Relatia s-a racit,iar eu sunt insarcinata

  •  
    • 169 mesaje
    29 Aug 2015, 17:05
    1 0
    veracara said:Un barbat e "defect" dacă nu e pregătit sa fie tata? Cum așa? Cine o spune? Cine spune ca e normal?
    Dar e normal ca o adolescenta sa își stoarcă părinții de bani pentru copilul ei? Ți se pare normal sa faci un copil dacă tu trăiești încă pe spinarea părinților? :0 Ti ar plăcea o fiica așa? Nu cred.Parintii trebuie respectați și lăsați sa își trăiască și ei viața, ca au tot dreptul.Iar noi sa ne asumam responsabilitățile pentru viața noastră șipentru toate acțiunile noastre.Prea ușor sa faci ceva și sa tragă alții.Ti se pare CORECT?
    Fata asta vrea copilul exact din motivul scris de Pitzi mai sus.Nu îi dorește nimeni răul, tare ar fi frumos sa fie cum visează ea.De multe ori însă socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg.

     

    Si ce sa inteleg eu. Ca tu incurajezi ca adolescentele care raman gravide sa faca avort sau ce. Te-ai gandit ca poate ne doream un copil de mult? Nu,poate ci sigur. De 1 an planuim asta si acum ca s-a intamplat tu vrei sa il omor? 

  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 17:05
    1 0
    Andreea întrebarea era pentru mimira.

    E viața ta, pana la urma faci ce vrei.Dar nu te aștepta să fie ușor, pentru ca nu va fi.O sa trebuiască sa faci multe compromisuri.Cand se va naște copilul va fi el pe primul loc și nu vei avea timp de tine.Ai doar 19 ani, îți închizi viața practic.Dar tu l ai vrut, asta e sigur.Sper doar sa nu dea înapoi băiatul asta...un copil merita și un tată.
    Tu fii mai puternica și mai hotărâtă,nu te mai speria de oricine.
  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 17:13
    2 0
    Sì dacă ești fata inteligenta mai citește și alte topicuri pe aici.Toate care au fost adoptate sau cu o copilărie nefericita vor cu disperare un copil.Studiaza un pic de psihologie și vei înțelege de ce.
    Problema nu e ca faci copil, cu cine îl faci și când. Eu cU el nu as face.Nu te supara...nu pare un om ok.Sper pentru binele copilului sa mă înșel. Capul e pe umerii tai...deci faci cum vrei tu.Bafta!
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 29 Aug 2015, 23:29
  •  
    • 129 mesaje
    29 Aug 2015, 20:11
    1 0
    "Tu fii mai puternica și mai hotărâtă,nu te mai speria de oricine. "
    urmeaza sfatul verei.
    nu trebuie sa fi atat de stresata cu verisoara lui si culmea are doar 16 ani. te gandesti prea mult la ea si vezi ca el ii acorda atentie si mai mult rau iti faci...nu te mai gandi la ea..uita ca exista.
  •  
    • 1890 mesaje
    29 Aug 2015, 21:28
    2 0
    Mimira said:Draga mea, tu spui că nu îi poți trânti testul în față. Nu îl trântești, îl așezi frumos pt marginea patului. Nu sunt ironică, nu vreau să jignesc, te susțin cu gândul și nu sunt de acord cu cei ce te descurajează. Multe vorbesc ca și cum ele au fost pregătite la vremea respectivă, emoțional, financiar, fizic, psihic, etc, pentru tot ce le-a servit viața. Sunt doar acrite și înrăite de propriile eșecuri, neîmpliniri și greșeli. Ignoră orice răutate și orice undă negativă care vine spre tine. Tu ești însărcinată și prima ta grijă trebuie să fie starea ta de bine, ca să fiți bine apoi tu și copilul. Ca să ne întoarcem la întrebarea ta, cum îi spui iubitului de copil. Îi spui direct, puiule. Nici pe tine nu te-a pregătit nimeni pentru a afla că ești însărcinată. El s-a culcat cu tine, a știut că poți rămâne însărcinată. Dacă nu digeră vestea, asta este, există riscul să rămâi fără el, însă eu văd că ești pregătită pentru această variantă și că poti conta pe sprijinul familiei tale. Nu amâna discuția cu iubitul tău pentru că este bine să știi din timp cum stau lucrurile. Este bine și ca el să își facă ordine în priorități și, cine știe, poate vestea aceasta îl va trezi la realitate. Avem noi o mentalitate, că bărbatul trebuie menajat, să nu se șocheze când află că va fi tată. Dacă se șochează și reacționează negativ, înseamnă că ceva este defect la el. Rămâne de văzut dacă se recuperează pe parcurs ori rămâne defect. Ai grijă de tine, ai încredere în tine, crede că nimeni nu a avut răspunsuri la toate întrebările și problemele, fii recunoscătoare pentru oamenii buni din viața ta și acceptă-le ajutorul. Și tu vei ajuta, la rândul tău. Viața este bună cu noi, dacă și noi suntem buni cu ea. Fără drame, fără ultimatumuri, fără convingerea că lumea se sfârșește din cauza unui hop, vei vedea că lucrurile vor apuca pe calea lor firească. Îți sunt alături cu sufletul și cu gândul!

