singura si insarcinata

  •  
    • 33 mesaje
    13 Dec 2010, 13:38
    1 0
    Daca o sa pastrezi copilul pentru ca ti-l doresti, pentru ca nu poti face un avort...e in regula insa daca il pastrezi ca sa te razbuni sau pentru ca in felul asta crezi ca acel idiot o sa se intoarca la tine nu e in regula...
  •  
    • 161 mesaje
    13 Dec 2010, 17:44
    3 0
    EGOISTA AR FII DACA AR AVORTA .
  •  
    • 2 mesaje
    13 Dec 2010, 19:25
    0 0
    iuliaapetrei said:

    buna...numele meu este iulia si am 20 de ani...sunt noua pe acest forum...incerc sa cunosc oameni noi cu care sa comunic...simt nevoia sa vb cu cineva si din pacate nu am cu cine...am facut multe greseli pana la varsta asta,unele le regret,altele nu...Abia terminasem liceul cand am decis sa ma angajez...cum sa fac multi,multi bani intr-o perioada scurta de timp si intr-un mod cat mai simplu? indrumata de o prietena de-a mea m-am angajat la un salon de masaj erotic...am lucrat 6 luni acolo...nu pot sa zic ca a fost nici bine dar nici rau...la inceputul lunii decembrie 2009 am decis sa imi fac un tatuaj.O prietena mi l-a recomandat pe Florin (e unul dintre cei mai buni tatuatori profesionisti din tara)...asa l-am cunoscut si mi s-a bagat in suflet...am inceput sa tin la el foarte,foarte mult mai ales ca m-a acceptat  cum eram...stia totul despre mine,ma sprijinea si pot sa zic ca am invatat foarte multe lucruri de la el (este mai mare decat mine cu 9 ani)...a urmat aproape un an in care am avut o relatie cu el...i-am pus sufletul meu in palma...am zis ca pentru el merita sa ma schimb,ceea ce am si facut...am renuntat la famile,prieteni...la tot...nu i-am iesit niciodata din cuvant si nici nu i-am gresit, desi stiam ca uneori dreptatea era de partea mea...in iulie anul acesta chiar m-am mutat cu el...intradevar ne mai certam uneori, ca in orice relatie existau discutii dar reuseam sa trecem peste ele...simteam ca suntem facuti unul pentru altul si nu o sa ne despartim niciodata...intradevar, el are un comportament ciudat-el motiveaza ca e artist si toti artistii sunt mai ciudati-cu toate astea incercam sa il inteleg si sa raman langa el...era o relatie serioasa si bazata pe iubire,din cate am crezut eu pana cand am simtit ca ceva ciudat se intampla cu mine...am aflat ca sunt insarcinata...sincera sa fiu eu m-am bucurat cand am aflat vestea insa el din momentul ala s-a schimbat complet...mi-a zis ca nu e pregatit ptr a fi tata,ca are alte planuri legate de cariera lui...in fine...vroia sa fac avort...m-a intristat foarte tare decizia lui.Am discutat mult si m-a convins sa merg sa fac avort...Saptamana trecuta,luni, mi-am facut programare la un medic...a venit cu mine...am intrat in cabinetul respectiv, am discutat cu medicul respectiv care,curios, dar nu m-a sfatuit sa fac avort...am inceput sa plang ptr ca in sufletul meu nici eu nu vroiam...m-am intins pe un pat unde urma sa se intample tot,insa nu am avut puterea si nici curajul sa duc la bun sfarsit actiunea...m-am imbracat si am iesit plangand de acolo refuzand avortul...Florin ma astepta afara...i-am zis sa ma ierte dar nu pot sa fac nici un avort...stiti ce s-a intamplat in urmatorul minut??? mi-a zis ca sunt o perversa si o parsiva si ca incerc sa il leg de mine folosind un copil...am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare,ca mi se prabuseste cerul tot peste mine...nu-mi venea sa cred ce aud...mi-a zis ca el nu vrea copilul si sa ma descurc singura...am plecat plangand de acolo singura...apoi seara i-am zis ca vreau sa imi iau lucrurile de la el...a fost cumplit...am avut din nou o discutie...mi-a vorbit foarte urat,m-a jignit,m-a insultat,m-a acuzat de niste lucruri ingrozitoare...mi-a zis ca este sigur ca el e tatal copilului dar nu vrea ca eu sa fiu mama copilului lui...simteam ca vreau sa mor in momentul ala...am incercat sa ma sinucid in seara aceea...am inghitit un pumn de pastile pe care le-am vomitat imediat dupa ce le-am luat...nu pot sa va explic ce era in sufletul meu...mi-a fost si imi este inca foarte greu sa imi revin...nu pot sa cred ca am stat langa o persoana de genul asta si i-am pus totul la picioare si el si-a batut joc de mine si de sufletul meu...in tot timpul asta m-am gandit ce sa fac cu copilul...am decis sa il pastrez...decizia asta m-a ajutat mult...ma simt puternica si parca am un motiv sa traiesc...nu conteaza ce o sa fiu nevoita sa fac...o sa cresc copilul singura si o sa ii ofer totul,e motivul meu de a trai...deja am fost la primul ecograf si sarcina e ok...maine implinesc 2 luni de cand sunt insarcinata...ce pot sa zic...uneori imi vine sa plang de sa inund tot globul pamantesc insa am momente cand ma gandesc ca o sa fie bine si pentru mine si o sa fiu o mamica fericita chiar daca o sa fiu singura...l-am anuntat si pe Florin de decizia care am luat-o...mi-a zis sa nu il mai deranjez ca deja are o relatie cu altcineva si nu il intereseaza copilul,ba chiar m-a rugat sa merg la notar si sa fac nu stiu ce act prin care sa il scutesc de eventualele pretentii,pensie alimentara,etc...e un gunoi...dar eu nu vreau sa ma mai gandesc la asta...sper sa am puterea si curajul sa infrunt tot ce ma asteapta...oricum eu stiu ca este un Dumnezeu acolo sus care nu doarme si o sa ma ajute sa reusesc tot ce mi-am propus...poate ca v-am plictisit cu povestea mea,dar mie imi face bine,ma descarc astfel...si am un sfat ptr voi fetelor: deschide-ti bine ochii cand va indragostiti si va daruiti inimile ca sa nu va para rau mai tarziu...

