Sotul meu prefera sa petreaca timpul cu oricine altcineva decat

  •  
    • 12 mesaje
    17 Feb 2011, 13:55
    0 1

    hau_hauuu mesajul tau m-a facut sa zambesc ...sa stii ca nu e o idee rea, dar trebuie sa recunosti ca nu e prea dragut sa pleci singur in excursie ...iar prietenele mele nu se dezlipesc de sotii lor

    si ghici ce??? ideea asta a avut-o si el si chiar a pus-o in practica, numai ca el a fost insotit... bineinteles de prietenii lui

  •  
    • 5609 mesaje
    17 Feb 2011, 13:56
    4 1
    Uite ce trebuie sa faci, pregateste o cina festiva si invita-l la masa, asa ca in timpurile bune si discutati. Sub bnici o forma nu-l acuzi si nu ridici vocea, barbatilor nu le place asta, lasa-l sa creada ca o parte de vina este a ta, poate partea mai mare ...si ca vrei sa schimbi in bine situatia dar ai nevoie de ajutorul lui.
    Incearca pt o singura noaste sa fii superdraguta si sa te abtii...stiu ca esti necajita si probabil te va podidii lacrimile, incearca sa nu o faci. Discutati ca doi oameni maturi la o simpla cina, propune-i sa o luati de la inceput sa aveti un alt inceput, unul mai bun si mai frumos, in care el sa se implice mai mult si tu sa fii mai intelegatoare.
    Daca aceepta asta esti pe drumul bun!
    Pasul irmator va fi ultra obositor, in fiecare zi trebuie sa fii pregatita sa zambesti sa razi, sa vorbesti dulce si sa-i fii draga, asa cum te stia el atunci, demult in anii vostrii de inceput...suprinde-l placut cu o mancare buna, cu un bilet la fil...cu o vizita sau o iesire undeva...
    dar nu uita: totul se face cu lapte si miere pe buze.
    Cat priveste relatia voastra conjugala si acolo va trebuii sa imbunatatesti ceva...le plac jocurile noi, le plac lucrurile sexi, chiar si pentru sotia lui...multe alte,citeste si tu pe net, gasesti destule si le adaptezi la stilul tau.
    Sau daca esti in lipsa de inspiratie spune-i ca vrei sa incerci una din fanteziile lui.
    Cred ca ar merge relatia asta, are nevoie de o resuscitare doar!
  •  
    • 3216 mesaje
    17 Feb 2011, 13:59
    0 0
    dontdoit said:

    hau_hauuu mesajul tau m-a facut sa zambesc ...sa stii ca nu e o idee rea, dar trebuie sa recunosti ca nu e prea dragut sa pleci singur in excursie ...iar prietenele mele nu se dezlipesc de sotii lor

    si ghici ce??? ideea asta a avut-o si el si chiar a pus-o in practica, numai ca el a fost insotit... bineinteles de prietenii lui

     

    de ce sa nu fie interesant sa pleci singura? te detasezi de tot, in plus o sa constati, probabil, ca rasare soarele si cand nu e el langa tine. in plus o sa-ti prinda bine un interval de timp in care sa incerci sa privesti totul la rece.

    deci el merge prin cluburi si chiar in excursii fara tine, deja intr-un fel tu nu mai faci parte din viata lui, daca zici ca nu iti mai vorbeste...

    atunci, tu ce rol mai ai acolo, in casa aia?

     

    nu cumva ii speli, calci, gatesti? faci curatenie cumintica, asteptand sa vina m'nealui de la chiolhanuri?

    nu stiu, n-as putea suporta asta...

    intreba Cory de copil/copii.

     

