prieten drag

  •  
    • 1158 mesaje
    6 Sep 2011, 22:55
    0 0

    Doica,nu prea am ce sa sun mai mult decat am scris deja.
    Multa sanatate celor dragi tie si tie binenteles,

    Lobela te asteptam cu drag acasa,calatorie placuta.

    Mimika,sanatate celui mic,de ce nu raspunzi la telef?


    Acest mesaj a fost editat de către Mace.: 6 Sep 2011, 23:02
  •  
    • 1144 mesaje
    7 Sep 2011, 23:04
    0 0
    Lobela, bine ai venit acasa! Cum e?
    Doica, cand il vad si eu pe David ca Robert ? Mai am mult pampers de schimbat...
    Mace, imi pare rau, multi prieteni ma ,,cearta'' in legatura cu telefonul. Nu din rea vointa, crede-ma, il dau pe silentios, sa nu mi-l trezeasca pe cel mic si asa ramane. Abia seara vad, ori cand am eu nevoie sa sun, mesajele cu nepreluate. Sotul meu a spus ca mi-l arunca, ca-l tin de decor doar. Uite, promit sa-l tin langa mine de acum. Te pup si mi-e dor de conversatiile noastre de altadata.
    Pacat ca nu mai exista interes pentru acest topic. Era placut sa deschizi calculatorul si sa stii ca dincolo exista cineva cu care sa schimbi o idee, un sfat... Intram atat de rar...Chiar mi-e dor de voi toate.
    Va pup si va urez noapte buna.
  •  
    • 1158 mesaje
    8 Sep 2011, 12:51
    0 0
    Astazi este sarbatoare....Nasterea Maicii Domnului....La multi ani! si sanatate,celor ce-si sarbatoresc astazi numele.
  •  
    • 1259 mesaje
    10 Sep 2011, 21:18
    0 0
    Va salut si o noapte buna. Am vazut ca nu na placut avatarul meu,asa ca l-am schimbat . De fapt faceam si un comentariu dar am constatat ca nu s-a inregistrat si fiindca nu a-ti spus nimic de pisicuta mea am schimbat cu draga mea ceasca de cafea ,pachetul de tigari nu era al meu ,oricum sper sa va placa. SI eu am intrat de multe ori si am constata ca nu este nici un comentariu si .... asta este. Saptamina asta mi-am facut analiza de osteoporoza si va spun ca nu mi-a iesit bine de loc . Osul meu cedeaza s-au intors valorile cu doi ani in urma . Sunt tare suparata . Bonviva nu si-a mai facut efectul de loc. Voi merge la endocrinologul care ma trateaza de 4 ani . Deci 4 ani valorile scadeau si se apropiau de normal si acum prost. Poate imi spuneti voi ceva legat de aceasta boala. cum va tratati voi ,ma refer la cele care suntem de aceiasi suferinta.
  •  
    • 1519 mesaje
    11 Sep 2011, 08:45
    0 0
    Casa,dulce casa.Ce bine am dormit in patutul meu in ultimele zile.Ca de obicei prietena care are grije de florile si de casa mea cat lipsesc eu,m-a asteptat cu flori in vaza cu casa aerisita si curata.E tare bine sa stii ca cineva se gandeste la tine si-ti face mici surprize de felul asta.Suntem impreuna la bine si la greu de multi ani ,ne bizuim una pe alta si chiar daca ea e mai tanara cu 10 ani, de multe ori eu sunt cea care-i asculta sfaturile mai ales cand e vorba de cum sa ne imbracam sau cand e vorba de facut miscare.Doica nu stiu ce sa spun dar cred ca ce ai hotarat e cel mai bine.Doar medicul e cel mai bun sa-ti faca un tratament personalizat in functie de valorile analizelor tale.Eu sunt impotriva automedicatiei dupa ureche,a tot ce e supliment alimentar luat doar ca reclama il face miraculos sau gugalasul dragalasul suporta pe toti cei care se dau mari experti intr-un domeniu sau altul doar doar cumperi produsul lor.Am invatat asta si eu pe pielea mea cand am tras niste pacaleli si apoi m-am invatat minte.
  •  
    • 1519 mesaje
    11 Sep 2011, 08:59
    0 0
    Mimika multumesc pt urare.Totul a decurs bine cu intoarcerea acasa,avionul e totusi cel mai bun mijloc de transport.Inainte de plecare am vandut masina si mi-am comandat alta la fel de micuta si draguta si am ras cand am intrat la reprezentanta si fata m-a intrebat de la cine am aflat ca mi-a venit masina.Am ras amandoua cand i-am spus ca nu am stiut si am intrat la ei intamplator cu speranta ca o sa o am inainte se sfarsitul lunii cand mi-au promis ca o aduc.Si uite asa ajung la concluzia ca oricat de bine ar fii undeva, tot acasa e cel mai bine.Micuta mea deocamdata se bucura ca am gasit niste papusele de plus care se pun pe degete si facem un fel de teatru cand deschidem camera web.
  •  
    • 1158 mesaje
    12 Sep 2011, 09:21
    0 0

