singura si insarcinata

  •  
    • 7051 mesaje
    13 Feb 2011, 01:41
    0 0
  •  
    • 109 mesaje
    4 Apr 2011, 16:23
    0 0

    Maternitatea “Sf Pantelimon” organizeaza   Curs GRATUIT pentru gravide

    “SCOALA MAMEI”

    In fiecare  MIERCURI,  orele 10 – 12 , la Spitalul Pantelimon,  Sala Unicef,  Parter

    Programari: tel  021.255.40.90,  int 187

    Curs interactiv sustinut de medicii primari pediatri cu supraspecializare in neonatologie ai Maternitatii. Subiect – Ingrijirea nou-nascutului, regim de viata, alaptare, farmacia nou-nascutului, problem si semne de ingrijorare in primele luni de viata

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    15 Apr 2011, 08:52
    0 0
    un copil e o mare raspundere. nu poti sa-l faci si apoi sa-ti gasesti diverse ocupatii sub diverse scuze. un copil.. nu are nevoie doar de situatie financiara stabila. are nevoie de ingrijire maxima si de o calauza in viata asta...iar tu va trebui sa-i fii alaturi tot timpul. incearca sa te detasezi de problema cu florin. uita putin de el si inchipuie-ti cum va fi viata ta cand iti vei tine copilul in brate. ce poti sa-i oferi? tu poti sti cel mai bine ce sa faci. linisteste-te si gandeste-te. o mama poate muta muntii din loc pentru pruncul ei, dar trebuie sa-si doreasca asta. copilul este o responsabilitate, dar si o sursa continua de bucurii. gandeste-te bine la ce vrei si la ce poti.
  •  
    • 3216 mesaje
    15 Apr 2011, 12:12
    0 0

    apoi in astea 3 luni de cand a deschis topicul - desi eu ma indoiesc ca era adevarata Iulia, cea care l-a deschis - s-o fi hotarat ce si cum.  

  •  
    • 2 mesaje
    6 Mai 2011, 17:19
    0 0
    carmelia said:

    ce doresc sa va zic este ca AZI un copil la 4 ani consuma:
    -mancare= 17 mil/luna +
    -gradinita (particulara e drept) =7 mil/ luna +
    -haine/ incaltari/jucarii/tratamente pt probleme minore de sanatate (raceli etc)= 4-5-6 mil/ luna...
    total= 28-30 mil/luna
    asta in conditiile in care copilul este sanatos (adica nu are probleme majore de sanatate) si ii oferi tot ce-i mai bun.

    si orice parinte doreste sa-i ofere totul copilului sau si mai ales tot ce este mai bun pe lumea asta...

    si acum vin si va intreb...vreti un copil chinuit si caruia sa nu-i puteti oferi tot ce-i mai bun in viata sperand ca la un moment dat va rasari un fat-frumos care sa aibe grija de voi la pachet si cu care sa impartiti responsabilitatile cresterii unui copil?
    sau vreti sa asteptati pana va realizati voi ca si adulti...material si educational...astfel incat sa-i puti oferi o viata stabila, siguranta, educatie si tot ceea ce este necesar pt a ajunge un om fara lacune emotionale sau de sanatate datorate lipsurilor materiale si nu numai...

    evident ca cele de mai sus nu sunt conditia suficienta pt a forma un omulet de calitate superioara...dar e necesara, din pacate

  •  
    • 2 mesaje
    6 Mai 2011, 17:33
    0 0
    carmelia said:

    ce doresc sa va zic este ca AZI un copil la 4 ani consuma:
    -mancare= 17 mil/luna +
    -gradinita (particulara e drept) =7 mil/ luna +
    -haine/ incaltari/jucarii/tratamente pt probleme minore de sanatate (raceli etc)= 4-5-6 mil/ luna...
    total= 28-30 mil/luna
    asta in conditiile in care copilul este sanatos (adica nu are probleme majore de sanatate) si ii oferi tot ce-i mai bun.

    si orice parinte doreste sa-i ofere totul copilului sau si mai ales tot ce este mai bun pe lumea asta...