     Da, este si placut sa afli ca fiica ta, care traieste cu un neispravit caruia ii este frica sa-i spuna ca este tata, iti bate la usa cu un copil in brate. N-are serviciu, n-are venit, n-are sot, n-are experienta, in schimb iti aduce plocon. imbucuratoare situatie!

  •  
    • 1890 mesaje
    29 Aug 2015, 21:33
    1 0
    AndreeaC96 said:

    Sa stii ca in casa ta intra cand vrea verisoara iubitului care e in stare sa ma si otraveasca eu ce sa fac.  La ea e problema banilor. Cand are nevoie normal ca ii cere lui si posibil sa creada ca daca ii fac un copil ea nu va mai primii bani. Nu va mai sta atat de mult timp cu ei. Dar totusi el are 26, ea 16 nu ar fi normal sa stea cu cei de varsta ei sa ne lase sa respiram

     Da' in ce fel de familie ai intrat? In familia Borgia??

  •  
    • 10065 mesaje
    29 Aug 2015, 22:31
    1 0
    AndreeaC96 said:

    Mimira,iti multumesc frumos.Am reusit sa il conving sa plecam maine la Sinaia pentru ca oricum aveam nevoie de o iesire din oras.  Ii voi spune cel mai probabil acolo sa nu se tina mucoasa dupa noi. Si poate reusesc sa il conving ca mai sunt maxim  8 luni si vom fi 3, iar un copil nu are nevoie sa auda mereu cearta intre mine si mucoasa aia. Cine stie, imediat incepe scoala si poate ne lasa si pe noi in pace. Nu vreau eu sa port discutia asta cu ea, ar fi bine sa o faca el, doar sunt rude. 

     

    Eu nu vad de ce ai face-o doar nu esti nimanui datoare cu explicatii in ceea ce va priveste pe voi doi.

     

