Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 6798 mesaje
    10 Oct 2014, 18:23
    2 0
    cafe_au_lait said:Bertha, nu vreau sa par pisaloaga dar probiotice ii mai dai? Maine cand mergi la medic poate ii ceri un sfat ce si cum sa ii dai pentru imunitate, zilele astea, in toamna, iarna etc. Am auzit ca ar exista un stimulent pentru imunitate pe baza de colostru, cica ar fi foarte bun pentru bebei si copilasi,  poate o intrebi si de asa ceva.

     

     

    nu esti pisaloaga, am crezut ca ai citit, mai ieri cred ca am scris ca ii dau deja probiotice si ii mai dau mult dupa perioada asta. intreb maine si de ceva pt imunitate.
  •  
    • 7469 mesaje
    10 Oct 2014, 18:25
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    10 Oct 2014, 18:26
    0 0
    marlenalili said:
    bertha, bine ati venit acasa, eu cred ca ati scapat de febra, dar daca cumva face, suni medicul, ii dai antitermic, esti pregatita, nu o sa te mai ia prin surprindere. 
    Sper ca tot copii sunt bine, pregatiti pentru vremea rece. Dancing, sport la treaba, sa terminati pana cand vine frigul. Eu nu mai vopsesc/varuiesc nimic, deja e prea rece si nu pot tine geamurile deschise, ma deranjeaza orice miros de vopsea, fie ea si din cea mai buna calitate, pe fii-miu la fel, cu astmul lui, asta ii mai lipseste.
    Adriadi, ce mai faci? Nu am mai auzit nimic de tine si bubu

     

    marle, multumesc mult. Sper sa nu faca febra, mai ales ca deja i-am dat 5 zile de antitermice, 3 zile cand a facut febra aia mare si inca doua zile dupa. Oricum, am cam depasit, pe prospect scrie sa nu dai mai mult de 3 zile, dar amandoua dr mi-au zis ca pot sa ii dau linistita si cinci, au zis ca trebuie sa ii dau inca 24-48 de ore dupa ce a incetat febra. Anyway, se pare ca nu face, pana acum totul ok.
  •  
    • 6798 mesaje
    10 Oct 2014, 18:27
    0 0
    gabriela42 said:
    cafe_au_lait said:Bertha, nu vreau sa par pisaloaga dar probiotice ii mai dai? Maine cand mergi la medic poate ii ceri un sfat ce si cum sa ii dai pentru imunitate, zilele astea, in toamna, iarna etc. Am auzit ca ar exista un stimulent pentru imunitate pe baza de colostru, cica ar fi foarte bun pentru bebei si copilasi,  poate o intrebi si de asa ceva.

     

     http://secom.ro/produse/portofoliu/colostrum-plus-probiotics/

     

    vazusem si eu produsul asta, dqr apucasem sa ii cumpar inca de cand eram in italia alt gen de probiotice.
  •  
    • 12208 mesaje
    10 Oct 2014, 18:30
    1 0
    imi cer scuze ca am perseverat atunci , de citit poate citi si se poate informa si singura ,dar ca si om care a planificat o sarcina , am asteptat mult si cu mari riscuri ca acest lucru sa se intample vorbesc in cunostiinta de cauza , medicul mi-a recomandat suplimentul cu acid folic inainte de conceptie , poate intreba medicul , nu este nimic alarmist sau nejusificat !
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 10 Oct 2014, 19:02
  •  
    • 6798 mesaje
    10 Oct 2014, 18:32
    2 0
    coralain said:Multumesc ptr răspuns, ideea este ca ne aflam la concepere, iar acum trebuie asteptat, a functionat sau nu...d aia întrebarea cu sportul, tae bo, e destul de obositor, sarituri, box...poate influența negativ?? Ps: mir mi a dat dr sa iau progesteron, timp de 10 zile?? Si aici sunt sceptica, in privința tratamentelor cu hormoni...cine stie ceva ..va rog răspuns !!!