    si acum vin si va intreb...vreti un copil chinuit si caruia sa nu-i puteti oferi tot ce-i mai bun in viata sperand ca la un moment dat va rasari un fat-frumos care sa aibe grija de voi la pachet si cu care sa impartiti responsabilitatile cresterii unui copil?
    sau vreti sa asteptati pana va realizati voi ca si adulti...material si educational...astfel incat sa-i puti oferi o viata stabila, siguranta, educatie si tot ceea ce este necesar pt a ajunge un om fara lacune emotionale sau de sanatate datorate lipsurilor materiale si nu numai...

    evident ca cele de mai sus nu sunt conditia suficienta pt a forma un omulet de calitate superioara...dar e necesara, din pacate

    Am citit si cateva dintre postarile tale ulterioare .E cred prima mea postare pe acest site si asta pt ca nu imi place sa imi bag nasul in oala nimanui dar tu chiar mai enervat.....deci prin ce scri tu toate mamele care nu au venituri de cel putin 3000 ron sa-si i-a gandul de la un copil,visul oricarei femei sau daca il fac si nu-i dau mancare de 1500 lei pe luna il chinuie,esti o nesimtita.Zici ca vrei sa iti cresti copilul sanatos dar ii dai branza topita care costa o gramada si e cel mai execrabil produs din resturile de lapte,mult mai buna branzica facuta in casa  din lapte de vaca de la tarani care costa 2.5 lei litru.Eu am un baietel de 1 an si sapte luni cu care nu cheltuiesc mai mult de 1000 ron pe luna:mancare,pampers,haine,jucarii etc si e o adevarata minune pe care il iubim neconditionat si asta e cel mai important el sa ne iubeasca neconditionat.Nu am nimic impotriva ta dar nu cred ca iti educi nemaipomenit copilul daca tu vb asa de bani nu stiu ce valori il inveti pe el.Ca sa fim parinti perfecti trebuie sa ne permitem sa-i cumparam masina la 18 ani ca sa searunce in primul stalp?Gandeste-te mai bine.Da inca ceva:noi suntem 3 si nu mancam de 17 mil pe luna asa ca nu mai abera

  •  
    • 3 mesaje
    7 Mai 2011, 09:49
    1 0
    iuliaapetrei said:

    buna...numele meu este iulia si am 20 de ani...sunt noua pe acest forum...incerc sa cunosc oameni noi cu care sa comunic...simt nevoia sa vb cu cineva si din pacate nu am cu cine...am facut multe greseli pana la varsta asta,unele le regret,altele nu...Abia terminasem liceul cand am decis sa ma angajez...cum sa fac multi,multi bani intr-o perioada scurta de timp si intr-un mod cat mai simplu? indrumata de o prietena de-a mea m-am angajat la un salon de masaj erotic...am lucrat 6 luni acolo...nu pot sa zic ca a fost nici bine dar nici rau...la inceputul lunii decembrie 2009 am decis sa imi fac un tatuaj.O prietena mi l-a recomandat pe Florin (e unul dintre cei mai buni tatuatori profesionisti din tara)...asa l-am cunoscut si mi s-a bagat in suflet...am inceput sa tin la el foarte,foarte mult mai ales ca m-a acceptat  cum eram...stia totul despre mine,ma sprijinea si pot sa zic ca am invatat foarte multe lucruri de la el (este mai mare decat mine cu 9 ani)...a urmat aproape un an in care am avut o relatie cu el...i-am pus sufletul meu in palma...am zis ca pentru el merita sa ma schimb,ceea ce am si facut...am renuntat la famile,prieteni...la tot...nu i-am iesit niciodata din cuvant si nici nu i-am gresit, desi stiam ca uneori dreptatea era de partea mea...in iulie anul acesta chiar m-am mutat cu el...intradevar ne mai certam uneori, ca in orice relatie existau discutii dar reuseam sa trecem peste ele...simteam ca suntem facuti unul pentru altul si nu o sa ne despartim niciodata...intradevar, el are un comportament ciudat-el motiveaza ca e artist si toti artistii sunt mai ciudati-cu toate astea incercam sa il inteleg si sa raman langa el...era o relatie serioasa si bazata pe iubire,din cate am crezut eu pana cand am simtit ca ceva ciudat se intampla cu mine...am aflat ca sunt insarcinata...sincera sa fiu eu m-am bucurat cand am aflat vestea insa el din momentul ala s-a schimbat complet...mi-a zis ca nu e pregatit ptr a fi tata,ca are alte planuri legate de cariera lui...in fine...vroia sa fac avort...m-a intristat foarte tare decizia lui.Am discutat mult si m-a convins sa merg sa fac avort...Saptamana trecuta,luni, mi-am facut programare la un medic...a venit cu mine...am intrat in cabinetul respectiv, am discutat cu medicul respectiv care,curios, dar nu m-a sfatuit sa fac avort...am inceput sa plang ptr ca in sufletul meu nici eu nu vroiam...m-am intins pe un pat unde urma sa se intample tot,insa nu am avut puterea si nici curajul sa duc la bun sfarsit actiunea...m-am imbracat si am iesit plangand de acolo refuzand avortul...Florin ma astepta afara...i-am zis sa ma ierte dar nu pot sa fac nici un avort...stiti ce s-a intamplat in urmatorul minut??? mi-a zis ca sunt o perversa si o parsiva si ca incerc sa il leg de mine folosind un copil...am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare,ca mi se prabuseste cerul tot peste mine...nu-mi venea sa cred ce aud...mi-a zis ca el nu vrea copilul si sa ma descurc singura...am plecat plangand de acolo singura...apoi seara i-am zis ca vreau sa imi iau lucrurile de la el...a fost cumplit...am avut din nou o discutie...mi-a vorbit foarte urat,m-a jignit,m-a insultat,m-a acuzat de niste lucruri ingrozitoare...mi-a zis ca este sigur ca el e tatal copilului dar nu vrea ca eu sa fiu mama copilului lui...simteam ca vreau sa mor in momentul ala...am incercat sa ma sinucid in seara aceea...am inghitit un pumn de pastile pe care le-am vomitat imediat dupa ce le-am luat...nu pot sa va explic ce era in sufletul meu...mi-a fost si imi este inca foarte greu sa imi revin...nu pot sa cred ca am stat langa o persoana de genul asta si i-am pus totul la picioare si el si-a batut joc de mine si de sufletul meu...in tot timpul asta m-am gandit ce sa fac cu copilul...am decis sa il pastrez...decizia asta m-a ajutat mult...ma simt puternica si parca am un motiv sa traiesc...nu conteaza ce o sa fiu nevoita sa fac...o sa cresc copilul singura si o sa ii ofer totul,e motivul meu de a trai...deja am fost la primul ecograf si sarcina e ok...maine implinesc 2 luni de cand sunt insarcinata...ce pot sa zic...uneori imi vine sa plang de sa inund tot globul pamantesc insa am momente cand ma gandesc ca o sa fie bine si pentru mine si o sa fiu o mamica fericita chiar daca o sa fiu singura...l-am anuntat si pe Florin de decizia care am luat-o...mi-a zis sa nu il mai deranjez ca deja are o relatie cu altcineva si nu il intereseaza copilul,ba chiar m-a rugat sa merg la notar si sa fac nu stiu ce act prin care sa il scutesc de eventualele pretentii,pensie alimentara,etc...e un gunoi...dar eu nu vreau sa ma mai gandesc la asta...sper sa am puterea si curajul sa infrunt tot ce ma asteapta...oricum eu stiu ca este un Dumnezeu acolo sus care nu doarme si o sa ma ajute sa reusesc tot ce mi-am propus...poate ca v-am plictisit cu povestea mea,dar mie imi face bine,ma descarc astfel...si am un sfat ptr voi fetelor: deschide-ti bine ochii cand va indragostiti si va daruiti inimile ca sa nu va para rau mai tarziu...

  •  
    • 3 mesaje
    7 Mai 2011, 09:53
    0 0

    ASa de bine si de usor ar fi daca am putea decide de cine sa ne indragostim si de cine nu.....ne-am scuti de suferinte mari......vreau din tot sufletul sa te felicit pentru decizia care ai luat-o...in primul rand ca acest copilas nu are nici o vina ca tatal lui este un iamatur si un iresponabil...Crede-ma ca in viata asta toate se platesc la un moment dat si mai mult ca sigur va ajunge si el sa plateasca pentru raul care vi l-a facut tie si copilasului tau.....nu pot sa iti spun decat sa ai incredere in D-zeu si ai sa vezi ca totul o sa fie bine