  •  
    • 2 mesaje
    13 Dec 2010, 19:38
    0 2

    Mda... interesanta povestea ta, eu am aproape 20 de ani si as fii preferat sa matur pe strada, chit ca pentru altii pare umilitor, dar e munca... decat sa fac masaj erotic sau video chat. Un copil e o binecuvantare intr-adevar, dar la 20 de ani trebuie sa te bucuri de viata, sa te plimbi, sa iesi cu prietenii... un copil necesita responsabilitate mare, trebuie sa ai si un venit stabil ca sa ai cu ce sa-l cresti si doar n-o sa lucrezi la masaj erotic pana copilul creste, sa-l intrebe invatatoarea "mami unde lucreaza?" ,iar el sa fie stanjenit sa dea un raspuns. Inteleg, ai uitat sa te protejezi, dar gandeste te daca faci copilul daca ai cu ce sa-l cresti.

  •  
    • 11438 mesaje
    14 Dec 2010, 00:00
    0 6

    ce doresc sa va zic este ca AZI un copil la 4 ani consuma:
    -mancare= 17 mil/luna +
    -gradinita (particulara e drept) =7 mil/ luna +
    -haine/ incaltari/jucarii/tratamente pt probleme minore de sanatate (raceli etc)= 4-5-6 mil/ luna...
    total= 28-30 mil/luna
    asta in conditiile in care copilul este sanatos (adica nu are probleme majore de sanatate) si ii oferi tot ce-i mai bun.

    si orice parinte doreste sa-i ofere totul copilului sau si mai ales tot ce este mai bun pe lumea asta...