     

    nu cred ca e necesar sa opresti sportul, dar eu as incerca ceva mai usor, nu foarte solicitant. Bine, eu sunt patita cu sarcini pierdute si am suflat si in iaurt, nu as risca nimic, dar tu faci cum crezi ca e mai bine. Acidul folic e musai, eu l-am luat cu 2 ani inainte zilnic iar progesteron am luat din prima zi de cand am aflat ca sunt insarcinata pana la sfarsitul sarcinii, tot din motiv de probleme cu sarcina.
  •  
    • 6798 mesaje
    10 Oct 2014, 18:34
    1 0
    White_Storm said:
    bertha_ said:Sabrina a fost cuminte in avion, a plans putin la aterizare dar apoi s-a linistit. Aseara am terminat cu antitermicul si de atunci suntem cu ochii pe ea ca pe butelie sa nu-i mai creasca febra. acum are 37.1. Azi e ziua a 4 a de aerosoli, trebuie sa facem pana duminica inclusiv. Maine am facut programare la dr sa se uite in gat si urechi sa vedem cum mai e. Kk a facut ok dimineata, aproape de normal. A mancat un biberon intreg, apoi pasta de mar cu morcov si la pranz orez fiert cu carne, si a mancat tot de fiecare data. Mi-e frica doar sa nu mai faca febra, in rest totul pare sa fi reintrat in normal.

     Bertha, ma bucur pentru voi. Febra nu cred sa mai faca, ala a fost punctul maxim al bolii, dar cu antibioticul nu cred ca ati scapat pentru a se vindeca complet, dar mergeti voi la medicul vostru si va spune ea sau el mai bine decat noi pe un forum. Inca odata multa sanatate si bine ati revenit!

     

    offf imi dau seama ca dupa doar 2 zile de antibiotic si apoi intrerupt, ala nu a facut nimic bun, dar totusi sper sa nu mai fie cazul. Poate suntem norocosi si scapam doar cu aerosolii.
  •  
    • 7959 mesaje
    10 Oct 2014, 18:58
    0 0
    bertha_ said:
    White_Storm said:
    bertha_ said:Sabrina a fost cuminte in avion, a plans putin la aterizare dar apoi s-a linistit. Aseara am terminat cu antitermicul si de atunci suntem cu ochii pe ea ca pe butelie sa nu-i mai creasca febra. acum are 37.1. Azi e ziua a 4 a de aerosoli, trebuie sa facem pana duminica inclusiv. Maine am facut programare la dr sa se uite in gat si urechi sa vedem cum mai e. Kk a facut ok dimineata, aproape de normal. A mancat un biberon intreg, apoi pasta de mar cu morcov si la pranz orez fiert cu carne, si a mancat tot de fiecare data. Mi-e frica doar sa nu mai faca febra, in rest totul pare sa fi reintrat in normal.

     Bertha, ma bucur pentru voi. Febra nu cred sa mai faca, ala a fost punctul maxim al bolii, dar cu antibioticul nu cred ca ati scapat pentru a se vindeca complet, dar mergeti voi la medicul vostru si va spune ea sau el mai bine decat noi pe un forum. Inca odata multa sanatate si bine ati revenit!

     

    offf imi dau seama ca dupa doar 2 zile de antibiotic si apoi intrerupt, ala nu a facut nimic bun, dar totusi sper sa nu mai fie cazul. Poate suntem norocosi si scapam doar cu aerosolii.

     Sa speram, ca e mititica.