  •  
    • 4346 mesaje
    7 Mai 2011, 10:38
    1 0
    "ASa de bine si de usor ar fi daca am putea decide de cine sa ne indragostim si de cine nu.....ne-am scuti de suferinte mari.".......doar pt ca te indragostesti de cineva nu inseamna ca tre sa si incepi o relatie , daca vezi ca n ai nimic in comun cu resp persoana decat atractie fizica...deci fiecare cum alege asa are...
  •  
    • 11 mesaje
    9 Mai 2011, 21:46
    0 0
    omul de care tu ai fost indragostita nu e om...e un gunoi.nu merita sa fie tatal copilului tau.ai facut bine ca nu ai luat viata bietului copil,pentru ca el nu are nicio vina.sunt convinsa ca o sa iti aduca multa bucurie si dupa cum zici tu,acum ai un motiv pentru care sa traiesti.si cine stie,poate in viitor o sa gasesti un barbat cu suflet bun care sa te merite pe tine si pe copil...iti doresc multa sanatate,sa ai puterea sa muncesti pentru acest copil si te-as sfatui sa il ti departe de viata pe care ai avut-o tu inainte
  •  
    • 5 mesaje
    31 Mai 2011, 23:09
    0 0
    adriana77 said:
    te-ai gandit cu adevarat daca vrei acest copil sau vrei doar sa-i demonstrezi lui ca faci cum vrei tu nu cum vrea el?
    stii de ce ti-a zis ca vrea un copil dar nu cu tine??e usor de intuit...
    daca as fi in locul tau as face un avort si as disparea definitiv din viata unui om care nu ma vrea si mi-as gasi un loc de munca decent asta ca sa nu-mi mai spuna urmatorul ca vrea un copil dar nu cu mine.
    de ce nu ne spui care e situatia ta financiara,pariintii tai ce zic?
  •  
    • 5 mesaje
    1 Iun 2011, 00:20
    0 0
    Carmelia,esti sigura ca copilul tau e slab? Scuza-ma dar esti cam cu nasu pe sus,am citit tot si ce naiba fata,17 mil? da Doamne fereste+ ca are 4 ani,ma faci sa rad,te rog,dimineata bea o cana cu lapte si ceva biscuiti sau paine cu unt,la pranz mancare gatita,si seara ceva usor,este imposibil sa iasa 17 doar daca nu esti tu pretentioasa si sa vii sa te dai si tu aici ca vai de mine iti hranesti copilul "perfect"

    Daca tu esti bogata asta nu inseamna ca e toata lumea,crezi ca esti atat de perfecta? Atatea prostii pe aici,intreci orice masura,mai bine ai grija sa nu se inece copilul tau ca nu esti cu ochii pe el si las-o pe Iulia sa faca cum crede ea ca e mai bine,de unde stii tu ca copilul ei nu va traii bine?


    In primul rand nimeni nu este interesat de cum iti cresti tu copilul,asa ca daca ai pomenit de cheltuieli ai facut asta cu un scop cu care presupun ca nu era deloc bun iar in al doilea rand nu cred ca tu cand ai ramas cu burta pana la gura aveai totul pregatit ca la carte asa ca te rog sa ma scutesti de "perfectiunea" ta.
    Un copil da,este o responsabilitate mare si strangi cureaua mai tare la limite dar este si un motiv de bucurie.Insa faptul ca ai cateva probleme financiare nu te pune sa faci avort,este o CRIMA si trebuie sa fii CRIMINAL ca sa faci asta,vorbesti cu atata usurinta de parca ai crescut tu la orfelinat sau ai avortat. Las-o mai moale cu atata rautate.Asta e tot,imi cer scuze daca am jignit pe cineva dar asta e adevarul,nu toata lumea e bogata si are posibilitati!!!!


    Esti ghicitoare sau care e problema? Esti prea agresiva si te dai mare aici
  •  
    • 27 mesaje
    7 Iun 2011, 00:11
    0 0