    lobela,acum ca ai ajuns cu bine acasa,cred ca este indicata o excursie in munti,nu?..............trebuie sa recunosti ca si timpul tine cu tine,este tare fain afara si coloritul toamnei este superb la tine acum.
    Dar ce zic eu,poate ca te apuci de zacusti ?

     

    ps. o saptamana usoara tuturor....


    Acest mesaj a fost editat de către Mace.: 12 Sep 2011, 09:21
  •  
    • 1158 mesaje
    16 Sep 2011, 18:44
    0 0
    Eu nici nu mai stiu ce sa zic?
    Altii zic ca eu ,nu intru pe aici,decat foarte rar!
    Treaba-i asta d'omle ?.....voi nu ati intrat de pe 11 septembrie?!
    Heloooooo!



    un sfarsit de saptamana frumos......



    ps.Cred ca Lobela este plecata in Arieseni?
  •  
    • 53 mesaje
    19 Sep 2011, 18:08
    0 0
    Prieten drag...pot spune cu manuta pe inima ca nu imi e usor sa fac prietenii, datorita situatiei familiare am fost nevoita sa ma tot schimb de scoala , oras ... automat si prieteni Mai tot timpu´ se leaga prietenii mai mult superficiale...cunoscuti Si datorita acestui fapt sunt foarte pretentioasa la prietenii, ai mei se pot numara cu degetele de la o singura mana jajaja si imi raman degete. Consider prieteni pe cei care nu se cearta cu tine si ajung sa te vorbeasca la dusmani aia n-au fost niciodata prieteni.
  •  
    • 1519 mesaje
    22 Sep 2011, 20:20
    0 0

    Buna seara dragelor.Ce mai faceti voi?Eu ca de obicei cu plecarile mele.Ce bine ma cunosti Mace si ca de obicei ai ghicit ce fac eu.Mi-a fost dor de Apuseni de toamna asta frumoasa calda si blanda si mi-am luat bombonica la drum.Inca e cu numere rosii dar nu ma deranjeaza.Mai am de umblat pana o inmatriculez dar sunt foarte multumita de ea.Nu-mi vine sa cred cat de frumos si cald e afara si-mi pare asa de rau ca micuta mea nu a avut timpul asta frumos si in august sa ne fi bucurat amandoua de vacanta cu timp frumos.Acum gata cu hoinarelile.De maine intru in priza si umplu camara cu bunatati.Mi-am luat de toate si ma pun pe treaba.Cine-mi da o reteta buna de ghiveci ? 

