verigheta

  •  
    • 12819 mesaje
    14 Oct 2011, 11:58
    2 0
    scanteie said:
    cristiana, zzepelina si eva2010 au dreptate. restul sunt variatiuni pe tema, in functie de obiceiurile locale. eu am o vorba: cate ograzi, atatea obiceiuri.

    in principiu insa, verigheta valoreaza ceva in fata lui Dumnezeu. semnifica nu numai uniunea- cele doua verighete alaturate dau semnul infinitului- deci, pentru intotdeauna, dar si promisiunea. deci, e legata strict de biserica, nu de starea civila sau altele

     

    si daca unu o pierde, asta ce inseamna? chiar sunt curios.

    trebuie facuta alta?

    trebuie facuta alta pereche?

    trebuie sfintita/sfintite inca o data?

    trebuie repetata nunta?

    trebuie divort si recasatorie?

     

    invatati-ma ca ma apuca tremuratul.

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    14 Oct 2011, 12:03
    0 0
    oooooof...verigheta asta... si daca o pierd eu si o gaseste altcineva...sotul meu se insoara cu acea altcineva...
    verigheta e un simbol...inelul...cercul...uniunea...oooof , doaamne.
  •  
    • 392 mesaje
    14 Oct 2011, 12:07
    1 0
    noi am hotarat: pt ca suntem curiosi si nerabdatori din fire, o sa mergem sa facem logodna. noi 2 cu preotul.
  •  
    • 8403 mesaje
    14 Oct 2011, 12:12
    0 0

    "si daca unu o pierde, asta ce inseamna? chiar sunt curios.

    trebuie facuta alta?

    trebuie facuta alta pereche?

    trebuie sfintita/sfintite inca o data?

    trebuie repetata nunta?

    trebuie divort si recasatorie?



    invatati-ma ca ma apuca tremuratul."

    din punctul meu de vedere, are valoare pur simbolica. aminteste omului ca s-a terminat cu prostiile si ca a facut o promisiune in fata lui Dumnezeu si a partenerului, dar si a oamenilor- cei care vad verigheta stiu ca e vorba de un cuplu si...stau sau ar trebui sa stea cuminti.

    unii oameni insa ii ofera si aria sentimental- superstitioasa.

    fiecare reactioneaza diferit. eu, de exemplu, cand privesc verigheta, zambesc. imi reamintesc brusc niste detalii dintr-o zi anume. si e soare si cald si liniste- printre altele, verigheta imi reaminteste de o livada superba.


    fiecare e cu credintele sale, cu superstitiile sale, cu tot tacamul.


    o icoana, o verigheta, ar trebui sa iti aminteasca ca trebuie sa tinzi mereu spre ceva care simplifica" iadul" de pe pamant. caci, a incalca poruncile , una dupa alta, sistematic, asta inseamna. o departare de linistea si echilibrul pe care ti le ofera sfintenia. unele lucruri insa- cum sunt icoanele, verighetele, iti reamintesc sau ar trebui sa o faca si de viata aceea interioara, in care te regasesti. sa actioneze ca un fel de ancora.

    de pierdut...o pierd doar cei neatenti


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 14 Oct 2011, 12:15
  •  
    • 12625 mesaje
    14 Oct 2011, 12:31
    1 0
    beo said:
    oooooof...verigheta asta... si daca o pierd eu si o gaseste altcineva...sotul meu se insoara cu acea altcineva...
    verigheta e un simbol...inelul...cercul...uniunea...oooof , doaamne.

     

     

    ce sunt verighetele??? cele mai mici catuse din lume

  •  
    • 8403 mesaje
    14 Oct 2011, 12:35
    0 0

    sezi blanda....caci se pare ca pentru unii nu sunt.

    nu am sa uit niciodata cum venise un tip prezentat culmea, de o cunostinta. si da-i abureli si abureli. intamplarea a facut s avad urma aceea mai alba lasata de o verigheta, absenta insa atunci. moment in care am si trecut pe sarcasm. individul a sfarsit recunoscand ca nu suporta sa o poarte pentru ca il deranja de la "chestiile" temporare.

    ironia a facut sa aflu si ca era  sotul unei foste colege de liceu. si mai culmea, avea un copil de trei luni acasa.

    cum spuneam, sunt cele mai permisisve catuse.

     

    functie de cat de idiot este cel care le poarta sau nu.


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 14 Oct 2011, 12:42
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    14 Oct 2011, 12:45
    0 0
    carmen008 said:
    beo said:
    oooooof...verigheta asta... si daca o pierd eu si o gaseste altcineva...sotul meu se insoara cu acea altcineva...
    verigheta e un simbol...inelul...cercul...uniunea...oooof , doaamne.

     

     

    ce sunt verighetele??? cele mai mici catuse din lume

    catuse pentru cine?

  •  
    • 12819 mesaje
    14 Oct 2011, 13:38
    0 0
    cristiana_ said:
    noi am hotarat: pt ca suntem curiosi si nerabdatori din fire, o sa mergem sa facem logodna. noi 2 cu preotul.

     

    daca ma faceam popa acum ma logodeam cu tine.

    avea dreptate mama d-zeu s-o ierte (nu, n-a murit dar de ce sa n-o ierte inainte, )

    "fa-te mama popa sa vina tinerele la tine nu sa te duci tu dupa iele...

  •  
    • 12819 mesaje
    14 Oct 2011, 13:41
    0 0
    scanteie said:

    din punctul meu de vedere, are valoare pur simbolica. aminteste omului ca s-a terminat cu prostiile ... 

    odata am avut o veregheta pe deget (nu va zic care, ca dupa aia ziceti ca-s mitocan), dar tot devneam entuziasmat in public. sunt si io om, iar in romania e material destul...

