vreau sa fiu stewardezaaaaa!!!!!! 2

  •  
    • 19 mesaje
    20 Mai 2010, 19:40
    0 0
    sa nu fie vizibila cicatricea ,daci e pe spate si nu se vede cand esti cu hainele pe tine ,dar sar putea sa ai probleme cu operatia poate nu o sa te accepte daca stiu ca ai fost operata la coloana
  •  
    • 9 mesaje
    21 Mai 2010, 18:27
    0 0
    Pentru AvyTavia: Da, eu am avut nr 28 si am ramas in prima grupa in acea zi. Au spus doar ca nu se asteptau la un nr atat de mare de persoane si nu au fost pregatiti de aceea au recurs la acea metoda. La interviu la Qatar m-am intalnit cu cateva din fetele care se afla in aceeasi situatie ca si tine. Intradevar e putin intrebator, mai ales ca e vorba de o companie cu o reputatie atat de buna cum e Emirates. Totusi eu cred ca data viitoare cand o sa vina in Romania o sa fiti contactate si o sa intrati direct la urmatoarea proba, asa ma gandesc, nu stiu ce sa zic.
  •  
    • 1 mesaje
    23 Mai 2010, 11:18
    0 0
    Pentru so_so: Mai esti interesata sa mergi la open day Qatar in Istanbul? Lasa-mi o adr de mess sa vb, k as merge si eu
  •  
    • 7 mesaje
    24 Mai 2010, 19:42
    0 0
    pt mirey24.....dada, as vrea sa merg!
    rubi_so ii id-ul.
    povee!!!
  •  
    • 7 mesaje
    27 Mai 2010, 01:28
    0 0
    Buna, daca ai operatie, indiferent cat de veche este trebuie sa o declari deoarece odata ajunsa aici, in Doha vei repeta o parte din analize...vei fi dezbracata in sutien si chilotei si o doctorita te va analiza in detaliu si va avea fisa ta medicala in fata; parerea mea este sa spui adevarul deoarece nu vrei sa fii pusa in fata unei situatii neplacute odata ajunsa aici, pupici, multa bafta si te astept aici
  •  
    • 7 mesaje
    27 Mai 2010, 02:05
    2 0
    Buna, sunt in Doha de 7 luni si credeti-ma ca mary a exagerat foarte mult. Nu vrea sa fiu rea, dar voi fi pentru ca aceasta fata ma obliga prin simplul fapt ca incearca sa "rapeasca" visul altora. Mary, draga mea, m-am intiresat despre tine de la fetele din batch-ul tau si am auzit ca esti cam frustrata...sincer se si vede din postarile pe care le faci. Draga mea, am o intrebare pentru tine, daca este atat de greu aici, de ce nu pleci, draga? Nu te tine nimeni cu forta, iar demisia ti-o poti da imediat...exact cu genul tau de oamnei nu vreau sa zbor pentru ca imi este indeajuns de greu fiind departe de casa si chiar ma irita mult persoanele ca tine. Cel mai bine ar fi sa pleci sau sa taci, dar lasa-i pe altii sa experimenteze, nu le lua tu sansa [entru ca tu vezi totul negru.Va spun eu cum stau lucrurile...nu am pile la rostering (cei care ne fac programul) si deja am vfost in mai mult de jumatate din destinatiile pe care le avem (ramaneri), paturile cand le colectez, ma jur pe ce am mai sfant, ca le colectez curate, niciodata nu am pus mana pe nimic, majoritatea pasagerilor sunt indieni, este adevarat, dar nu put cum exagereaza ea...sunt foarte demanding si de aceea nu sunt prea populari printre cabin crew, adica iti cer apa si wisky non-stop, dar scuzati-ma, si eu daca as plati 1000 de dolari pe un bilet as fi.
    Comania are in continuare cinci stele si tocmai a castigat patru premii importante...este pe locul trei in lume in timp ce etihad-ul si emirates-ul sunt pe 6 si respectiv 8.
