Globurile de Aur 2021: Lista câștigătorilor

Sunt întotdeauna la curent cu știrile interne și externe. Îmi place să vă aduc noutăți din viața vedetelor și povești din toate colțurile lumii.
1 Martie 2021
Filmele ”Nomadland” şi ”Borat Subsequent Moviefilm” şi serialele ”The Crown” şi ”Schitt’s Creek” sunt marile câştigătoare ale celei de-a 78-a ediţii a galei Globurilor de Aur, desfășurată duminică noapte.

Trofeele pentru 25 de categorii, atât pentru film, cât şi pentru televiziune, sunt acordate anual în urma votului celor aproximativ 90 de membri ai Asociaţiei Presei Străine de la Hollywood.

Pentru prima dată în istoria galei, ceremonia a avut loc pe ambele coaste ale Statelor Unite, în prezenţa unui public restrâns, cu prezentatori pe scenă, dar cu nominalizaţii în direct prin videoconferinţă.

Actriţa Amy Poehler a fost gazda evenimentului de la Beverly Hilton din Los Angeles, iar actriţa Tina Fey, de la Rainbow Room din New York.

Printre cei care au prezentat categoriile, nominalizaţii şi câştigătorii s-au numărat Joaquin Phoenix, Renee Zellweger, Michael Douglas şi Catherine Zeta-Jones, Awkwafina, Kevin Bacon şi Kyra Sedgwick, Kate Hudson, Salma Hayek, Margot Robbie, Jamie Lee Curtis, Laura Dern, Angela Bassett şi Christian Slater.

Ambasadorii galei de anul acesta au fost Satchel şi Jackson Lee, copiii cineastului Spike Lee.

Pentru prima dată în istoria Globurilor de Aur, trei femei au fost nominalizate la categoria regie: Chloé Zhao (”Nomadland”), Emerald Fennell (”Promising Young Woman”) şi Regina King (”One Night in Miami”).

Ava DuVernay este regizoarea care a fost cel mai recent selectată la această categorie, pentru „Selma”, în 2015.

Chloé Zhao, regizoarea ”Nomadland”, drama cu buget redus despre o femeie care călătoreşte prin vestul Americii, este a doua femeie din istoria galei Globurilor de Aur care primeşte trofeul pentru regie, după Barbra Streisand, recompensată în 1983 pentru ”Yentl”.

“Mank” şi “Promising Young Woman” au fost marii perdanţi. Deşi au obţinut şase, respectiv patru nominalizări şi critici favorabile, nu au reuşit să se impună la nicio categorie.

Între programele de televiziune, ”The Crown” s-a impus cu şase, urmat de ”Schitt’s Creek”, cu cinci, ”Ozark” şi ”The Undoing”, cu câte patru nominalizări.

Netflix a primit 20 de nominalizări ca distribuitor de programe TV şi 22 de selecţii, pentru film. În total, serviciul de streaming a câştigat zece trofee.

Lista câştigătorilor


Film


Cel mai bun film - dramă: “Nomadland”

Cel mai bun film - comedie/ musical: “Borat Subsequent Moviefilm”

Cea mai bună actriţă într-un film - dramă: Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”)

Cel mai bun actor într-un film - dramă: Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Cea mai bună actriţă într-un film - comedie/ musical: Rosamund Pike (“I Care a Lot”)



Cel mai bun actor într-un film - comedie/ musical: Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un film: Jodie Foster (“The Mauritanian”)

Cel mai bun actor în rol secundar într-un film: Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)

Cel mai bun regizor: Chloé Zhao, “Nomadland”

Cel mai bun scenariu: “The Trial of the Chicago 7”

Cel mai bun film de animaţie: “Soul”â

Cel mai bun film în limbă străină: “Minari” (SUA, Coreea de Sud), de Lee Isaac Chung

Cea mai bună coloană sonoră: “Soul” (Pixar) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Cel mai bun cântec original: “Io Si (Seen)” din “The Life Ahead” (Netflix) - Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi

Televiziune


Cel mai bun serial - dramă: “The Crown” (Netflix)

Cel mai bun serial - comedie/ musical: “Schitt’s Creek” (CBC)

Cea mai bună miniserie/ film de televiziune: “The Queen’s Gambit” (Netflix)

Cea mai bună actriţă într-o miniserie sau film de televiziune: Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”)

Cel mai bun actor într-o miniserie sau film de televiziune: Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”)

Cea mai bună actriţă într-un serial - dramă: Emma Corrin (“The Crown”)



Cel mai bun actor într-un serial - dramă: Josh O’Connor (“The Crown”)

Cea mai bună actriţă într-un serial - comedie: Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)

Cel mai bun actor într-un serial - comedie: Jason Sudeikis (“Ted Lasso”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune: Gillian Anderson (“The Crown”)

Cel mai bun actor secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune: John Boyega (“Small Axe”)

Premiul onorific ”Cecil B. DeMille” – Jane Fonda

Premiul onorific ”Carol Burnett” – Norman Lear

 

Posteaza comentariu

Greu de citit? Regenerare cod