singura si insarcinata

  •  
    • 367 mesaje
    3 Dec 2010, 11:55
    0 3
    te-ai gandit cu adevarat daca vrei acest copil sau vrei doar sa-i demonstrezi lui ca faci cum vrei tu nu cum vrea el?
    stii de ce ti-a zis ca vrea un copil dar nu cu tine??e usor de intuit...
    daca as fi in locul tau as face un avort si as disparea definitiv din viata unui om care nu ma vrea si mi-as gasi un loc de munca decent asta ca sa nu-mi mai spuna urmatorul ca vrea un copil dar nu cu mine.
    de ce nu ne spui care e situatia ta financiara,pariintii tai ce zic?
  •  
    • 3 mesaje
    3 Dec 2010, 12:30
    3 1

    La salonul de masaj erotic am lucrat in 2009,deci am un an de cand m-am desprins de tot ce inseamna acea industrie...chiar daca nu va vine sa credeti nu faceam prostitutie acolo...era vorba doar de masaj erotic fara sex...sexul era total exclus...prostitutia la noi in tara inca nu este legalizata si fiind singurul salon de masaj din oras eram foarte monitorizate toate fetele care lucram, asa ca nu era prostitutie cu perdea cum sustin unii...m-am angajat in aprilie anul acesta prin intermediul unei cunostinte la o firma straina din oras unde lucrez ca operator pc,am un salariu cat de cat bun,niste colegi foarte de treaba si sefii sunt foarte multumiti de munca mea...mi-am schimbat viata complet...cat despre familie...deodata ce am ajuns sa lucrez la salonul de masaj erotic va inchipuiti ca nu am o situatie roz acasa...tatal meu a decedat in urma cu 3 ani iar cu mama nu ma prea inteleg deoarece ea a fost mai mult timp plecata din tara in strainatate si s-a intors in Romania dupa moartea tatalui ptr a avea grija de sora mea mai mica...niciodata nu am fost apropiata de mama,o respect ptr ca este mama mea dar cam atata...eu de la 18 ani,de cand mi-a murit tatal ma descurc singura...sunt o persoana pe picioarele mele,independenta, ba chiar momentan o ajut pe mama cu cheltuielile casei si normal ca si pe sora mea o mai finantez...ma gandeam ca sa ma mut undeva singura in lunile urmatoare daca voi decide sa pastrez bebele...bineinteles ca ii voi spune si mamei ce se petrece ptr ca asa ceva nu se poate ascunde,dar sincera sa fiu nu ma astept sa imi ofere nici un sprijin...

  •  
    • 161 mesaje
    3 Dec 2010, 15:20
    8 0
    ai grija de tine si de copilul ce-l porti! NU lasa pe nimeni sa te judece pentru greselile trecutului ; fiecare om greseste ,asa ca nimeni nu are dreptul sa arunce cu pietre mai ales intr-o tara in care curvele sunt ridicate la rangul de vedete si toti prostii/proastele le admira.
    Incearca sa te intelegi cu familia ta , pentru ca mama asa cum e ea ,tot mama iti este si e singura care te va ajuta pana la capat.Sora ta , am inteles ca e mai mica te poate ajuta pe alte planuri ,de ex sa aibe grija de copilas cand vine pe lume si tu ai ceva de lucru.Impreuna voi 3 ( tu ,mama si sora ta ) puteti fii foarte puternice daca sunteti impreuna.
    cat despre florin -da-l incolo ; e un nemernic! daca nu-i trebuie copilul de ce te ameninta ca ti-l ia ?
  •  
    • 4411 mesaje
    3 Dec 2010, 15:29
    1 4
    Cat poti sa castigi ca operator pc?Ma indoiesc ca suficient incat sa ti ajuti si familia si sa cresti si un copil singura...
  •  
    • 161 mesaje
    3 Dec 2010, 15:37
    0 1
    in tm se plateste cu 600 ron.EU zic ca nu e destul.Iar dupa ce nasti nu mai primesti salarul , primesti indemnizatia de crestere copil care e 85% ( parca)
  •  
    • 1899 mesaje
    3 Dec 2010, 16:05
    1 0

    Eu nu înţeleg de ce ai pomenit în prima postare despre salonul de masaj erotic, ca şi cum te-ai defini prin asta, şi nu ai spus simplu că lucrezi ca operator pc.