    Am si uitat ce a mai scris...aaaaaa, Doha este plictisitoare, dar pentru genul de fete "party girl" este paradisul pe pamant, eu nu merg in cluburi, dar colega mea de apartament (tot romanca) merge non-stop si este foarte fericita aici, mi-a spus ca este o viata de noapte mai ceva ca-n Bucuresti. Cluburile se inchid la 2:30 si ora de intrat in accomodation este 3:30, dar poate vedeti si voi logica...numai ai ce face dupa ora aia in Doha si in trecut au fost incidente mai mici sau mai mari dupa ora 3:30. Daca intarzii esti dat afara, iar daca vrei sa demisionezi, nimic mai simplu, te duci si demisionezi, aici nu te tine nimeni cu forta, sunt fete care au demisionat si nici nu au stat o luna in preaviz cum este stipulat in contract deoarece aveau probleme acasa si au plecat in doua zile ceea ce denota ca nu este nimeni batut in cap.
    Eu am venit aici ca sa imi fac un C.V. strong si ca sa vizitez si, credeti-ma ca am o situatie familiala f f f buna acasa ca sa stau aici, sa tac si sa inghit mizeriile altora, daca ar fi asa cum a scris mary, as pleca imediat, dar, credeti-ma ca exagereaza f mult, a inflorit f mult intr-un mod cat se poate de negativ si a pus compania asta intr-o lumina f f f proasta. Ceea ce-i mai grav este ca ne-a pus pe noi, romanii care lucram aici, intr-o lumina f proasta...fetelor, daca vreti sa veniti, veniti, nu va place, exista posibilitatea sa pleci inca din timpul training-ului, nu te tine nimeni cu forta aici, cum n-o tine nimeni nici pe Mary si, sincer, nu-nteleg de ce nu-si face bagajelul si pleaca decat sa amarasca si pe altii...ap in care stau este extrem de mare, totul a fost nou cand m-am mutat aici, blocul era nou, am fost primele mutate aici. Pot spune ca am avut noroc ca am fost mutata intr-o locatie noua si ea a avut ghinion ca a fost mutata intr-o locatie veche, dar ei deja construiesc un complex numai pentru cabin crew si toata lumea va sta intr-o locatie noua, dar dureaza. Intrebarea mea este de ce nu face ea cerere sa se mute din cladirea unde sta intr-o cladire ca a mea deoarece exista posibilitatea asta, face o cerere, plateste o suma de bani si gata, dar, probabil, este mai bine sa stai sa te lamentezi, sa discreditezi si sa te plangi decat sa iei atitudine. Viata in Doha nu este scumpa deloc, daca ea spune ca-i scumpa inseamna ca nu a fost in Dubai sau Abhu Dhabi unde totul este dublu fata de Doha. Ca sa va faceti o idee de preturi...sunt aproximativ la fel ca-n Romanica, poate chiar o idee mai ieftine, dar doar o iodee...daca mai aveti intrebari va astept cu draga inima, si va raspund foarte since
  •  
    • 7 mesaje
    27 Mai 2010, 02:06
    0 0
    sincer, ma repet, nu sunt genul de om care sa aiba o plasa pe ochi sau care sa se faca....ca nu vede, nu sunt genul de om care sa taca si sa inghita sau sa fie sclav cum a spus ea. Pupici tuturor si capul sus ca nu-i dracu' atat de negru
  •  
    • 7 mesaje
    27 Mai 2010, 02:13
    0 0
    vreau*, interesat*, pentru*, idee*, greseli de 2 A.M., dar prefer sa ma corectez ca nu am chef sa ma numeasca cineva agramata sau ceva de genul cum se intampla mai mereu cand se trezeste cineva "mai destept" decat tine sa vorbeasca, in cazul nostru, sa scrie
  •  
    • 1 mesaje
    27 Mai 2010, 21:53
    0 0
    In sfarsit cineva cu atitudine! Multumim diaram_ona! Pupici multi!
  •  
    • 12 mesaje
    27 Mai 2010, 23:36
    0 0
    Iti multumim frumos pentru tot ce ne-ai scris. am un prieten care e in doha din februarie 2010 si cand i-am dat sa citeask c a scris mary, a ras si a zis exact c zici si tu
    la ce analize esti supusa mai exact knd ajungi in doha? nu sunt suficiente cele trimise din tzara?
  •  
    • 2 mesaje
    28 Mai 2010, 00:16
    0 0
    Fetelor, as vrea sa va intreb daca stiti cumva mai multe detalii despre INTER EXCEL ADVISORY.Am fost selectata pentru compania Oman Air si a trecut o luna de atunci...au zis ca ne trimit contractele si lista analizelor pe care trebuie sa le facem, dar am ajuns la capatul rabdarii..de fiecare data cand ii sunam sau le trimitem mail ne raspund acelasi lucru: asteptam confirmarea de la Oman Air. De ce oare dureaza atat de mult?Voi cand ati fost alese cat a durat de la momentul acceptului pana cand ati plecat?

