Intrebare

  •  
    • 4503 mesaje
    23 Sep 2011, 11:46
    0 0
    adevarul ca la faza d'astea este greu de intervenit... abia ai timp sa te dumiresti tu ce ti se intampla, cand sa mai intervina si un tert?

    eu prefer sa-mi spuna pe gura ce mi-ar face si pe ce parti dar sa nu ma atinga, ca si censky, imi cam pierd controlul la faze d'astea numai ca din fericire nu mi s-a mai intamplat de foooarte mult timp
  •  
    • 9899 mesaje
    23 Sep 2011, 11:59
    0 0

    Censky, daca tot esti nervoasa, hai sa te mai enervez si eu cu o problema de-a mea. 

    Pe invers sunt si eu acuma, asa ca nu prea mai judec limpede si te intreb pe tine.

     

    Cred ca stii scandalul cu TVA-ul neplatit la drepturile de autor de ani de zile. De prin 2004 cred.

    OK, m-am trezit ca am de platit un astfel de kkt pe vreo 3 ani, kkt la care se adauga si niste penalitati.

    Iti dai seama ca suma este imeeeeensaaaaa.

    Am zis bine, cu plata TVA-ului sunt de acord, l-am platit. Dar de ce sa platesc frate si penalitati?

    Necunoasterea legii nu ma absolva de vina, si asta e drept. Da' ala de n-a aplicat legea n-are nici cea mai mica vina?  Adica, pot sa ma iau de ei intr-un fel anume?  Sau tre' sa platesc musai si penalitatile?

     

    Te rog sa nu te superi pe mine ca abuzez pe topicul tau cu problema mea, dar poate iti faci 5 minute timp si-mi dai o parere. 


    Acest mesaj a fost editat de către dikens: 23 Sep 2011, 12:11
  •  
    • 116 mesaje
    23 Sep 2011, 12:02
    0 0
    ce tva pe drept de autor??? unde as putea sa ma interesez daca si eu trebuie sa platesc asa ceva?! Eu am o carte scoasa din 2005, vai de viatza mea!
  •  
    • 9899 mesaje
    23 Sep 2011, 12:12
    0 0
    medeleanuraluca said:
    ce tva pe drept de autor??? unde as putea sa ma interesez daca si eu trebuie sa platesc asa ceva?! Eu am o carte scoasa din 2005, vai de viatza mea!

     

    E vorba de sume de peste 35 de mii de euro.

  •  
    • 18346 mesaje
    23 Sep 2011, 12:14
    1 0
    numai in romania am patit de-astea. nu o data, de mai multe ori. plus faze cu luat de brat si tras de ziceam ca nu raman neviolata. labagii prin parcuri... cand niste jandarmi au vrut sa ne legitimeze pe mine si pe soramea, am inceput sa urlu la ei si le-am zis sa isi faca treaba acolo unde e nevoie, sa ii ia pe aia de le dau motive.

    ce au oamenii astia in cap? nimic. obsedati... si atat.
  •  
    • 172 mesaje
    23 Sep 2011, 12:49
    1 0

    acum 4 ani de zile am patit o si eu in autobuz,eram cu o colega mergeam la ea cand incolo simteam ceva intre picioarele mele ..era iarna,aveam geaca pana la genunchi,blugi bagati in cizme...ma uit la ala de langa mine nu avea nimic in mana si mi am dat seama ca bagase un deget intre picioarele mele ,mi s a facut greata si m am impins in el ..nu stiu cum dar a coborat la urmatoarea statie...astia ar trebuii tata omorati ca nu sunt sanatosi mintal. acum 2 ani veneam la 9 seara de la munca cand unu tipa la mine daca vreau pt 2-3 lei sa ma aiba ....ma uitam la el ca felul 15 ...multi nebuni pe lumea asta ...si acum 2 ani eram imbracata normal nu tu fusta scurta sau ns ce ...dar concluzia e ca lumea a innebunit!uneori stai si te gandesti ca nu poti purta o fusta scurta,un decolteu ca ns ce libidinos isi face n ganduri si in nebunia lui mai sare pe tine...

  •  
    • 16187 mesaje
    23 Sep 2011, 12:55
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2297 mesaje
    23 Sep 2011, 12:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9899 mesaje
    23 Sep 2011, 13:05
    0 0

    Saru' mana.

    Suma este imensa si merita efortul maxim.

    O sa-mi caut avocatul sa-l rog sa-mi gaseasca pe cineva specializat pe asa ceva.

    TVA-aul l-am platit, da' penalitatile n-am de gand sa le platesc. oricum m-a cocosat suma pe tva, iti dai seama cam la ce suma se ridica penalitatile.

     

  •  
    • 3 mesaje
    23 Sep 2011, 14:33
    0 0
    mda....unii se trezesk cu fatza la cearceaf...trb sa tratezi asta k indiferentza...
  •  
    • 4009 mesaje
    23 Sep 2011, 14:43
    1 0
    censky_2 said:
    Eu recunosc ca vad negru in fata ochilor la faze de genul asta si-mi dispare orice instinct de conservare, uit ca-s un metru si-un zambet si-s gata sa-l calc in picioare pe dobitoc – creca am fost chihuahua intr-o viata anterioara. Boul de azi dimineata a taiat-o rapid, da’ acu vreo 10 ani l-am gheruit pe unul si l-am umplut de sange pe ochi, de m-au scos din mainile lui tiganii care vand telefoane la metrou.