    Nu vreau să-ţi distrug iluziile, dar un copil este o responsabilitate şi pentru femeile mai mature, care au depăşit vârsta de 20 de ani. Eu nu înţeleg ce calcule ai făcut, cum estimezi că vei reuşi să stai cu chirie, să plăteşti toate facturile, să te întreţii pe tine şi pe copilul tău, şi eventual să o ajuţi pe mama ta cu cheltuielile, toate dintr-un salariu. Ori eşti foarte naivă, ori ai fost prevăzătoare şi ai pus un ban deoparte...

    Cred că te-ai pripit un pic cu decizia ta de a păstra copilul, din ambiţie şi orgoliu ca să nu-i faci pe plac prietenului tău şi pentru a-l pedepsi. Iar din câte am înţeles, mama ta nu te va lua în braţe de bucurie, şi te va susţine necondiţionat când vii acasă "cu burta la gură". Oricum, multă baftă în continuare, tu ştii cum e mai bine pentru tine.


    Acest mesaj a fost editat de către Dora-Minodora: 3 Dec 2010, 16:07
  •  
    • 4346 mesaje
    3 Dec 2010, 16:47
    7 0
    dar nici crima nu e solutie..indiferent prin ce greutati va trece ....
  •  
    • 2791 mesaje
    4 Dec 2010, 14:49
    0 0
    Daca e asa cum spui tu, tin sa te felicit ca te-ai putut debarasa de "industria" ucigasa... Dupa cate vad nu esti proasta deloc, ai potential dar gandeste-te foarte bine la viitor si cu cine iti mai incurci viata...

    O intrbare: cu cine va sta bebele cand vei incepe munca?
    Ai facut un calcul minim care este costul lunar pt intretinere?
  •  
    • 540 mesaje
    7 Dec 2010, 16:12
    4 0
    Mie mi-a ramas gandul la pastilele alea pe care le-ai luat in luna a IIa de sarcina... Vorbeste cu medicul care iti monitorizeaza sarcina, sa nu te trezesti cu nu stiu ce malformatii sau alte probleme, doamne fereste...
  •  
    • 1030 mesaje
    7 Dec 2010, 18:44
    0 0
    Se pare ca Florin te ia cu dulcegarii,ca tine la tine ca ii este dor de tine...poate poate te convinge sa faci avort,si sa nu l mustre constiinta ca are un copil si nu va putea avea grija de el....tu ye ai ambitionat sa l pastrezi,avand in vedere ca nu o sa ai sprijin din partea lui...e f complicat pt tine,acum trebuie sa decizi ce vei face in continuare,sa ti asumi responsabilitatile,greselile facute,sa mergi mai departe si sa lupti ca sa i oferi copilului tau tot ce are nevoie....
  •  
    • 21 mesaje
    8 Dec 2010, 01:17
    1 0
    Uof ce păcat de săracii copii ..
    deşi ai vârsta pe care o ai , ai cap , deşi ar fi trebuit să-l foloseti şi la pat !
    Acestea sunt urmările copiilor ce rămân fără părinţi atunci când au cea mai mare nevoie , din păcate se maturizează mult mai devreme şi se ''refugiaza '' acolo unde gasec cică ''sprijin şi afecţiune '' doar că în cazul tău acest ''sprijin'' s-a dovedit a fi un laş,o pleavă a societăţii române , care se spăla pe mâini acum.
    Copilaşul nu are nici o vină din păcate , e păcat mare să faci avort , de ce să-l ucizi?el mititelul nu are nici o vină, că voi aţi fost inconştienţi !!!
    Luptă pentru el şi pentru binele lui , şi oferă-i toată dragostea !!!!
    Să aduci un copil pe lume în zilele de azi e greu , viaţă e scumpă , iar un copil implică o responabilitate mare, dar scuză-mi vulgaritatea ''ti-a plăcut să dai din craci...acu leagănă di taci '' !!!!!...
    Cât despre acel neghiob ...să nu te pună păcatul să-l asculţi sau să te întorci la el !!!!

