Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 3729 mesaje
    1 Feb 2007, 14:53
    0 1
    sa va las in pace??? asta numesti tu umilinta? asta era o mangaiere parinteasca pe crestet!
    daca tu imi spui CE consideri tu ca e PROGRES in aceasta fundatura de situatie in care va aflati...POATE...o sa incerc sa privesc problema din perspectiva voastra!
    sa vorbiti intre voi?sa va dati sfaturi?sa ce? sa persistati in aceasta nebunie???si eu sa asist la nasterea unei noi natzii de masochiste???
    ce inseamna progres???
    astept raspuns!
  •  
    • 156 mesaje
    1 Feb 2007, 14:55
    0 0
    Nu sabbra, nu e vina mea ca nu am fost la fel de tare ca tine sau ca altele, pt ca asa a fost caracterul meu slab si debil, ca am fost inca de la 9-10 ani inclinata spre depresie, anxietate, insomnie si in general o stare generala de rau. Nu e vina mea ca nu ma bucuram de viatza ca ceilaltzi copii. Si nu e vina mea ca am fost mai influentzabila ca altele, ca atunci cand vedeam fete slabe eu nu doar vroiam sa fiu ca ele dar ma uram si sufeream ... sau ca luam totul mult mai personal decat altzi copii. Nu m-am convins singura ca nu e vina mea, ba chiar ferm ferm convinsa ca sunt o ratata dar psihologul m-a convins de asta si asta a fost primul pas sa stiu ca ma pot recupera.
  •  
    • 1303 mesaje
    1 Feb 2007, 14:56
    0 0
    tocmai pentru ca unii le-au tratat de _cretine, handicapate etc s-a ajuns la situatia asta.
    sabbra, tu in viata ta ai suferit macar de vreun atac de panica (cea mai banala dintre tulburarile psihice?)
    sunt chestii pe care nu le poti controla.
    fetele astea trebuie in primul rand sa invete sa se accepte asa cum sunt - grase/slabe, blonde/brunete etc.
    sunt destui care le arunca/le-au aruncat vorbe grele.
    nu cred ca niste jigniri gratuite le vor ajuta. ba dimpotriva- le va afunda si mai mult in prapastie.
    nu iti place? nu citi. nu te intereseaza? nu-ti da cu parerea.
    dar nu jigni gratuit, e pacat
  •  
    • 5364 mesaje
    1 Feb 2007, 15:01
    0 1
    Dumnezeule !!! Nu pot crede ca cineva poate fi in halul asta de ... nici n-am cuvinte sa va descriu. Sunteti niste complexate care va ghidati dupa ineptiile pe care le vedeti la televizor si in general in mass-media. Veti ajunge "transparente" !!! De unde dracului ati aflat voi ca e buna anorexia sau bulima ?!?! Va spune una care pe parcursul a 25 de ani, impliniti azi, s-a ingrasat de 3 ori peste o anumita limita. Si anume la 1.65 metri am ajuns si la 75 de kilograme. SI NICODATA NU MI-A TRECUT PRIN CAP SA VOMIT CA O VACA !!! SAU SA MA INFOMETEZ CA O HANDICAPATA, CARE CREDE CA OAMENII O VOR PRIVII ALTFEL DACA ARE 45 DE KILE !!!! Ce am facut ?!? Am mancat moderat, cu o calculatie precisa a caloriilor ingurgitate. Si v-as ruga sa nu mai faceti atata pe sfioasele si nedumeritele, pentru ca nu aveti nici o scuza pentru ceea ce faceti !!! Sunteti ceea ce faceti !

    Si n-aveti de cat sa ma porcaiti pana nu mai puteti. Dar oricum nu veti reusi sa va bateti joc de mine, mai mult decat o faceti voi cu propriile voastre trupuri.
