ati apelat la vrajitoare?

  •  
    • 8 mesaje
    14 Mar 2014, 17:45
    0 0
    nu stii cum e sa nu dormi !

    Acest mesaj a fost editat de către regele_mar: 14 Mar 2014, 17:47
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Mar 2014, 18:52
    2 0
    regele_mar said:nu stiu ce sa mai zic ? ! un prieten mi-a recomandat baba,care si el a avut astfel de necazuri si l-a ajutat mult.Acum el este credincios,merge la biserici,ii merge bine.Mai ales cand am vazut ca mi-a ghicit niste lucruri care nu avea de unde sa le stie.....cu asta m-a atras enorm...ca eu nu credeam in astea si mai ales ca a folosit numai cuvinte de bine: "Maica Domnului" "post" etc.In sufletul meu ma caiesc ca am facut treaba asta dar daca am intrat in "hora" o sa joc pana la capat.Miercuri o sa ma duc iar la ea pentru a 3-a oara dar pentru ultima data in viata !In legatura cu spoveditul...cand m-am spovedit,CHIAR am uitat sa spun ca mai ma cert cu parintii mei asta fiind un pacat.Chiar nu are valoare spovedania mai ales ca am spus unele pacate care nu trebuiau spuse niciodata?Cand te deoache cineva si bunica iti descanta si iti revii,atunci se numeste ca bunica il slujeste pe satan si tu ca ai apelat la ea ai pacatuit?Asta cum mai e?Si toata viata ei....baba facand dinastea,cum de a ajuns la 83 de ani pe care zici ca are 60 si e in forma maxima? Tu daca nu ai dormii 2 luni noapte de noapte,analize bune,bani cheltuiti degeaba si ducand-du-te la Manastiri,rugaciuni,posturi si vazand ca tot persista insomnia.....n-ai incerca si varianta cu baba?

     
    .1 pai sigur ca a folosit numai cuvinte de bine, daca folosea numele diavolului te mai atragea in vreun fel? evident ca nu! in caz ca nu stiai diavolul poate lua orice forma , ca sa fie sigur ca iti ia sufletul.   poate sa ia si forma sfintilor, a Maicii Domnului. Nu stiai ca satana la ispitit si pe Cristos...cu atat mai mult o sa incerce sa ispiteasca oamenii


    2. daca tie hore din astea iti plac...n ai decat ..e viata ta..dar sa nu uiti  ca in viata totul se plateste, iar asta e un pacat de moarte.


    3. nu stiu la ce te referi..cum adica pacate care nu trebuie spuse niciodata?????????? pacatele trebuie TOATE marturisite! daca lasi ceva cu buna stiinta, comiti un sacrilegiu si nu faci altceva decat sa ti incarci sufletul cu pacate si mai grele. In plus tu nu cunosti poruncile, nu stii ce e pacat si ce nu e...pai in cazul asta cum poti sa te marturisesti si sa faci o spovada buna?!

    4. si ce legatura are una cu alta? doar pt ca a ajuns la varsta asta nu inseamna ca se va si mantui...mai ales ca spui ca toata viata s a ocupat cu farmecele si vrajitoria...pai e clar ca satana isi va lua partea! ce i al ei e pus deoparte! osanda vesnica o asteapta...., dupa dreptatea dumnezeiasca!


    5. in primul rand ti am mai spus..degeaba iei manastirile la rand daca nu tii Legile lui Dumnezeu...e ca si cum ai  vizita muzee. Ca rugaciunile sa ti fie ascultate trebuie sa crezi, iar cel care crede face vointa lui Dzeu!  tu nici macar nu constientizezi ( sau refuzi ) ca astfel de practici tin de diavol, dar vrei sa te asculte Dzeu?  

    6. Nu , n as incerca niciodata si sa stiu ca nu dorm toata viata! numai un om fara discernamant isi poate vinde sufletul diavolului  cu buna stiinta!  

