Intrebare

  •  
    • 3311 mesaje
    23 Sep 2011, 15:22
    0 0
    miruna09 said:
    Nu vorbeam de Arabia Saudita, ci de Emiratele Arabe sau hai, nu o tara araba, ci una musulmana.

     

    Miruna, dupa timpul petrecut intr-o tara de asta iti dau dreptate.

    in Ro.. complimente gen 'esti buna de p.la..', unul m-a luat o data in brate la metrou, bleaxx multe multe as putea sa va povestesc.

    dar la ce bun?

  •  
    • 4009 mesaje
    23 Sep 2011, 15:22
    1 0

    in Roma erau ca in "La vita e bella", cu "bongiornoooo, principessaa! bellaaa bellaaa!!"


    Acest mesaj a fost editat de către Allegria_: 23 Sep 2011, 15:23
  •  
    • 8578 mesaje
    23 Sep 2011, 15:23
    0 0
    Hai sa va zic o faza. Eram intr un magazin, intr o tara din vestul europei si stand eu asa si asteptand trec doi destepti care vb romaneste, evident nestiind ca si eu vb aceiasi limba, zic: ai vazut ba ce basina are aia?? Care, Care?? Si au mai urmat niste remarci in acelasi stil ...
  •  
    • 3311 mesaje
    23 Sep 2011, 15:25
    0 0
    Cora, in metrou in spania mi s-a intamplat sa fiu cu verisoara mea.. si in fata noastra niste struti prosti, cocalari mai bine zis .. care bieninteles ca vorbeau de noi.. groaznice complimente..
  •  
    • 8578 mesaje
    23 Sep 2011, 15:27
    0 0
    Da, cred ca fiecare are probabil cate un ex de genul asta...acestea fiind zise ma duc sa mi pun basina in miscare...face cainele pe el
  •  
    • 116 mesaje
    23 Sep 2011, 15:29
    0 0
    cand eram in liceu, pentru a ajunge la scoala trebuia sa traversez un parc...timp de cateva luni, in cls a 12-a, ma intersectam mereu cu un batranel care imi arata "obiectul" cu deosebita mandrie....Acum, cand m-am intors la mine in oras, nu l-am mai vazut...o fi murit de atata fericire si satisfactie intre timp....ce sa mai zic? lumea e plina de ciudati din astia...
  •  
    • 1841 mesaje
    23 Sep 2011, 15:34
    1 0

    Depinde, nu stiu daca e bine intotdeauna sa reactionezi. agresiv Trebuie sa tii cont de multe lucruri. Intr-un fel as reactiona in autobuz ziua in amiaza mare si cu totul altfel pe o alee parasita, in miez de noapte.

  •  
    • 3311 mesaje
    23 Sep 2011, 15:35
    0 0
    Out, ai dreptate.
    imi povestea o tipa ca a sarit cu gura pe ala de-o pipaia in 55 si cica i-a dat ala una.. de-a vazut stele verzi

    de atunci si-a luat masina.
  •  
    • 10876 mesaje
    23 Sep 2011, 15:53
    0 0
    Luci mama, si io am ars-o prin tari arabe .Nu trebuie sa fiu maritata cu frun habibi ca sa traiesc acolo.Si vorbind de Emirate, m-am simtit ca-n sanul lui Avraam ca sa zic asa, nici un barbat nu m-a facut sa ma simt de cacat.
    In alta tara, Yemen par exampal, mi-era frica si cu suba pe mine.
    Asa ca nu le bagam pe toate la un loc.
  •  
    • 18346 mesaje
    23 Sep 2011, 15:55
    0 0
    Allegria_ said:
    me, asta am vazut mai in sud in Italia, si era si iarna, deci nu se umbla cu pielea la vedere.... la Milano sunt batzosi, nici nu zici ca-s italieni.... deh! influenta elvetiana.

    oricum, eu nu cred ca este o treaba romaneasca asta... obsedati si nesimtiti sunt peste tot

     

    anul asta am cunoscut un tip din milano. a sarit pe mine, cica l-am dat pe spate, disperare mare mon cher. toata ziua am stat la plaja langa el, cu o prietena, el cu familia: sotie si copil. si seara dupa ce si-a culcat familia ma cauta pe afara. deci...