  •  
    • 12819 mesaje
    14 Oct 2011, 13:42
    0 0
    beo said:
    carmen008 said:
    beo said:
    oooooof...verigheta asta... si daca o pierd eu si o gaseste altcineva...sotul meu se insoara cu acea altcineva...
    verigheta e un simbol...inelul...cercul...uniunea...oooof , doaamne.

     

     

    ce sunt verighetele??? cele mai mici catuse din lume

    catuse pentru cine?

     

    DA,

  •  
    • 8403 mesaje
    14 Oct 2011, 13:46
    0 0

    "odata am avut o veregheta pe deget (nu va zic care, ca dupa aia ziceti ca-s mitocan), dar tot devneam entuziasmat in public. sunt si io om, iar in romania e material destul..."

    inainte de toate, verigheta are valoarea pe care i-o dai tu. nu Dumnezeu, preotul , sotul (sau sotia). tu. e chestiune de....respect. pentru celalalt, pentru societate, pentru tine insuti. completeaza cumva respectul acesta...dragostea. si unde dragoste nu e...nimic nu e.

     

    ce sa mai spun de ceea ce o insoteste.


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 14 Oct 2011, 13:53
  •  
    • 12819 mesaje
    14 Oct 2011, 13:55
    0 0
    scanteie said:

    "odata am avut o veregheta pe deget (nu va zic care, ca dupa aia ziceti ca-s mitocan), dar tot devneam entuziasmat in public. sunt si io om, iar in romania e material destul..."

    inainte de toate, verigheta are valoarea pe care i-o dai tu. nu Dumnezeu, preotul , sotul (sau sotia). tu. e chestiune de....respect. pentru celalalt, pentru societate, pentru tine insuti. completeaza cumva respectul acesta...dragostea. si unde dragoste nu e...nimic nu e.

     

    ce sa mai spun de ceea ce o insoteste.

     

    adica daca n-am veregheata, n-am respect..? sau invers?

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    14 Oct 2011, 13:58
    1 0
    tsunnami said:
    scanteie said:

    "odata am avut o veregheta pe deget (nu va zic care, ca dupa aia ziceti ca-s mitocan), dar tot devneam entuziasmat in public. sunt si io om, iar in romania e material destul..."

    inainte de toate, verigheta are valoarea pe care i-o dai tu. nu Dumnezeu, preotul , sotul (sau sotia). tu. e chestiune de....respect. pentru celalalt, pentru societate, pentru tine insuti. completeaza cumva respectul acesta...dragostea. si unde dragoste nu e...nimic nu e.

     

    ce sa mai spun de ceea ce o insoteste.

     

    adica daca n-am veregheata, n-am respect..? sau invers?

    nu are importanta daca ai sau nu verigheta, are importanta doar pentru tine si ea. daca va intereseaza...evident. dar poti ignora acest simbol...

    catuse...ma umfla rasul.

  •  
    • 27207 mesaje
    14 Oct 2011, 14:02
    0 0
    mama la ce dicutii filozofice ati ajuns sa dea naiba daca dupa mine are verigheta vreo legatura cu biserica io una m-am zbatut aproape 1 an sa nu ne cununam la biserica. imi parea ceva lipsit de sens. pana la urma am cedat de gura neamurilor. nu cred ca asta m-a facut mai fericita sau mai nefericita cu ceva.
  •  
    • 12625 mesaje
    14 Oct 2011, 14:05
    0 0
    beo said:
    carmen008 said:
    beo said:
    oooooof...verigheta asta... si daca o pierd eu si o gaseste altcineva...sotul meu se insoara cu acea altcineva...
    verigheta e un simbol...inelul...cercul...uniunea...oooof , doaamne.

     

     

    ce sunt verighetele??? cele mai mici catuse din lume

    catuse pentru cine?

     

    e doar o gluma , o maxima , cu citat in functie cu topicul...

    gluma

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    14 Oct 2011, 14:05
    0 0
    ryb, fiecare face ce simte...daca nu simte...i se zice cumva.
    si apoi daca nu ai vrut in biserica...de ce ai cedat...si de ce te-ai mai luptat un an?
    am o cunostinta care e ateu...la fel si sotia. cand s-au hotarat sa se casatoreasca nici prin minte nu le trecea sa faca o vizita la biserica...doar ca mamele lor au o vointa de fier...si intr-un timp scurt s-au hotarat ca de dragul mamelor...
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    14 Oct 2011, 14:07
    0 0
    carmen008 said:
    beo said:
    carmen008 said:
    beo said:
    oooooof...verigheta asta... si daca o pierd eu si o gaseste altcineva...sotul meu se insoara cu acea altcineva...
    verigheta e un simbol...inelul...cercul...uniunea...oooof , doaamne.

     

     

    ce sunt verighetele??? cele mai mici catuse din lume

    catuse pentru cine?

     

    e doar o gluma , o maxima , cu citat in functie cu topicul...

    gluma

    si eu tot gluma o iau...vorbeam asa odata cu mr. beo...si zicea ca parca-l strange ...verigheta..si eu i-am zis: precum catusele?

  •  
    • 392 mesaje
    14 Oct 2011, 14:08
    0 0
    . deci : ai verigheta, ai respect, implicit importanta.
    ca tot ma acuza cineva de mare "tam-tam" pe aici. va dati seama cat de importanta o sa ma cred cand o sa o am pe deget?
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    14 Oct 2011, 14:09
    0 0
    o sa-ti treca repede...cristiana.
    glumaaa.
  •  
    • 27207 mesaje
    14 Oct 2011, 14:10
    0 0
    Beo, nu-s atee, dar nu cred ca Dumnezeu ne-ar fi pedepsit cu preotii astia care sunt