  •  
    • 8 mesaje
    14 Mar 2014, 19:36
    0 0
    Draga Anda...nu imi raspunsesi la intrebarea cu bunica? si te mai intreb ceva: care e pacat mai mare: sa te duci la ghicitoare sau sa faci avort?
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Mar 2014, 19:51
    2 0
    amandoua sunt pacate de moarte, deci pacate extrem de grave avortul e crima ..si pe langa faptul ca iei viata unui suflet care nu se poate apara , ii mai iei si sansa de la mantuire.

    iar practicarea vrajitoriei te face sa i slujesti diavolului, si astfel incalci Prima Porunca din Decalog!


    ca sa ti raspund la prima intrebare , tre sa intelegi un lucru. Diavolul exista  si poate aparea sub multe forme, spirite rele, strigoi, deochi , etc . Toate acestea sunt si vin prin puterea satanei.


    Mai josi iti dau explicatia Bisericii privind deochiul!


       O uşoară durere de cap duce brusc la concluzia: "cred că m-a deochiat careva" şi imediat după aceasta la gândul că: "trebuie să mă descânte cineva". Iar descântecul de multe ori conţine rugăciunea "Tatăl nostru" zisă ca formulă magică, apoi semnul crucii, şi de multe ori unele bolboroseli care nu se aud, iar câteodată şi frecarea mâinii drepte în zona venelor.


    Descântecul se vrea a fi un fel de vrăjitorie, o formulă magică care dezleagă deochiul, un mod rapid de a alunga "chipurile" duhul rău care-ţi dă dureri de cap. Cu descântecele şi deochiul se ocupă ţigăncile vrăjitoare, cu scopul vădit de a mai face câte un ban. Pentru a convinge mai uşor pe cei slabi în credinţă, şi pentru a le arăta că descântecele nu sunt păcat, ţigăncile folosesc în ritual lor o cruce, icoane, şi fel de fel de obiecte bisericeşti, amestecând răul cu binele, asociind vrăjitoria unui scop nobil.


    Sfântul Apostol Pavel întâlnind un vrăjitor pe nume Elimas, în Salamina, care încerca să stea în calea propovăduirii Evangheliei lui Dumnezeu, a privit ţintă la el şi a zis:

    "O, tu cel plin de toată viclenia şi de toată înşelăciunea, fiule al diavolului, vrăjmaşule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte? Şi acum, iată mâna Domnului este asupra ta şi vei fi orb, nevăzând soarele până la o vreme. Şi îndată a căzut peste el pâclă şi întuneric şi, dibuind împrejur, căuta cine să-l ducă de mână. Atunci proconsulul, văzând ce s-a făcut, a crezut, mirându-se foarte de învăţătura Domnului."

    Sfinţii Părinţii îi osândesc pe vrăjitori ca "fii ai diavolului", ca unelte ai celui rău, care strâmbă realitatea,  o infăţişând-o aşa cum vor ei pentru a câştiga bani, dar mai ales pentru a-i îndepărta de Dumnezeu. În Biserica lui Dumnezeu totul e lumină, totul e bunătate, totul e plin de sfinţenie, peste tot se simte prezenţa Duhului Sfânt, nimic nu e ascunsc, obscur, întunecat, nu există formule magice ci doar relaţii personale între Dumnezeu şi oameni.


    Sfintele Taine fac minuni în viaţa unui om, dacă acel om crede în Dumnezeu, dacă i se roagă Lui, dacă-i pare rău de păcatele sale, dacă vrea să se-ndrepte, nu fac minuni în mod magic, ca o vrăjitorie indiferent de starea lui sufletească. Nimic nu poate fi "aplicat" sufletului omului fără voia lui, fără participarea lui conştientă.


    Descântecul, deochiul şi toate vrăjitoriile se încadrează în categoria păcatelor de moarte alături de ucidere, desfrânare, erezii şi altele. Sfântul Vasile cel Mare spune că vrăjitorii ar trebui osândiţi (condamnaţi la pocăinţă) ca ucigaşii de oameni (Canonul 65) iar cei care merg la vrăjitori se osândesc la fel tot ca ucigaşii (Canonul 72), adica fiind opriţi de la împărtăşirea cu Trupul şi Sângele Domnului 6 ani.

