prieten drag

  •  
    • 1144 mesaje
    21 Aug 2011, 12:42
    0 0
    Ehei Lobela, las' ca mai ai destul pana la batranete... ce Dumnezeu, 57 nu-s chiar atat de multi, sunt destui insa sunt ai tai, cu bune, cu mai putin bune , i-ai petrecut si stai, mai ai inca pana la baston. Dar si fara el, astia te urca in avion una - doua, nu-ti face visuri, nu-ti mai vine nepotica inapoi, chiar daca ar pune ochii pe un romanas, sa te citez pe tine, mai degraba il ia langa ea. Eu asa as face. Sunt suficiente vacantele, stiu ca buni ar vrea-o langa ea mereu, dar... Bine ca ai posibilitatea de a merge s-o vizitezi mai des, atata vreme cat stii ca le este bine, nu le lipseste nimic, fii linistita. Vezi ce-i aici...
    Dar, ai dreptate: viseaza omul cu ochii deschisi, ce e scris acolo sus, asa va fi.
    Te pup
  •  
    • 1519 mesaje
    22 Aug 2011, 09:27
    0 0
    Iti dau dreptate cu visele mele.Asa este.Nici nu se simte altfel copilul.E belgianca chiar daca eu-i spun tot timpul ca mai are o tara unde bunii traieste si unde poate venii oricand.Asta e viata.Mai toate prietenele romance ale fetei mele,la fal ca si ea spun ca nu se mai intorc in tara numai in vizite.Normal au soti de pe aici si-au facut un rost,copii sunt nascuti aici,asa ca-i leaga multe de tara asta.In plus asa cum spui tu :ce sa mai faca acasa?Ti-am mai spus ca ma simt norocoasa ca in max 4 ore cu avionul sunt aici,pe cand multor prietene care au copii in Canada sau state le este mult mai greu.
  •  
    • 2 mesaje
    22 Aug 2011, 17:42
    0 0
    Eu cred ca prietena cea mai buna e ca o sora dintr-o alta familie !!!
    Eu mai am un pic si implinesc 21 de ani si prietena mea si cu mine avem 18 ani de prietenie...can you imagine that ?? 8->
  •  
    • 1158 mesaje
    28 Aug 2011, 08:10
    0 0

    O duminica placuta........va pup .......

  •  
    • 1519 mesaje
    28 Aug 2011, 15:56
    0 0

    Multumesc Mace pt urare.La voi e cald si placut ,aici e frig si bate vant rece.Am iesit putin pe aproape in natura dar ne-a alungat vremea asta urata.Tu ce faci?Ai fost in concediu?Mai faci plimbarile tale in parc?La mine in oras acum sant serbarile localitatii si prietenii-mi scriu sa merg acasa ca acolo e cald si bine.As lua micuta in brate si m-as teleporta cu ea macar pt cateva zile.Va pup pe toate si sa aveti o duminica frumoasa.

