Din dragoste de pisici

  •  
    • 4503 mesaje
    2 Iul 2014, 23:43
    2 0
    cafe, evident ca sunt cazuri si cazuri, dar cumva se face ca eu la ale mele am simtit cu toata fiinta mea ca e gata si suferinta nu mai are rost...

    birmaneza mai fusese bolnava, am mai fost cu ea la medic, nu isi modifica comportamentul fata de noi, era extrem de lipicioasa, n-ar fi stat singura fara om langa ea... unde mergeai tu, venea si ea...

    la ultima boala, cand am decis EU, si nu medicul, ca e cazul de eutanasiere, nu mai intra in casa, ea care nu iesea afara decat pentru ca eram noi afara si intra in casa seara o data cu noi, asta vara, ca de cum se racea afara nu-i mai placea sa stea pe afara

    se ascundea in curte in locuri unde nu puteam ajunge cu niciun chip la ea, de mancat nu mai manca, de baut apa nu mai bea si tratamentul nu-si facea efectul asa cum isi facuse la ceilalti 2, medicul care venea acasa sa-i faca tratamentul nu a mai venit vineri seara asa ca m-am dus eu in buftea, am luat pisica si m-am dus la cabinetul care era deschis: conversatia a fost ceva de genul: o eutanasiezi sau fac circ aici de te stie toata buftea
  •  
    • 9728 mesaje
    2 Iul 2014, 23:49
    0 0
    Mara77 said:cafe, evident ca sunt cazuri si cazuri, dar cumva se face ca eu la ale mele am simtit cu toata fiinta mea ca e gata si suferinta nu mai are rost...

     
    Intr-adevar, cred ca trebuie sa vezi si sa simti efectiv  ca animalului ii este foarte rau si nu mai are rost.  
    Si Nicky al meu s-a mai ascuns dupa cate un dulap sau scaun, si statea acolo,  nu mai voia sa manance, dar incerca (insa nu mai putea, nu stiu de ce, bine, din cauza bolii, eu cred ca avea si niste ulceratii in gurita)  sa bea apa de la robinetul din bucatarie si mie personal mi s-a parut ca nu voia sa se dea batut....pana in ultima zi,  i-a fost tare rau, dar dupa miezul noptii s-a stins, a scapat de chin.  Dar daca ar mai fi trait, in starea in care era, mergeam cu el la medic pentru eutanasiere. Pana atunci insa, nu am putut.



     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 2 Iul 2014, 23:50
  •  
    • 26 mesaje
    3 Iul 2014, 08:55
    0 0
    Pe aici nu mai scrie nimeni? Nicio mamică de pisică?

    Și eu sunt mamă de pisică. Am avut o pisică însă a murit de bătrânețe, însă acum am un pui care acuși împlinește 3 luni.

    E o pisică jucăușa, drăguță foc!
  •  
    • 7947 mesaje
    3 Iul 2014, 10:06
    3 0
    Ieri am mers la plimbare prin padure. Nu am mai fost de ceva timp pe acolo si intre timp s-a mai schimbat peisajul. ferigile au crescut cat casa iar canalele sunt goale de la atata seceta.
    Dar Rex avea un loc al lui unde se balacea in noroi. Asa ca a luat-o la fuga, s-a aruncat printre ferigi in canal si a ramas cu o fata atat de nedumerita incat m-a bufnit rasul.
    Lipsea noroiul
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Iul 2014, 23:17
    2 0
    La noi, e veselie mare, de cand am adus pisica acasa. Se catara peste tot, fuge de colo-colo ca o zanateca si, din viteza, se mai opreste in vreun zid sau mobila. Din fericire, niciodata nu s-a lovit tare.
  •  
    • 1615 mesaje
    4 Iul 2014, 02:09
    0 0
    Azi cand am ajuns acasa, liniste. M-am speriat, ca de obicei pisicile erau gramada la usa sa ma astepte, sa ma intampine... nimic! Mosul meu a venit pana la urma la mine, zicea un mieee miaaauu si a fugit, cea mica s-a dat asa un pic pe langa mine si a tuns-o repede. Le-am pus sa manance, mosul a venit usurel si s-a pus la lipait, cea mica nu si nu... mai ce-ati facut?
    ma duc pe balcon si mi s-a facut rau ce-am vazut. numai pene peste tot, sange si o vrabie moarta!
    Nu stiu cum a ajuns vrabia in balcon, pentru ca am pus rame cu sarma de rapita si nu avea cum sa intre, nu pot intelege....
  •  
    • 5862 mesaje
    4 Iul 2014, 17:31
    0 0
     https://www.facebook.com/photo.php?v=689536521143301&set=vb.237513286345629&type=2&theater