  •  
    • 90 mesaje
    29 Aug 2015, 23:35
    2 0
    scorpion112 said:
    Mimira said:Draga mea, tu spui că nu îi poți trânti testul în față. Nu îl trântești, îl așezi frumos pt marginea patului. Nu sunt ironică, nu vreau să jignesc, te susțin cu gândul și nu sunt de acord cu cei ce te descurajează. Multe vorbesc ca și cum ele au fost pregătite la vremea respectivă, emoțional, financiar, fizic, psihic, etc, pentru tot ce le-a servit viața. Sunt doar acrite și înrăite de propriile eșecuri, neîmpliniri și greșeli. Ignoră orice răutate și orice undă negativă care vine spre tine. Tu ești însărcinată și prima ta grijă trebuie să fie starea ta de bine, ca să fiți bine apoi tu și copilul. Ca să ne întoarcem la întrebarea ta, cum îi spui iubitului de copil. Îi spui direct, puiule. Nici pe tine nu te-a pregătit nimeni pentru a afla că ești însărcinată. El s-a culcat cu tine, a știut că poți rămâne însărcinată. Dacă nu digeră vestea, asta este, există riscul să rămâi fără el, însă eu văd că ești pregătită pentru această variantă și că poti conta pe sprijinul familiei tale. Nu amâna discuția cu iubitul tău pentru că este bine să știi din timp cum stau lucrurile. Este bine și ca el să își facă ordine în priorități și, cine știe, poate vestea aceasta îl va trezi la realitate. Avem noi o mentalitate, că bărbatul trebuie menajat, să nu se șocheze când află că va fi tată. Dacă se șochează și reacționează negativ, înseamnă că ceva este defect la el. Rămâne de văzut dacă se recuperează pe parcurs ori rămâne defect. Ai grijă de tine, ai încredere în tine, crede că nimeni nu a avut răspunsuri la toate întrebările și problemele, fii recunoscătoare pentru oamenii buni din viața ta și acceptă-le ajutorul. Și tu vei ajuta, la rândul tău. Viața este bună cu noi, dacă și noi suntem buni cu ea. Fără drame, fără ultimatumuri, fără convingerea că lumea se sfârșește din cauza unui hop, vei vedea că lucrurile vor apuca pe calea lor firească. Îți sunt alături cu sufletul și cu gândul!

     Da, este si placut sa afli ca fiica ta, care traieste cu un neispravit caruia ii este frica sa-i spuna ca este tata, iti bate la usa cu un copil in brate. N-are serviciu, n-are venit, n-are sot, n-are experienta, in schimb iti aduce plocon. imbucuratoare situatie!

     

    Alternativa ar fi să își ucidă copilul nenăscut? Cine spune că toate situațiile din viață sunt îmbucurătoare? Eu nu am afirmat asta.
  •  
    • 10065 mesaje
    30 Aug 2015, 00:35
    2 0
    Din cite am inteles eu, e un copil dorit , iar in cazul in care ea nu doreste sa il pastreze, o sa-l creasca el, cu vara-sa probabil.

  •  
    • 169 mesaje
    30 Aug 2015, 00:45
    0 0
    ViktorC said:Din cite am inteles eu, e un copil dorit , iar in cazul in care ea nu doreste sa il pastreze, o sa-l creasca el, cu vara-sa probabil.

     

    Nenorocita aia sa se apropie de copilul  meu? O strang de gat. Da e un copil dorit, si de mine si de el. De la inceputul relatiei am vorbit de copii. Totusi nu ma puteam marita cand eram in a 12. Dar cine stie poate pana nasc... Discutam cu el o data daca vom avea un copil, iar eu sa nu mai vreau sa continui relatia cu el. Mi-a spus ca daca o sa vreau sa plec ma va lasa, chiar daca ii voi frange inima dar copilul va ramane la el.

  •  
    • 169 mesaje
    30 Aug 2015, 00:48
    1 0
    Mimira said:
    scorpion112 said:
    Mimira said:Draga mea, tu spui că nu îi poți trânti testul în față. Nu îl trântești, îl așezi frumos pt marginea patului. Nu sunt ironică, nu vreau să jignesc, te susțin cu gândul și nu sunt de acord cu cei ce te descurajează. Multe vorbesc ca și cum ele au fost pregătite la vremea respectivă, emoțional, financiar, fizic, psihic, etc, pentru tot ce le-a servit viața. Sunt doar acrite și înrăite de propriile eșecuri, neîmpliniri și greșeli. Ignoră orice răutate și orice undă negativă care vine spre tine. Tu ești însărcinată și prima ta grijă trebuie să fie starea ta de bine, ca să fiți bine apoi tu și copilul. Ca să ne întoarcem la întrebarea ta, cum îi spui iubitului de copil. Îi spui direct, puiule. Nici pe tine nu te-a pregătit nimeni pentru a afla că ești însărcinată. El s-a culcat cu tine, a știut că poți rămâne însărcinată. Dacă nu digeră vestea, asta este, există riscul să rămâi fără el, însă eu văd că ești pregătită pentru această variantă și că poti conta pe sprijinul familiei tale. Nu amâna discuția cu iubitul tău pentru că este bine să știi din timp cum stau lucrurile. Este bine și ca el să își facă ordine în priorități și, cine știe, poate vestea aceasta îl va trezi la realitate. Avem noi o mentalitate, că bărbatul trebuie menajat, să nu se șocheze când află că va fi tată. Dacă se șochează și reacționează negativ, înseamnă că ceva este defect la el. Rămâne de văzut dacă se recuperează pe parcurs ori rămâne defect. Ai grijă de tine, ai încredere în tine, crede că nimeni nu a avut răspunsuri la toate întrebările și problemele, fii recunoscătoare pentru oamenii buni din viața ta și acceptă-le ajutorul. Și tu vei ajuta, la rândul tău. Viața este bună cu noi, dacă și noi suntem buni cu ea. Fără drame, fără ultimatumuri, fără convingerea că lumea se sfârșește din cauza unui hop, vei vedea că lucrurile vor apuca pe calea lor firească. Îți sunt alături cu sufletul și cu gândul!