    si acum vin si va intreb...vreti un copil chinuit si caruia sa nu-i puteti oferi tot ce-i mai bun in viata sperand ca la un moment dat va rasari un fat-frumos care sa aibe grija de voi la pachet si cu care sa impartiti responsabilitatile cresterii unui copil?
    sau vreti sa asteptati pana va realizati voi ca si adulti...material si educational...astfel incat sa-i puti oferi o viata stabila, siguranta, educatie si tot ceea ce este necesar pt a ajunge un om fara lacune emotionale sau de sanatate datorate lipsurilor materiale si nu numai...

    evident ca cele de mai sus nu sunt conditia suficienta pt a forma un omulet de calitate superioara...dar e necesara, din pacate


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 14 Dec 2010, 00:07
  •  
    • 321 mesaje
    14 Dec 2010, 01:54
    11 0
    Nu intentionam sa ma bag in discutie, dar Carmelia... Cu ce-ti hranesti tu puisorul de 17 milioane pe luna la 4 anisori? Asta inseamna sa-i dai tot ce-i mai bun copilului? Sa-l imbuibi de mancare pana devine obez?
    Nu ma puteam abtine sa nu fac acest comentariu... Am cam citit cam tot ce s-a scris si ca sa nu tot repet ce au zis altii, sunt total de acord cu ce a spus kitty_cat_m pana acum.
    In rest, Iulia, sper ca tu si micutzul sa fiti cat mai bine cu putinta. Sa ai grija de amandoi!
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Dec 2010, 02:15
    3 3

    mai bine sa l omoram..ca sa nu mai fie nevoie sa cheltuim bani pe el..

  •  
    • 2791 mesaje
    14 Dec 2010, 10:59
    3 0
    17 milioane in romania e destul de mult, hai sa nu exageram
    sau poate nu mai sunt eu la curent cu preturile...
  •  
    • 1628 mesaje
    14 Dec 2010, 12:28
    2 0
    carmelia said:

    ce doresc sa va zic este ca AZI un copil la 4 ani consuma:
    -mancare= 17 mil/luna +
    -gradinita (particulara e drept) =7 mil/ luna +
    -haine/ incaltari/jucarii/tratamente pt probleme minore de sanatate (raceli etc)= 4-5-6 mil/ luna...
    total= 28-30 mil/luna
    asta in conditiile in care copilul este sanatos (adica nu are probleme majore de sanatate) si ii oferi tot ce-i mai bun.

    si orice parinte doreste sa-i ofere totul copilului sau si mai ales tot ce este mai bun pe lumea asta...

    28-30 milioane / luna???????????????????????? de unde-ai scos-o soro???? inseamna ca mai mult de jumatate din oamenii de rand isi chinuie copiii, lasandu-i sa moara de foame?

     

  •  
    • 2342 mesaje
    14 Dec 2010, 17:30
    0 1

    Poate Carmelia a inclus in cele 17 milioane si intretinerea sau chiria.

    Si pot sa zic ca eu cam atata cheltui cu mancarea ( echivalat cu banii de aici).

    Suntem doua persoane si sa nu credeti ca ne imbuibam cu icre negre si carne macra.

    Dar eu acuma ca sunt insarcinata cumpar multe fructe si legume care sunt cam scumpe aici.

     

    Carmelia cred ca se referea la un trai decent pentru mama si copil cand a spus suma de 28-30 milioane. Adevarat ca te poti descurca si cu 10-12 milioane dar asta inseamana : haine second hand, fara jucari si mancare mai proasta.

  •  
    • 4411 mesaje
    14 Dec 2010, 21:48
    3 0
    Mi se pare enorm 17mil pentru mancare.Ce mananca de banii astia?
  •  
    • 13910 mesaje
    14 Dec 2010, 21:57
    2 0

    carme, zau asa, 1700 lei pe luna pt mincare, un copilas de 4 ani????
    tare sint curioasa ce manica copilul acela!