    "Cel ce mărturiseşte că a făcut vrăjitorie sau fermecătorie i se va da timpul de penitenţă ca pentru ucigaş, împărţindu-se aşa cum s-a vădit pe sine în fiecare păcat."

    Canonul 72  al Sfântului Vasile cel mare (din colecţia de Canoane ale Bisericii Ortodoxe)


    "Cel ce se dă pe sine vrăjitorilor sau unora ca aceştia acela încă se va canonisi cu timpul de penitenţă al ucigaşilor."

    Canonul 83  al Sfântului Vasile cel mare (din colecţia de Canoane ale Bisericii Ortodoxe)


    "Cei cărora li se vrăjeşte ori urmează obiceiurile păgâneşti sau în casele lor bagă pe oarecare spre aflarea vrăjilor, şi spre curăţire să cadă sub canonul de şase ani: un an tânguindu-se, un an ascultând, trei ani prosternându-se şi un an stând împreună cu credincioşii, aşa se vor primi."


    Descântecele nevinovate făcute acasă de părinţi copiilor sau invers, sunt mari păcate, şi arată că nu credem în Dumnezeu precum ar trebui ci doar formal.  Dacă mă simt rău sau am nevoie de ajutor pot să zic oricând şi orinde aş fi: "Doamne ajută-mă să mă fac bine!" şi sunt sigur că Dumnezeu mă aude şi nu mă lasă. Nu trebuie să zic decât Doamne ajută-mă! şi imediat îmi sare în ajutor ca un Tată. Maicuţa Domnului e mereu aproape de noi şi abia aşteaptă să ne ajute.

    Mii de sfinţi ai Bisericii stau în cer gata gata să ne sară-n ajutor, trebuie doar să-l cerem, trebuie doar să deschidem uşa sufletului...

     


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 14 Mar 2014, 22:25
  •  
    • 8 mesaje
    14 Mar 2014, 20:30
    0 0
    Anda...o ultima intrebare mai am pentru tine: imi poti spune daca esti casatorita si cand te-ai nascut? Imi poti da acest raspuns si pe PM daca nu vrei aici.
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Mar 2014, 20:34
    1 0
    chiar nu te priveste!!!!!
  •  
    • 8 mesaje
    14 Mar 2014, 20:40
    0 0
    dar iti imaginezi de ce te intrebai cele doua chestii?
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Mar 2014, 20:44
    0 0

    n am nici cea mai vaga idee


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 14 Mar 2014, 21:07
  •  
    • 8 mesaje
    15 Mar 2014, 09:55
    0 0
    ok...merci pt raspunsurile prompte.Daca vrei sa vb mai multe ma gasesti pe mess sau mail la acelasi user de il am aici.Zii buna!
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Mar 2014, 10:31
    1 0
    ce am avut de zis, am spus aici...
  •  
    • 272 mesaje
    15 Mar 2014, 10:41
    0 0
    regele_mar said:Si toata viata ei....baba facand dinastea,cum de a ajuns la 83 de ani pe care zici ca are 60 si e in forma maxima?

    se ţine bine cotoroanţa de la atâta pedalat pe mătură! o zoreşte Aghiuţă la clienţi, să le ia şi banii şi sufletele, crezi că are timp să stea şi să depună celulită...
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Mar 2014, 11:02
    0 0
    pai clar...moarta nu i ar mai folosi diavolului prea mult...cum altfel sa mai castige niste suflete daca nu s ar folosi de cotoroante!
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Mar 2014, 11:05
    2 0
    romario1 said:
    regele_mar said:Si toata viata ei....baba facand dinastea,cum de a ajuns la 83 de ani pe care zici ca are 60 si e in forma maxima?

    se ţine bine cotoroanţa de la atâta pedalat pe mătură! o zoreşte Aghiuţă la clienţi, să le ia şi banii şi sufletele, crezi că are timp să stea şi să depună celulită...

     

    face cardio....sanatate curata!

