Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 552 mesaje
    11 Feb 2007, 00:32
    0 0
    dn pacate,tre'sa fiu de acord cu scufita_rosie
  •  
    • 88 mesaje
    11 Feb 2007, 15:10
    0 0
    stiu un regim care te poate ajuta...mie mi-a reusit..si fara voma si alte d'astea...
  •  
    • 552 mesaje
    11 Feb 2007, 15:36
    0 0
    mdea....
  •  
    • 9835 mesaje
    11 Feb 2007, 22:18
    0 0
    da, recunosc, e nesimtire curata sa fiu bulimica si sa ma lupt cu ea fara sa imi vina sa-mi pun streangul de gat. asta nu ma face, insa, mai putin bulimica.

    cat despre nesimtire, eu o inteleg altfel, si anume ca NE-SIMTIRE - exemplu la indemana: n-am cum sa simt bulimia exact in modul in care o simte altul, la fel cum nici el nu o simte pe a mea exact asa cum simt eu. prin urmare, cum ar putea unul dintre noi sa decida care anume sufera mai abitir?

    tocmai de aceea, nu consider un act de nesimtire fata de mine faptul ca nu s-a percutat la ceea ce am spus mai sus. in fond, "the world exists to set me free".

    eu cred ca nu scapa cine poate (de o problema psihica de genul bulimiei), ci scapa cine vrea. unii au vointa asta in proportie de 100%, altii deloc. eu imi estimez vointa la 40%. asa ca nu ma apuc sa judec cine, cum simte si cat vrea sa scape, cu toate ca eu insami sunt dramaluita de altii dupa masura simtirii sau ne-simtirii lor.

    in afara de vointa, ar mai fi de discutat despre importanta suportului care sa vina din afara. dar nu ma pot gandi prea mult la asta fara sa ma deprim, asa ca renunt.
  •  
    • 1195 mesaje
    11 Feb 2007, 23:28
    0 0
    Rossana, nu ne cunoastem, dar am dat de-o poza de-a ta undeva....

    Mai, tu esti o fata frumoasa. Really.
  •  
    • 1620 mesaje
    12 Feb 2007, 09:07
    0 0
    Donna, stii cum e asta? E ca si cum m-as duce pe un topic delicat, fierbinte, pe care lumea care sufera de destainuie ca e anxioasa, si , pentru EU consider ca la mine anxietatea e o tampenie nesimtita, pentru care ar trebui sa-mi pun streangul de gat, asa le-o trantesc si alora in fatza!
    Este exact cum fac copiii misto de tine ca nu esti in stare sa-ti educi parintii, cand tu iti iei o bataie sora cu moartea cand indraznesti sa deschizi gura.

    Fetelor daca va urati pentru ED n-o sa scapati ea.
  •  
    • 89 mesaje
    12 Feb 2007, 09:45
    0 0
    Fetelor ...aseara m-am speriat rau M-am cuulcat foarte obosita pt ca am ziua plina intre facultate, invatzat, pisica, exercitzii si prieten... nu mai am timp de nimic altceva M-am trezit pe la 3 cu un fel de ...spasme ? convulsii ? Nu stiu exact ce erau dar mi s zbateau totzi muschii ... imi zvacneau asa necontrolat .. si a durat cam 20 de minute chiar m-am speriat foarte, foarte rau. Are cineva idee ce s-a intamplat ?
  •  
    • 57 mesaje
    12 Feb 2007, 10:00
    0 0
    Efedra. Daca a durat 20 de minute probabil ai abuzat serios de efedra in combinatzie cu cafea sau altceva.... Stiu ca ai examene si e greu sa stai treaza si sa te concentrezi si in acelasi timp sa-tzi practici ritualurile tale dar itzi zic cat se poate de serios ca potzi sa MORI. Nu te uita ca nu esti "slaba de trimis la spital" sau ca nu te simtzi asa de rau ca alte fete care scriu aici, itzi spun foarte serios ca potzi sa mori CHIAR AZI din cauza abuzului de efedra mai ales daca mai faci si alte combinatzii de pastile.
  •  
    • 89 mesaje
    12 Feb 2007, 10:06
    0 0
    dar iau ephedra de aproape 3 ani de zile si niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva
  •  
    • 1195 mesaje
    12 Feb 2007, 10:40
    0 0
    Eveleena, draga mea, ma inspaimanti! Daca iei de atata timp.... Uite asa apar si efectele alea in care nu credeai.

    Cu orice risc, nu mai lua deloc! Please, gandeste-te ca asta e cu adevarat serios, e vorba de viata ta acum, in cel mai strict sens. Nu mai vorbim de daca, stai sa vezi, s-ar putea etc.

    Ai grija de tine si mult noroc.
  •  
    • 161 mesaje
    12 Feb 2007, 11:44
    0 0
    Evelina citeste aici te rog !!