    Multă Sănătate şi ai grijă de tine !!!
  •  
    • 36 mesaje
    8 Dec 2010, 14:14
    0 0
    te-ai gandit cum vei intretine acest copil, cum il vei educa, cum te vei descurca tu ca femeie tanara? totusi, ti-ai luat cat de cat responsabilitatea surorii tale, iti ajuti si mama. cate crezi ca poti face?
  •  
    • 3 mesaje
    10 Dec 2010, 20:55
    2 0
    Iulia tu esti bravo,esti o femeie tare ,nu te nelinisti ca dumnezeu le vede pe toate si ne va imputernici sa avem copilasi sanatosi si noi mamici puternice ,eu tot am asa situatie,dar e linga mine dar de parca nu ar fi sotul meu,si mie imi e greu de nu pot imagina ce voi face ,dar tre sa fim tari ....
  •  
    • 14 mesaje
    11 Dec 2010, 01:51
    5 2

    Iulia draga mea  esti chiar de admirat! Felicitari pt alegerea facuta.Denota faptul ca esti o femie buna cu un suflet minunat!Sper sa ramai asa si in continuare,    si ca eventualele  problemele  pe care le vei mai avea sa nu schimbe al tau suflet  deosebit.SUNT sigura ca ACOLO SUS < UNDEVA E DUMNEZEU , care judeca pe fiecare dintre noi si asa ne va rasplati dupa faptele pe care le facem.Asa ca nu-ti face probleme : Capul sus!pupici . Sa pui poze cu ingerasul ...!in iunie se va naste?! pupici si astept un semn de la tine!BINEINTELES OPTIMIST!

  •  
    • 1510 mesaje
    11 Dec 2010, 02:35
    4 0
    of parca ati fi perfecte cele care o criticati pt greselile facute.
    Iulia felicitari pt ca ti-ai indreptat viata, felicitari pt ca iti asumi responsabilitatile de mama, nu ca alte femei care isi ucid pruncii. nici animalele nu fac asta, noi oamenii ne credem superiori.
    nu vad cum iti poate lua copilul florin asta si nici nu vad de ce ar vrea asta, e clar ca nu vrea copil cu tine. mergi la un avocat sa te sfatuiasca eventual, nu mai da cu presupusul.
    felicitari inca o data pt puterea de a-ti schimba viitorul! Dumnezeu sa te ajute!
  •  
    • 16 mesaje
    11 Dec 2010, 10:01
    4 0

      buna.trista stituatia ta dar sa sti ca nu e chiar asa de greu pe cat pare....eu am facut un copil la 20 de ani pe care am crescut-o singura si crede-ma k am crescuta bine.....la fel k tine lucrez k operator pc-vanzari si pt tara noastra este un job unde se castiga destul de bine...iar u k mama singura iti poti intretine copilul.poate reusesti sa gasesti sprijin in mama ta sau o prietena pentru ca primul an iti va fi mai greu dupa asta crede-ma ca nu va mai fi la fel....cand te vei trezi dimineata si iti vei vedea copilul vei simti ca ai intradevar pentru ce trai si lupta

          daca tatal copilului nu vrea sa-si asume responsabilitatile de tata spune-i clar ca nu vrei nimic de la el doar sa te lase in pace.....sunt sigura ca in timp vei gasi un barbat care sa te iubeasca si pe tine si pe copil pentru ca sunt in aceiasi situatie  si crede-ma ca inca mai exista "barbati cu capul pe umeri "iar dc u esti o persoana buna ai sansa sa gasesti pe altcineva care sa te faca fericita.

        eu nu te sfatuiesc sa faci avort pentru ca urmarile lui sunt foarte grave....ai putea sa nu mai faci vreodata copii si multe altele

         eu in locul ta l-as asigura pe tatal copilului ca nu am nevoie de nimic de la el si mi-as vedea de viata.....nu esti prima mama singura....lumea s-a schimbat nu mai este k pe vremea parintilor nostri.....cand va fi copilul mare vor fi multi in situatia lui.....decat sa omori un suflet mai bine te rogi la  Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa iti dea fortza sa mergi mai departe pentru ca se poate.