  •  
    • 3216 mesaje
    17 Feb 2011, 14:02
    2 0
    Maricon said:
    Uite ce trebuie sa faci, pregateste o cina festiva si invita-l la masa, asa ca in timpurile bune si discutati. Sub bnici o forma nu-l acuzi si nu ridici vocea, barbatilor nu le place asta, lasa-l sa creada ca o parte de vina este a ta, poate partea mai mare ...si ca vrei sa schimbi in bine situatia dar ai nevoie de ajutorul lui.
    Incearca pt o singura noaste sa fii superdraguta si sa te abtii...stiu ca esti necajita si probabil te va podidii lacrimile, incearca sa nu o faci. Discutati ca doi oameni maturi la o simpla cina, propune-i sa o luati de la inceput sa aveti un alt inceput, unul mai bun si mai frumos, in care el sa se implice mai mult si tu sa fii mai intelegatoare.
    Daca aceepta asta esti pe drumul bun!
    Pasul irmator va fi ultra obositor, in fiecare zi trebuie sa fii pregatita sa zambesti sa razi, sa vorbesti dulce si sa-i fii draga, asa cum te stia el atunci, demult in anii vostrii de inceput...suprinde-l placut cu o mancare buna, cu un bilet la fil...cu o vizita sau o iesire undeva...
    dar nu uita: totul se face cu lapte si miere pe buze.
    Cat priveste relatia voastra conjugala si acolo va trebuii sa imbunatatesti ceva...le plac jocurile noi, le plac lucrurile sexi, chiar si pentru sotia lui...multe alte,citeste si tu pe net, gasesti destule si le adaptezi la stilul tau.
    Sau daca esti in lipsa de inspiratie spune-i ca vrei sa incerci una din fanteziile lui.
    Cred ca ar merge relatia asta, are nevoie de o resuscitare doar!

     

    aoleu.... Maricon, tu ai citit ce zice Just? "in momentul de fata refuza orice conversatie cu mine si se arata foarte deranjat cand ii adresez cateva cuvinte".

    cina romantica la care sa discute, zici?

    aoleu, ce cina i-as da... vai mama lui... 

     


    Acest mesaj a fost editat de către hau_hauuu: 17 Feb 2011, 14:05
  •  
    • 12 mesaje
    17 Feb 2011, 14:11
    0 1

    maricon promit sa incerc sa fac ce ai zis tu, tb doar sa prin putin curaj pentru ca ultima oara cand i-am propus sa discutam mi-a raspuns ceva de genu "zi mai repede ce ai de zis si lasa-ma in pace"....am sa povestesc pe forum cum au mers lucrurile...sigur nu o sa se intample in seara asta....

    hau_hauu nu avem copii, ne dorim sau ne doream.. ca nu mai stiu...dar nu s-a intamplat

    am sa ma gandesc unde as putea merge si ce as putea face si daca am curaj sa fac asta

  •  
    • 5609 mesaje
    17 Feb 2011, 14:15
    4 1

    da...inteleg, este dificil sa vorbesti cu el....macar incearca!

    Eu personal am incercat si totdeauna am reusit sa schimb pareri doar printr-o atitudine de pace si bunatate, am luat vina asupra mea pana a trecut focul dupa care fiind deja in faze bune i-am spus ca de fapt jumate din vina era si a lui. Am ras...ca totul sa fie pe ton de gluma si daca pe moment l-am lasat cu gura cascata am schimbat imediat subiectul si a trecut momentul penibil.
    Fetelor, eu am un TAUR acasa, si la propriu si la figurat, un barbat de 1.92 cm, un fost sportiv de performanta, un barbat inca bine si destul de puternic. Eu sunt un pitic pe langa el, am 1.70 si 70 kg...dar inca il mai invart pe degete, si partea faina este ca stie asta, dar ii place, intra in jocul meu, se amuza ba chiar imi raspunde la fel...si asta dupa cum spuneam...dupa 25 de ani de casatorie.
    Te rog incearca si asta, ca ultima solutie, de nu va merge...probabil ca nu mai este nimic de facut.


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 17 Feb 2011, 14:20
  •  
    • 5609 mesaje
    17 Feb 2011, 14:18
    3 0
    dontdoit said:

    maricon promit sa incerc sa fac ce ai zis tu, tb doar sa prin putin curaj pentru ca ultima oara cand i-am propus sa discutam mi-a raspuns ceva de genu "zi mai repede ce ai de zis si lasa-ma in pace"....am sa povestesc pe forum cum au mers lucrurile...sigur nu o sa se intample in seara asta....

    hau_hauu nu avem copii, ne dorim sau ne doream.. ca nu mai stiu...dar nu s-a intamplat

    am sa ma gandesc unde as putea merge si ce as putea face si daca am curaj sa fac asta

     

    Pai ce-ti spusesem eu, tu intai pregatesti cina...si el cand soseste totul este gata...tu esti draguta  si amabila si-l inviti la o cina linistita.

    Nu deschizi subiectul in timpul cinei, doar banalitati...sub nici o forma nu trebuie sa va impungeti in timpul mesei...dupa ce serviti si 1-2 pahare de vin si desertul si apoi...poti deschide discutia, deja se va simti mai relaxat, mai bine...si abia atunci poti sa-i dai drumul...


