vreau sa fiu stewardezaaaaa!!!!!! 2

  •  
    • 24 mesaje
    2 Iun 2010, 18:04
    0 0
    salut fetelor! am o intrebare.....ati auzit de cazuri in care au fost eliminate fetele din cauza scoliozei la Qatar? am de facut analizele si eu am fost operata la coloana...si am ramas cu un pic de scoliosa si as dorii sa stiu daca sunt sanse mari sa nu fiu luata din cauza asta...
  •  
    • 89 mesaje
    3 Iun 2010, 23:31
    0 0
    Buna fetelor.Va citesc de ceva vreme si vreau sa va spun ca si eu am fost stewardesa la wizz vreo 2 ani,mi-am dat demisia in iulie.Am prieteni la emirates si Qatar si va spun ca nu e pentru oricine meseria asta.Mai ales la noi in tara la o firma de low cost.Ar fi multe de spus dar va astept pe voi cu intrebari.va pup!
  •  
    • 89 mesaje
    3 Iun 2010, 23:33
    0 0
    Vei face radiografii la coloana si in principiu nu ai voie sa zbori asa dar depinde si de companie ca mai inchid ochii la multe.Eu am dat un test de spirometru,adica forta plamanilor pe care l-am picat ca sunt slabuta si atunci nu faceam nici un fel de miscare!si mai si fumam!si tot l-am luat...asa ca nimic nu e batut in cuie..
  •  
    • 5 mesaje
    4 Iun 2010, 12:33
    0 0
    Buna. Si eu citesc de ceva vreme forumul... Acuma am vazut ca au afisat interviurile de la qatar pe toata luna iunie siii ma gandeam sa ma duc in 26 in Odessa - Ucraina. Deja m am interesat pt transport n ar fi prea scump si am gasit si un hostel, le am trimis un mail sa vad daca au loc liber si cat costa pt o noapte... dar totusi nu m as duce singura... nu vrea sa vina inca cineva?
  •  
    • 123 mesaje
    4 Iun 2010, 12:38
    0 0
    Pentru Ukraina stiam ca iti trebuie viza. Cel putin asa era anul trecut din cate stiam eu.
  •  
    • 5 mesaje
    4 Iun 2010, 12:48
    1 0
    M am uitat pe net si nu ne trebuie viza
  •  
    • 123 mesaje
    4 Iun 2010, 13:34
    0 0
    Iti urez multa bafta daca esti decisa sa mergi!
  •  
    • 9 mesaje
    4 Iun 2010, 13:48
    0 0
    Pt Flyingirl. Ma gandesc sa merg si eu la Odessa. alexgliga - id-ul meu de mess si daca vrei vorbim, poate mergem impreuna.
  •  
    • 5 mesaje
    5 Iun 2010, 15:28
    0 0
    Multumesc
  •  
    • 31 mesaje
    10 Iun 2010, 23:34
    0 0
    nu am mai citit de ceva vreme forumul. dar doresc sa nu criticati prea dur parerea lui Mary. nu o cunoasc, dar sunt anumite perioade in viata care nu ne sunt prielnice. celor care sunt in Qatar ar putea sa o ajute sa treaca mai usor peste perioada grea pe care o trece.
    important e sa ne sprijinim in momentele de cumpana.
    iar in ceea ce priveste visul de a zbura, ar trebui sa fim constiente ca nu e pt oricine si nu se potriveste tuturor.
    mi-as dori sa invatam sa ne ajutam la nevoie. iar unele lucruri e nevoie sa le cunoastem si noi de aici, indiferent daca este vazuta intr-o viziune mai negativa. este parerea persoanei care a scris...nu e cazul sa o blamam daca nu suntem de acord....iar daca avem un vis e nevoie sa luptam pt realizarea lui dar sa vedem ca nu toate vor fi "roz".
  •  
    • 39 mesaje
    11 Iun 2010, 02:19
    0 0
    .