    Incep sa cred ca sunt cei mai neseriosi oameni
  •  
    • 7 mesaje
    28 Mai 2010, 02:27
    0 0
    Se repeta analizele la sange, urina, audiograma si un control amanuntit cum am mai spus in chilotei si sutien unde iti sunt observate cicatricile, operatiile. Nu este nimic grav si nimeni nu pica.
    Pentru Guvern faci o radiografie la coloana si cam atat din cate imi amintesc.
    Daca mai aveti intrebari va astept cu draga inima si va voi raspunde cand pot.
    Open days nu sunt programate in Romanica pentru luna mai si iulie, dar am observat ca este open day la Viena....este cel mai aproape de casa
  •  
    • 24 mesaje
    28 Mai 2010, 07:58
    0 0
    Salut diaram_ona! Daca ai putea sa-mi dai un add pe mess as avea sa te intreb unele chestii...id-ul meu anna_19b! Ms mult si daca poti as fi recunoscatoare
  •  
    • 39 mesaje
    29 Mai 2010, 12:33
    0 0
    .
  •  
    • 7 mesaje
    29 Mai 2010, 15:09
    0 0
    Sicer, sunt dezamagita, dar imi va trece...toate-s trecatoare in viata.
    Am spus si ma repet, eu nu as sta aici daca as face lucruri injositoare, nu mi-as calca mandria pentru nimic in lume mai ales in conditiile in care si acasa as putea face acelasi lucru. Nu am venit sa lucrez pentru Qatar Airways pentru ca alta compania din Romania nu ma vroia si nici ca nu am avut bani suficienti acasa sa fac scoala de insotitori de bord. Eu am scoala absolvita in Romania si detin o licenta pentru B-737 asa ca nu am nici cel mai mic motiv din lume sa stau aici sa fiu sclav si sa tac si sa inghit cand acasa as putea fi tot insotitor de bord. Daca tu te consideri sclav pe zboruri este strict parerea ta si este pacat.
    Baietii nu se pot muta nici ei din accomodation decat daca sunt casatoriti asa ca nu cred ca pentru ei este mai usor...si ei au de trecut id-ul la fel ca si noi, si ei sunt monitorizati la fel ca si noi.
    Cat despre zvonul ca n-au voie baietii in cladirea fetelor si vice-versa este doar atat, un zvon.
  •  
    • 4 mesaje
    29 Mai 2010, 23:41
    0 0
    Buna, desi nu am citit niciodata pana acum acest forum, cineva mi-a atras atentia asupra unor lucruri afirmate de persoane care nu stiu sa aprecieze ceea ce au si sa inteleaga ca fiecare lucru are parti bune si rele, si vor sa dezamageasca alte persoane usor influentabile si sa discrediteze pe cei care lucreaza aici. Sunt de ceva vreme in aceasta companie si nu cred ca este cazul sa facem afirmatii false doar de dragul de a ne afla in discutie. Nu sunt adepta discutiilor in contradictoriu pe forumuri, insa nu vreau ca alte persoane care intradevar isi doresc acest job si care ar aprecia aceasta oportunitate sa fie descurajate.
    In primul rand nu vreau sa spun ca viata de aici este pentru oricine, insa atata timp cat stii sa-ti stabilesti prioritatile si sa accepti lucrurile cu bune si rele, alaturi de o atitudine pozitiva vei profita la maximum de viata de aici.
    Ca sa fac referire la anumite subiecte delicate aduse in discutie de compatrioata mea si in acelasi timp colega mea (aceasta o spun cu parere de rau), intradevar majoritatea pasagerilor nostri sunt un picut “demanding” si nu vorbesc foarte bine limba engleza, insa nu au crescut in aceleasi conditii ca noi si nici nu avut parte de aceeasi educatie, mai mult, acesti oameni sunt oameni simpli care muncesc un an ca sa isi cumpere un bilet de avion pentru a se duce acasa sa isi vada familia, macar atat putem sa facem – sa se simta si ei tratati cu respect. Suntem cazate la hoteluri de 5 stele unde vrem sa ni se ofere servicii d 5 stele…atunci poate ar trebui sa facem si noi acelasi lucru. Plus ca, din cate tin eu minte toate am spus la interviu ca dorim acest job deoarece vrem sa cunoastem si sa intelegem alte nationalitati, insa cand suntem puse in fata faptului implinit toate uitam de ce ne-am dorit acest job, si anume ca sa vedem lumea ( lucru pe care sunt convinsa ca nu ai fi reusit sa-l faci de acasa in sapte luni, ca sa nu spun ca nu te-ai fi cazat la hoteluri de 5 stele; apropos, cate tari ai vazut pana acum, 20?). Daca suntem la capitolul conditii oferite de companie, apartamentele care ne sunt oferite, unde nu platesti electricitate, chirie, apa si telefon, sunt de o calitate superioara., complet utilate si mobilate, cu bai individuale si plasma de 80 de cm in living , insa admit ca nu toate locuintele au aceleasi conditii, insa poti depune o cerere sa te muti in alta locatie contra unei sume de bani, asa cum am procedat si eu.
