Sotul meu prefera sa petreaca timpul cu oricine altcineva decat

  •  
    • 2387 mesaje
    17 Feb 2011, 19:47
    0 1

    pct 25- pt mine un calvar/ cred. si Da, 32 extrem de greu, iar pct 18 hm!- cit de draguta / calma as putea fi? /cind mie imi vine sa i sparg capul


    Acest mesaj a fost editat de către mariutza_55: 17 Feb 2011, 19:48
  •  
    • 1832 mesaje
    17 Feb 2011, 19:58
    2 0
    out e supertare ce ai scris tu acolo!
  •  
    • 1841 mesaje
    17 Feb 2011, 23:55
    1 0
    maria_maria25 said:
    out e supertare ce ai scris tu acolo!

     

    Mersi, Maria. N-am inventat eu metoda, ci am invatat-o de la altii, dar se pare ca are succes. E foarte dificil sa te controlezi asa bine incat sa o aplici cu sfintenie, insa rezultatele sunt incredibile. In fata socului de a vedea ca persoana care respira numai in jurul tau isi vede brusc de viata, fara furie, fara lamentari, majoritatea oamenilor se trezesc la realitate. Iar sotul initiatoarei e de-o nesimtire fara margini si o controleaza emotional la modul cel mai pervers.

     

    Dondoit, iubita mea, stii franceza? Uite un fragment dintr-un articol de specialitate despre cum sunt afectate partenerele unui barbat pasiv-agresiv, cum bag mana in foc ca este al tau:

    http://www.la-psychologie.com/passif-agressif%20et%20relation%20de%20couple.htm

     

    Incerc o traducere cu Google Translate (tot in Engleza ca e cea mai buna calitate a traducerii facuta automat de Google) ca n-am timp sa ti-o fac eu acum, spicuind din esentialul articolului:

     

    --

    This article is excerpted from the book "The violence in the couple sneaky" (Robert Laffont). It outlines the behaviors that can be described as "passive-aggressive" in parallel with the difficulties this creates for the partner. 

     

    1. Some passive-aggressive behavior and effects on the Spouse:
    Passive-aggressive behavior: he alternates between affection, tenderness, words of love and a sort of indifference, coldness, detachment 
    Effects on the Spouse: she is tormented by confusion and contradictory statements displayed by the partner 

    Passive-aggressive behaviors: he does not talk about himself or his feelings
    Effects on the Spouse: she is constantly on the lookout for signs which speak in his place 

    Passive-aggressive behaviors: he does not express what upsets him 
    Effects on the Spouse: she gets to blame herself for not having guessed what is going wrong with him

    Passive-aggressive behavior: He places the faul of all of his difficulties on the others 
    Effects on the Spouse: she feels she's the only one questionning their problems and trying to make efforts

    Passive-aggressive behavior: he always has a good reason to justify his hurtful actions, words or attitudes 
    Effects on the Spouse: She feels helpless 

    Passive-aggressive behavior: he feels any remark coming from her as a complain or criticism 
    Effects on the Spouse: she has the sensation of walking on eggshells and uses many detours to express what he wishes deep inside

    Passive-aggressive behavior: he irritates her with his attitude or his unspoken thoughts and then accuses her of reacting aggressively 
    Effects on the Spouse: confronted with the culpabilisation from his side, she is blaming herself for her lost of calm, forgetting her anger was justified
     
    Passive-aggressive behavior: he often remains silent or responds in short words 
    Effects on the Spouse: she feels him somewhat evasive and non-collaborating 

    Passive-aggressive behaviors: He stops any discussion or confrontation when he had enough, not caring about her needs to clarify the situation
    Effects on the Spouse: she is exasperated by his egocentrism 

    --

  •  
    • 574 mesaje
    18 Feb 2011, 00:18
    1 2
    dontdoit said:

    Nu stiu ce sa fac...nu credeam ca voi spune vreodata asta. Ne certam mereu pt ca el vrea sa petreaca tot tp lui liber la bere sau in club cu baietii. Daca deschid discutia si zic ca vreau sa merg si eu..e din start o cauza pierduta. Am incercat sa vb cu el, i-am zis si frumos si pe un ton mai autoritar, am facut chiar si scandal monstru, am plans de nervi pana mi s-a facut rau....nimic nu merge. Nu-l intereseaza nimic, singurul lui scop e sa petreaca cu baietii. Mai nou nici nu il mai intereseaza ce am de zis, am incercat sa vb din nou cu el si mi-a zis ceva de genu "zi odata ce ai de zis si lasa-ma in pace". Pur si simplu nu inteleg ce se intampla, de ce nu ma mai respecta, de ce am devenit asa de plictisitoare pt el, de ce nu mai e mandru de mine. Suntem impreuna de 11 ani si am trecut prin multe situatii de-a lungul timpului, cred ca asta e cea mai grea incercare de pana acum. Situatia a devenit in ultima vreme asa de rea incat ma gandesc la ce e mai rau, la divort.

     

     

    In primul rand nu-i poti cere sotului sa-l insotesti in baruri, cu atat mai rau cu cat esti femeie, te injosesti efectiv.

     

    Sotul tau...cred ca fost cumva tinut departe de prieteni un timp, cred ca i s-a cam luat de viata in sensul ca "o merge si asa" si are nevoie de-o evadare iar prietenii sunt un refugiu, apoi nu-l poti izola efectiv cu tine acasa.

    daca povestea este reala sunt si alte aspecte, de exemplu nu mai esti atragatoare pentru el, nu mai gaseste el nimi interesant la tine incat sa-si dea seama ca e mai bine sa plimbe cu tine prin oras decat cu lumea pe la berarie, pana la urma cine-si da borcanul de miere din mana pentru altu gol ?

     

    muti beraria acasa si prietenii si te-ai scos, ai si prietenii acasa si baru

  •  
    • 750 mesaje
    18 Feb 2011, 15:27
    0 0
    poate e intervenit rutina sau ai si tu o vina, poate esti plictisitoare, cicalitoare etc. nu spun sa te invinovatesti, insa problema cateodata este la amandoi si rezolvarea la fel.
  •  
    • 12 mesaje
    18 Feb 2011, 23:51
    0 0
    ce mult ma bucur ca am primit asa de multe sfaturi. nu ma asteptam, dar se pare ca, din pacate, sunt multe femei care au trecut prin asta. imi pare f rau si imi dau seama cat de greu a fost si pentru voi....eu tot nu pot sa inteleg de ce unul tb sa se distreze si celalalt sa planga...sotul meu se poarta la fel de superior si deja nu mai pot, ma enerveaza la maxim. nu stiu daca mai sunt in stare sa mai fac ceva...sunt epuizata...mi-e rau....vreau doar sa sufere si el la fel ca mine
  •  
    • 1510 mesaje
    19 Feb 2011, 03:51
    1 0

    dontdoit, nu poti sa pleci pt cateva zile de acasa sa te linistesti? trebuie sa ai grija de tine in primul rand pt a putea face ceva pt relatia voastra. e ironic cum lui nici nu-i pasa cat s-a deteriorat casnicia voastra si tu trebuie sa faci minuni si sa te prefaci ca e vina ta doar ca sa incerci sa-l aduci pe el inapoi.

    si ce ne grabim noi femeile sa ne casatorim!!

    si ce le marginalizam pe cele care nu fac la fel!

    dontdoit tu ti-ai pierdut echilibrul interior si fara el n-ai cum sa faci nimic.

    ai grija de tine intai si apoi de relatia voastra pt ca nu te vad reusind sa schimbi ceva cand tu esti atat de afectata.

    bafta si Doamne-ajuta!