     

    da, nesimtiti sunt peste tot. eu ziceam ca mai multi obsedati gasesti in romania. ca medie!

  •  
    • 18346 mesaje
    23 Sep 2011, 15:59
    1 0

    faza in metrou aici: seara dupa 11.

    am vazut o gasca de baieti, romani, m-am dus la celalalt vagon, ei dupa mine. eu am scos cartea sa citesc. ei s-au asezat pe langa mine, desi vagonul era gol.

    si au inceput sa vb intre ei, crezand ca nu-i inteleg. " hai bai, zi ceva in germana, ca te ai laudat ca stii" "hiii nu pot, bai" " baaa macar in engleza, hai baga te n seama" " baaa ce sa-i zic, ca vb eu" etc etc etc

    am inchis cartea sa vada oamenii ce citesc: ileana vulpescu, titlul mare in romana, au citit silabisit si s-au pierdut cu totul

    au coborat la urmatoarea statie dupa ce le-am urat spor la agatat.


    Acest mesaj a fost editat de către me_eva: 23 Sep 2011, 16:01
  •  
    • 2297 mesaje
    23 Sep 2011, 16:11
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 135 mesaje
    23 Sep 2011, 16:44
    0 0
    mikizda said:
    Luci mama, si io am ars-o prin tari arabe .Nu trebuie sa fiu maritata cu frun habibi ca sa traiesc acolo.Si vorbind de Emirate, m-am simtit ca-n sanul lui Avraam ca sa zic asa, nici un barbat nu m-a facut sa ma simt de cacat.
    In alta tara, Yemen par exampal, mi-era frica si cu suba pe mine.
    Asa ca nu le bagam pe toate la un loc.

    Cred ca nu ai citit cu atentie raspunsul meu de mai sus, clar este ca lumea araba e impartita in mai multe convingeri religioase, precum avem si noi -ortodoxi-catolici-greco catolici, etc...iar tu nu erai "femeia" din acele meleaguri, ci un simplu turist. Cat despre barbatii ARABI, ei au convingerile lor si nu sunt la caracter ca noi, BALCANICII...

     

  •  
    • 4017 mesaje
    24 Sep 2011, 07:54
    0 0
    Pentru Dikens:
    http://www.piperea.ro/2011/08/22/taxa-pe-valoare-totala/

    Precedentul nu este izvor de drept la noi, deci n-are rost sa-ti trmit jurisprudenta, insa... stiu cateva cazuri in care instantele au anulat pur si simplu majorarile de intarziere aferente unor obligatii pe baza urmatorului argument: daca autoritatea publica nu si-a respectat obligatiile sale, nu se poate retine atitudinea culpabila a individului si acesta nu poate fi penalizat.
    Curtea a reţinut că, potrivit art.15 din actul normativ citat rezultă că fiecare asigurat are dreptul de a fi informat cel puţin odată pe an prin casa de asigurări, asupra serviciilor de care pot beneficia, de nivelul contribuţiei, a modalităţii de plată precum şi asupra tuturor drepturilor şi obligaţiilor sale, fapt ce nu s-a realizat în cauza de faţă.

    În fine, prin ignorarea acestor împrejurări, nu poate fi reţinută o atitudine culpabilă a reclamantului, ceea ce implică absolvirea de la plata unor sancţiuni, cum ar fi majorări şi penalităţi la contribuţia datorată fondului de sănătate, cu care acesta a fost de acord şi pe care instanţa care s-a pronunţat, a menţinut-o.
    Exemplu: http://www.juspedia.ro/jurisprudenta/8968/fondul-national-unic-de-asigurari-sociale-de-sanatate-neplata-in-termen-a-contributiei-nelegalitatea-platii-de-majorari-si-penalitati-de-intarziere/

    Din cate stiu eu, care nu-s specializata in TVA, autoritatile fiscale au avut acces la informatii privind veniturile tale din drepturi de autor (depuneai declaratie anuala) si ar fi trebuit sa te inscrie, din oficiu, ca platitor de TVA cand ai depasit plafonul. Nu si-au indeplinit obligatia, deci nu e culpa ta.

