Sandra Izbaşa, aur la sărituri la Jocurile Olimpice

Gimnasta Sandra Izbaşa a câştigat, duminică, medalia de aur, în finala la sărituri, a opta pentru delegaţia României, la Jocurile Olimpice de la Londra. Sandra Izbaşa a intrat ultima în finala de la sărituri, având a doua notă în calificări, potrivit Mediafax.
Gimnasta Sandra Izbaşa a câştigat, duminică, medalia de aur, în finala la sărituri, a opta pentru delegaţia României, la Jocurile Olimpice de la Londra.
Sandra a intrat ultima în finala de la sărituri, având a doua notă în calificări, potrivit Mediafax.

Izbaşa a fost notată în finală cu 15.383 la prima săritură şi cu 15.000, la cea de-a doua, iar cu media de 15.191 a obţinut medalia de aur, care este a opta pentru România la actuala editie a Jocurilor Olimpice.

Pe podium au mai urcat Mc Kayla Maroney (SUA, 15.083) şi Maria Paseka (Rusia, 15.050). Gimnasta noastră a mai cucerit o medalie la Jocurile Olimpice de la Londra, bronz, în competiţia pe echipe.

Sandra, în vârstă de 22 de ani, mai are în palmares încă un titlu olimpic, câştigat în 2008, la Bejing, la sol.

Celelalte finale individuale cu românce la start sunt: sol (Cătălina Ponor şi Sandra Izbaşa) şi bârnă (Cătălina Ponor, Diana Bulimar), ambele programate marţi.