     Da, este si placut sa afli ca fiica ta, care traieste cu un neispravit caruia ii este frica sa-i spuna ca este tata, iti bate la usa cu un copil in brate. N-are serviciu, n-are venit, n-are sot, n-are experienta, in schimb iti aduce plocon. imbucuratoare situatie!

     

    Alternativa ar fi să își ucidă copilul nenăscut? Cine spune că toate situațiile din viață sunt îmbucurătoare? Eu nu am afirmat asta.

     

    Si sa fi fost a nimanui mai bine il nasc si il cresc si educ asa cum am fost si eu crescuta si educata. Nu o sa fac asta nici sa mi se dea cea mai mare avere de pe pamant, nu imi omor copilul. E al meu si il iubesc 

  •  
    • 10065 mesaje
    30 Aug 2015, 01:06
    1 0
    AndreeaC96 said:
    ViktorC said:Din cite am inteles eu, e un copil dorit , iar in cazul in care ea nu doreste sa il pastreze, o sa-l creasca el, cu vara-sa probabil.

     

    Nenorocita aia sa se apropie de copilul  meu? O strang de gat. Da e un copil dorit, si de mine si de el. De la inceputul relatiei am vorbit de copii. Totusi nu ma puteam marita cand eram in a 12. Dar cine stie poate pana nasc... Discutam cu el o data daca vom avea un copil, iar eu sa nu mai vreau sa continui relatia cu el. Mi-a spus ca daca o sa vreau sa plec ma va lasa, chiar daca ii voi frange inima dar copilul va ramane la el.

     

    Probabil sa te inseli ca ar fi ceva intre ei, iar analizind la rece situatia , el e cel de le da apa la moara de vi-s musafiri permanenti. De ei nu se simt a pastra distanta pentru a avea si voi teren doar pentru voi ... atunci trebue sa le fie adus la cunostinta si asta de catre el, nu de catre tine , parerea mea.

     

  •  
    • 169 mesaje
    30 Aug 2015, 01:17
    1 0
    ViktorC said:
    AndreeaC96 said:
    ViktorC said:Din cite am inteles eu, e un copil dorit , iar in cazul in care ea nu doreste sa il pastreze, o sa-l creasca el, cu vara-sa probabil.

     

    Nenorocita aia sa se apropie de copilul  meu? O strang de gat. Da e un copil dorit, si de mine si de el. De la inceputul relatiei am vorbit de copii. Totusi nu ma puteam marita cand eram in a 12. Dar cine stie poate pana nasc... Discutam cu el o data daca vom avea un copil, iar eu sa nu mai vreau sa continui relatia cu el. Mi-a spus ca daca o sa vreau sa plec ma va lasa, chiar daca ii voi frange inima dar copilul va ramane la el.

     

    Probabil sa te inseli ca ar fi ceva intre ei, iar analizind la rece situatia , el e cel de le da apa la moara de vi-s musafiri permanenti. De ei nu se simt a pastra distanta pentru a avea si voi teren doar pentru voi ... atunci trebue sa le fie adus la cunostinta si asta de catre el, nu de catre tine , parerea mea.