  •  
    • 4 mesaje
    12 Iun 2010, 10:02
    0 0
    Anamaria, stai linistita, intr-adevar, scolioza poate fi motiv de eliminare, dar doar daca este intr-o stare f avansata. Atata tp cat este pana in 15 grade, am impresia, este ok, asa am auzit. Oricum, eu pot sa t asigur k in privinta inclinarii d 10 grade nu este nici o pb, intrucat eu am am si m-au luat. So...bafta multa
  •  
    • 56 mesaje
    12 Iun 2010, 20:00
    0 0
    Eu vreau sa va spun ca o cunosc personal pe mary grace si e o tipa super k care si-a spus punctul ei de vedere, ceea ce e normal.Fiecare isi alege visul ei si cred ca ar trebui sa stie si partile bune si partile rele ale vietii de acolo.Eu momentan lucrez cu niste arabi si credeti-ma ca am vazut ce caractere au si de ce sunt in stare la noi in tara, asa ca ... toata stima pt mary grace.
  •  
    • 8 mesaje
    14 Iun 2010, 16:27
    0 0
    Buna. Eu sunt din Iasi si as dori sa particip si eu la interviurile pt insotitori de bord organizate de Emirates, Qatar, Gulf Air...dar din pacate nu am absolvit o scoala de insotitori de bord ci numai o universitate.De unde pot sa stiu exact cand se tin acele open days la Bucuresti? Exista vreun anunt in acest sens? Cum te poti inscrie?
    Tu ai participat la vreun interviu de acest gen? De ce acte ai nevoie pt.a putea sustine interviul? Trebuie sa stii limba engleza la nivel avansat sau nu?
    As aprecia foarte mult daca mi-ai raspunde la ac. intrebari.
    Astept raspuns si iti multumesc.
  •  
    • 5 mesaje
    15 Iun 2010, 10:33
    0 0
    Buna Elena. Nu e nici o problema daca nu ai scoala de insotitori de bord oricum daca vrei sa mergi la emirates sau qatar dupa ce te angajeaza tre sa participi la un training. Daca vrei sa sti cand se tin interviurile e cel mai bine sa te uiti pe pagina lor de web, acolo scrie si ce ai nevoie pt interviu. Pentru open day nu ai nevoie de invitatie. Daca ai timp si bani poti sa mergi la interviu si in tari vecine... asta depinde cat de mult iti doresti acest job Mai multe informati sau sa vezi cam cum este un interviu poti sa citesti si pe www.pprune.org
    Daca mai ai intrebari si te pot ajuta iti raspund cu placere.
  •  
    • 8 mesaje
    15 Iun 2010, 14:45
    0 0
    Poti sa-mi spui daca tu ai participat la un astfel de interviu si cum a fost?Eu nu prea cred ca am multe sanse deoarece am absolvit o universitate cu specializarea Geografie-Lb. si literatura franceza si lb. engleza o stiu doar la nivel de incepator.Am observat ca lb. engleza nivel avansat e o conditie obligatorie nu-i asa
    ? Am auzit ca si la noi in tara se fac astfel de cursuri in Baneasa la Scoala romana de aviatie sau la Flylevel(scoala particulara) dar sunt foarte scumpe(3000 eur.Si chiar sa presupunem ca am avea acesti bani de unde am avea siguranta ca vom gasi un serviciu aici in Romania unde totul se rezuma la cunostinte si la relatii. Pt. un tanar care nu locuieste in Bucuresti sa mai plateasca si chirie+3000 euro scoala este foarte scump si imposibil de realizat. Si apoi la ce bun ca avem atatea calificari si diplome daca nimeni nu ne acorda o sansa de a dovedi ce stim!!