  •  
    • 2 mesaje
    27 Sep 2011, 07:46
    0 0
    Buna dimineata! In ziua de azi greu gasesti prieteni adevarati, majoritatea sunt cu tine doar cand au ceva de castigat dupa urma ta. Cand nu, nu mai esti bun!
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    3 Oct 2011, 15:10
    0 0
    buna, dragelor.
    lobele ma bucur ca ai ajuns cu bine si ai gasit casuta asteptandu-te bine ingrijita. sa ai o toamna placuta.
    am facut o tocanita de legume foarte gustoasa cu : ardei, vinete, pastai, dovlecei, mazare, ceapa si rosii. cam ce aveam prin gradina si congelator (pastaile si mazarea)...puse cu grija la pastrare de cu vara. cantitatile sunt pentru legume necuratate si nespalate. e cam asa : 1 kg ceapa, 1kg morcovi, 1 kg pastai verzi, 1 kg mazare, o vanata mare, doi dovlecei potriviti, 2 kg de rosii. ceapa taiata solzisori se pune la prajit (eu fac in ceaun) intr-un litru de ulei, cand capata luciu se adauga ardeii si morcovii taiati cubulete. apa...cam 2 litri. apoi: vanata- fasiii, mazarea si pastaile curatate (daca ai ...poti pune si pastai congelate). pui si dovleceii - taiati cubulete- cam cand celelalte ingrediente sunt aproape fierte. apoi...rosiile si ce mirodenii preferi. eu am pus si foi de dafin, sarea si piper boabe.
    cand a fost gata am pus compozitia in borcanele si am sterilizat-o.
    foarte gustos ...e ca o tocanita. te pup si spor la treaba. aaaa...si eu iubesc muntii nostrii. au haine frumoase toamna.
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    3 Oct 2011, 15:11
    0 0
    am uitat sa spun 1 kg de ardei- nu conteaza de care.
  •  
    • 1519 mesaje
    3 Oct 2011, 19:03
    0 0
    Multumesc Beo pt reteta.Ceva asemanator aveam si eu dar fara pastai si boabe de mazare.Am sa o fac pe a ta dar jumatate din cantitati ca am deja pline borcanele si daca e sa o spun pe-a dreapta leguma mea preferata e carnea.Dar cum iarna e lunga si din camara mea mai manca si altii care nu au timp de conserve,ei bine nu tin cont si mai pun cate ceva cat sunt inca destule legume in piata.Ce toamna frumoasa si bogata avem.Azi mi-am reluat baile sarate si cum afara era asa de cald si frumos am iesit pe sezlonguri la soare.Prefer sa merg la bazin(inchis) in cursul saptamanii cand e putina lume si inot ascultand o muzica linistitoare.Ma relaxeaza si-mi da o stare de bine treaba asta.
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    4 Oct 2011, 08:23
    0 0
    ce frumos...ca ai unde sa te relaxezi. noi nu avem bazine prin zona...decat la vreo 40 km. esti privilegiata...si munte...si bai...ma bucur pentru tine. sa stii ca reteta ce ti-am scris-o am facut-o mai mult pentru bunica mea. dumneaei tine posturile...desi are 90 de ani. e o dulce. asa ca i-am umplut camara de zacusti...tocanite si ...alte bunatati.
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    6 Oct 2011, 11:57
    0 0
    lobela, draga mea, asteptam sa-mi spui daca ai incercat reteta.
  •  
    • 1519 mesaje
    7 Oct 2011, 20:52
    0 0

    Scuze beo dar nu am mai intrat pe aici ca abea acum m-am adunat pe acasa.Ghiveciul am sa-l fac saptamana viitoare.Acum mi-am facut  baile profitand de vremea asta buna . Dar cum se anunta frig si temperaturi mai normale pt toamna am sa ma pun iar pe treaba.Piata inca e plina de legume asa ca nu am pierdut nimic.

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    14 Oct 2011, 11:13
    0 0
    buna ziua! e o zi cu soare, dar frig.
    ce mai faceti prieteni?
  •  
    • 1158 mesaje
    16 Oct 2011, 13:58
    0 0
    Este senin afara si bate vantul,daca este frig sau nu,nu stiu ca nici nasul nu l-am scos afara !
    O duminica frumoasa si sanatate......
  •  
    • 1519 mesaje
    17 Oct 2011, 07:11
    0 0
    Ieri m-am bucurat de o zi minunata de toamna asa cum cred ca nu va mai fi in curand.Chiar daca un vanticel neprietenos incerca sa o strice,soarele destul de cald si cerul senin au facut o zi frumoa de toamna care a scos lumea din casa.Ador peisajul toamna cu simfonia de culori placute si linistitoare.Am pus sezlongurile pe marginea unui lac si cum toata forfota din vara a disparut,ne-am bucurat de linistea si frumusetea din jurul nostru.Imi place sa ma rasfat cu astfel de clipe si-mi pare bine ca sunt destule locuri unde gasesc liniste si pace .