orijen bobite si ii plac foarte mult. Cand merge la litiera miroase foarte urat, nu aveam problema asta mai de mult la Royal, dar stiu ca ele aveau ceva numit "odor control". Ce ma sfatuiti? Sa raman pe Orijen, sa trec pe Acana, care e mai recomandata din cele 2?

  •  
    • 9728 mesaje
    10 Aug 2014, 22:54
    0 0
    Daca ar fi sa fie de la ceva, eu sunt mai inclinata sa cred ca ar fi de la mancarea umeda, nu de la bobitele uscarte, mancarea umeda poate da anumite mirosuri etc. Poate ar fi cazul sa mergi si la vet cu ea,  sa ii faci niste analize de kk eventual, sa nu aiba probleme cumva.

     
  •  
    • 8715 mesaje
    11 Aug 2014, 10:22
    1 0
    https://www.facebook.com/photo.php?v=685559874848338



    Acest mesaj a fost editat de către warmfreezer: 11 Aug 2014, 10:27
  •  
    • 9728 mesaje
    11 Aug 2014, 10:36
    0 0
    Foarte haios filmuletul, Warm  
  •  
    • 3140 mesaje
    11 Aug 2014, 12:25
    1 0
    Smiortaie flocaila al meu la usa pe un ton rugator, cu o voce subtirica si indurerata, aproape ca mi se rupe sufletul, i-as deschide daca nu as sti ca vrea sa-i dau drumul ca sa vineze rindunelele ce au cuib afara, la doi metri de usa. Au venit la cuib si e mare galagie iar pisicotul a intrat in fibrilatii.
  •  
    • 1787 mesaje
    11 Aug 2014, 22:57
    0 0
    cafe_au_lait said:Daca ar fi sa fie de la ceva, eu sunt mai inclinata sa cred ca ar fi de la mancarea umeda, nu de la bobitele uscarte, mancarea umeda poate da anumite mirosuri etc. Poate ar fi cazul sa mergi si la vet cu ea,  sa ii faci niste analize de kk eventual, sa nu aiba probleme cumva.

     

    Din ce am citit eu, mai multe persoane ce hranesc pisica cu Orijen au mentionat problema asta. Apare si in zilele in care nu primeste mancare umeda. In rest nu am de ce sa ma plang, mananca foarte bine, este vioaie, jucausa, blanita lucioasa si miroase frumos, chiar incredibil de frumos, a vanilie sau vata de zahar si flori de camp , si nici respiratie urat mirositoare nu are.

    La medic oricum vom ajunge pentru testul de toxoplasmoza pe care planuiam de mult sa i-l fac.  

  •  
    • 5144 mesaje
    12 Aug 2014, 00:28
    0 0
    midorri, si eu ii dau tot Orijen blanoasei si ii prieste.
    in fine, m-a fugarit si pe mine acum cateva zile din balcon, cand imi savuram in liniste un ceai cu geamul larg deschis si cantec de greierasi mi-a stricat momentul, dar eram cu nasul exact deasupra litierei, ca o tin in balcon. in rest nu am simtit sa vina mirosuri. daca nu ar face atata galagie cu sapatul, mai ca nu as sti ce face pe acolo.
    in ce priveste alegerea dintre orijen si acana, nu cred sa fie mare diferenta in privinta mirosurilor, pt ca au ingrdiente asemanatoare, doar procentele difera. eu as ramane pe orijen. e „za best”!
  •  
    • 1787 mesaje
    12 Aug 2014, 11:14
    0 0
    Basilio, stiu ca tu ai folosit o perioada si Acana, deci poti face comparatie. Orijen are mai multa proteina, si unii ziceau ca nu ar avea nevoie de atata din moment ce este pisica de apartament si deci mai putin activa. Varianta cu mirosul nu e deranjanta pentru mine, noi avem 2 bai si litiera ei e in baia de serviciu, cea pe care nu prea o folosim. Mai mult imi faceam griji ca mirosul sa nu fie un simptom pentru ceva disfunctional in organismul ei, desi am citit ca mai multi mentioneaza problema asta.

    Tu cu care varianta o hranesti, pe aia cu pui sau aia cu 6fish? Eu o am pe aia cu pui. Am fost cu inima stransa cand am trecut pe Orijen caci multe pisici refuza pur si simplu sa se atinga de Acana si Orijen, dar nu au fost probbleme. Bine, ca introducerea nu a fost brusca, ci pe parcurs de o luna, timp in care i-am amestecat boabele de Orijen in hrana ei zilnica (Applaws kitten la vremea aceea) crescand proportia la cateva zile.
  •  
    • 3140 mesaje
    12 Aug 2014, 11:34
    0 0
    Dintre toate marcile incercate la Orijen a fost cel mai putin spre deloc entuziasmat si cum am obiceiul sa cumpar saci de 5-8-10 kile am zis ca-s bani aruncati pina mi-a venit ideea sa i le amestec cu altele asa incit acum are in castronel vreo cinci feluri de crantanele de la firme diferite, unele is contra ghemelor de blana, altele pentru motani sterilizati etc. Asa vad ca le maninca si ii merge bine. Al meu se plictiseste repede de un fel de mincare, am observat si la pliculete, daca nu i le alternez, ce maninca azi de rupe miine o sa zaca in castronel.
  •  
    • 1615 mesaje
    14 Aug 2014, 01:56
    0 0
    dodonesa said:Dintre toate marcile incercate la Orijen a fost cel mai putin spre deloc entuziasmat si cum am obiceiul sa cumpar saci de 5-8-10 kile am zis ca-s bani aruncati pina mi-a venit ideea sa i le amestec cu altele asa incit acum are in castronel vreo cinci feluri de crantanele de la firme diferite, unele is contra ghemelor de blana, altele pentru motani sterilizati etc. Asa vad ca le maninca si ii merge bine. Al meu se plictiseste repede de un fel de mincare, am observat si la pliculete, daca nu i le alternez, ce maninca azi de rupe miine o sa zaca in castronel.