  •  
    • 4034 mesaje
    19 Feb 2011, 11:34
    0 0
    dontdoit!!!!!!!!!!!!!revino ti!! daca vrei sa ai putere sa mai faci ceva!orice casnicie are si momente de declin,dar daca tu te scufunzi in tristetea ta,de unde naiba sa mai prinzi acea putere? el se poarta superior pt ca vede ca te afecteaza.tu trateaza l absolut normal.gandeste te altfel...daca ar avea pe altcineva si era asa "indragostit" avea el curaj sa ti ceara divortul sau pur si simplu pleca de acasa si nu se mai intorcea.concentreaza ti atentia o perioada asupra ta,apoi incearca "cina".nu te ai casatorit ca sa divortezi este?asa ca aduna te de peste tot si actioneaza
  •  
    • 12 mesaje
    19 Feb 2011, 11:36
    0 0
    miriam daca plec de acasa o sa fie pentru totdeanuna....poate si de aceea tot aman acest moment....ai dreptate nici eu nu ma mai vad in stare sa fac ceva.
    outofhere iti multumesc pe tot ce mi-ai scris...o mare parte din reguli le aplic deja (nu-l sun, nu vb cu el, nu ii cer ajutorul, am iesit de cateva ori fara sa-i spun nimic)..inca nu a dat rezultat nimic pana acum. e ciudat pt ca si el aplica aceleasi reguli ca mine, chiar mai drastic...cred ca e mai destept ca mine, daca pot spune asa..
  •  
    • 1030 mesaje
    19 Feb 2011, 13:26
    1 0

    Dar de ce numai noi trebuie sa luptam,sa aducem ceva nou in relatie,sa ne imbracam nu stiu cum,sa facem cine romantice,sa ne dam peste cap sa i facem sotului surprize ,cand p el il doare undeva....eu in locul tau m as comporta exact ca el..mi as baga picioarele,as iesi noptile, as fi indiferenta,mi as vedea de ale mele..si daca nici asa nu l trezesti la realitate,inseamna ca nu i pasa deloc de tine si nu l intereseaza ce faci...si mai bine fiecare sa si vada de drumul lui.


    Acest mesaj a fost editat de către eueu09: 19 Feb 2011, 13:27
  •  
    • 1030 mesaje
    19 Feb 2011, 13:29
    1 0
    dontdoit said:
    miriam daca plec de acasa o sa fie pentru totdeanuna....poate si de aceea tot aman acest moment....ai dreptate nici eu nu ma mai vad in stare sa fac ceva.
    outofhere iti multumesc pe tot ce mi-ai scris...o mare parte din reguli le aplic deja (nu-l sun, nu vb cu el, nu ii cer ajutorul, am iesit de cateva ori fara sa-i spun nimic)..inca nu a dat rezultat nimic pana acum. e ciudat pt ca si el aplica aceleasi reguli ca mine, chiar mai drastic...cred ca e mai destept ca mine, daca pot spune asa..

     

        Poate ca nu i mai destept...cred ca pur si simplu nu i pasa..

  •  
    • 6 mesaje
    19 Feb 2011, 14:31
    3 0
    eueu09 said:

    Dar de ce numai noi trebuie sa luptam,sa aducem ceva nou in relatie,sa ne imbracam nu stiu cum,sa facem cine romantice,sa ne dam peste cap sa i facem sotului surprize ,cand p el il doare undeva....eu in locul tau m as comporta exact ca el..mi as baga picioarele,as iesi noptile, as fi indiferenta,mi as vedea de ale mele..si daca nici asa nu l trezesti la realitate,inseamna ca nu i pasa deloc de tine si nu l intereseaza ce faci...si mai bine fiecare sa si vada de drumul lui.

    da, chiar asa, si eu m-am intrebat de multe ori asta.... dar nu am gasit raspuns; daca cumva esti ocupata cu serviciul, copii sau daca esti obosita....deje incep sa se distanteze sa isi vada de ale lor.... cine a murit si i-a lasat pe ei regi si pe noi sclave?