  •  
    • 3729 mesaje
    1 Feb 2007, 15:01
    0 1
    elenush fa-ma sa inteleg...tu incercai sa te razbuni pe TINE??? erai suparata pe tine, si te razbunai pe tine???sau cum?
    nu m-am luat de traumele tale personale din copilarie, eu am VORBIT STRICT de ANA si de MIA!
    cele mai amuzante si mai charismatice persoane sunt cele putin mai plinute, care atrag mereu oameni in jurul lor! e lucru dovedit! si nu inteleg de unde a aparut diperarea la un asemenea nivel incat sa te maltratezi atat de rau...
    ca regimuri de slabit de toate formele gasim cu duiumul...si nu sunt de condamnat!
    apropo...primul meu job a fost la un infoline unde ofeream consiliere si vindeam produse de SLABIT!eu ca persoana slaba, am discuta intr-un an de zile cu cate 100 de femei, barbati, si adolescenti supraponderali care imi cereau asistenta la cumpararea unui produs bun pentru organismul lor! si am invatat MULTE!
  •  
    • 14 mesaje
    1 Feb 2007, 15:02
    0 0
    progres in primul rand ca am constientizat ca trebuie sa incetez. Apoi am inceput sa mananc cat de cat normal, intai in cantitatzi mici .. acum sunt la stadiul la care mananc de 3 ori pe zi, putzin fatza de cat ar fi normal si MA CHINUI sa inghit ... stau cate jumatate de ora la o farfurie mica cu supa pt ca am reflex de voma de cate ori inghit. Dar incerc si ma chinui zilnic sa maresc portziile de mancare. Pt tine poate e putzin dar pt mine e enorm si fiecare zi e o lupta cu ana

    Si da, mar ajuta sa intru aici sa vorbesc cu fetele fara sa mi se dea cateva palme peste fatza
  •  
    • 14 mesaje
    1 Feb 2007, 15:04
    0 0
    da ok ... sabbra, crixxxz putetzi sa va desfasuratzi eu nu am "porcait" pe nimeni, din contra. Eu aici nu mai intru.
  •  
    • 123 mesaje
    1 Feb 2007, 15:04
    0 0
    sabbra, poate ca nici tu nu esti perfecta, are cineva ceva sa-ti zica. si nu cred ca-ti place sa fii jignita. nu ai dreptul sa le jignesti. nimeni nu a facut asta, chiar daca nu e de acord cu ele. trebuie sa intelegi ca e o tulburare psihica si asta e farte grav. ele stiu asta, stiu macar ca e grav ceea ce fac si de asta se ascund.
    nu vor putea sa treaca pestea asta daca nu au suportul necesar.

    daca nu iti place ce citesti, nu mai citi. nu are rosta sa strici ce incearca celelalte sa faca. inceteaza.

    ps: daca nu ma insel, tu spuneai ca esti atee. cred ca sunt destule persoane pe forumul asta care sa-ti spuna ceva neplacut legat de asta. k?
  •  
    • 3729 mesaje
    1 Feb 2007, 15:07
    0 0
    fortelady...daca atacul de panica te intereseaza, atunci iti spun ca este deja ca o migrena pt mine! tocmai ptr ca m-am panicat mereu si am reusit sa trec peste!
    si la 17 ani cand m-a dat tata afara din casa si munceam noaptea ca sa pot merge ziua la scoala, si mancam cu disperare coji de paine cu mustar ptr ca muream de foame!
    si la 18 ani cand singura persoana din viata mea pe care ma puteam baza (iubitul meu) m-a inselat cu o prostituata si eu l-am prins...si am pierdut sarcina!
    si la 19 ani cand m-am mutat in bucuresti unde nu cunosteam pe nimeni si singura mi-am gasit job, casa...
    si la 20 cand a murit cea mai importanta persoana (bunica mea) in conditiile in care ultimul lucru care si l-a dorit a fost sa ma vada, si nu i-am putut vorbii ptr ca imi PIERDUSEM vocea din cauza socului de a o vedea pe patul de moarte slaba lipita!
    si as putea continua cu altele si altele...dar nu-mi plang de mila! traiesc, respir, mananc, incerc sa gasesc un scop al existentei mele, si sa NU-MI fac RAU singura!
    nimeni nu-mi vrea binele...dar daca ajung sa nu mi-l mai vreau nici eu...e GRAV!

    melukaluk ... de faptul ca sunt atee poti sa te legi cat vrei tu...ma lasa rece...