     

    si 2800-3000 doar pt. un copils de 4 ani/luna mi se pare enorm, exagerat....ma refer aici la o familie normala, sa zic asa, nu la una care la 5 ani ii cumpara copilului un negrisor drept jucarie, iar la 10 ani un ferrari.... (imi cer scuze pt. cuvintul negrisor, nu vreau sa jignesc pe nimeni....dar asta mi-a venit in minte)


    Acest mesaj a fost editat de către ellado: 14 Dec 2010, 22:00
  •  
    • 11438 mesaje
    14 Dec 2010, 22:05
    1 3

    fatele, chiar nu exagerez..exact 15-17 mil/ luna dau numai pe mancare ( fara intretinere, curent etc si alte cheltuieli)
    -pai dimineata mananca doar la o masa : branza topita 4 cuburi + 2 rosii+ sunca praga+ castraveti proaspeti+ cereale cu lapte sau oua sa, sau, sau...
    -la pranz mancare gatita ( si supa si felul 2 la care nu lipseste evident carnea proaspata de pui sau vita sau peste, ficatei)
    -pe la 18...fructe proaspete zilnic: adica pireu facut din banane, mere, kiwi, portocale sau mandarine, sau alte fructe de sezon + biscuiti.
    -seara branza de vaci ( un pachet milli/ zi) + iaurt sau smantana+ paine
    iar daca va uitati, dragelor prin magazine ce preturi au cele mai sus amintite si veti socoti...

    in fine, ajung pe zi numai cu hrana lui cam la 50-60 ron
    si asta in conditiile in care se gateste, deci practic ar trebui sa fie mai ieftin..

    desi fiu-miu mananca sanatos si mult...chiar este slabanog de-a binelea. la ce energie are nici nu ma mir ca nu pune nimic pe el...

    asa ca...daca vreti sa ascultati bine, daca nu..c'est la vie!

    fiecare are dreptul de a alege si evident, suporta consecintele propriilor fapte. dar mai grav este ca si copiii trebuie sa le suporte si din pacate, in mult mai mare masura decat parintele.

     

    p.s: cat priveste expunerea mea anterioara...in nici un caz nu ideea materiala am vrut s-o etalez ci cu totul altceva. unii poate au inteles, altii nu. ...dar ata ete...


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 14 Dec 2010, 22:12
  •  
    • 321 mesaje
    14 Dec 2010, 23:16
    4 0
    Cred ca intelegem ce ai vrut sa spui, dar daca tu consideri ca o mama ar trebui sa cheltuie 2800-3000 RON/luna pentru copilutzu' de 4 anisori (asta pentru ca vrei sa ii oferi totul si cam atata costa) + faptul ca ai spus ca o mama isi doreste ce-i mai bun pt copilul sau => doar din spusele tale ca o mama care vrea sa ii ofere tot ce-i mai bun copilului ar trebui sa cheltuie pe luna (+intretinere, bla bla) peste 4000 RON si crede-ma, mai mult de trei sferturi din populatia Romaniei nu dispune de banii astia. Deci sa intelegem ca dupa parerea ta mai mult de trei sferturi din Romania nu ar trebui sa aiba copii pentru ca nu le poate oferi 5 feluri de mancare la micul dejun? Gandeste-te putin asa: pe vremea cand era mama mea copil nu era sunca praga, nu era branza de vaci MILLI, nu manca in fiecare zi kiwi sau portocale, ci o ducea foarte bine cu branza de la vaca din piata, si fructe romanesti gen mere. Nu ai nevoie de MILLI si alte marci sa-ti cresti copilul sanatos. Cred ca esti snoaba daca chiar asa gandesti. Parerea mea... Si nu o spun cu rautate. Peace
  •  
    • 321 mesaje
    14 Dec 2010, 23:21
    5 0
    A, da, uitasem. Am o idee. Iulia a scris pe acest forum pentru ca are nevoie de niste prietene. Haideti sa fim pur si simplu alaturi de ea, s-o ajutam cu un sfat, cu o vorba buna, cum putem si sa nu o judecam pentru ca nu noi suntem cele care au trecut prin ce-a trecut ea si n-avem niciun drept sa-i spunem unde a gresit. E constienta de greselile facute, iar tot ce putem face este sa-i fim alaturi pentru ca de ocara a avut parte destul pana acum. Nu a venit aici sa-i facem morala, a luat deka o decizie. Are nevoie de prietene, iar datoria prietenelor este sa o sustina si la nevoie sa ii mai sara in ajutor macar din punct de vedere moral, cu un sfat. Nu?
  •  
    • 11438 mesaje
    15 Dec 2010, 00:14
    2 2