    Higher doses (overdose) can cause restlessness and anxiety, adrenal disorders, dizziness, insomnia, tremor, rapid pulse, sweating, respiratory difficulties, high blood pressure, muscle breakdown, exaggerated reflexes, weakness, muscle aches, muscle damage, confusion, hallucinations, delirium. More serious ephedra side effects include seizures, paranoid psychosis, convulsions, comas, heart arrhythmias, heart attacks, intracranial bleeding, kidney disease, strokes and death.
  •  
    • 161 mesaje
    12 Feb 2007, 11:49
    0 0
    nici nu stiu ce sa mai zic, creaza dependentza si probabil nu potzi renuntza fara ajutor profesional ... evelina esti foarte tanara si nu imi vine sa spun asta dar cred ca realizezi si tu unde te duci ... te rog cauta ajutor
  •  
    • 89 mesaje
    12 Feb 2007, 12:14
    0 0
    Am avut o perioada de aproape doua saptamani in care nu am luat ephedra, nu pt ca am incercat sa ma las ci pentru ca nu am putut sa fac rost ...si m-am simtzit groaznic, am avut niste efecte secundare cu mult mai nasoale decat atunci cand iau si vreo 3 zile nu am putut sa ies din casa.
  •  
    • 156 mesaje
    12 Feb 2007, 13:15
    0 0
    Donna, intrebai ce am mancat ultimadata cand am avut o foame din aia. Pai ... cand nu eram inca bulimica si eram doar foarte pofticioasa mancam ce imi era pofta pe moment. Apoi am incercat sa tzin o cura si de aici au aparut problemele ... ma tzineam de cura doua zile, a treia zi intram in frigider si infulecam tot ce gaseam . Mancam biscuitzi de casa, dupa care pulpa de pui, dupa care branza de burduf, dupa care ciocolata ... adica mancam pur si simplu ce vedeam cu ochii in frigider, in special dulce si mancare grasa. Si ma simtzeam asa de nasol dupa asta si de plina, ma durea burta si imi era sila de mine asa ca vomam. Asa a inceput, in timpul dietei ... si dupa un timp am inceput sa vomit de fiecare data cand mancam. Uneori faceam cele mai dubioase combinatzii de mancare, inmuiam cips-urile in finetti sau alte bazaconii din astea.

    Evelina, nu crezi vca ai putea sa pleci undeva la munte un timp ? Stiu ca sesiunea e importanta dar cred ca itzi face foarte rau stresul asta in starea in care esti tu acum ... poate daca ai schimba aerul si peisajul o vreme, te-ai simtzi mai bine
  •  
    • 156 mesaje
    12 Feb 2007, 13:25
    0 0
    Mai vroiam sa spun ca si eu am luat efedrina cam o luna de zile. La noi in liceu erau niste baietzi care itzi faceau rost de tot ce vroiai ... mie mi-au dat pastile cu efedrina in concentratzie de 15% parca, era cutiae sigilata cu prospect cu tot in ea si erau indicate pentru astm jumatate de pastila la criza sau cam asa. Era cutie cu 28 de pastile si eu luam una pe zi si eram super fericita pt ca imi taia pofta de mancare si simtzeam efectul aproape instantaneu cand o luam ... la vreo 10 minute dupa ce o inghitzeam simtzeam un val de energie in tot corpul si aveam chef sa fac sport, nu imi era foame ..si efectul dura aproape toata ziua. Dar erau foarte scumpe si le-am platit in rate cate 500 de mii pe saptamana iar cand s-au terminat nu mai aveam ce sa vand asa ca nu am mai putut sa-mi iau. Din cate vad pot spune ca asta a fost nororcul meu - n-am avut bani
  •  
    • 161 mesaje
    12 Feb 2007, 13:28
    0 0
    Eu citesc si realmente mi se face rau, ma ingrozesc ...asemenea medicamente se vand in licee ???!!!!!
  •  
    • 156 mesaje
    12 Feb 2007, 13:29
    0 0
    Efedrina nu cred ca se mai gaseste de ceva ani, in schimb se vand altele ....
  •  
    • 46 mesaje
    12 Feb 2007, 13:55
    0 0
    Buna fetelor ...sper sa nu fiu prea inoportuna cu postarea mea. De vreo doua saptamani caut pe internet despre postul total, cautand pe diverse site-uri despre "fasting" am dat si de site-urile proana. Am cautat si pe .ro si la cautare google dupa ana , anorexie, post - apare acest forum cu subiectul asta cap de afis.

    Eu incepand de astazi o sa tzin un post total, numai cu apa timp de 28 pana 40 de zile (depinde cat de mult slabesc). Nu sunt nici ana nici mia, doar am ramas cu 30 de kg in plus dupa nastere pe care nu am reusit nicicum sa le dau jos. Nu pot tzine nici o dieta mai mult de cateva zile, cumva cred ca post voi putea tzine deoarece am auzit ca dupa ziua a patra nu itzi mai e foame. Eu sunt sanatoasa, ultimele analize facute acum doua luni au iesit destul de bune ... am citit foarte multe despre postul negru, se pare ca nu doar slabesti ci itzi regenerezi tot organismul ... ar trebui sa aiba efecte uimitoare si asupra ridurilor.

    Nu am gasit pe nici un forum romanesc persoane care au postit atata timp. Eu momentan nu lucrez. Daca imi permitetzi as vrea sa mai vorbesc aici cu voi sa va cer sfaturi si sa va spun cum decurg lucrurile ...daca asa ceva este deranjant pentru fetele ana o sa respect asta si nu voi mai scrie.
  •  
    • 161 mesaje
    12 Feb 2007, 13:58
    0 0
    Rodnia esti sigura ca vrei sa faci asa ceva ? Cu doctorul tau te-ai consultat ? Ce tzi-a spus ? Daca tot ai citit atatea nu itzi e teama ca vei ajunge ana dupa postul asta ?
  •  
    • 46 mesaje
    12 Feb 2007, 14:02
    0 0
    Sunt foarte sigura ca vreau sa fac asta citesc de mult timp despre asa ceva si stiu cam la ce sa ma astept. In plus de asta o sa merg periodic la doctor si daca ma voi simtzi rau normal ca nu o sa continui. Doctorului meu nu i-am spus exact asta, i-am spus doar ca sunt foarte religioasa si as vrea sa tzin post negru 40 de zile Mi-a spus ca el nu se impotriveste dar sa il tzin in permanentza la curent, sa-l anuntz daca ma simt rau si sa vin mai des la control. Dupa cum am spus astatzi este prima zi si deja simt ca mor de foame