    Si cred ca lipsa tipica de reactie a celor care asista la situatii de genul asta are legatura mai degraba cu nivelul de individualism vs. colectivism care caracterizeaza o societate, comunitate etc. , decat cu hibele sistemului judiciar.

     

     

    censky s-a dovedit stiintic o treaba. Cica este mai probabil sa sara in ajutorul tau singurul om de pe strada, decat unul sau mai multi din multime. Vina colectiva pentru neimplicare se imparte in sentimente de vinovatie individuale, care sunt cu atat mai mici, cu cat sunt mai multi martori. Daca asista doar 1-2 persoane este mult mai probabil sa sara in ajutorul tau

     

     

    Acum, on topic: eram tinerica si ma dadeam cu tramvaiul 41 si intr-o seara l-am luat plin ochi de la 1 mai... pana la Crangasi s-a tot frecat unu' de mine.Initial am crezut ca din cauza aglomeratiei, dar dupa aia m-am prins ca nu era asta (dupa zambetul pervers pe care mi l-a afisat). Prima data cand m-am intors spre el, si-a cerut scuze. Ok, sunt eu nebuna! Deja a treia oara m-am intors si, in trmavaiul ala plin de nu puteai sa misti o mana, i-am zis "te rog sa nu ma mai pipai ca nu-mi face placere". Raspunsul lui " ok atunci".  WTF???!!

     

    Aaaa, si recent un Gigi in 104 cu o servieta, stateam pe unul din scaunele alea puse cate 2 si se tot inghesuia in mine... la un moment dat m-am dat jos, el dupa mine... si imi zice "vroiam sa imi cer scuze pt mai devreme... dar nu m-am putut abtine..sunteti irezistibila"   Pfff!!! eu nu reusesc sa am alta reactie decat una calma si evitanta...


    Acest mesaj a fost editat de către Allegria_: 23 Sep 2011, 14:49
  •  
    • 8578 mesaje
    23 Sep 2011, 14:55
    0 0
    Ce scarbosi...are dreptate me_eva, numai in Romania mai intalnesti neadertaleri din astia...
  •  
    • 4009 mesaje
    23 Sep 2011, 15:00
    0 0
    nu cred ca sunt doar in Romania... cred ca se intampla in orice tara cu sange latin sau chiar balcanic.... Eu am vazut si in Roma cum se tineau barbatii dupa duduiele frumusele
  •  
    • 1688 mesaje
    23 Sep 2011, 15:11
    0 0
    Am avut parte de pipaieli cu duiumul din pacate. Faza cea mai tare a fost de curand la metrou cu 2 nenici care nu erau nici tigani, nici jegosi, nici libidinosi la prima vedere. Erau la vreo 50 de ani, imbracati normal (nu la costum), in fine se vedea ca erau oameni de rand care ar fi putut avea acasa copii de 20+ sau chiar 30. Si in aglomeratia de la Pta Victoriei cand toti vor sa urce si sa coboare in acelasi timp il aud pe unul din ei: pune ma mana ca acum ai ocazia. Cum sa pun? Pai ce, tu nu faci asa? La aglomeratie e cel mai bine, pipai la greu. Mi s-a facut sila si am plecat la alta usa.
  •  
    • 18346 mesaje
    23 Sep 2011, 15:15
    1 0
    allegria, nici in spania sau italia nu am patit asa ceva. sincer.
    mai ales ca acum ceva ani nu ma imbracam asa sexy cum ma imbrac acum. vara port mai mult topuri fara bretele, etc. si totusi nu am mai intalnit decat tipi care se uita, maxim comenteaza si atat!
  •  
    • 4009 mesaje
    23 Sep 2011, 15:18
    0 1
    me, asta am vazut mai in sud in Italia, si era si iarna, deci nu se umbla cu pielea la vedere.... la Milano sunt batzosi, nici nu zici ca-s italieni.... deh! influenta elvetiana.

    oricum, eu nu cred ca este o treaba romaneasca asta... obsedati si nesimtiti sunt peste tot
  •  
    • 8578 mesaje
    23 Sep 2011, 15:18
    0 0
    Aia de se iau de femei prin spania sau italia sunt tot romani, emigranti...ai lor nu fac asa ceva ...
  •  
    • 4009 mesaje
    23 Sep 2011, 15:20
    0 0
    cora, aia de i-am vazut eu erau italieni de la mamica lor
  •  
    • 4178 mesaje
    23 Sep 2011, 15:20
    4 0
    Ïntr-un autobuz, din cauza aglomeratiei, un tip se tot impingea intr-o tipa."
    - Domnule vrei cumva sa ma f..i????
    - Vai doamna! Cum se poate asa ceva...eu sunt om serios!
    - Atunci da-te domnule la oparte ca poate vrea domnul sau domnul sau domnul...
  •  
    • 1880 mesaje
    23 Sep 2011, 15:22
    0 0
    sweety_sweety said:
    Ïntr-un autobuz, din cauza aglomeratiei, un tip se tot impingea intr-o tipa."
    - Domnule vrei cumva sa ma f..i????
    - Vai doamna! Cum se poate asa ceva...eu sunt om serios!
    - Atunci da-te domnule la oparte ca poate vrea domnul sau domnul sau domnul...