        Sa ai grija de tine si de bebele din burtica ta :*

  •  
    • 16 mesaje
    11 Dec 2010, 10:03
    2 0
    kitty_cat_m said:
    in tm se plateste cu 600 ron.EU zic ca nu e destul.Iar dupa ce nasti nu mai primesti salarul , primesti indemnizatia de crestere copil care e 85% ( parca)

     

     

    Domeniu de activitate:

    • alocaţie de stat (200 lei/lună - 0-2 ani,  42 lei/lună - 2-18 ani);
    • * indemnizaţie creştere copil (85% din media veniturilor, sau 600 lei/lună);
    • stimulent creştere copil (100 lei/lună).

        asta era pana anul acesta....dar din cate am inteles se va schimba de anul viitor......acuma depinde unde locuieste....ce standard de viata vrea sa duca si etc.....1000 ar putea sa-i ajunga pentru strictul necesar


    Acest mesaj a fost editat de către serenaa: 11 Dec 2010, 10:23
  •  
    • 1832 mesaje
    12 Dec 2010, 18:03
    3 0
    Buna Iulia,
    te apreciez si eu ptr puterea pe care o ai, si eu am fost intr o situatie asemanatoare la 20 de ani si asa e nu e usor dar copilul nu are nici o vina .... azi am o fetita de 4 ani si jumatate si o relatie fericita cu altcineva ce i drept, ptr ca el nu merita sa i fie tata si desi mai taziu a avut unele regrete nu i am dat nici un drept asupra copilului, asa cum el nu a dat doi bani pe noi si a aruncat numai vb murdare viata mai tarziu l a lovit! Si nu cred k am fost egoista, nu l a vrut dar l am vrut eu si e totul bine.Te apreciez mult sa stii si bafta multa si daca vrei putem fi prietene online ,
    Mamica fericita Maria-Alexandra!
  •  
    • 1832 mesaje
    12 Dec 2010, 18:06
    0 0
    Felicitari Serena!!! Fetita sau baiat?
  •  
    • 2791 mesaje
    13 Dec 2010, 10:04
    0 2
    serenaa said:

      buna.trista stituatia ta dar sa sti ca nu e chiar asa de greu pe cat pare....eu am facut un copil la 20 de ani pe care am crescut-o singura si crede-ma k am crescuta bine.....la fel k tine lucrez k operator pc-vanzari si pt tara noastra este un job unde se castiga destul de bine...iar u k mama singura iti poti intretine copilul.poate reusesti sa gasesti sprijin in mama ta sau o prietena pentru ca primul an iti va fi mai greu dupa asta crede-ma ca nu va mai fi la fel....cand te vei trezi dimineata si iti vei vedea copilul vei simti ca ai intradevar pentru ce trai si lupta

          daca tatal copilului nu vrea sa-si asume responsabilitatile de tata spune-i clar ca nu vrei nimic de la el doar sa te lase in pace.....sunt sigura ca in timp vei gasi un barbat care sa te iubeasca si pe tine si pe copil pentru ca sunt in aceiasi situatie  si crede-ma ca inca mai exista "barbati cu capul pe umeri "iar dc u esti o persoana buna ai sansa sa gasesti pe altcineva care sa te faca fericita.

        eu nu te sfatuiesc sa faci avort pentru ca urmarile lui sunt foarte grave....ai putea sa nu mai faci vreodata copii si multe altele

         eu in locul ta l-as asigura pe tatal copilului ca nu am nevoie de nimic de la el si mi-as vedea de viata.....nu esti prima mama singura....lumea s-a schimbat nu mai este k pe vremea parintilor nostri.....cand va fi copilul mare vor fi multi in situatia lui.....decat sa omori un suflet mai bine te rogi la  Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa iti dea fortza sa mergi mai departe pentru ca se poate.

        Sa ai grija de tine si de bebele din burtica ta :*

     

     

     

    Eu v-as incuraja sa invatati carte decat sa ajungeti asa 

    Un copil are nevoie si de mama si de tata. Numai o persoana egoista gandeste asa "ei ma descurc eu", trebuie deschis ochii la timp, trebuie sa fii serioasa cu viata ta...