    In locul tau m-as adresa unei case de avocatura asociate unui consultant fiscal, sunt mai bine echipate sa te ajute in speta ta.
  •  
    • 9899 mesaje
    24 Sep 2011, 09:00
    0 0
    classy said:
    Pentru Dikens:
    http://www.piperea.ro/2011/08/22/taxa-pe-valoare-totala/

    Precedentul nu este izvor de drept la noi, deci n-are rost sa-ti trmit jurisprudenta, insa... stiu cateva cazuri in care instantele au anulat pur si simplu majorarile de intarziere aferente unor obligatii pe baza urmatorului argument: daca autoritatea publica nu si-a respectat obligatiile sale, nu se poate retine atitudinea culpabila a individului si acesta nu poate fi penalizat.
    Curtea a reţinut că, potrivit art.15 din actul normativ citat rezultă că fiecare asigurat are dreptul de a fi informat cel puţin odată pe an prin casa de asigurări, asupra serviciilor de care pot beneficia, de nivelul contribuţiei, a modalităţii de plată precum şi asupra tuturor drepturilor şi obligaţiilor sale, fapt ce nu s-a realizat în cauza de faţă.

    În fine, prin ignorarea acestor împrejurări, nu poate fi reţinută o atitudine culpabilă a reclamantului, ceea ce implică absolvirea de la plata unor sancţiuni, cum ar fi majorări şi penalităţi la contribuţia datorată fondului de sănătate, cu care acesta a fost de acord şi pe care instanţa care s-a pronunţat, a menţinut-o.
    Exemplu: http://www.juspedia.ro/jurisprudenta/8968/fondul-national-unic-de-asigurari-sociale-de-sanatate-neplata-in-termen-a-contributiei-nelegalitatea-platii-de-majorari-si-penalitati-de-intarziere/

    Din cate stiu eu, care nu-s specializata in TVA, autoritatile fiscale au avut acces la informatii privind veniturile tale din drepturi de autor (depuneai declaratie anuala) si ar fi trebuit sa te inscrie, din oficiu, ca platitor de TVA cand ai depasit plafonul. Nu si-au indeplinit obligatia, deci nu e culpa ta.

    In locul tau m-as adresa unei case de avocatura asociate unui consultant fiscal, sunt mai bine echipate sa te ajute in speta ta.

    Exact la asta m-am gandit si eu. Multumesc frumos Classy.

  •  
    • 7967 mesaje
    24 Sep 2011, 09:29
    0 0
    LUCI6702 said:
    mikizda said:
    Luci mama, si io am ars-o prin tari arabe .Nu trebuie sa fiu maritata cu frun habibi ca sa traiesc acolo.Si vorbind de Emirate, m-am simtit ca-n sanul lui Avraam ca sa zic asa, nici un barbat nu m-a facut sa ma simt de cacat.
    In alta tara, Yemen par exampal, mi-era frica si cu suba pe mine.
    Asa ca nu le bagam pe toate la un loc.

    Cred ca nu ai citit cu atentie raspunsul meu de mai sus, clar este ca lumea araba e impartita in mai multe convingeri religioase, precum avem si noi -ortodoxi-catolici-greco catolici, etc...iar tu nu erai "femeia" din acele meleaguri, ci un simplu turist. Cat despre barbatii ARABI, ei au convingerile lor si nu sunt la caracter ca noi, BALCANICII...

     

    Ce legatura au convingerile religioase cu marlania barbatilor?