  •  
    • 1303 mesaje
    1 Feb 2007, 15:12
    0 0
    am dat un exemplu.
    cum te-ai fi simtit daca cineva te-ar fi porcait ca ai atacuri de panica? ca "esti nebuna, dusa cu pluta etc" - ca atacurile de panica pana acum cativa ani nu au fost considerate o boala adevarata si nu se recunostea existenta lor.
    nu stiu daca ai frati, surori sau copii.
    eu am o sora si mi-e draga ca si cum ar fi copilul meu. daca propria adolescenta nu prea mi-am bagat-o in seama, pe a ei am trait-o alaturi intr-o perioada grea.
    stii si tu cum e psihicul unui adolescent (imi e greu sa scriu cuvantul asta, pentru mine ele sunt inca niste copii...), stii si tu cat de usor poti rani.
    nu cred ca e 100 % vina lor, e si vina parintilor care nu constientizeaza ca au niste copii acasa, ca copiii aia au nevoie si de altceva decat sa le dai de mancare si bani de buzunar, sa le explice ca exista si altceva in afar de coolgirl si e-joy.
    crezi ca lor le e usor sa caute ajutor la niste straine? eu cred ca nu... macar au facut pasul asta, sa recunoasca niste chestii. ar fi pacat sa le "frangem" prima parte a vindecarii cu niste cuvinte aruncate din tastatura...
  •  
    • 3729 mesaje
    1 Feb 2007, 15:12
    0 1
    mai FEMEIE! nimenialta... eu nu te palmuiesc! daca tu ai realizat ca E O GRESEALA modalitatea ta de viata, e cel mai bun lucru care ti s-a putut intampla! daca tu ai INTELES ca metoda ta a fost gresita atunci chiar te admir!
    pe mina ma intriga recomandarile de SITE-uri...si de retete, si de a CONTINUA acest cosmar!!!
  •  
    • 1620 mesaje
    1 Feb 2007, 15:12
    0 0
    Why are you doing this to yourself?"
    "Your have good things in your life, what's the problem?"

    Those with an Eating Disorder do not choose to do this to themselves. There is no conscious choice (in most cases) where a person suffering from an Eating Disorder would prefer that lifestyle as opposed to one filled with self-love and happiness. This is a coping mechanism, a means for dealing with depression, stress and self-hate that has been built up over many years. It is a reflection of how the person suffering feels about themselves inside. Wonderful husbands, kids, supportive friends have little influence (other than sometimes temporarily) in creating the true self-esteem required for permanent recovery, to cope with life positively, and to learn to believe that we deserve good things in life and happiness. These disorders are about the person suffering and how they feel about themselves.
  •  
    • 2312 mesaje
    1 Feb 2007, 15:13
    0 0
    dar n-o sa-i spuna.. pentru ca persoanele alea au bun simt si s-au cam saturat sa-si bata capul 3 zile ca sa-si bage altii picioarele.
    Oricum, mai devreme sau mai tarziu ceea ce facem bine sau rau se va intoarce si vom simti pe propria piele, cu masura cu care judeci vei fi judecat la randul tau.cele care sunteti sub tratament si recuperare va felicit.Tineti-o tot asa, nu sunteti singure, va sprijinim!Cat despre Alizee sunt convinsa ca inca nu e anorexica..e doar o fata cu probleme de greutate, cu glanda tiroida pe care deocamdata la varsta ei nu si-o poate trata cum trebuie, e o adolescenta care va mai avea multe de invatat.
  •  
    • 1095 mesaje
    1 Feb 2007, 15:21
    0 0
    Probabil daca fetele astea ar avea 20 si...de ani, s-ar putea pune problema "cat creier au fetele astea".Dar la varsta asta 14-15 ani, e mai greu.La varsta asta te trezesti ca vrei sa fii placuta, ca vrei sa fii iubita, multe dintre colegele tale au deja un iubit, iar tu continui sa fii singura.De ce?Cine-i vinovat ca niste copile au dorinte?sau ar trebui sa-si inabuse orice zvacnire?Fiecare vis?Vinovati suntem toti, pentru ca daca ni se spune ca 09 60 90 inseamna perfectiunea,acceptam.Vinovati sunt si parintii pentru ca nu e suficient sa-ti imbraci bine copilul si sa ai grija sa-i dai sa manance ca sa fii un parinte bun.Nu-mi pot imagina cum un parinte nu-si da seama ca se intampla ceva rau cu copilul lor.Pentru ca nu s-au ingrijit si de sufletul acelui copil care sa constientizeze ce e bun si cu adevarat valoros.Eu sunt convinsa ca daca o singura mana s-ar intinde spre aceste copile, ar putea fi salvate.Dar mana trebuie sa fie calda si ferma.