  •  
    • 42 mesaje
    21 Feb 2011, 16:26
    3 0
    dontdoit said:

    va multumesc pentru sfaturi!

    ana1204 ai descris asa de bine totul incat m-am regasit perfect in frazele tale. imi pare rau ca si tu te confrunti cu indiferenta sotului. ai mare dreptate cu ce ai zis, sa-mi vad de viata mea, dar imi este foarte greu. cand ies cu prietenele mele, de cele mai multe ori vin insotite de sotii sau prietenii lor. toti ma intreaba de el si eu ii mint intotdeauna ba ca are treaba, ba ca a intervenit ceva. imi este rusine sa spun adevarul. si pe parinti ii mint, pe toata lumea mint legat de acest lucru. pur si simplu simt ca sunt o ratata, sufar ingrozitor, nu pot sa ma concentrez la nimic. m-am tot gandit ce sa fac si cred ca o sa incerc sa-mi inchiriez o garsoniera (casa in care stam este a lui) si sa-l las singur asa cum isi doreste. cred ca o sa se puna pe petreceri din prima zi in care voi pleca. ana1204 tb sa avem mult curaj si sa recunoastem ca sotii nu ne mai iubesc. cand ajungi sa constientizezi asta lucrurile devin mult mai clare.

    diana04 ma bucur ca scapat de prietenul ce "promitea" multe... sotul meu nu a fost asa de la inceput. era dragut, atent cu mine se vedea ca ma iubeste. ne-am iubit mult am avut parte de clipe minunate impreuna. din pacate oamenii se schimba. eu iti urez sa nu ajungi ca mine, sa faci tot ce poti ca sa nu ajungi asa!

     

    Draga mea, te rog nu sta in casa si plinge. Du-te prima data la coafor. Asta te va face sa te simti mai bine . Nu te subestima. daca tu te subestimezi, el sigur o va face dublu si nu vei conta in fata lui.Indiferent de cit timp sunteti impreuna, TU trebuie sa fii mereu pe primul plan. daca stai acasa si il astepti ca sa discutati, sigur va fi si mai indiferent. Si inca ceva: sa nu iti fie rusine cu ceea ce esti si cu ceea ce se intimpla in viata ta. Asta este situatia si gata. Nu merge dupa gura lumii si ce va zice lumea. Stiu ca doare, ca te simti ca un nimeni ca pur si simplu el este indiferent. Plateste-i cu aceeasi moneda. aranjeaza-te, coafeaza-te, iesi la cumparaturi si arata-i ca si tu poti avea o viata a ta....ca nu esti la dispozitia lui...daca plingi si il implori sa vb cu tine, nu o va face...oricum eu iti spun sa fii tare , sa te respecti pe tine, sa fii o doamna. Ai grija de tine. 

  •  
    • 12 mesaje
    30 Sep 2011, 14:43
    8 0
    Buna tuturor!
    A trecut mai bine de jumatate de am de cand am postat aici detalii despre calvarul prin care treceam....pot sa va spun acum cum stateau lucrurile de fapt.
    Era mai mult decat evident....sotul meu isi gasise pe altcineva...a venit intr-o seara, pe la finalul lunii iulie si mi-a spus asa...ca este cu o alta femeie, pe care o iubeste si cu care isi doreste sa fie si de acum inainte. Mi-a spus despre ea ca este de 1000 de ori mai buna ca mine in toate privintele, ca este o tipa care desi are 21 de ani (eu avand 30 si el 31), este f desteapta, are o personalitate f deosebita, e f buna la pat, face curat mai bine ca mine, stie sa calce, sa conduca mai bine ca mine, e si studenta are si job, are casa ei, o ajuta si parintii, l-a dus la mare, la munte pe banii ei, pe scurt, este femeia perfecta, nu are defect. Mai mult decat atat este si f sensibila pt ca sufera cand se gandeste la mine (ea stiind de la inceput ca el e insurat cu mine).
    Primul impuls a fost sa plec cat mai repede din casa lui, dar el mi-a zis sa nu ma grabesc, sa nu iau decizii pripite, sa stau cat vreau pana imi gasesc ceva convenabil, ca putem fi colegi de apartament mult si bine etc.
    Va dati seama cat am bocit si m-am jelit de parca murise cineva....Ideea este ca de data asta nu l-am mai ascultat si bineinteles ca am inceput sa-mi caut imediat o garsoniera de inchiriat si m-am mutat. Am trecut prin multe stari si mi-a fost f greu sa ma vad singura intr-o garsoniera , si recunosc ca daca nu aveam familia si cateva prietene langa mine, poate as fi luat-o razna de tot.
    L-a scurt timp am mers amandoi, de comun acord la starea civila si am depus actele de divort, iar luni vom fi divortati.
    Au trecut 2 luni de cand ne-am separat si acum uitandu-am inapoi, doar pt o clipa, imi dau seama ca am indurat multe si ca nicio femeie nu merita sa treaca prin asa ceva, si ca ESTE MULT MAI BINE SINGURA, decat sa isi bata joc de tine si sa te injoseasca cineva, asa cum a facut sotul meu cu mine.
    Sper sa aveti mai mult curaj decat am avut eu, si sa nu ajungeti ca mine.
    Si inca ceva as vrea sa retineti...barbatii sunt perfect constienti de ceea ce fac...si toate actiunile lor sunt intentionate.
  •  
    • 3216 mesaje
    30 Sep 2011, 16:07
    4 2