  •  
    • 1158 mesaje
    28 Aug 2011, 22:13
    0 0
    Astazi a fost o zi superba Lobela,inca este tare cald la noi,ieri am fost la plaja si am stat cam mult in apa si din pacate azi num-am simtit prea bine,nimic serios ,doar o stare de inconfort,a trecut acum.
    In concediu am fost 10 zile,am facut un circuit Ungaria,Austria Germania,Italia si acasa.Sunt in Buc.pentru cateva zile,am un pic de treaba si plec iar,de data asta in tara,serviciul il incep pe 15 septembrie.Anul asta m-am rasfatat cu o luna si jumatate de concediu.Sunt bine sanatoasa fizic ,psihic eram la pamant,inainte de concediu(tare stresata si obosita) .Poate o sa razi dar circuitul a fost un tur de forta,care m-a relaxat,tare mult.Sunt OK
  •  
    • 1144 mesaje
    28 Aug 2011, 22:14
    0 0
    Te sarut Mace, ma bucur cand apari, desi foarte rar o faci.
    Lobela, e bine aici, e cald inca, azi am facut o baie in marea noastra care chiar neagra era, valuri imense... pur si simplu te tranteau, desi apa era foarte calda prea mult n-am putut sta in ea din cauza valurilor si a furtunii. Cred ca e ultima plaja pe anul acesta.
    Dar chiar, tu cand vii acasa?
    Va pup, noapte buna
  •  
    • 1144 mesaje
    28 Aug 2011, 22:14
    0 0
    Hei, Mace... Ce faci???
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    29 Aug 2011, 09:59
    0 0
    buna ziua, doamnelor.
    si la noi...constanta, e vremea frumoasa.
    lobele, recunosc ca nu am citit tot topicul dar, imi lasi impresia ca nu te simti bine in belgia. si te intreb de ce? pentru ca vii si acasa in romania...destul de des (din cate inteleg). sau mai bine spus pleci in belgia cam de 4 ori pe an. deci nu ar fi mai bine sa te bucuri de plecari si de rveniri...fara sa suferi? e bine ca o poti face.
  •  
    • 1519 mesaje
    29 Aug 2011, 17:06
    0 0
    Beo aici e o parte din familia mea si asa nu prea numeroasa.Ma simt bine cu ei dar ma oftic din cauza climei cu care nu ma impac de loc.Cand sunt acasa in tara le duc dorul e normal sa fie asa dar aici duc dorul casei si al celor ramasi in tara.Nu cred ca e complicat ,e o problema de neadaptare si de ani(am totusi destui).In luna august in tara a fost frumos si cald aici am numarat pe degete zilele in care nu a fost frig,ploaie si umezeala.Asta e problema sederii mele aici
  •  
    • 1519 mesaje
    29 Aug 2011, 17:25
    0 0
    Ma bucur pt tine Mace (referitor la "baterii")Si mie-mi plac genul asta de concedii cu hoinareli prin locuri in care nu am mai fost.Iti suneam odata ca imi mai trebuie o pereche de ochi cand ajung sa vad locuri frumoase.Pe unde ai umblat tu imi doresc si eu sa ajung odata.Nu mi-ai spus daca ai facut circuitul cu masina ta sau organizat in grup.
  •  
    • 1519 mesaje
    29 Aug 2011, 17:36
    0 0
    Marea Neagra Mimica.Ce dor imi este sa o vad.Poate ajung o data sa o vad asa cum mi-o descriai tu ca e iarna salbatica si fantastic de frumoasa cu valuri inghetate.In ultimii ani am fost doar la Marea Nordului ,la Mediterana dar la noi nu am mai apucat sa merg fiind plecata din tara cand e de mers la mare.Anul asta nu s-a pus problema sa mergem aici din cauza timpului .Prietenii nostrii cu care trebuia sa ne ducem la ocean in Franta au venit si ei dezamagiti tot din cauza vremii.Se pare ca in partea asta a Europei a fost o problema vremea capricioasa in perioada concediilor.Ma bucur ca te-ai simtit bine si daca si David a fost cu tine imi inchipui ce v-ati distrat.
  •  
    • 1519 mesaje
    1 Sep 2011, 17:48
    0 0

    Soareeeeee ,de trei zile soare! Cald si frumos la amiaza si mai rece dimineata si seara asa cum sta bine unei toamne.Azi mi-am condus de manuta puiu la scoala.Emotii pe ea dar la intoarcere bucurie ca si-a revazut prietenele Si iata-ma bunicuta de scolarita.Stam  si depanam cu fica-mea amintiri din prima ei zi de scoala.Ni se parea la amandoua ca totusi timpul a trecut prea repede.

