verigheta

  •  
    • 811 mesaje
    13 Oct 2011, 21:47
    1 0

    bai toate se vor cununate in fata lui Dumnezeu, toate se vor norocoase dar niciuna nu respecta A-Z poruncile crestine si-o trag cu N masculi, mai nou in grup dar vor NOROC, vor sa fie "crestine" in regula

     

    de ce nu se pune problema puritatii pe prim plan si se pune problema verigelor   belea mare, pe ce mana o porti....

     

     

     

    traim intr-o lume atat de superficiala 

    totul se petrece de ochii lumii, nimic nu mai este PUR, nimic nu mai este profund....


    Acest mesaj a fost editat de către cassis: 13 Oct 2011, 21:54
  •  
    • 2554 mesaje
    13 Oct 2011, 22:01
    0 0
    Cassis, printre neuronii tai a existat unul care a avut un gand cum ca fiecare ar actiona in functie de alegerile lui?
    Intreb si eu, proscrisa
  •  
    • 811 mesaje
    13 Oct 2011, 22:04
    0 0

    1-kiss my ass fast and furious

    2-fiecare are dreptul la opinii


    Acest mesaj a fost editat de către cassis: 13 Oct 2011, 22:05
  •  
    • 2554 mesaje
    13 Oct 2011, 22:08
    0 0
    Da-i inainte, atunci
  •  
    • 27207 mesaje
    13 Oct 2011, 22:34
    0 0
    zzepelina said:
    rybana said:
    mai, deja ma enervati deci Cristiana, in general verigheta se poarta incepand cu logodna.
    Pana aici corect
    pana la cununia CIVILA(adica aia de la primarie )
    Corect
    verigheta se poarta pe mana dreapta.
    Gresit, pana la cea religioasa se poarta pe INELARUL drept, nu pe mana. Nu are nici o legatura cununia religioasa cu cea civila (primarie). Ca tie ti-a dat primarul verighetele, cadou de campanie electorala, sau ce altceva o fi fost, e alta discutie.

    din cate tin eu minte, inelarul apartine mainii. cine a zis ca ar avea vreo legatura cununia civila cu cea religioasa? te rog subliniaza-mi ca sa inteleg. interpretezi dupa logica ta, care pentru mine, scuze, n-are nicio logica. 
    pe vremea cand ne-am cununat noi, nu existau campanii electorale si am mentionat ca nu am primit verighete cadou, pentru ca ne-am grabit sa le facem. iar interpretezi dupa logica ta fara logica.


    la cununia civila, se trece pe stanga. in puii mei,
    Cununia civila nu are nici o legatura cu logodna, verighete, cununie religioasa si alte asemenea. Absolut nici una.

    cine a zis ca ar avea vreo legatura logodna, cu cununia civila?
    iar esti cu logica in craci.

    doar daca te-ai cununat in acte esti casatorit,
    Exact, asta inseamna casatorie civila, adica la primarie, fara expus de verighete neaparat, adica nu e conditie sine qua non.

    din cate stiu eu, verighetele inca sunt simbolul casatoriei, indiferent unde te-ai casatori. daca esti casatorit in acte, probabil porti si verigheta. incep sa ma indoiesc ca ai fi trecut pe la starea civila in viata asta.

    da, azi chiar nu am deloc amabilitatea sa fiu amabila si sa-ti suport prostiile si incapacitatea de a pricepe ceva. nu-s amabila nici sa-ti ignor ignoranta crasa de care dai dovada. esti extrem de limitata. scuze, asta e realitatea, iti convine sau nu. acum poti sa-ti folosesti again logica fara nicio logica.
  •  
    • 2554 mesaje
    13 Oct 2011, 22:56
    0 0
    again, desi punct cu punct iti explic si degeaba, ce nu intelegi din faptul ca-ti spune toata lumea de pe aici ca primaria nu are treaba cu verigheata ta?
    ok, a fost oferta, intelegi? Realizezi??
  •  
    • 27207 mesaje
    13 Oct 2011, 23:12
    0 0
    Are mai treaba, ca aia care se cununa civil, se cununa la primarie, nu la piata, nu in parc, nu la piscina. Verigheta fiind simbolul casatoriei ( sau cel putin asa era candva) se pune pe "inelarul" stang, la sau dupa ce treci pe la primarie. Sa mor de-s in stare sa-ti si desenez ca sa pricepi ceva ce mi s-ar parea normal sa stii.
  •  
    • 392 mesaje
    14 Oct 2011, 09:01
    0 0
    buna dimineata. o adevarata polemica p etema verighetelor. ieri povesteam cu o prietena si mi-a zis (ceea ce eu nu observasem) ca lor la primarie le-a pus verigheta pe deget. apoi am mai discutat cu un preot, care mi-a explicat ca, pana la casatorie pot sa port verigheta pe ce deget vreau eu. este un simplu inel. daca imi este frica de acele superstitii ca voi avea ghinion in casnicie sa mergem sa ne faca logodna. la care nu este nevoie de nasi, doar noi 2. ca, de fapt inelul acela este un simbol al unirii noastre in fata lui Dumnezeu. din punctul asta de vedere sunt linistita. deci cassis, nu o sa ard in focul iadului. si daca va fi asa, nu stiu in ce masura te va afecta asta pe tine. ceva ma face sa cred ca inversunarea ta la adresa celor pacatoase provine din trecut.
  •  
    • 12625 mesaje
    14 Oct 2011, 09:08
    0 0
    nu e mai bine sa porti verigheta dupa cununia religioasa si scapi si de probleme si de superstitii? ce zici?
  •  
    • 392 mesaje
    14 Oct 2011, 09:12
    0 0
    aproape un an? nu stiu daca voi rezista. parintii mei sunt casatoriti de 35 ani, au purtat verighetele cu o luna inainte de civila si cu aproape un an inainte de cea religioasa. si sincer mi-as dori sa am o casnicie fericita ca a lor. acum vom vedea.
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    14 Oct 2011, 09:15
    0 0
    draga cristiana, fericirea din casnicie nu e data de momentul in care ai introdus pe deget verigheta. nu mai fi superstitioasa.
  •  
    • 12819 mesaje
    14 Oct 2011, 09:43
    0 0
    cristiana_ said:. deci cassis, nu o sa ard in focul iadului.  