    Referitor la SWIPING (deoarece asa se scrie de fapt) as vrea sa ne intalnim intr-o zi si sa-mi arati cum e treaba cu “datul id-ului de companie”, eu cred ca exista o cale mai usoara de a deschide usa si anume sa scanezi id-ul, nu este nevoie sa recurgem la brutalitate. Admit ca nu sunt o fana a acestui nou sistem, insa daca nu te poti acomoda, esti liber sa pleci, chiar te rugam, eu promit solemn ca vin cu un mare buchet de flori la aeroport. Acest lucru, impreuna cu celelalte reguli gen minimum rest de 11 ore inainte de cursa sau 3:30 ora de intors acasa nu sunt pe placul nimanui, dar trebuie sa acceptam faptul ca locuim intr-o tara araba si trebuie sa ne supunem regulilor lor (sa inteleg ca in Ramadan iti pui streangul de gat?). Plus ca daca vei sti cum sa iei lucrurile in Doha si sa fii optimista, te vei bucura din plin de tot ce are aceasta mica Doha sa-ti ofere: cluburi, petreceri pe yahturi, plaja, desert, mall-uri, cursuri de dans, yoga, fotografie, ca sa numai spun de locurile traditionale cum este Souq Waqif, vei ajunge la concluzia ca Doha iti ofera cel putin la fel de multe ca si frumoasa noastra tarisoara. Deoarece nu stiu cand ai posibilitatea sa iti suni familia in ianuarie sa le spui ca esti pe plaja, sau in Japonia, sau peste doua zile in fata Taj Mahal-ului, ca sa nu mentionez Seychelles-ul, Maldive, Tanzania, SUA, si o multime de alte locuri pe care sunt convinsa ca 90% dintre noi nu ar fi ajuns sa le vada nici intr-o viata de om. Ah, ca sa nu spun ca celor doritoare de distractii si petreceri….cluburile sunt pline in fiecare seara, nu exista notiunea de weekend…oricand e seara de iesit aici, lo
  •  
    • 4 mesaje
    29 Mai 2010, 23:42
    1 0
    , locurile sunt foarte dragute si muzica de altfel.
    Intotdeauna in cei cinci ani ai mei petrecuti in companie am avut concediul pe care mi l-am dorit, iar referitor la sistemul de bid-uire a destinatiilor pe care ti le doresti sa le ai ar trebui sa fii multumita ca exista, ca pe vremea cand am venit eu nu puteai decat sa speri la destinatii frumoase. Intradevar, sunt luni in care primesti ceea ce licitezi si alte luni in care primesti mai putin, dar suntem platite pentru serviciile oferite in avion si nu pentru vacante gratis, asa ca cineva trebuie sa opereze si cursele dus-intos.
    In privinta costurilor din Doha situatia este relativ la fel ca in Romania, iar salariul primit iti permite sa iti satisfaci toate nevoile, sa faci shopping in fiecare luna si sa strangi si bani pe langa (eu, spre exemplu, mi-am achizitionat apartament in tara si masina aici).
    Referitor la cursele catre subcontinentul Indian si la pasagerii care tu sustii ca ar avea un comportament de jungla eu nu i-am intalnit, niciodata in 5 ani nu s-a masturbat nimeni si nici nu am colectat paturi pline de muci, voma si ce-ai mai scris tu acolo. Nu sunt pasagerii ideali, sunt un pic certati cu igiena, insa am invatat ca atata timp cat oferi un zambet vei primi un zambet, deoarece ceea ce oferi, aceea primesti.