     

     


    Posibil sa ma insel dar m-am saturat de ea, de pitipoancele ei de prietene si de toti care ne intra in casa. Am o prietena care merge la facultate in alt oras si ma suna sa ma intrebe daca poate venii la mine din an in paste iar altii vin fara sa intrebe zilnic. Mai raman si la masa, noi trebuie sa si mancam dar ei nici ca se deranjeaza sa plece. MMucoasa aia s-a uitat singura daca avem ceva de mancare. Nu gatesc numai eu, gateste si el, ok la ocazii speciale punem masa dar zilnic sa hranesti cate 10 guri e greu. Nu stam numai sa facem mancare. Inteleg, stam acasa amandoi el avand propria afacere dar nici sa ma stresez intruna cu musafiri 

  •  
    • 10065 mesaje
    30 Aug 2015, 01:20
    1 0
    AndreeaC96 said:
    ViktorC said:
    AndreeaC96 said:
    ViktorC said:Din cite am inteles eu, e un copil dorit , iar in cazul in care ea nu doreste sa il pastreze, o sa-l creasca el, cu vara-sa probabil.

     

    Nenorocita aia sa se apropie de copilul  meu? O strang de gat. Da e un copil dorit, si de mine si de el. De la inceputul relatiei am vorbit de copii. Totusi nu ma puteam marita cand eram in a 12. Dar cine stie poate pana nasc... Discutam cu el o data daca vom avea un copil, iar eu sa nu mai vreau sa continui relatia cu el. Mi-a spus ca daca o sa vreau sa plec ma va lasa, chiar daca ii voi frange inima dar copilul va ramane la el.

     

    Probabil sa te inseli ca ar fi ceva intre ei, iar analizind la rece situatia , el e cel de le da apa la moara de vi-s musafiri permanenti. De ei nu se simt a pastra distanta pentru a avea si voi teren doar pentru voi ... atunci trebue sa le fie adus la cunostinta si asta de catre el, nu de catre tine , parerea mea.

     

     


    Posibil sa ma insel dar m-am saturat de ea, de pitipoancele ei de prietene si de toti care ne intra in casa. Am o prietena care merge la facultate in alt oras si ma suna sa ma intrebe daca poate venii la mine din an in paste iar altii vin fara sa intrebe zilnic. Mai raman si la masa, noi trebuie sa si mancam dar ei nici ca se deranjeaza sa plece. MMucoasa aia s-a uitat singura daca avem ceva de mancare. Nu gatesc numai eu, gateste si el, ok la ocazii speciale punem masa dar zilnic sa hranesti cate 10 guri e greu. Nu stam numai sa facem mancare. Inteleg, stam acasa amandoi el avand propria afacere dar nici sa ma stresez intruna cu musafiri 

     

    Pai ... striga si tu tare : poftiti la masa care v-ati adus de-acasa !

     

  •  
    • 169 mesaje
    30 Aug 2015, 01:33
    0 0
    ViktorC said:
    AndreeaC96 said:
    ViktorC said:
    AndreeaC96 said:
    ViktorC said:Din cite am inteles eu, e un copil dorit , iar in cazul in care ea nu doreste sa il pastreze, o sa-l creasca el, cu vara-sa probabil.

     

    Nenorocita aia sa se apropie de copilul  meu? O strang de gat. Da e un copil dorit, si de mine si de el. De la inceputul relatiei am vorbit de copii. Totusi nu ma puteam marita cand eram in a 12. Dar cine stie poate pana nasc... Discutam cu el o data daca vom avea un copil, iar eu sa nu mai vreau sa continui relatia cu el. Mi-a spus ca daca o sa vreau sa plec ma va lasa, chiar daca ii voi frange inima dar copilul va ramane la el.

     

    Probabil sa te inseli ca ar fi ceva intre ei, iar analizind la rece situatia , el e cel de le da apa la moara de vi-s musafiri permanenti. De ei nu se simt a pastra distanta pentru a avea si voi teren doar pentru voi ... atunci trebue sa le fie adus la cunostinta si asta de catre el, nu de catre tine , parerea mea.