    n-ai avea cum! nu exista asa ceva!

  •  
    • 392 mesaje
    14 Oct 2011, 09:51
    0 0
    tsunnami said:
    cristiana_ said:. deci cassis, nu o sa ard in focul iadului.  

    n-ai avea cum! nu exista asa ceva!

    ce om poti fi! nu ii strica sperantele de indreptare, caci altfel.....

  •  
    • 1148 mesaje
    14 Oct 2011, 09:52
    0 0

    faci logodna, la preot, puteti sa o faceti si numai voi doi. Iar preotul va pune verighetele pe mana Si ramaneti linistiti cu ele asa pana la faceti cununia religioasa

  •  
    • 392 mesaje
    14 Oct 2011, 10:02
    0 0
    stii, eu asa as vrea. mai ales ca acest preot cu care am vorbit este preotul care mi-a cununat parintii si unul dintre oamenii al carui sfat in apreciez.
  •  
    • 88 mesaje
    14 Oct 2011, 11:13
    3 0
    Frate, ce atata tam-tam pt o verigheta. Vrei o porti, nu vrei, n-o porti. Esti superstitioasa, n-o purta, nu esti, poart-o. Cristiana, ai niste existentiale. Acum ceva timp aveai problema ca nu-ti schimba colegul de la it numele in mail. Hai lasa-ne.
    Sincer, pari genul care nu existi, nu te simti implinita decat prin prisma unei casatorii, implicit a unui barbat. Tu altceva serios la care sa te gandesti nu ai? Un job, o curatenie, o mancare, un shopping....
  •  
    • 392 mesaje
    14 Oct 2011, 11:22
    0 0
    angi_ioana said:
    Frate, ce atata tam-tam pt o verigheta. Vrei o porti, nu vrei, n-o porti. Esti superstitioasa, n-o purta, nu esti, poart-o. Cristiana, ai niste existentiale. Acum ceva timp aveai problema ca nu-ti schimba colegul de la it numele in mail. Hai lasa-ne.
    Sincer, pari genul care nu existi, nu te simti implinita decat prin prisma unei casatorii, implicit a unui barbat. Tu altceva serios la care sa te gandesti nu ai? Un job, o curatenie, o mancare, un shopping....

    esti frustrata? mergi in alta parte: la un shopping, la o curatenie, o mancare..... nu te obliga nimeni sa citesti ce debitez eu pe aici. pentru tine nu e tam-tam, pentru mine e. si punct.  sau vrei sa fii in centrul atentiei si nu poti decat prin replici acide? 

  •  
    • 88 mesaje
    14 Oct 2011, 11:32
    0 1
    asta e cea mai buna replica pe care ai gasit-o??? Sunt convinsa ca poti mai mult. Hai, chinuie-te!!!! Stiu ca poti
    O viata frumoasa sa ai!!!
    Nu ma obliga nimeni sa citesc la fel cum pe tine nu te obliga nimeni sa iei in seama ce ti-am scris eu. Ia vezi, poti sa-ti urmezi logica?
  •  
    • 392 mesaje
    14 Oct 2011, 11:37
    0 0
    angi_ioana said:
    asta e cea mai buna replica pe care ai gasit-o??? Sunt convinsa ca poti mai mult. Hai, chinuie-te!!!! Stiu ca poti
    O viata frumoasa sa ai!!!
    Nu ma obliga nimeni sa citesc la fel cum pe tine nu te obliga nimeni sa iei in seama ce ti-am scris eu. Ia vezi, poti sa-ti urmezi logica?

    esti frustrata? uite, azi dau dovada de bunatate si iti raspund la rautatea gratuita. vezi ca depresia postnatala se simte  si se vede in ceea ce scriu. de curiozitate m-am uitat pe profilul tau sa vad cine ma ataca gratuit. si am observat din primele comentarii ca tu ataci in orice comentariu pe care il postezi. deci nu meriti osteneala sa iti mai raspund.

  •  
    • 8403 mesaje
    14 Oct 2011, 11:46
    0 0

    cristiana, zzepelina si eva2010 au dreptate. restul sunt variatiuni pe tema, in functie de obiceiurile locale. eu am o vorba: cate ograzi, atatea obiceiuri.

    in principiu insa, verigheta valoreaza ceva in fata lui Dumnezeu. semnifica nu numai uniunea- cele doua verighete alaturate dau semnul infinitului- deci, pentru intotdeauna, dar si promisiunea formarii si sudarii unei echipe puternice. deci, e legata strict de biserica, de valorile promovate de ea.


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 14 Oct 2011, 14:17