    dontdoit said:
    ... Mi-a spus despre ea ca este de 1000 de ori mai buna ca mine in toate privintele, ca este o tipa care desi are 21 de ani (eu avand 30 si el 31), este f desteapta, are o personalitate f deosebita, e f buna la pat, face curat mai bine ca mine, stie sa calce, sa conduca mai bine ca mine, e si studenta are si job, are casa ei, o ajuta si parintii, l-a dus la mare, la munte pe banii ei, pe scurt, este femeia perfecta, nu are defect. Mai mult decat atat este si f sensibila pt ca sufera cand se gandeste la mine (ea stiind de la inceput ca el e insurat cu mine).

    ...

     

    wooow... Ia te uita unde era perfectiunea perfectiunilor...  auzi, e de 1000 de ori mai buna ca tine!?! in toate privintele? la 21 de ani?       si marmota invelea, invelea, ciocolata o-nvelea...

    lasa ca se lamureste el... timpul, dragutul, ridica pana la urma de pe toate prechile de ochi voalul rozaliu care face sa para totul roz...

     

    ma bucur pentru tine ca ai trecut peste aceasta incercare si ca esti bine...

    ai o viata inainte, va aparea omul care sa te iubeasca si aprecieze asa cum meriti.

    si apoi, e o vorba: ce nu te omoara, te face mai puternic

    a fost una din lectiile scolii vietii, toate ne-am luat/ne vom lua  portia/portiile, mai devreme sau mai tarziu. importatnt e sa treci peste, cu fruntea sus.

     

    ptiu, ce nenorocit! da las;' ca o sa-i iasa lui pe nas...

    iar zic o vorba populara: "cine rade la urma, rade mai bine" 

    ii doresc sa aiba parte fix de ce merita.

     

  •  
    • 3311 mesaje
    2 Oct 2011, 11:33
    0 0
    ce porc
    bine c-ai scapat de el! zi 'multumesc'
    da' un ochi macar i-ai invinetit? mama.. ce marlan..
  •  
    • 22 mesaje
    2 Oct 2011, 15:18
    0 0
    iei doua scaune si le asezi fata in fata,il iei de mana si purtati o discutie serioasa prin care sa ii explici ca se duce de rapa casnicia voastra,sa va spuneti toate ofurile iar daca nu se schimba,plateste-i cu aceeasi moneda!
  •  
    • 3311 mesaje
    2 Oct 2011, 15:37
    0 0
    pai deja s-a dus, vivi, n-ai citit ce-a zis fata?
    asteapta divortu'
  •  
    • 5609 mesaje
    3 Oct 2011, 01:42
    3 1

    Eu spun sa te bucuri de libertate, sa vezi partea pozitiva a lucrurilor, ai scapat de un nemernic si esti libera!
    Invata sa traiesti si sa te rasfeti...si intr-o zi frumoasa vei gasi  fericirea, acum doar bucura-te de libertate si de tot ceea ce ti a fost interzis cat ai fost maritata!


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 3 Oct 2011, 01:44
  •  
    • 411 mesaje
    5 Oct 2011, 15:18
    0 0

    Am inteles bine? Ai doar 30 de ani?