Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 6557 mesaje
    15 Oct 2014, 23:09
    0 0
    16 si 19 au amandoi prietene chinezoiace asa ca de rasisim nu poate fi vorba ) Au si prieteni musulmani, unii din ei foarte de treaba si cu bun simt si aici am de multe ori impresia ca traiesc in Asia, dar m.am obisnit
  •  
    • 4419 mesaje
    15 Oct 2014, 23:10
    0 0
    panselutas said:16 si 19 au amandoi prietene chinezoiace asa ca de rasisim nu poate fi vorba ) Au si prieteni musulmani, unii din ei foarte de treaba si cu bun simt si aici am de multe ori impresia ca traiesc in Asia, dar m.am obisnit

     

    sa nu spui ca sunt surori fetele  

  •  
    • 6557 mesaje
    15 Oct 2014, 23:16
    0 0
    nu si sunt diferite si ca mentalitate
    pentru ca a celui mare e nascuta in china, venita de vreo 9 ani aici, dar tinanand minte totul de atunci
    iar a celui mic s-a nascut in usa si apoi au venit incoace
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Oct 2014, 08:13
    2 0
    panseluta, ce copii mari ai Sa-ti traiasca! La fel si tie, Hope! Marle, bullies exista peste tot, inclusiv aici. Eu nu stiu ce sa te sfatuiesc, mai mult decat sa vorbesti cu profesorii si sa incerci sa-l pregatesti emotional pe Alex sa treaca peste fazele astea.
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 16 Oct 2014, 08:16
  •  
    • 5035 mesaje
    16 Oct 2014, 09:34
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7743 mesaje
    16 Oct 2014, 10:39
    1 0
    marlen, vorbeste cu psiholoaga scolii, acel copil are o problema. sau mai multe
    e posibil ca ai lui sa n-aibe habar ce face si sa nu mai fie asa zmeu daca te duci la el si-i spui... smechere,unde locuiesti? hai sa vedem daca  parintii tai sunt de acord cu ce faci tu... vezi ce zice. te duci la ma-sa, vezi tu, de ce nu?

    iar al tau copil sa-l ignore si sa faca un curs de karate, sa stie sa se apere la o adica.

    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 16 Oct 2014, 10:41
  •  
    • 168 mesaje
    16 Oct 2014, 10:57
    0 0
    I_have_a_dream said:
    panselutas said:mai e o chestie nu prea ok pe aici
    pana in liceu inclusiv se cam freaca menta
    asta comparativ cu ce se invata sau mai bine zis se invata in romania
    brusc insa in facultate se creste nivelul
    dar atat de brusc incat foarte multi dupa primul an abandoneaza
    uite asa isi dau seama ca de fapt viata e cum e si nimeni nu-i poate proteja la nesfarsit de orice
    saptamana asta e ceea ce se cheama "reading week" si citeam ca a fost introdusa pentru ca rata de suicid in randul celor de la facultate ajunsese la cote alarmante
    de cand au infiintat-o se pare ca e mai bine
    nu stiu ce sa zic, dar uneori si blandetea exagerata e cu dus si intors
    cand e copilul mic e buna, dar nu stiu cat de buna ii este pentru viitor de fapt

     si eu sunt de parere ca trebuie protejati pana la un anumit moment.
    din zonele gri se dobandeste experienta.
    pe vremuri la 12 ani copiii isi castigau painea. acum, nimeni nu vrea ca copiii sa devina adulti, responsabili.
    eu sunt deranjata de capitolul socializare. din clasa lui fimea aia mare, doar doua mamici se socializeaza restul zici ca-s turbati. am propus pe mail sa iesim parintii cu copiii. nimeni nimic. sa nu cumva sa aiba copilul prieteni, sa scape de sub control. 

     

    i-auzi daca n-au chef sa se intalneasca cu tine atunci is turbati?! misto



    te-ai gandit ca poate oamenii au prietenii lor cu care socializeaza si nu mai au timp si de tine?! pardon, daca nu se intalnesc cu tine, atunci nu au prieteni DELOC      

    misto logica.    