  •  
    • 2312 mesaje
    1 Feb 2007, 15:22
    0 0
    Oricum..poate e mai bine ca cele ce sunteti in recuperare sa vorbiti intre voi, dar atat..pentru ca scriind pe forumuri s-ar putea sa fiti intelese gresit.(ceva de genul..mda, nu mai are dinti, stomac si par da' macar e slaba)
    Cred ca de asta a sarit lumea asa..nu neaparat pt a jigni.Si voi, la inceputul bolii, tot ca pe o incurajare ati fi luat-o.
  •  
    • 1620 mesaje
    1 Feb 2007, 15:23
    0 0
    Nimenialta, o sa-ti dau un mesaj privat. Oammenii nu-ti vor raul dar nu stiu sa abordeze o asemenea suferinta.
  •  
    • 662 mesaje
    1 Feb 2007, 15:28
    0 0
    crixxxz SA ITZI FIE RUSINE !!! Si tzie si tuturor care le-atzi facut pe fetele astea complexate` si handicapate` si in toate felurile ! De asta nu mai intru eu pe eva de un an de zile desi iubeam eva si le iubeam pe fete ... din cauza voastra femei RELE, femei fara minte si fara suflet ! Sa va fie rusine auzitzi ? Doamne fereste sa nu i se intample asa ceva fetei voastre, sa sufere in halul asta pt ca este o BOALA MENTALA asta si suferi fizic si suferi psihic suferi ingrozitor ... si sa vina nistre straini care sa se pise pe suferintza lor si sa le insulte in halul asta. Astia-s copii de 15-16 ani pentru Dumnezeu !!!
  •  
    • 60 mesaje
    1 Feb 2007, 15:30
    0 0
    am citit tot si m-a intrristat rau situatia fetelor pro ana si pro mia, dar nu dati cu piatra in ele...pt. ca nu au control...este o boala psihica si in astfel de cazuri nu poti avea control...panica nu este acelasi lucru cu atacul de panica pe care nu poti nicicum sa-l controlezi...nimeni nu le aproba pe aceste fete...dar terapia de insanatosire a lor nu cuprinde in nici un caz injurii si jigniri....sunt niste suflete pierdute, neajutorate....care sunt vinovate la inceput de ana sau mia dupa aceea isi pierd controlul si nu mai poti discuta cu ele ca si cu o persoana normala...de aceea recuperarile sunt f. rare si se fac cu personal calificat...bolile mintii sunt groaznice...iar ele au mintea bolnava... si e nevoie de f. multa rabdare si intelegere pe care un om normal din preajma lor nu le are....noi , aici, ar trebui sa ne facem macar ca le intelegem dar in nici un caz sa le dispretuim ...nu au nici o vina pt. ca nu au control asupra actelor lor...da, pt. cele inca sanatoase care au de gand sa inceapa asa ceva mai e ceva de facut si le putem si certa...dar pe cele care sunt deja bolnave sau care incearca o vaga si grea recuperare.....eu zic mai bine sa ne abtinem daca nu putem sa fim cat de cat intelegatoare cu neputinta lor de a fi normale...e f. trist si greu de acceptat...societatea in care traim si scara valorilor de acum astea sunt de vina pt. ce traim.s-auzim de bine!
  •  
    • 54 mesaje
    1 Feb 2007, 15:30
    0 0
    daca vroiam sa fiu facuta handicapata vorbeam cu maica-mea
  •  
    • 3729 mesaje
    1 Feb 2007, 15:35
    0 1
    daca din tot ce am postat pe topicul acesta atat s-a inteles...ca am dat cu piatra...si ati sarit voi bunele samaritene sa le aparati...inseamna ca mi-am tocit tastele degeaba...
    va dresc un viitor...asa cum vi-l creati!
    alizee...nu te mai compatimii si victimiza! poate ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta, fara sa TE VEZI TU handicapata! e clar ca oricum voi "bolnavele" va urati, dar asta nu inseamna ca si cei din jur va urasc!
    codruta...no comment...nu MERITI!