    nut face probleme isi va da seama mai incolo si te va cauta,dar tu trebuie sa fi ferma pe pozitie si sa ai mare grija ce decizie vei lua,pt ca nu se va schimba niciodata,tot  asa am patit si eu,ma jignit si a fost prima mea iubire si cand iam spus ca sunt gravida cauta motive sa ne despartim si eu am vrut sa ma sinucid,dar dupa 2 saptamani ma cautat si mia zis sa imi fac avort si iam zis ca nu voi face avort si il voi creste singura,dar pe mine sa ma lase in pace ca numai vreau sal mai vad niciodata,dar cand a vazut ca nu ma las si ca vreau copilul,sa schimbat si vezi doamne dintro data ma iubea si mia zis sa ma mut la el,eu am crezut ca nu poate fi adevarat ,dar pana la urma neam casatorit ,mam mutat la el si at a inceput cosmarul,ser purta cu mine ca si cand nu existam,in noaptea nuntii nici na vrut sa puna mana pe mine macar,etc,eram si cu maicasa si taicasu si mai o sora dea lui maicasa si miau facut viata un calvar,am incercat din rasputeri sami salvez casnicia,dar odata ce nu te iubeste de la inceput,nu te va iubi niciodata,imi era foarte greu sa accept adevarul,ca defapt nu ma iubeste si copilul doar maicasa la vrut,dar el nu si asa am stat 7 ani si am suferit enorm de mult,nu trecea zi de la dumnezeu sa nu fie cearta si au inceput bataile si nam mai putut in momentul in care a inceput sa dea in copil,mai ales ca el nici servici nu avea si tot cu tatuaje se ocupa si el.acum sunt singura cu fiul meu care face mai un pic10 ani,dar sunt foarte fericita chiar daca imi este greu sa il intretin singura,dar am linistea sufleteasca si zambetul fiului meu care ma intampina cand ajung acasa de la servici,credema ca nu poate fi o bucurie mai mare ca asta.

  •  
    • 10876 mesaje
    7 Iun 2011, 09:04
    0 0
    E de ceva timp subiectul asta, mai uitati-va si voi la date cand dezgropati mortii
  •  
    • 24 mesaje
    7 Iun 2011, 11:33
    0 0

    Buna Iulia,

     

    Ai mare grija ca aceasta lipsa de comunicare sa nu te doboara, sa nu te simti din ce in ce mai singura si mai deprimata. Noi iti suntem alaturi, insa trebuie sa inveti sa ai pe cineva alaturi alaturi. Poate ca ar fi bine sa te inscri intr-o asociatie a mamicilor singure, sau sa urmezi cateva sedinte de terapie psihologice, un ajutor un sfat de pe o persoana avizata cumpaneste mai mult. Si eu merg la psihoterapeut, insa virtual, am gasit un site topexperti.ro care ofera consiliere psihologica prin calculator. Problema mea este legata de o despartire urata, dupa 7 ani de relatie nu ma mai vedeam singura... si iaca-ta-ma singura si optimista
    Iti doresc noroc si succes in viata, dar si multa sanatate si putere de munca.

  •  
    • 7 mesaje
    15 Iun 2011, 12:01
    0 0
    Daca ai cu ce creste copilul,du-te inainte. Un copil are nevoie de siguranta si dragoste,daca poti sa i le oferi, fa-l. Oricum sarcina e prea avansata ca sa mai faci avort. Iti va fi foarte greu dar vei reusi,tocmai pentru ca esti motivata. Iti doresc numai bine si sper sa nu auzim ca acest bebe ajunge la orfelinat, ar plange cerul.
  •  
    • 6 mesaje
    23 Iun 2011, 22:26
    0 0
    mai fata dar spune mi si mie ce mankare konsuma kopilul tau de 17 milioane???????? adika in mare fakand un total la kalkulele tale zici kopilul tau necesita in jur de 400 de euro p luna...mai sa fie...eu nu lokuiesk in ro am si eu un baietel are tot ce ii trebuie knd ma refer tot ma refer la orice si ar dori un kopil mankare jukarii hainute de firma orice si tot nu dau 400 de euro kum dai u in romania...si apropo snt tot o mama singura asta ce inseamna k treb sa l dau sa il kreaska altcineva?doar de aceea traiesti sa ai pt cine munci...pffff bey ce sfaturi dai....
  •  
    • 1899 mesaje
    23 Iun 2011, 22:51
    1 0
    Eu nu stiu care lucru a inflamat spiritele mai tare pe acest topic:
    ca face avort Iulia
    sau ca da Carmelia 17 milioane pe mancarea baietelului sau.
  •  
    • 10876 mesaje
    23 Iun 2011, 23:34
    1 0
    Ca iulia face avort in loc sa dea 17 bulioane pe luna pt haleala
  •  
    • 1880 mesaje
    24 Iun 2011, 06:15
    0 0
    mikizda said:
    Ca iulia face avort in loc sa dea 17 bulioane pe luna pt haleala