  •  
    • 10065 mesaje
    19 Mai 2014, 14:51
    0 0
    Sa apelezi la vraji si chestii gen e de-a dreptul o slabiciune, parerea mea.
  •  
    • 687 mesaje
    19 Mai 2014, 19:32
    1 0
    Cand am zis ca nu e indicat sa incepi discutii pe tema religiei, ci sa respecti credinta fiecaruia, am stiut ca pot incepe conflicte si razboaie verbale inutile. Ba mai mult iti atragi alte pacate ca : trufia, mandria, aroganta si rautatea. Din ce-am citit in fuga asa, ca n-am nici timp si nici rabdare, enrique mi-a parut cu bun simt. Si mai e si romario cu bun simt, clasa si eleganta in dialoga chiar si cand apar divergente de perceptii si opinii. Fiti mai buni unii cu altii ca nu va costa nimic. Nu platiti nicio amenda. Ce satisfactie ai cand ranesti credinta unui om? Sadism. Ce satisfactie ai cand bucuri inima unui copil sau om? Fericire sufleteasva.
  •  
    • 687 mesaje
    19 Mai 2014, 19:37
    1 1
    " in a dialoga " *
  •  
    • 10065 mesaje
    19 Mai 2014, 21:49
    0 0
    kundalini said:" in a dialoga " *

     

    Frumoasa "mutare".

  •  
    • 64 mesaje
    20 Mai 2014, 01:10
    1 0
    Fiecare avem probleme, dar apelatul la vrajitoare nu e solutie ci naivitate. Eu una nu cred in asa zisa lor ''putere'' de a te ajuta prin vraji. Nu cred in lucrurile care n-au o explicatie logica. Cu ce sa te ajute pe tine intr-o problema, doua vorbe trei cuvinte ? Ce-i drept am ajuns si eu o data din intamplare la o astfel de persoana, cu niste prieteni care aveau de luat niste bani de la ea. Ne-a servit cu ocafea, apoi dupa ce am baut-o vad ca se uita fundul cestilor. Am ramas asa un pic surprinsa pentru ca noi eram acolo din cu totul alt motiv, iar eu oricum nu credeam in chestii de genul. Mi-a spus niste lucuri pe care nu avea de unde sa le stie, era prima data cand ma vedea, iar despre viata mea nu ii spusesm nimic N-am inteles cum a facut de mi-a zis detalii pe care nici prietenii mei nu le stiau despre mine. Dar nici nu ma intriga sa ma mai duc. Raman la parerea mea ca mersul la vrajitoare e o pierdere de timp si bani. Nu te poti duce sa faci vraji si sa crezi ca problemele tale vor disparea de la sine. Totul sta in puterea ta de a depasi greutatile vietii, in cat de puternic esti ca om. E o naivitate sa crezi ca vrajile te ajuta in vreun fel.
  •  
    • 47 mesaje
    9 Iul 2014, 13:34
    0 0

    Sfatul meu este sa nu apelati prea des la aceeasi persoana. Chiar daca nu va imprieteniti, si sunteti numai clienta fidela, exista riscul foarte mare sa afle mai multe lucruri, sa ajunga clientele sa se cunoasca intre ele ( ca, uneori, o recomanzi pe respectiva altor amice) si ghicitoarea sa stie de fapt foarte multe, fara a ghici propriu-zis. Ea se ocupa si cu vrajile, dar la asta nu am apelat.
    Acest mesaj a fost editat de către Liaciocarlia: 24 Iul 2014, 01:12
  •  
    • 9 mesaje
    10 Oct 2014, 22:08
    0 1
    eu am gasit pers kare mi la intors inapoi dar inainte de asta am apelat la mai multe vrajitoare care mi-au cerut cate 2 3 milioane apoi 6 milioane .. si tot asa tot timpul se invea ceva.. ba are vraji , ba sa mostenit nush ce , ba trebuie animale sacrificate.. minciuni. omul kre ma ajutat a spus ca nu exista vraji blesteme doar energii si a sp ca nu poti rezolva ceva cu 2 3 milioane k iti trebuie o gramada de bani de investit intr-o lucrare ca sa iasa ceva sigur si bine.. ma abtin sa zik cat am dat ca poate ma credeti proasta ca am putut da atat pt sa fiu cu cineva.. dar nu toata lumea i la fel..