  •  
    • 1259 mesaje
    2 Sep 2011, 08:39
    0 0
    Buna . Azi se pare ca este o zi trista de toamna fara soare . M-am sculat cu gindul trist ca s-a dus vara si cine stie cum v-a fi iarna asta ? Sunt singura copii sunt inca plecati in Grecia . Imi este dor de ei chiar daca munca se tripleaza. ,dar nici acum nu am stat . Am facut bulion si am pus diverse preparate in camara.
    Ma bucur ca sunte-ti bine ,ca Mece pleaca sa se relaxeze si in tara . Ma bucur pentru ea. Lobela cind incepe scoala cea mica ,tot pe 15 ? Parca mai ieri iti doreai un nepotel si iata ca acum david creste si ca miine te auzim si pe tine ca iti incepe scoala . Timpul trece repede si noi ..... completati voi . Vezi Lobela sunt de acord cu tine.
  •  
    • 1144 mesaje
    2 Sep 2011, 23:18
    0 0
    Si uite asa, a trecut si vara... Fie ca vrem, fie ca nu, s-a dus. S-a dus, s-a dus, numai ca pe la noi caldurile sunt la fel ca si in mijlocul verii! Norocul nostru a fost ca azi a tras o ploaie... dar ce ploaie!
    Doica draga, la tine vad ca deja s-a instalat coana toamna, zici tu, dar de acum, la asa ceva sa ne asteptam. Cine stie cum va fi iarna... ei, cu zapada, mocirla, ger, vifor, la mine in zona iernile sunt foarte aspre. Nu-i duc dorul deloc.
    Ce bine ca ai reusit sa-ti mai pui colo cate ceva in camara, eu anul acesta, sar peste. David imi ocupa tot timpul, chiar nu am timp.
    Lobela, ii place celei mici la scoala? Cred ca e foarte incantata. Tu cand vii?
    Noapte buna va urez, numai bine!
  •  
    • 1519 mesaje
    3 Sep 2011, 05:29
    0 0
    Uitati-va si voi ce matinala sunt dar abea de vreo ora a incetat muzica in piata de peste drum.E grande feet adica sarbatoarea localitatii si tine trei zile si nopti.Ai mei au geamuri termopan dar la cati decibeli sunt nu fac fata asa ca am coborat in salon mi-am facut o cafea si am deschis calculatorul.Doica aici copii incep scoala la 1 sept.Micuta mea e incantata mai ales ca in sfarsit dupa atata vreme rea cu ploi furtuni si frig,tocmai pe cand a inceput scoala toamna s-a gandit sa le faca o bucurie copiilor daca vara le-a stricat vacanta toata luna august.Ma uit cu drag la ea si la gandul ca peste cateva zile ne despartim ma intristez iar.Dar asa este viata .Imi spunea cineva aici sa ma bucur ca sunt cu ei.Sigur ca ma bucur doar ca imparteala asta in doua tari atat de indepartate e cam grea.In rest trec toate chiar si vremea urata.
  •  
    • 1144 mesaje
    4 Sep 2011, 20:57
    0 0
    Ce intuneric e pe aici... Nu-i nimeni acasa?
    Pustiu... pustiu si rece!
  •  
    • 1158 mesaje
    4 Sep 2011, 23:23
    0 0
    o saptamana usoara tuturor .......pupiceeeeee
  •  
    • 1259 mesaje
    6 Sep 2011, 13:34
    0 0
    Va salut .Mece esti ff grabita si cred ca si discreta . Nu mai vrei sa ne spui ce faci ? Lobela sa inteleg ca pleci ca te intorci in tara . Bine ca sau intors sanatosi si voiosi ai mei . Robert si-a schimbat culoarea asa de bronzat este. Acum citeste de zor la i. Crenga lectura de vara pe care v-a trebui sa o si comenteze. Ieri am fost intr-o vizita la un pui mic si robert a ramas impresionat cit de mic si frumos era acel baietel de 3 saptamini. Parca am uitat cit de mic era si Robert acum se masoara cu mine si-mi spune ca ma intrece in curind (eu fiind mai scunda ). Timpul trece si se vede treaba noi ne trecem si noi prinse intre bucatarie si curte ,vizite si iar curte si bucatarie. Azi sunt nostalgica cu toate ca a revenit caldura si timpul frumos te determina mai curind la drumetii si la plimbari prelungite in parcuri. V a pup si va doresc o dupa amiaza placuta.
  •  
    • 1519 mesaje
    6 Sep 2011, 18:53
    0 0
    Bagaj facut,copil lipit de mine si vreme uata de stat in casa.Maine dimineata la 4 plec spre casa.Aseara imi spunea ea povestea de culcare si incepea asa:"A fost odata o fetita frumoasa ca mine care avea o bunica buna ca tine" radeam infundat sa nu ma auda.La intrebarea mea mi-a spus ca sunt buna pt ca-i fac sarmale bune mamaliguta cu tocanita si prajituri.Am ras iar bine la gandul ca nepoata mea ma iubeste cu burtica in primul rand.Acum se catara in bratele mele si scriu cum pot.Imi promite ca nu o sa mai lase ochisorii sa planga ca anul trecut lacrimile nu o ascultau dar anul asta e scolarita si e mai mare.Are sase ani si cand vad ca-si strecoara jucarii mici in buzunare mi mila de ea ca o vad cat de copilaroasa e.La scoala azi a invatat ca nu vorbesc neintrebati si ca trebuie sa ridice mana cand au ceva de spus.Cum ea era tot cu mana pe sus ,musiu invatatorul a strigat la ea si mi-a spus ca au vrut sa iese lacrimile dar i-a fost rusine de baietelul de langa ea(de care vorbeste tot timpul) .Si uite cum trece vremea si numai ce ma voi trezii azi maine cu o domnisoara nabadaioasa.