Din dragoste de pisici

  •  
    • 6557 mesaje
    26 Iun 2014, 03:15
    0 0
    cafe_au_lait said:
    panselutas said:Eu de catel ma rusinez, de pisici nu )

     
    Cum vine asta? )

     

     Nu stiu nici Eu

     In fata catelului nu ma dezabiez DA' a pisicilor DA )))

     

     

     

  •  
    • 7959 mesaje
    26 Iun 2014, 06:08
    0 0
    basilio said:mai, da' ce pudice sunteti voi!... chiar nu m-am rusinat vreodata din cauza ca-mi vede mâța țâța ce-i drept, a mea nu e prea indiscreta; o fi tragand cu ochiul, dar nu se holbeaza

     Consuela mea se baga dupa perdeaua de la cada sa ma vada la dus si se uita la mine sau la copii cum facem baie. Curioasa foc, adica "tot aici faceti si voi baie?"


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 26 Iun 2014, 07:23
  •  
    • 7947 mesaje
    26 Iun 2014, 09:54
    0 0
    Eu nu las nici pe Mimi nici pe Rex in baie cand fac dus. La toaleta nici atat. nu ca as putea sta pe toaleta cu cainele langa mine. Ar fi urcat la mine in brate probabil
    Insa o data acum ceva luni faceam eu dus linistita si de o data ma trezesc ca ma pipaie ceva pe picior. Am tipat de sunt sigura ca s-au sesizat si politistii de la sectia aflata la ceva sute de metrii de casa noastra.
    Cand colo Mitza intrase in baie (se pare ca doar alaturasem usa) si fascinata de picaturile de apa care se prelingeau pe ecranul ala de sticla s-a urcat pe marginea cazii si baga laba pe sub ecran ca sa prinda picaturile de apa.
    In procesul asta ma mai pipaia si pe mine pe picioare
    Din cand in cand baga si capul poate poate prinde ceva.
    Ca sa o ajut i am turnat eu ceva pumni de apa in cap asa ca sa stie ce se face in camera aia. Dar nu era deloc suparata. Chiar i a placut. Desi sunt sigura ca daca as incerca sa ii fac baie ar iesi un scandal montru.
  •  
    • 7947 mesaje
    26 Iun 2014, 10:50
    2 0
    Am mai scris pe aici de fetita nasilor nostri (prieteni extrem de apropiati) careia ii e frica de toate animalutele din lume. Pana si de purcelul de guinea ii e frica. Iar de caine nici nu mai spun.
    Ultimele vizite s-au lasat cu plansete si tipate si exilarea lui Rex prin bucatarie.
    De fiecare data cand m-am vazut cu ea i-am spus tot felul de povesti amuzante cu Rex si Mimi, i-am aratat poze si filmulete, i-am explicat cum sta treaba cu animalutele si cat de pasnice sunt ale noastre etc etc etc. Nu am fortat-o cu nimic sa se apropie de ei. Am lasat-o in ritmul ei. dar m-am straduit sa ii arat si o alta parte a unui catel. Pt ca ea vede un caine ca pe un periocol.
    daca o intrebi ce face un caine te-ai astepta la un raspuns de genul: latra. ei bine ea spune ca musca. deci e clar care e imaginea cainelui in ochii ei daca asta e analogia pe care o face. Sau i-am aratat un filmulet cu un copil autist care era alintat de un labrador si cand labradorul s-a apropiat de copil si il lingea pe maini ea a inceput sa tipe ca il mananca pe baiat.
    Deci usor nu s-a anuntat lupta cu schimbarea imaginii cainelui in ochii ei micuti si nevinovati.
    Duminica am mers cu ea in parc si apoi am mers acasa la noi la un gratar. In parc am mers si cu rex si spre marea mea uimire l-a acceptat cat de cat in preajma ei. la ceva distanta dar totusi.