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 17 Feb 2011, 14:19
  •  
    • 3216 mesaje
    17 Feb 2011, 14:20
    0 0

    Dontdoit... te-am "botezat", nu stiu de ce ramasesem cu impresia ca nick-ul ar fi Justdoit 

    chiar ma gandeam daca ai postat cautand sfaturi despre cum sa-ti salvezi casnicia sau despre cum sa mergi mai departe, fara el...

     

    asa cum ai zis, se pare ca el nu te mai respecta. poti incerca ce te-a sfatuit Maricon, deh, "incercarea moare n-are", dar... in fine. pregateste-te sufleteste astfel incat, daca nu iese nimic din asta, esecul sa nu te arunce intr-o depresie.

     

    e o vorba, "dragoste cu sila nu se poate".

    tu faci ce crezi ca e mai bine, tu il cunosti, noi nu.

    eu una as incerca sa "rup pisica", in ideea ca, daca ar avea senzatia ca te pierde, poate s-ar dezmetici. daca nu, ce sa zic, inseamna ca nu te mai iubeste/doreste alaturi, si in acest caz doar lungesti agonia. dar, repet, asta (probabil) as face eu.

    e usor sa judeci la rece, cand nu esti implicat sentimental. mie mi-e usor sa-mi dau cu presupusul, dar tie imi dau seama cat iti e de greu...

    fir-ar.

  •  
    • 2387 mesaje
    17 Feb 2011, 14:26
    0 1

    So, sfat..hm?! nu vreau sa iti dau, pt ca situatia ta o cunosti cel mai bine TU. /Noi, din auzite/ citite p’aci. Da ma pun sa iti povestesc o aventura asemanatoare de’a mea.
    La’nceput iubire mare, apoi sa schimbat subit omul nostru‘. Iera‘ ashea cum il descrii matalutza amu pi domnu tau. Tot pi’drum/ cu prieteni, colegi alea,alea. Io ma simteam neglijata. Da‘ zic stai bade ca nu’ti fac scandal …ashea ma’nvatat mami- / diplomata.( Gen Maricon.) Ma fardai. Ma impopozonai, tot tacimul domne, da Gogu nix. Il durea la baston, ba nici acolosha nu cred, la froo doi metri’n fatza. Domne de’o INDIFERENTA TOTALA. So, n’am chef so lungesc, ca nu’mi plac ciarciafuriile…
    Morala ie – Gogu, saliva dupa una noo‘ , HA?! Ji io, daca’l ignoram/plecam de’acasa s.a.m.d In loc sa l intorc spre mine,adik sa’l atrag iar, ii facusem un bine, eliberasem pista/ba ma mai ji purtam mumos ca o duoamna, spre distractia lui- o fu t pi Anca ji nevasta acas‘ ma mai si rasplateste. /mancarica buna, lumanarele parfumate, nu tu stres ,nu tu intrebari…deh cica asheai in RAI.

     

    Acum alege tu, ceea ce tii se potriveste, din patzania altora.


    Acest mesaj a fost editat de către mariutza_55: 17 Feb 2011, 19:02
  •  
    • 12 mesaje
    17 Feb 2011, 14:30
    2 0

    va multumesc foarte mult fetelor ca ati rupt din timpul vostru ca sa incercati sa ma ajutati....ma simt putin mai bine datorita voua...voi incerca sa mai vb cu el inca o data (poate asa cum a zis maricon) si daca nu merge ...va trebui sa o iau de la capat singura. nu stiu ce inseamna un divort...cat de dificil va fi mai ales ca eu nu am nimic.... dar nici asa nu pot sa stau pt tot restul vietii

  •  
    • 5609 mesaje
    17 Feb 2011, 14:32
    4 2
    macar incearca....si mult, f mult scuccess!!!!
  •  
    • 3354 mesaje
    17 Feb 2011, 15:57
    3 0
    da, maricon... dar ce spui tu merge pentru ca si relatia functioneaza... la ea relatia nu mai merge...

    din pacate eu cred ca totul e terminat si nu-l mai poate aduce acasa...

    e posibil chiar sa-l enerveze daca vine si-o gaseste pusa pe cina romantica si tandrete cand el vrea sa fie lasat in pace sa se gandeasca la ale lui...

    de vorbit trebuie, asta este si parerea mea, dar intr-un cadru obisnuit, nu romantic, pentru ca nu-si are locul...

    dar este strict parerea mea...
  •  
    • 293 mesaje
    17 Feb 2011, 18:10
    0 0

    Eu cred ca daca pleci de tot de acasa, ii lasi "pista libera", asa cum zicea cineva de aici. Nu cred ca-i o solutie buna.