  •  
    • 5188 mesaje
    16 Oct 2014, 13:41
    0 0
    fain, daria, si eu gandesc la fel. si e foarte greu, sa stii. e foarte greu sa-l lasi sa se mai descurce si singur, sa stai deoparte si sa observi.

      
  •  
    • 6557 mesaje
    16 Oct 2014, 14:07
    0 0
    Multumesc Bertha! Sa.ti traiasca fetita si sa va bucurati de ea multi multi ani inainte! Da, m.am grabit cu copiii sa.mi iau de o grija dar griji tot am si acum
  •  
    • 4582 mesaje
    16 Oct 2014, 17:00
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    16 Oct 2014, 17:02
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Oct 2014, 17:08
  •  
    • 5035 mesaje
    16 Oct 2014, 17:06
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    16 Oct 2014, 17:27
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Oct 2014, 18:16
    0 0
    marlenalili said:
    daria_alex said:Marle, pot sa te intreb de curiozitate, ce anume ai fi discutat cu respectivul baietel?
    Din cate aminteles eu, acesta pur si simplu nu il place pe Alex si il sicaneaza cu vorbe.
    Nu stiu, chiar nu prea vad cum poti face un copil/un om sa placa pe cineva cu forta.

    Inca ceva, de ce stai sa analizezi fiecare miscare pe care o face Alex? cum se joaca, cu cine se joaca, ce vorbeste, cum vorbeste, ce i se vorbeste.
    Intreb pur si simplu, pentru ca nu inteleg ce avantaj poate avea toata atentia si concentrarea asta.
    In primul rand intreb pentru ca sincer eu nu as avea atata rabdare si energie si ma gandesc ca poate as proceda gresit. nu stiu.

    pai in primul rand as fi vorbit cu maica-sa, as fi intreabat-o ce se intampla cu A , de ce asa violent cu Alex, cu ce l-a necajit Alex, sa il intrebe, vreau sa stiu si parearea lui. Apoi sa ne intalnim cu totii dupa scoala, la parc sa vorbim cu ei , sa le explicam ca nu e frumos sa ne ranim colegii, caci si ei la randul lor pot riposta, se pot rani si apoi cine stie ce mai iese din asta. Vreau sa vada amandoi ca parintii nu sunt de acord cu comportamentul violent, daca nu se suporta, sa nu se mai joace impreuna, este destul loc pentru toata lumea la locul de joaca. Si nu, nu as fi fericita sa vad ca Alex il impinge maine pe A pe topogan si ala isi sparge fata, iar alex va fi impins la randul lui si poate isi sparte iar capul. La asta duce ignorul si nerezolvarea conflictelor.
    Daria, cand copilul vine plangand de la scoala in fiecare zi si incepe sa iti spuna ca nu vrea sa se mai joace cu baietii, ca nu are prieteni baieti, cand il vad inrait si plin de ura impotriva tuturor, nici cu taica-sau nu se mai joaca, sunt ingrijorata, ca orice alt parinte, asta e jobul de parinte, copilul vine cu o problema la tine si incerci sa il sfatui sa il ajuti cumva, in nici un caz sa nu il ignori.
    Eu il duc in fiecare zi la scoala, fac la fel ca si ceilalti parinti care vin cu copiii, stam si ne uitam la ei cum se joaca cateva minute pana intra in clasa, la fel la iesire, ne strangem cativa parinti si vorbim, mai schimbam opiniii despre una alta
    Cand nu aveam copii, recunosc ca ma uitam crucis la colegii mei care aveau, ca isi aranjeaza tot programul dupa al lor, mi se parea complicat si greoi, dar uite ca se pare ca alta solutie nu e, trebuie dus peste tot, ca sa invete , sa vada si sa socializeze cu ceilalti copii.

     Marlen, ai perfecta dreptate. Un parinte care nu ia atitudine cand copilul vine zilnic plangand acasa nu e parinte. Nu e cu sufletul acolo langa sufletelul puiului lui.