    In Emirate daca o femeie scoate un "au" toti barbatii din jur vin sa vada ce a patit si daca e ok. In Ro daca urli o ora nu se baga nimeni, chiar daca te privesc de la geam... In Emirate politia il salta direct, in Ro te trimite sa depui plangere la sectie...

  •  
    • 1088 mesaje
    24 Sep 2011, 09:48
    0 0
    In tarile musulmane barbatii se uita foooarte luung la femei.
    Asta o stiu sigur
  •  
    • 8901 mesaje
    24 Sep 2011, 10:10
    0 0
    daaaa.....distractie in romania. numa sa nu te poti plange de plictiseala. de la postasul care mi-a pus in vedere ca tre sa fiu draguta cu el ca sa nu ii spuna mamei ca fumez, la nenea care in fiecare zi din ultimul an de liceu se satisfacea in scara de langa cladirea scolii, pana la controlorul din tren care nu avea parte de activitate mai interesanta noaptea pe la 11 pe ruta galati tecuci.

    zilnicele cu fai ce ti-as pune-o, mama ce cur ai, buna mar, o palma pe fund, una pe sani......mi-e greata. claxoane si urlaturi din masini.
    amu, toata actiunea e cand ma mai cert ca la usa cortului cu cate un drogat ca refuz sa ii dau o tigara. dar s-a intamplat de cateva ori in 2 ani. no, aicisilea, daca numa daca te pisi pe copac iti iei 60 de euro amenda. n-ai timp nici sa-ti deschei slitul si te-ai facut om. dar sa stai calm, sa iti dai pantalonii jos, sa reusesti sa produci o manopera....
    si da, in situatii de genul asta chiar paralizam. efectiv nu stiam cum trebuie sa reactionez. cuu controlorul de tren a fost sinistru si scaparea mi-am gasit-o fugind intr-un compartiment cu caldarari, dar sa mor de nu le-am adorat mirosul.
  •  
    • 18346 mesaje
    24 Sep 2011, 10:52
    0 0
    adina, te cred... si cate si mai cate. tot asa: la vagonul de dormit, pe strada, in parc, gara... pfuiii...

  •  
    • 135 mesaje
    24 Sep 2011, 11:30
    0 0
    salmarose said:
    LUCI6702 said:
    mikizda said:
    Luci mama, si io am ars-o prin tari arabe .Nu trebuie sa fiu maritata cu frun habibi ca sa traiesc acolo.Si vorbind de Emirate, m-am simtit ca-n sanul lui Avraam ca sa zic asa, nici un barbat nu m-a facut sa ma simt de cacat.
    In alta tara, Yemen par exampal, mi-era frica si cu suba pe mine.
    Asa ca nu le bagam pe toate la un loc.

    Cred ca nu ai citit cu atentie raspunsul meu de mai sus, clar este ca lumea araba e impartita in mai multe convingeri religioase, precum avem si noi -ortodoxi-catolici-greco catolici, etc...iar tu nu erai "femeia" din acele meleaguri, ci un simplu turist. Cat despre barbatii ARABI, ei au convingerile lor si nu sunt la caracter ca noi, BALCANICII...

     

    Ce legatura au convingerile religioase cu marlania barbatilor?

    In Emirate daca o femeie scoate un "au" toti barbatii din jur vin sa vada ce a patit si daca e ok. In Ro daca urli o ora nu se baga nimeni, chiar daca te privesc de la geam... In Emirate politia il salta direct, in Ro te trimite sa depui plangere la sectie... 

    SALMAROSE, am incercat sa explic ca si prin diverse forme de educare (chiar religioase),

    caracterul omului se poate modela...dar neprimind nici acasa si nici in societate, "educatie", ei ajung sa-i spuna TUPEU, pentru ca asa vad ei si cred ca daca sunt smecheri vor avea de castigat ...eu unul nu stiu ce, dar bine ar fii daca ia-ti intreba voi pe ei ce au castigat daca se compota BADARANI SI MARLANI?