    Acest mesaj a fost editat de către kaspi: 17 Feb 2011, 18:11
  •  
    • 1841 mesaje
    17 Feb 2011, 19:00
    1 0

    Io nu cred deloc ca ar trebui sa ii sufle domnului in c*r la nesimtirea pe care o afiseaza, incercand sa il atraga fiind dulce si iubitoare. Ce pana mea e asta? Asta e ditai' mitocanu' si te trateaza ca un porc, iar tu sa zici si multumesc si sa incerci prin toate mijloacele sa ii arati ca nici macar nu te deranjeaza, ba dimpotriva, ia uite ce dulce si iubitoare esti dupa ce sterge cu tine pe jos. Mah ce l-as lua de ciuf de i-ar iesi toate talentele din cap. Asta e culmea nesimtirii TOT EL sa nu iti vorbeasca acum. Se numeste comportament pasiv agresiv. Cauta pe Google si o sa vezi simptomele.

     

    Ce iti recomand eu este un comportament foarte popular pe la americani: The 180. Si anume schimbarea la 180 de grade a comportamentului, intr-un mod foarte calm si detasat. Regulile sunt mai jos (sper ca intelegi engleza) si pot garanta ca in cazul meu si al altor 3 prietene a functionat 100% si si-au revenit instant din talente iubitii/sotii. Depinde numai de tine daca ai taria sa aplici tot ce scrie, totusi, fiindca iti trebuie mult control:

     

    1. Do not pursue, reason, chase, beg, plead or implore.
    2. No frequent phone calls.
    3. Do not point out good points in marriage.
    4. Do not follow her around the house.
    5. Do not encourage talk about the future.
    6. Do not ask for help from his/her family members.
    7. Do not ask for reassurances from him/her.
    8. Do not buy him/her any gifts, even if important celebrations are coming up.
    9. Do not schedule any dates together, neither trips or holidays. Leave anything already planned in the air.
    10. Do not spy on spouse.
    11. Do not say "I Love You".
    12. Act as if you are moving on with your life.
    13. Be cheerful, strong, outgoing and attractive, but not for him/her.
    14. Don't sit around waiting on your spouse - get busy, do things, go to church, go out with friends, etc.
    15. When home with your spouse, (if you usually start the conversation) be scarce or short on words.
    16. If you are in the habit of asking your spouse her whereabouts, ASK NOTHING.
    17. You need to make your partner think that you have had an AWAKENING and, as far as you are concerned, you are going to move on with your life, with or without your spouse.
    18. Do not be nasty, angry or even cold - just pull back and wait to see if spouse notices and, more important, realize what she will be missing.
    19. No matter what you are feeling TODAY, only show your spouse indiference.
    20. All questions about marriage should be put on hold, until your spouse wants to talk about it (which may be a while).
    21. Never lose your cool.
    22. Don't be overly enthusiastic.
    23. Do not argue about how she feels (it only makes their feelings stronger).
    24. Be patient.
    25. Listen carefully to what your spouse is really saying to you.
    26. Learn to back off, shut up and walk away when you want to speak out.
    27. Take care of yourself (exercise, sleep, laugh & focus on all the other parts of your life that are not in turmoil).
    28. Be strong and confident and learn to speak softly.
    29. Know that if you can do 180, your smallest CONSISTENT actions will be noticed much more than any words you can say or write.

    30. Do not be openly desperate or needy even when you are hurting more than ever and are desperate and needy.
    31. Do not focus on yourself when communicating with your spouse.
    32. Do not believe any of what you hear and less than 50% of what you see. Your spouse will speak in absolute negatives because she is hurting and scared.
    33. Do not give up no matter how dark it is or how bad you feel.
    34. Do not backslide from your hardearned changes.

  •  
    • 2387 mesaje
    17 Feb 2011, 19:05
    0 0
    out , am inteles pe un alt toping ca vroiai sa dezvolti The 180.
    astept cu mare interes
  •  
    • 1841 mesaje
    17 Feb 2011, 19:12
    0 0
    mariutza_55 said:
    out , am inteles pe un alt toping ca vroiai sa dezvolti The 180.
    astept cu mare interes

     

    Mariutza, ce anume astepti..?