    bloss, nu sunt deloc snoaba si cine ma cunoste stie foarte bine asta.
    sunt multe fete de pe eva care ma cunosc personal si pot confirma...dar asta este alta poveste

    doi la mana...pe vreamea cand eram noi copii sau mama ta...mancarea era naturala (chit ca am trait pe vremea lui ceasca) ceea ce nu pot spune azi despre alimentele din magazine.
    si eu la randul meu mancam mamaliga cu lapte direct de la vaca (cand mergeam la bunici) sau fructe aduse de tarani direct din pomi sau legume aduse de tarani direct din gradina...dar azi ce gasesti. ha? pui umflati cu hormoni, rosii injectate cu te miri ce, e-uri peste tot etc, etc...
    imi pare rau dar eu n-am de gand sa-i dau copilului meu asemenea alimente si sa ma trezesc mai tarziu ca are te miri ce probleme de sanatate iar daca asta ma face snoaba...ok..sunt!

    apoi vreau sa mi se raspunda la cateva intrebari:
    1. sa-mi zica cineva care tara ( din europa, de ex) are alimentele mai scumpe decat in ro la ora actuala.?
    si aici vreau raspunsuri de la cele care traiesc in ro, dar care de asemenea umbla si prin alte tari..in interes de serviciu de ex, astfel incat sa-si cumpere alimente din marketurile de acolo (deci stiu preturile)
    2. care dintre voi sunteti mamicile unui copil de 4-5 ani si mai ales cu ce-l hranesc de nu ajung la suma respectiva pe luna?
    3. cat mananca un copil la 4 ani si daca este de ajuns pt el sa manance un singur fel de mancare la o masa ( nu diversificat) ca sa-si ia toate proteinele/ vitaminele/ calciul de care are nevoie? doresc raspuns exclusiv de la o mama responsabila!

    cat priveste faptul ca trei sferturi din populatia din ro nu dispune de banii astia...DA, ai dreptate. dar nu sunt eu in masura sa le zic daca sa faca copii sau nu in conditiile actuale si in situatia lor. e treaba lor! sa faca o duzina daca asta vor.
    apropo...tu ai idee cati copii intre 2-10 ani exista la ora actuala in spitalele de oncologie din ro? ia intraba-te de ce? ai idee cati copii la ora actuala au TBC? ia intreaba-te de ce? de viata sanatoasa ce o au, nu?

    in fine...fiecare face ceea ce doreste cu viata lui dar...ceea ce incerc eu sa spun este faptul ca fata insarcinata mai bine s-ar orienta spre dezvoltarea ei personala la cei 20 de ani pe care-i are a.i peste ani sa ajunga sa-i poata oferi copilului ei o viata sanatoasa si plina de siguranta din toate pct de vedere decat sa aduca pe lume un copil...care din punctul meu de vedere va fi chinuit neputand sa-i ofere aproape nimic in situata in care este acum...in afara de dragoste. dar din pacate...dragostea nu ajunge pt a creste un copil...