     Ai mei sunt intr-o cura tot timpul, le iau de la royal canin croante si le impart seara o conserva la amandoi. Azi am vazut ca asta mica a inceput sa-l domine pe mosneag si nu-mi place, chiar sunt ingrijorata un pic, pt ca i s-a schimbat culoarea blanitei  la botic mosului... plus ca trebuie sa plec cateva zile de acasa, iar eu nu stiu daca fata asta cu care ii las o sa se poata ocupa de ei cum o fac eu. Probabil imi fac prea multe ganduri!

  •  
    • 1615 mesaje
    14 Aug 2014, 01:58
    1 0
    cafe_au_lait said:Foarte haios filmuletul, Warm  

     care film? 

  •  
    • 9724 mesaje
    15 Aug 2014, 00:03
    6 0
    Perioada cu mult stres, dorm putin si prost, dar ma duc constiincioasa la scutece, devreme, ca sa am timp sa ma foiesc vreo doua ceasuri in pat, pana ma ia somnul. Nu e nevoie sa mentionez, ca-s mereu ciufuta, am ochii impaienjeniti de oboseala, fac crize scurte, daca ma trezesc din somn, din cauza vreunui zgomot! Sunt o dulceata de fata, va spun drept  
    Bon! Aseara ma prezint sa iau contact cu perna, dupa foiala si coiala obisnuita, adorm. Ma gâdila ceva, pe degetul mare de la picior, dar sunt prea muci sa ma uit ce naiba e acolo. Mut piciorul, atipesc. Iar ma gadila, dau sa ma misc in letargia mea si sa vad ce ma gadila. Nu vad, plapuma e botita spre picioare, n-am putere sa ma ridic. Iar atipesc. Si iar ma gadila si parca aud si un zornait indepartat. Mut piciorul, dar ma trezesc de-a binelea si ma uit. E nesimtita de Siri, care a tarat undita aia cu gogoloaie, umplute cu catnip, in pat, la picioarele mele. Sta in sezut, trage pe nas din gogoloaie, stranuta si ma gadila cu mustatile, pe degetul mare de la piciorul drept. In momentul ala, mi-as dori ca Siri sa fie o pisica de plus, ca s-o pot arunca  cat colo si sa doooorm...Ahaaa, m-a vazut treaza, vine mieuand parait, se aseaza cu labutele pe umarul meu si se pune pe framantat. Si toarce atat de tare, ca suna a insuficienta respiratorie. M-a fragezit vreo juma de ora, pana m-am trezit, sa pot rezolva integrale in gand, apoi s-a culcat, lunga si lata, fericita ca o veghez!
    Universul conspira la terciurea ordinii din viata mea. Cu concursul pisicilor! 
  •  
    • 9728 mesaje
    15 Aug 2014, 00:26
    1 0
    http://media-cache-ec0.pinimg.com/236x/35/21/de/3521de480439e307dd0beca1810b3e92.jpg

    https://lh3.googleusercontent.com/-3XfZrtEGIuo/U9O5kdJOwsI/AAAAAAABr1o/uHw7UktUbsc/w346-h441/aM1RzmA_460sa_v1.gif

    https://lh4.googleusercontent.com/-HL9dgArggFw/U-VeeXMGX7I/AAAAAAABDW8/2ZP6YcAIldQ/w346-h260/Cat%2Bvs%2Bwindshield%2Bwiper%2B.gif

  •  
    • 9728 mesaje
    15 Aug 2014, 22:07
    0 0
    Campanie pentru adoptia cateilor fara stapani in Singapore

    https://www.youtube.com/watch?v=tBka2eF4OAI

     
  •  
    • 9728 mesaje
    15 Aug 2014, 22:09
    0 0
    Animalutele si stapanii lor care fac yoga

     https://www.youtube.com/watch?v=QQYK5vT9TBI

     
  •  
    • 160 mesaje
    15 Aug 2014, 22:38
    0 0
    https://www.facebook.com/photo.php?v=746869278693414

    nu e o pisica, dar merita vazut
  •  
    • 9728 mesaje
    17 Aug 2014, 20:38
    2 0
    Poate nu ati avut prilejul sa vedeti pana acum: puiuti de pisici....de mare

     https://www.facebook.com/TheAmazingEarth/photos/a.287914317922989.63070.287904041257350/714852895229127/?type=1

     
  •  
    • 14418 mesaje
    17 Aug 2014, 21:30
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 160 mesaje
    17 Aug 2014, 21:30
    1 0
    vai ce scumpi sunt. parca sunt de jeleu
  •  
    • 10065 mesaje
    18 Aug 2014, 08:07
    0 0
    Ale mele e dragalase foc . Se tin dupa mine prin curte precum cateii iar cum ajung linga mine (una din ele), se si da cu burtica-n sus sa o dragalesc . Am invatat-o cu narav .



    Taciunele (ala negru) ... l-a mai domestecit fica-mea nitel ... cu ea vrea, cu mine nu prea.