    Am observat ca ai scris ca aici este, citez, “sclavie si puscarie”, imi pare sincer rau ca ai o parere atat de haioasa despre tine si munca pe care o faci, insa nu ne jigni pe noi cei care facem aceesi munca cu placere, deoarece asta ne-am dorit. Eu una merg cu mandrie si cu fruntea sus stiind ca lucrez pentru Qatar Airways, o companie de 5 stele, pentru ca , apropos, tocmai ce am castigat premiu pentru cea mai buna companie din Orientul Mijlociu si a 3 a din lume, ca sa nu mai spun ca de 7 ani de zile consecutiv castigam premiul pentru cel mai bun cabin crew din lume. Cu toate acestea fiind spuse nu meriti sa porti uniforma si sa reprezinti compania, cand tu denigrezi compania si angajatii ei, in conditiile in care nu stii bine drumul pana la laundry, esti foate noua, nu ai avut timp suficient sa-ti formezi o parere demna de impartasit asa ca nu le rapi altora sansa sa experimenteze pe pielea lor si sa-si faca singuri o parere. Observ ca ti-ai pus o pereche de ochelari fumurii pe ochi si refuzi sa vezi viata in culori pozitive. Imi pare rau pentru experienta ta negativa de aici, sunt unele persoane care pur si simplu nu pot rezista stilului de viata de aici, insa asta nu inseamna ca trebuie sa te trezesti sa spui prostii pe forumuri…
    Fetelor, ca sa concluzionez romanul de mai sus, ca se pare ca m-a lovit inspiratia in seara asta, eu va doresc multa bafta la recrutari, sper ca toate cele care va doriti si meritati sa fiti aici sa fiti alese, si ca aceasta experienta sa fie ceea ce ati sperat si asteptat. Sunt convinsa ca unora o sa va placa, altora nu, asa este de neevitat, insa sper sa nu va lasati descurajate de ceea ce auziti, veniti, experimentati, si decideti pentru voi, singurele, daca este ceea ce v-ati dorit si daca asta vreti sa faceti in continuare. Daca descoperiti ca nu vreti sa continuati, nu sunteti tinute in lesa aici, sunteti libere sa parasiti compania, si sa incercati in alta pare, este la latitudinea voastra. Anyway, nu am vrut sa ma cert cu nimeni, am vrut doar sa accentuez ca fiecare are pareri diferite referitoare la viata de aici, insa atata timp cat iti place ceea ce faci…te simti implinit si fericit, si atunci iti faci treaba buna. Prin urmare, cu astfel de crew ne dorim zburam cu totii, pentru ca la urma zilei, nu pasagerii fac zborul placut sau mai putin, ci echipajul pe care il ai, asa ca, va rog, cei frustrati, faceti un bine tuturor si schimbati domeniul, sau cel putin compania, ca sa nu avem incidente pe zbor…
    So….felicitari pentru cei ce au ajuns aici si stiu sa aprecieze, si numai bine pentru toti cei care vor veni, noi (happy cabin crew) si Doha va uram un calduros bun venit!!!
    P.S. daca tot vrei sa te intorci in Romania sfatul meu este sa urmezi din nou scoala generala, respectiv limba romana, cu
  •  
    • 4 mesaje
    29 Mai 2010, 23:43
    0 0
    , cu accentul pe verbul “a fi” si punctuatie, nu de alta, dar acolo vei avea nevoie de limba romana.
  •  
    • 2 mesaje
    30 Mai 2010, 00:36
    0 0
    Este trist cum de, astfel de persoane mereu nemultumite ii pot influenta pe ceilalti.Am intalnit si eu pe cineva care m-a determinat sa renunt la visul meu si, desi s-a intamplat acum 3 ani inca mai regret decizia luata.
    Ma bucur insa ca a reusit cineva sa o puna la punct pe domnisoara nemultumita de viata din Doha. Nu avem nevoie de astfel de oameni care sa ne demoralizeze.
    Voi face si eu parte in curand din echipa companiei Oman air si, sincer sunt tare nerabdatoare. Stiu ca va fi greu la inceput probabil, insa orice job are si parti bune si parti rele. Daca vrei sa vezi partea plina a paharului ai sa treci peste cele rele ca si cand n-ar exista.
    Mult succes celor care vor sa devina cabin crew!
  •  
    • 12 mesaje
    30 Mai 2010, 10:04
    0 0
    multumim andreea865 pentru ceea ce ne-ai scris
    cam care a fost suma de bani data pentru a te muta?