  •  
    • 2387 mesaje
    17 Feb 2011, 19:14
    0 0

    am inteles ca vroiai sa dezvolti, ba chiar sa deshizi un toping separat / despre aceasta metoda

    . m am inselat?


    Acest mesaj a fost editat de către mariutza_55: 17 Feb 2011, 19:15
  •  
    • 1841 mesaje
    17 Feb 2011, 19:22
    0 0
    mariutza_55 said:

    am inteles ca vroiai sa dezvolti, ba chiar sa deshizi un toping separat / despre aceasta metoda

    . m am inselat?

     

    Nu mai stiu daca intentionam sa deschid chiar topic, ci cred ca mai degraba spuneam ca m-am apucat sa fac un studiu despre cuplurile cu probleme de infidelitate, cred ca in acel context mentionasem 180. Metoda am detaliat-o mai sus, iar studiul e in stadiu de definire a obiectivelor, deci mai dureaza pana stabilesc metoda si metodologia, chiar vreau sa il fac la modul profi. 

     

    In orice caz, eu am aplicat metoda 180 si pot garanta ca este extrem de dificil sa te tii de ea (mai greu ca de-o cura de slabire soc), dar extrem de folositoare. Am doua prietene maritate (o americanca si o englezoaica) si la amandoua a functionat extrem de bine. La mine a aratat rezultate cam in 2 luni, la ele mult mai repede (gen maxim 3 saptamani) si deja sotii lor o luasera razna de grija ca poate CHIAR isi pierd sotiile, treziti brusc din reveria lor tampita in care li se permisese sa leneveasca prea multa vreme cu siguranta ca proastele de neveste o sa fie intotdeauna acolo orice comportament idiot decid ei sa adopte. 

  •  
    • 2387 mesaje
    17 Feb 2011, 19:28
    0 0
    wow, deci metoda are succes garantat. care din pct.le enumerate au fost dificile/ pt tine?
  •  
    • 1841 mesaje
    17 Feb 2011, 19:37
    1 0
    mariutza_55 said:
    wow, deci metoda are succes garantat. care din pct.le enumerate au fost dificile/ pt tine?

     

    Nu pot sa spun ca are succes garantat, ci doar ca a avut succes in toate cazurile pe care le cunosc eu. Multe dintre reguli au fost greu de aplicat pentru mine, printre care:

     

    8. Do not buy him/her any gifts, even if important celebrations are coming up.

    (venea Craciunul si mi-a fost extrem de greu sa nu ii iau absolut nimic)

    9. Do not schedule any dates together, neither trips or holidays. Leave anything already planned in the air.

    (aveam concediu booked si trebuia sa dam avansul, insa oricat imi doream vacanta aia, am lasat-o in aer si-am pierdut oferta fiindca el se astepta sa ma agit eu ca intotdeauna sa aranjez totul.. si surpriza! pe mine nu m-a mai interesat niciun concediu. Cand a aflat ca am lasat oferta sa scape mai sa cada in c*r)

    12. Act as if you are moving on with your life.

    (cam greu cand tot ce imi venea sa fac era sa plang si sa zac de durere... but I faked it!)

     

    18. Do not be nasty, angry or even cold - just pull back and wait to see if spouse notices and, more important, realize what she will be missing.

    (mi-a fost tare greu sa imi stapanesc nervii, eu fiind foarte furioasa pe el, si sa nu imi manifest dracii in crize de isterie... la inceput numai in crize o tineam, pana am dat peste regula asta si l-am bulversat dintr-o data cu calmul meu si lipsa oricarui repros, intr-o indiferenta totala)

     

    25. Listen carefully to what your spouse is really saying to you.

    (e greu sa asculti cand te simti tu insati neascultata si ranita... pe'asta nu cred c-am reusit-o niciodata)

     

    32. Do not believe any of what you hear and less than 50% of what you see. Your spouse will speak in absolute negatives because she is hurting and scared.

    (CEA MAI GREA REGULA - e extrem de dificil sa nu il crezi ca el chiar te iubeste, desi se comporta total invers. Noi femeile atat de tare vrem sa credem asta incat nimic nu ne convinge de contrariu, nici macar un comportament precum cel descris de initiatoare, nici macar comportamentul nenorocitului meu)