    Apoi acasa i-am aratat smecheriile cu Rex care stie sa dea noroc sau sa stea in fund sau culcat sau sa se rostogoleasca. Si era foarte incantata ca face ce ii zice ea. Apoi i-am aratat cum sa ii arunce mingea si ca el o aduce inapoi. Ce mai fericire mare. Tare mult i-a placut. S-a oferit chiar sa ma ajute sa tina de o parte a funiei cand Rex tragea de cealalta parte.

    Si l-a sfarsitul zile l-a mangaiat. Pe fund si in timp ce eu il tineam de cap dar este un pas imens.

    asa bucuroasa am fost. Nici nu imi vine sa cred ca a fost atat de deschisa si s-a jucat atat de mult.

    Toata ziua Rex a trebuit sa fie la comanda Mai fusesem cu el si dimineata sa scoala asa ca pe la 20.30 cand au plecat ei a picat saracul obosit mort. Am incecat sa il dau afara din sufragerie cand am mers la somn si nici ochii nu i-a deschis. L-am ridicat in picioare si a picat la loc. A trebuit sa il imping pe hol

    Deci am descoperit care ii e nasul lui Rex cand vine vorba de activitati: o bebelina de trei anisori.

    Acum sa nu va inchipuiti ca saracul caine fuse maltrarat. Ca la cum alerga dupa fetita prin gradina cred ca i-a cam placut atentia

    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 26 Iun 2014, 10:51
  •  
    • 687 mesaje
    26 Iun 2014, 11:02
    0 0
    Mi-a placut tare povestea ta schonland.
  •  
    • 13597 mesaje
    26 Iun 2014, 11:02
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    26 Iun 2014, 11:19
    1 0
    dancing_fawn said:Wow, Schon, ati facut mari progrese!! Incet incet va invata fetita, orice invat are si dezvat. Ma bucur ca Rex e ascultator si rabdator cu ea, dragutul de el!

      

    Dancing nici mie nu imi vine sa cred ca Rex e asa rabdator cu ea.

    Pentru ca este destul de greu sa inteleaga ce se intampla.
    De exemplu ea ii arunca mingea si el fugea inapoi la ea sa i-o duca ca doar ea a aruncat-o. Asa a invatat el ca tre sa duca mingea la cine o arunca. Inca mai muncim sa invete sa o lase jos in fata ta. Vine si se baga cu botul in piciorul tau ca sa o iei inapoi.
    Dar ea cand il vedea ca se baga cu botul in bratele ei incepea sa se agite si sa fuga. El credea ca e joaca asa ca fugea si el Ea credea ca fuge dupa ea si incepea sa tipe de frica.
    Ne-a luat ceva timp sa ii explicam ca el aduce mingea inapoi. Si apoi am invatat-o sa puna o mana in fata si sa spuna stop. Ceea ce din fericre functioneaza la Rex. Deci problema rezolvata.

    Dar era asa amuzanta ca nici cu el foarte aproape nu vroia dar si cum disparea Rex ma lua de mana sa mergem sa il cautam


  •  
    • 9728 mesaje
    26 Iun 2014, 12:14
    1 0
    Schonland, chiar ati facut treaba tare buna cu dresajul lui Rex, im inchipui ca nu a fost usor



     https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/10408735_688012051270695_4654208161385538570_n.jpg


     
  •  
    • 7947 mesaje
    26 Iun 2014, 12:30
    1 0
    cafe_au_lait said:Schonland, chiar ati facut treaba tare buna cu dresajul lui Rex, im inchipui ca nu a fost usor




     

     Suntem departe de ceva multumitor.

    Cursurile de acum sunt un chin. Imi vine sa il trag de mustati de suparare cateodata.

    Dar antrenorul imi zice mereu ca e normal si ca asa sunt cainii din rasa lui.

    Este muuult prea atras de orice caine care ajunge in preajma lui in loc sa fie atent la mine. Deci avem muuult de munca.

    Si de fapt cea mai multa munca este la mine nu la el. Dar asta e alta poveste.