    imi pare rau daca va deranjeaza ceea ce spun... dar asta este parerea mea.
    mi se pare mai degraba un gest de inconstienta si egoism faptul ca aduci pe lume un copil in situatia ei ( fara o cariera, fara un loc de munca asigurat, fara ajutor, fara siguranta etc, etc....) bazandu-te pe ce? pe "las' ca d-zeu o sa aibe grija de noi" sau pe "las' ca apare un el care sa ne tina pe amandoi"????
    si da, sfatul meu este sa faca chiuretaj si doar atunci cand este capabila sa-i ofere o viata normala/ decenta...sa aduca pe lume un copil.
    evident ca va face ce crede de cuviinta, dar asta nu mai este problema mea.
    eu doar incerc sa-i expun si realitatea...cruda, e drept...dar realitatea si ceea ce inseamna cu adevarat cresterea si educarea unui copil in ziua de azi!

    si DA! eu personal nu as fi facut niciodata copii daca nu as fi putut sa-i ofer o viata sanatoasa, plina de siguranta si echilibru din toate pct de vedere..chit ca trebuie sa muncesc de-mi sar ochii pt asta (cateodata si 14 ore pe zi), sa ma joc cu el de fiecare data chit ca vin de la job pe 7 carari de la oboseala, sa-i acord aproape tot timpul meu liber pt a nu simti prea mult lipsa mea (eu fiind la job destul timp), sa-l iubesc mai mult decat orice pe lumea asta si mai ales sa fac in asa fel incat sa simta asta...si asa mai departe...

     

    p.S: io-te ce cearceaf am insirat...cred ca mi-e dor de digitallove)


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 15 Dec 2010, 00:31
  •  
    • 321 mesaje
    15 Dec 2010, 00:43
    2 0
    Da, ai scris destul Nu, adevarul e ca n-ai nevoie de chiar atatia bani cati cheltui tu pentru a hrani sanatos si diversificat un copil de 4 ani. Nu stiu in ce orase stati voi, dar in orasul meu inca sunt piete cu tarani, care aduc branza de la vacutza crescuta pe camp, oua de la gaini neinjectate si tot restul. Intrebarea e alta: ai facut vreodata chiuretaj ca sa stii ce presupune asta si ce urmari mai ales psihologice are? Sa ne gandim doar la cateva motive pentru care sa nu faci avort (motive de natura morala, religioasa, urmari psihologice). 1. Eu nu consider ca un fat=viata. 2. Sunt atee. Si cu toate astea sunt impotriva chiuretajului in ceea ce priveste anumite persoane. Daca persoana respectiva simte ca nu trebuie s-o faca, se gandeste deja ca fiind copilul ei, isi imagineaza cum il tine in brate, inseamna ca urmarile psihologice ar fi dezastruoase. Iar daca Iulia s-a urcat pe masa si n-a putut s-o faca, a facut foarte bine ca n-a mers pana la capat. Daca de exemplu eu as face la un moment dat un avort n-ar avea nu stiu ce urmari, nu cred ca m-ar afecta (poate doar temporar procedura in sine). Daca Iulia ar avea 16 ani si ar trebui sa renunte la scoala as sfatui-o si eu acelasi lucru, oricare ar fi urmarile. As mai vrea sa adaug ceva, dar ar suna destul de rautacios, asa ca mai bine ma abtin
  •  
    • 11438 mesaje
    15 Dec 2010, 01:24
    2 1

    nu, nu am facut! de cand mi-am inceput viata sexuala si pana m-am realizat profesional si material...m-am pazit ca de dracu sa nu raman insarcinata tocmai pt a nu fi nevoita sa aleg...dar daca as fi ramas insarcinata intr-un moment in care nu i-as fi putut oferi nimic.(studenta fiind)...DA! as fi facut.
    si cu toate ca medicii mi-au spus ca never-ever nu voi putea avea plozi (am avut ceva bube cu sanatatea)...eu m-am pazit c-am zis sa nu risc...
    e drept ca atunci cand am zis ca is capabila sa mi-l cresc am zis..hai...si m-am chinuit vreo 4 ani pana s-o prins dar atunci stiam clar ca indiferent ce se va intampla in viata mea de cuplu voi putea singura si fara ajutorul nimanui sa-i ofer totul, din pct meu de vedere pt o viata sanatoasa si echilibrata..
    si bas asa s-o intamplat...am divortat cand fiu-miu a avut 3-4 luni...