     

     


    Posibil sa ma insel dar m-am saturat de ea, de pitipoancele ei de prietene si de toti care ne intra in casa. Am o prietena care merge la facultate in alt oras si ma suna sa ma intrebe daca poate venii la mine din an in paste iar altii vin fara sa intrebe zilnic. Mai raman si la masa, noi trebuie sa si mancam dar ei nici ca se deranjeaza sa plece. MMucoasa aia s-a uitat singura daca avem ceva de mancare. Nu gatesc numai eu, gateste si el, ok la ocazii speciale punem masa dar zilnic sa hranesti cate 10 guri e greu. Nu stam numai sa facem mancare. Inteleg, stam acasa amandoi el avand propria afacere dar nici sa ma stresez intruna cu musafiri 

     

    Pai ... striga si tu tare : poftiti la masa care v-ati adus de-acasa !

     

     
    Dar am patit sa imi umble in frigider dupa mancare. Sau sa intrebe zacusca ai sau ai rosii. Pai stai asa ca zacusca se face greu,multi bani si zacusca pe care o fac eu e cu ardei kapia si miere deci  minunata. Cum sa le dau lor ttoata zacusca mea. Sa isi faca daca vor.  

  •  
    • 10065 mesaje
    30 Aug 2015, 01:49
    0 0
    AndreeaC96 said:

     
    Dar am patit sa imi umble in frigider dupa mancare. Sau sa intrebe zacusca ai sau ai rosii. Pai stai asa ca zacusca se face greu,multi bani si zacusca pe care o fac eu e cu ardei kapia si miere deci  minunata. Cum sa le dau lor ttoata zacusca mea. Sa isi faca daca vor.  

     

    Nu ne punem noi la un blid de mincare ... lasa, fie-le de bine ...

     

    Chestia e ca unii se simt, altii nu ... tine de obrazul fiecaruia.

     

    Dar mai faci zacusca, nu ?

     

     


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 30 Aug 2015, 01:53
  •  
    • 5609 mesaje
    30 Aug 2015, 02:38
    2 0
    Poate este bine sa ai o discutie cu el, sa-i spui ceea ce nu-ti convine, sa-i spui cat te obosesc si cat sunt de nesimtiti prietenii astia si ca doresti ca de azi inainte, macar sa fii consultata in ce privessc invitatiile la voia acasa.
    Daca nu ai autoritatea necesara sa-i arati ca vrei un camin fericit, un copilas cu el si o viata de familie normala, el va continua sa se creada de 16 ani, incojurat de prieteni, band si barfind. 
    Cu verisoara lui, trebuie sa o iei de mana si sa-i spui clar ca la tine in casa sa te respecte si sa vina doar daca este invitata, imbracata decent si fara sa te caute prin dulapuri si frigider.
    Fii autoritara, ca altfel o sa fi sluga tuturor!
     
  •  
    • 495 mesaje
    30 Aug 2015, 09:01
    2 0
    Nu cumva ai rămas gravida de teama sa nu te părăsească? Și în modul ăsta speri sa rezolvi și problema cu verișoara....Fetiță, un barbat nu îl schimbi cu forța...se schimba sigur, de vrea asta.
  •  
    • 169 mesaje
    30 Aug 2015, 11:40
    0 0
    veracara said:Nu cumva ai rămas gravida de teama sa nu te părăsească? Și în modul ăsta speri sa rezolvi și problema cu verișoara....Fetiță, un barbat nu îl schimbi cu forța...se schimba sigur, de vrea asta.

     
    Doamne ce gandire ai. Crezi ca am facut toate eforturile de pe planeta ca sa raman gravida? Pur si simplu s-a intamplat. Si daca ma paraseste inseamna ca nu ma iubit niciodata. Eu oricum voi pastra copilul. 

  •  
    • 129 mesaje
    30 Aug 2015, 12:30
    0 0
    sincer nu cred ca ar rezolva ceva daca o ia de manuta pe verisoara sa ii spuna sa o respecte, mai rea o sa fie situatia.
    verisoara are tupeu si e sigura pe ea pt ca iubitul andreei mereu o invita al ei, ii da bani..etc

    andreea va cadea prost daca face asta