  •  
    • 8403 mesaje
    10 Oct 2014, 22:07
    1 0
    e_rica said:1. Pana la inceptul celei de a cincea saptamani creierul se divide in 5 vezicule cerebrale primitive. Deci nici vorba sa fie gata format ca organ
    2. Creierul si sistemul nervos sunt pe deplin formate abia in saptamana 34 de sarcina. Iar dezvoltarea lor continua pana la varsta de 3 ani.
    3. Acel "Prea tarziu" al tau e un alarmism bazat pe nimic. Care, insa, poate crea ganduri naspa unei femei la inceputul drumului de concepere a unui copil.
    4. Sa luam acid folic e un lucru bun.  Am luat si eu in timpul sarcinii. Dar sa ne asiguram ca avem informatii corecte inainte de a alarma o viitoare mama e un lucru si mai bun. Iar daca gresim, ceea ce se poate intampla oricui, atunci o retractare in loc de perseverarea in alarmisme e de preferat.

     
    acidul folic se gaseste in multe alimente- brocolli, spanac, sparanghel, citrice (foarte bogate) si floarea soarelui (seminte) care are si avantajul  unui continut de omega 3- si el esential pt sanatate.

    nu cred ca e cazul sa va alarmati acum ca nu luati suplimentul in sine daca e consum regulat din alimentele bogate in aceasta vitamina din grupul B-urilor.
    mai trebuie, de asemenea, tinut cont de faptul ca flora microbiana intestinala e cunoscuta ca find producator de vitamine din grupa, iar folatii nu fac exceptie (genul Bifidobacterium sp. este  capabil sa produca in vivo acid folic care este absorbit). 

    deci.... 


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 10 Oct 2014, 22:08
  •  
    • 5035 mesaje
    11 Oct 2014, 07:57
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    11 Oct 2014, 11:34
    2 0
    Pai sa explic de ce am luat eu acid folic atata timp. Dupa nunta in 2011 mi-am dorit copil, am inceput sa iau acid folic, am ramas insarcinata, am pierdut sarcina, am continuat sa iau acid folic pt ca iar voiam sa raman gravida, iar am ramas, iar am pierdut sarcina, iar am continuat sa iau acid folic pana am ramas iar insarcinata in 2013. Si uite asa am luat eu acid folic 2 ani inainte de sarcina cu Sabrina si inca si dupa aceea. In alta ordine de idei, am fost la control, Sabrina e bine, nu mai e congestionata, mai ramanem cateva zile cu aerosolii si picaturile in nas si gata Diareea nu numai ca a trecut, dar azi a facut chiar tare, asa ca gata cu orezul si morcovii. Si in cu totul alta ordine de idei, ne-am hotarat sa luam bona in curand, pt un program 10 dimineata-17 dupa amiaza, fara weekend. Am vrea sa platim pe zi, vor fi si zile cand nu vom avea nevoie de bona. Am o fata aici pe strada noastra la doua case distanta, 21 de ani, care din cauza ca nu ia bacul sta acasa degeaba, ma gandeam sa ii propun ei, si asa nu are ce face, iese oricum cu noi la plimbare mereu, o place pe Sabrina si se joaca cu ea, e foarte draguta si indemanatica, am incredere in ea. In afara de faptul ca nu ii place sa invete, fata e super ok. Nu as avea nevoie decat sa o supravegheze mai ales cand incepe sa mearga in picioare si sa iasa cu ea la plimbare, cat mai fac eu ceva prin casa. Fara gatit, fara schimbat, fara spalat - ca asta fac eu, fara curatenie si calcat- ca pt asta vine o doamna saptamanal. Vreo idee cati bani ar fi ok sa ii dau pe zi?
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 11 Oct 2014, 11:37
  •  
    • 12208 mesaje
    11 Oct 2014, 12:24
    0 0
    la zi se ia intre 30 si max 50 pe zilele saptamanii si max 100 pentru sambata sau duminica , daca o platesti pe luna intre 800 si 1000 la programul cerut de tine . poti intreba si la agentii daca vrei sa te convingi . multa sanatate !
  •  
    • 4419 mesaje
    13 Oct 2014, 22:32
    2 0
    Bertha, ma bucur ca micuta ta este bine.

    Ce mai stiti de Dancing? Dar de Joplin?