    acu stau sa ma intreb: o femeie care ar depinde financiar de barbat si care nu este capabila singura sa se ocupe de cresterea si educarea copilul...ce-ar face daca i s-ar da un sut in dos? l-ar arunca pe strazi? l-ar trimite la cersit? l-ar arunca in orfelinate?
    de aia strig in gura mare : fetelor tinere si nerealizate...vedeti-va de voi, de educatia voastra, de cariera voastra, de dezvoltarea voastra personala si profesionala si lasati facutul plozilor doar atunci cand sunteti independente, dar nah...asta e mentalitatea mea.

    cat priveste partea a doua cu problemele psihologice, idei religioase, constiinta incarcata...bla..bla..bla...ma lasi? toate astea le simti pt ca te gandesti exclusiv la tine. ...sa nu simti vinovatie intr-un fel sau altul. TU!!!! doar TU!!!
    dar la copilul ala adus pe lume care la un moment dat se va uita in ochii tai si-ti va spune: "mami, eu de ce n-am jucarii..sau mami, eu de ce nu mananc carnita...sau mami, eu de ce n-am, n-am, n-am" pt ca mama in acel moment s-a gandit sa nu-i fie incarcata constiinta...nu se gandeste nimeni?
    pt mine e mult mai dureros sa vezi un copil care tanjeste in viata dupa te miri ce...afectiune, parte materiala, hrana...whatever decat sa-l chiuretezi la o luna.
    repet..decat copii chinuiti pe lumea asta doar pt a nu-ti fi incarcata constiinta din diverse motive ( psihologice, religioase) mai bine deloc!

    si bloss, poti sa adaugi exact ceea ce gandesti. e ok... stai pe pace.
    chiar prefer oamenii care chiar spun ce gandesc si mai ales au curajul sa aibe propriile pareri chit ca deranjeaza


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 15 Dec 2010, 01:31
  •  
    • 1088 mesaje
    15 Dec 2010, 11:03
    3 1

    Carmelia esti de admirat.


    Acest mesaj a fost editat de către emadd: 15 Dec 2010, 11:03
  •  
    • 2342 mesaje
    15 Dec 2010, 11:52
    0 1
    Si eu sunt de acord cu ce a spus Carmelia. Un copil consuma la fel ca un adult si uneori mai mult. Si fratele meu mi-a spus asta. Multi si in general cei care nu au copii poate se gandesc daca e atat de mic poate nu mananca mult, nu baga mult in gurita, nu e o cheltuiala nici nu se vede, ca unde e o gura incape si a doua. Dar daca un adult poate trai o luna numai cu paine si fasole fara sa aiba repercursiuni grave asupra sanatatii lui viitoare pe un copil nu il poti hrani numai cu ceapa, cartofi si fasole. Si ce credeti ca la taran branza, fructele si ouale nu sunt scumpe. Ce credeti ca un taran e atat de fraier sa le dea moca dupa ce a muncit atata pe ele.

    Imi amintesc ca am vorbit odata cu un avocat batran care nu a avut niciodata copii si era ofticat ca pe vremea lui Ceasca pe cei fara copii ii taxa 7 procente la salariu decat pe cei care aveau copii. Si a zis "Un copil consuma mai putin de 7 procente din salariu." M-a pufnit rasul. Depinde ce salariu. Ca daca e salariu mediu dai mai mult de jumatate.

    Nu mai spun ca un copil creste si trebuie sa ii cumperi mereu haine noi. In schimb un adult poate purta acelas palton si 10 ani de zile.

    Si da in Romania din pacate sunt parinti care nu isi pot hrani suficient de bine copii. Il dau la cresa sau gradinita ca acolo mananca mai bine. Ca sa nu mai vorbesc de cazurile de malnutritie.