  •  
    • 7959 mesaje
    16 Oct 2014, 18:22
    0 0
    Nu am avut probleme de genul, decat cu profesori la clase mari. Apoi si eu l-am mutat, dar prost am facut, pe al mare. Din motiv de profesor dezinteresat la mate. Dar probleme de genul nu am avut, si de aveam vorbeam cu doamna pe un ton indraznet si chiar taios, ce naiba, e copilul meu. Il duc acolo sa il invete ceva, ca acasa il invat eu fara sa fie umilit si batjocorit de alti puradei fara...ani de acasa.
  •  
    • 4582 mesaje
    16 Oct 2014, 18:42
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Oct 2014, 18:56
    1 0
    marlenalili said:dream, m-am gandit la reclamatie mai sus,  dar daca politica scolii nu se schimba, atunci nimic nu se va schimba. 
    Am vorbit cu cativa parinti in situatii similare, toti m-au sfatuit sa incerc sa il iau de acolo, sa il mut la o scoala unde nu sunt tolerate abuzurile, asta e calea cea mai sigura. 
    bertha, poate voi o sa aveti noroc de scoala buna si nu o sa aveti cosmarul nostru.
    daria, eu inteleg cumva de unde vin intrebarile tale, caci am fost in situatie similara cu tine, pana nu am patit-o pe pielea mea, nu am stiut exact la ce sa ma astept.
    white, daca ma iau tare de invatatoare nu rezolv nimic, cand se inchid usile la clasa ea e seful acolo, va face cum va considera ea. Dar ce pot sa fac e sa ii atrag atentia si sa o intreb cu ce pot sa ajut si eu in astfel de situatii.
    Azi, vorbeam cu o prietena careia baiatul i-a fost batut la scoala, a fost chemata la director, iar profesoara i-a zis numele copilului si al parintilor, eu stiu ca nu este legal sa se faca treaba asta

     Of, din cate am citit si tu esti departe de Romania. Aici lucrurile sunt mai simple. Al meu al mic plangea mereu cand il lasam la gradi, dar doamna stia si il lua cu ea si il punea sa imparta plastilina sau caietele sau carti la alti copii si uita de miorlait. Totul tine de profesor. Crezi ca el/ea profesor nu vede? O doare la sosete. Ea trebuie sa se implice, sa impace copiii. La ce naiba mai e pusa acolo altfel?

  •  
    • 154 mesaje
    16 Oct 2014, 21:21
    0 0
    nu este despre plozime, dar parca acilea am citit o chestie despre antibiotic natural asa ca va intreb pe topicul asta .
    ati zis la un moment dat de un antibiotic natural. e vorba de biomicin?

    ma alesei cu o amigdalita, nu intr-o forma grava, dar suparatoare si nu ma tenteaza deloc sa bag antibiotice asa ca m-am gandit la antibioticul asta. io am citit pe net de biomicin si biomicin forte (care nu se mai fabrica asa ca il luai pe primul).

    sa imi fac iluzii ca e de ajutor sau ma amagesc si mai bine purced la doctor pt antibiotic clasic?
  •  
    • 4419 mesaje
    16 Oct 2014, 21:23
    0 0
    panselutas said:nu si sunt diferite si ca mentalitate
    pentru ca a celui mare e nascuta in china, venita de vreo 9 ani aici, dar tinanand minte totul de atunci
    iar a celui mic s-a nascut in usa si apoi au venit incoace

     

    Panse, sa iti traiasca baietii si voi pe langa ei.

    Al meu, nu are ganduri de prietenie cu cineva...oricum are timp  

  •  
    • 154 mesaje
    16 Oct 2014, 21:24
    2 0
    acum sa va zis si una despre plozime. stiti ca targuisem niste chestii pt o bebelina rock . ei bine.....cadoul meu a avut efect maxim . nu ca parintii nu si-ar fi permis, ba din contra....si-ar fi permis cu varf si indesat, dar cum bebelina abia a venit nu s-au gandit la chestii rock, ca nah...sunt prinsi in febra de inceput, asa ca au fost dati pe spate de cadoul meu, mai ales ca nu se ingramadisera la cumparaturi pt haine de bebe.

    PS: inclusiv biberonul le-a placut si il vor folosi . mamica nu avea si nu are planuri legate de ce fel de tetine si ce fel de biberoane sa foloseasca. e chiar ffff relaxata din punctul asta de vedere