    Ce m-a distrat acest doctor cum a facut injectia/vaccin micutului  


     https://www.facebook.com/video.php?v=947154825299408
  •  
    • 5188 mesaje
    14 Oct 2014, 14:37
    0 0
    ce mai fac bebelusii, sunt bine? ma bucur ca aveti parte de o toamna frumoasa, puteti iesi afara cu ei, sa-i plimbati, sa-i scoateti la aer.

    ai mei tusesc de zor, pe doua tonuri diferite, ii tratez, sper sa scapam usor.  
  •  
    • 7959 mesaje
    14 Oct 2014, 20:52
    0 0
    congo said:ce mai fac bebelusii, sunt bine? ma bucur ca aveti parte de o toamna frumoasa, puteti iesi afara cu ei, sa-i plimbati, sa-i scoateti la aer.

    ai mei tusesc de zor, pe doua tonuri diferite, ii tratez, sper sa scapam usor.  

     Leacuri babesti, pe langa medicamente, ceai din ceapa si nuca, coji de mere si sirop de patlagina. Dar, pe langa medicamente.

  •  
    • 4419 mesaje
    14 Oct 2014, 21:53
    0 0
    congo said:ce mai fac bebelusii, sunt bine? ma bucur ca aveti parte de o toamna frumoasa, puteti iesi afara cu ei, sa-i plimbati, sa-i scoateti la aer.

    ai mei tusesc de zor, pe doua tonuri diferite, ii tratez, sper sa scapam usor.  

     

    Sanatate multa, micutilor tai  

  •  
    • 4582 mesaje
    15 Oct 2014, 17:19
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6557 mesaje
    15 Oct 2014, 17:49
    1 0
    mai e o chestie nu prea ok pe aici
    pana in liceu inclusiv se cam freaca menta
    asta comparativ cu ce se invata sau mai bine zis se invata in romania
    brusc insa in facultate se creste nivelul
    dar atat de brusc incat foarte multi dupa primul an abandoneaza
    uite asa isi dau seama ca de fapt viata e cum e si nimeni nu-i poate proteja la nesfarsit de orice
    saptamana asta e ceea ce se cheama "reading week" si citeam ca a fost introdusa pentru ca rata de suicid in randul celor de la facultate ajunsese la cote alarmante
    de cand au infiintat-o se pare ca e mai bine
    nu stiu ce sa zic, dar uneori si blandetea exagerata e cu dus si intors
    cand e copilul mic e buna, dar nu stiu cat de buna ii este pentru viitor de fapt
  •  
    • 5035 mesaje
    15 Oct 2014, 17:57
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4419 mesaje
    15 Oct 2014, 19:24
    1 0
    marlenalili said:Un alt topic care ma interesa, bullying, am intrebat cum rezolva ei situatiile si mi-au raspuns ca i-au foarte in serios totul, ca sunt sedinte cu copiii care au probleme, nu ii lasa de capul lor sa se agraveze problema. Acu din informatiile mele, am inteles ca si scolile catolice au aceiasi practica, se implica in rezolvarea conflictelor dintre copii, asta vreau si eu de la scoala lui alex, nu vreau ca baiatul meu sa fie consumat de divergentele cu alti copii, in loc sa isi vada de scoala si de prietenii lui.

     

    Marlen, am impresia ca acest fenomen bullying se petrece in America si in Anglia, nu este un fenomen intins si in alte tari. Fiul meu mi-a zis ca aici profesorii stau printre ei, ii intreaba daca au vazut vreun coleg singuratic, ii implica pe toti in activitati. Acum dupa ce am vazut filmul Bully, recomandat de tine, sa stii ca il urmaresc mai atenta sa vad cum stau lucrurile cu adolescentii de aici.

    Un alt caz, mai jos: 

     http://www.protv.ro/stiri/de-ce-nu-mori-odata-ce-s-a-intamplat-la-cateva-ore-dupa-ce-o-adolescenta-a-primit-un-mesaj-rautacios-pe.html

    Mi-a placut mult de pustoaica si de atitudinea avuta in fata rautatilor colegilor sai. Directorul a fost un cretin la faza asta, cred ca prin asta a incurajat rautatile la adresa fetei.