  •  
    • 8 mesaje
    15 Iun 2010, 15:20
    0 0
    M-am uitat pe internet la Qatar, Emirates...si am observat ca sunt companii serioase care ofera intr-adevar sansa reala dezvoltarii unei cariere pt. cei pasionati de domeniul aviatic.Totul este numai sa poti reusi la interviu si sa fii selectat de compania respectiva. Sunt insa si companii neserioase.Spre exemplu acum 2 luni in urma unui anunt gasit pe ejobs (firma Investment Booster) am aplicat pt. un post de insotitor de bord.Am trimis un dosar ce cuprindea: CV in engleza,copie de pe cartea de identitate, copie a certificatului de nastere, copie dupa diplomele de studii si alte calificari, declaratie legalizata ca nu am cazier judiciar, 2fotog. tip pasaport+1 fotog. vedere intreaga.Am achitat ulterior suma de 150RON care dupa spusele acestei companii a fost necesara pt trimiterea, examinarea si validarea in Irlanda a dosarului depus de catre un broker cu care ei sunt in legatura.Ne-au spus ca daca vom fi selectati vom fi chemati la interviu.Iti dai seama cati bani au adunat acesti nemernici!! Ma intreb oare cum a fost posibila o astfel de inselatorie??Cei 150 RON sunt nereturnabili dar nu inteleg de ce nu ne-au trimis macar dosarele +fotog. inapoi...Si apoi cu atata coruptie cata exista in tara noastra ti-e si frica numai stiind faptul ca ei detin copiile de pe actele noastre personale...Ieri spre exemplu am vazut ca ac. firma si-a actualizat din nou anuntul pe ejobs si cauta din nou insotitori de bord...Asta e strigator la cer!!!!!!!Chiar nu au bun simt deloc!!!!!!!
    Am postat acest fapt pt. ca si alte persoane sa nu mai cada in aceeasi capcana ca si mine.
  •  
    • 5 mesaje
    19 Iun 2010, 19:22
    0 0
    Elena dupa cum ti am zis nu trebuie si e o prostie sa dai atatia bani pt scoala pt ca fiecare companie inainte sa lucrezi te pregateste pt acest job. Scoala e destul de scumpa dar sunt companii cum este si qatar sau emirates la care trainingul este gratuit dar sunt si altele la care jumatate platesc ei si jumatate trage jos din salar.
    Da, eu deja am participat si o sa particip si saptamana viitoare la interviu pt qatar. Cate sanse poti sa ai la un interviu aia depinde si de noroc! Nici enlgeza mea nu e prea buna pt ca si eu la scoala am invatat franceza... engleza doar din televizor si internet.... dar te poti pregati cat decat si daca ajungi sa lucrezi la o companie deja acolo numai enlgeza tre sa vb si asa se invata cel mai repede. La alte companii nu stiu sigur dar la qatar am auzit ca au reusit si persoane care nu stiu foarte bine engleza... cel mai important e sa sti sa vb macar atat ca sa fi inteleasa si sa intelegi si tu ce vb pers cu care vb
    Siii mersi ca ne ai povestit experienta ta neplacuta cu Investment Booster... trebuie avet grija cu anunturi din astea! E cel mai sigur daca vrei sa lucrezi la o companie sa te uiti si sa te interesezi derect de pe site ul lor... si bine nteles inainte sa te interesezi si pe net de la altii!
  •  
    • 8 mesaje
    19 Iun 2010, 20:06
    0 0
    Iti multumesc foarte mult pentru raspuns si pt. incurajari!!! Eu sunt convinsa referitor la ce mi s-a intamplat cu firma inv. booster ca nu a fost o selectie cinstita.Si mai cred de asemenea ca unele dosare nici nu au fost trimise in Irlanda...Nici nu am primit vreo dovada in acest sens.Sunt foarte dezamagita ca macar nu ni s-a dat sansa de a sustine un interviu.Dar asta e...Acum a trecut...Eu iti doresc mult succes la interviu si sper sa-ti indeplinesti visul!!!
    Sper sa mai tinem legatura!!
    La Etihad nu figureaza open day am impresia ca trebuie sa aplici online si cand vin la noi in tara te anunta ei nu? Oare prin august sau septembrie nu mai vin aceste companii arabe sa tina open day la Bucuresti? Tu stii ceva in acest sens? Eu am citit pe pagina web al fiecarei companii in parte si nu prea am vazut sa aiba interviuri in Romania in lunile urmatoare...
  •  
    • 123 mesaje
    22 Iun 2010, 16:52
    0 0
    Buna Fetelor! Un prieten care lucreaza la Lufthansa mi-a transmis ca fac angajari pt 1000 posturi de insotiare de bord. Una dintre conditii este sa vorbesti fluent limba Germana si Engleza. Detalii sunt si la ei pe site in caz ca este cineva interesat. Salariul de baza este de 1500 eur + 16% shift bonus. Din cate am inteles va fi un interviu online apoi un interviu la telefon care se va tine si in Germana si in Engleza, iar daca se trece de aceste 2 etape atunci va exista si interviul face 2 face.