  •  
    • 687 mesaje
    26 Iun 2014, 13:08
    0 0
    Mersi pt mesaj . Exact aia cautam propolicium gorte ovule + supozitoare, nu are, face comanda. Am luat fiole mladite de zmeur si fiole cu muguri de coacaz negru si de la favisan colonsam cerat cu rasina de brad, propolis, polen, miere, argila, laptisor de matca si 7 plante: castan, coada soricelului, cimbrisor, galbenele, sunatoare, catina si pelin. Plus capsule cu ulei de salvie.
  •  
    • 687 mesaje
    26 Iun 2014, 13:08
    0 0
    Forte nu gorte *
  •  
    • 7947 mesaje
    26 Iun 2014, 22:56
    3 0
    Sper sa nu ma citeasca vreun neamator de animale dar vin sa ma plang nitel.
    L am dus pe Rex la nenea care are grija de el in vacanta pt ca maine plecam la Nisa. Si e prima seara in ultimele zece lluni cand sunt fara el acasa. Mi se pare atat de ciudat. Parca lipseste ceva. Clar ca sunt virusata pentru vesnicie. Daca vreodata o sa am copil cred ca saracul va avea cea mai posesiva mama din lume
    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 26 Iun 2014, 22:58
  •  
    • 9728 mesaje
    26 Iun 2014, 23:03
    0 0
    Ce fel de tort e Red Velvet?

     
  •  
    • 9728 mesaje
    26 Iun 2014, 23:16
    0 0
    Arata foarte bine ...dar cum a ajuns la Irisuka?

     
  •  
    • 1615 mesaje
    27 Iun 2014, 18:40
    0 0
    o intrebare....
    la asa zisa litiera folosesc nisip "power cat", unde merge asta mica si cateodata si mosul meu... este cel mai ieftin nisip alb cu silicat si chiar sunt multumita de el (la animax este 33 lei si-mi ajunge cam trei saptamani), vroiam sa va intreb... eu dupa ce spal litiera, dau cu clor si cu alte diverse produse, ma rupe la nas si la maini.
    Voi cum faceti?
  •  
    • 4007 mesaje
    27 Iun 2014, 18:55
    0 0
    Pe mine m-a invatat Joplin sa spal litiera cu domestos sau igienol, dar se poate spala cu orice dezinfectant.
  •  
    • 4007 mesaje
    27 Iun 2014, 18:58
    1 0
    Astazi, i-am facut baie pisicutei. A miorlait si a incercat sa fuga, dar nu m-a muscat sau zgariat. Acum, doarme, bagata sub patura, cu totul.

    Pisicile de 2 luni mananca supa cu paine ?
  •  
    • 9724 mesaje
    27 Iun 2014, 19:20
    0 0
    Francessca, te rog eu, nu-i da supa. Nici cu paine, nici fara. Ok, cateva picaturi acolo, daca e cersetoare si nu scapi de ea, dar nu-i baga supa in meniu, ca nu-i purcel.
    La 2 luni ar trebui sa manance conserva si incet, incet, introduse crantanele junior.
    Nu costa mult mancarea pentru pisici, mai ales pentru ragoacea aia, asa mica. Altfel, o sa manance exact ce mancati voi si mai tarziu, va avea probleme. Pisica nu e proiectata sa manance gatit si nici paine.
  •  
    • 9724 mesaje
    27 Iun 2014, 19:36
    3 0
    As vrea sa am Google Glass acum, sa fac o poza sa vedeti cum doarme Siri, facuta colac, la mine-n brate, si ma tine cu o labuta de degetul mare. Iar eu scriu c-o mana si cel mai probabil o sa-mi ia 15 minute, sa scriu postarea asta.
  •  
    • 4007 mesaje
    27 Iun 2014, 19:49
    1 0
    Samoa, deocamdata, pisica mananca mancare umeda pt pisici junior. Am inceput sa-i amestec si cateva boabe uscate.
    Ok, ii dau in continuare numai mancare pt pisici.