     
  •  
    • 8217 mesaje
    4 Iul 2014, 17:47
    3 0
    Am grija de pisica vecinilor zilele astea, am inceput sa ne imprietenim, ma lasa sa o mangai si se gudura din cand in cand.
    Mai e putin si-or sa se mute, asa ca am stabilit ca nu va fi o relatie serioasa, ca sa nu suferim.
  •  
    • 687 mesaje
    4 Iul 2014, 18:23
    3 0
    Am trecut si eu prin asa ceva, n-am vaccinat-o la timp si a trait 4 luni. In ultimile 6 ore de viata inainte sa vina doctorul sa-i bage perfuzii, aproape ca paralizase la picioarele din spate, dar asa s-a tarat pana la presul ei absorbant, vreo 10 metri, nu stiam ce vrea, acolo a facut pipi, pt ca stia ca n-are voie decat acolo. Gestul asta mi-a rupt inima in doua. Am plans mult dupa ea si eu si fata. Sotul tipa in telefon sa iau o mie de euro s-o duc la Bucuresti s-o operez. Nu avea ce sa-i mai faca. Au trecut 3 ani pana l-am cumparat pe Toto care de mic a avut limbrici de nu dormeam noptile si incet, incet a umplut golul. Dar durerea si reprosurile care mi le faceam atunci, inca ma mai bantuie. N-am stiut sa am grija si responsabilitate pt catelusa si inca mi-e dor de ea si ma simt vinovata. Era atat de docila si ascultatoare, am fost dura cu ea pt ca lasa par si nu suportam, nu avea voie in toata casa, am cam chinuit-o. Am si parti rele. Omul cat traieste invata.
  •  
    • 8217 mesaje
    4 Iul 2014, 18:38
    0 0
    Dalia, imi pare rau. Nu e vina ta, sigur era contaminata inainte sa o iei tu. Nu te mai condamna atat... offf
  •  
    • 4208 mesaje
    4 Iul 2014, 19:09
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5862 mesaje
    4 Iul 2014, 19:13
    2 0
    multumim
    avem si un zambet dulce foc

    http://www.eva.ro/club/albums/photo/view/album_id/3127/photo_id/62533
  •  
    • 9728 mesaje
    4 Iul 2014, 19:16
    0 0
    Luci este in avatarul tau, Gretch? Wow, ce seamana cu Dark  Vader  

     
  •  
    • 5862 mesaje
    4 Iul 2014, 19:20
    1 0
    )) cred ca l-a mancat pe anakin
    dap, el e, the one and only
  •  
    • 5862 mesaje
    4 Iul 2014, 21:08
    0 0
    hmmmmmmmm, nu va fi doamna irisescu geloasa?

    ps: dulce mai e, vreau s-o flocosesc pana nu mai poate 
    Acest mesaj a fost editat de către Gretchen: 4 Iul 2014, 21:09
  •  
    • 8217 mesaje
    4 Iul 2014, 22:03
    0 0
    Joplin, nu e ca si cum nu-mi doresc un animalut, dar ma cam plimb de colo-colo si sa las orice vietate singura, cam doua saptamani -o data la doua luni, mi se pare egoism.

    Pana cand voi avea alt program, ma distrez cu animalutele care-mi ies in cale
  •  
    • 1787 mesaje
    4 Iul 2014, 22:09
    3 0

    Avem o jucarie  noua, yupiiii!

    http://www.youtube.com/watch?v=PLIhkSvC9ZA

     

    A fugarit mingea aceea de a ametit si ea si mingea, a apucat-o cu labutele incercand s-o scoata din traseul ei, a muscat si smotocit pamatuful din varful arcului. Presimt ca o sa fie primul pe care il inlocuiesc... Si cel ma important a uitat de mancare caci devenise cam lacoma in ultima vreme. Ii cantaresc mancarea, ii numar caloriile, incerc sa nu o tin flamanda dar macar sa-si mentina greutatea caci e mai usor de mentinut decat de slabit. Se facuse cam balonas in ultima vreme caci a avut tot timpul castronelul plin cu bobite si hrana la discretie.

     

    I-am mai cumparat si 2 genti de transport, destul de scumpe si chiar ma gandeam azi ca eu nu ma indur sa platesc asa de mult pentru mine pe o poseta. E ceva in neregula cu mine daca cheltuiesc pe mâţuca mea mai mut decat pe mine?

  •  
    • 4208 mesaje
    4 Iul 2014, 22:09
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5862 mesaje
    4 Iul 2014, 22:15
    0 0
    ce dragut e pestisorul, pare gustos, miau
  •  
    • 4208 mesaje
    4 Iul 2014, 22:20
    0 0
    Mesaj şters de administrator