infidelitatea si vindecarea relatiei

  •  
    • 8237 mesaje
    23 Feb 2010, 20:12
    0 0
    Mai, nu mai bateti moneda pe 'femeile care uita si-o iau de la inceput' ca nimic nu se uita decat foarte greu.

    Toata lumea greseste mai mult sau mai putin, depinde doar ce se intampla dupa...depinde de reactii, sentimente etzetera, etzetera.
    Si cel mai mult depinde de ce face 'pacatosul' sa se faca iertat. Ca asta nu se intampla peste noapte, si nici din oficiu.

    Asa ca repet, Angela Lansbury temerile tale nu-s nefondate si nici absurde, sunt doar normale. Nu te trata... dar nici nu te apuca de facut anchete aiurea.
  •  
    • 330 mesaje
    23 Feb 2010, 20:19
    0 0
    Parerea mea....totusi procedand asa, framantandu-te si gandindu-te vizibil la episodul asta ( de fapt nu stiu daca subiectul mai e de actualitate in cadrul cuplului vostru)...nu dai dovada decat de slabiciune, lipsa de auto control...si siguranta de sine.

    Bun, ai decis sa ii mai dai o sansa...dar cred ca ar fi bine sa incerci sa iti impui sa nu mai fii atat de citibila.

    Eu in locul tau as fi cu ochii si urechile in 14, dar mai mult pentru a nu pierde din vedere orice indiciu care ar trebui sa traga un semnal de alarma.

    Trebuie sa te gandesti si la tine, si nu sa para neaparat ca ceea ce face el te poate distruge, sau obseda...

    Asa zic si eu....
  •  
    • 8901 mesaje
    23 Feb 2010, 20:35
    0 0
    no, ca incep sa ma irit!
    una la mana: te-a inselat....boon...ca nu erati impreuna, desi el voia sa fie cu tine, insa a aterizat in alta.....deja mi se pare buhuhu.
    doi la mana: l-ai iertat. ma rog....ai decis sa continui relatia, sa-i mai dai o sansa, bla bla! asta nu te scuteste de infernul din tine. nu-i mumos sa-l suspectezi, controlezi, etc? dar ce facu el o fi fost etic?
    cred ca dupa o perioada de control ai sa te poti linisti, ca nici sa pui mana la ochi sa zici ca n-ai auzit nu poti. sa iei de buna ruga lui permanenta, e o solutie, insa animalutul din tine nu-ti va permite. e acel instinct care nu te va lasa sa mai ai incredere prea repede.
    treaba ta ce decizi, dar pana la urma, daca vrei vindecare nu sari etape, ca nu tine!
  •  
    • 9899 mesaje
    23 Feb 2010, 20:37
    0 0
    '...Serios acum... in alea cateva zile ma bombarda cu apeluri si cica numai la mine se gandea, dar i-o tragea alteia.. Tu ce intelegi de aici?...'



    ce inteleg eu de aici?
    inteleg doar la ce te gandesti tu.
    Si anume ca musiu i-o tragea aleia mai de mult.
    Sau, ma rog, inainte sa intervina "despartirea" voastra.
    Zi ca nu asa gandesti!
    Eu nu gandesc asa.
    Probabil o cunostea mai de mult, probabil atunci s-a ivit ocazia...bla, bla, bla...
    Si probabil nu am spus chiar bine "vindecare" poate ar fi trebuit sa spun "razbunare" sau "incercare de a uita".
    Oscilez.
    Insa asta e in firea barbatilor.
    Greu de inteles.
  •  
    • 1899 mesaje
    23 Feb 2010, 20:37
    0 0
    Foarte sugestiv, nick-ul tău, verdict crimă, la ăsta nu m-aş fi gândit...

    Deşi susţii sus şi tare, cred totuşi că nu l-ai iertat, că nu eşti împăcată cu situaţia. A greşit, e adevărat, te simţi rănită, că eraţi despărţiţi şi în timp ce-ţi dădea telefoane peste telefoane, şi-o trăgea cu alta. Dar asta cât a luat, 15 minute? Hai două ore dacă a scos-o la un suc.

    Ce a fost? O aventură "nevinovată" pe care trebuia să o scoţi din minte, în secunda 2 după ce l-ai iertat, nu să stai cu ochii pe el ca pe butelie, poate- poate o comite din nou.

    Åži aici trebuie să spun că, contrar părerilor generale, dacă cineva a înşelat o dată (indiferent, bărbat sau femeie), nu e musai că o va face din nou şi e un c.urvar notoriu. A fost un accident, o scăpare, nu o relaţie dublă ascunsă luni sau ani în şir, peste care într-adevăr nu aş putea trece.
  •  
    • 1509 mesaje
    23 Feb 2010, 20:56
    0 0
    Eu zic ca te amagesti inutil (pe termen lung ma refer), si la fel, cauti "retete" pentru uitarea infidelitatii si vindecarea relatiei tot inutil .
  •  
    • 330 mesaje
    23 Feb 2010, 20:58
    0 0
    Dora_Minodora...nici un adulterin nu prea ar recunoaste ca aventura era cumva relatie, pentru ca daca oricum simte ca va fi iertat...atunci il va duce capul sa isi minimizeze vina, pentru a scurta scandalul si jeluirile partenerei macar...afirmand ca a fost doar o aventura, deci sa fim seriosi!

    Nu cred ca e indicat, cinstit sau obiectiv sa ne mintim pe noi insine, sau sa incurajam minciuna...spunandu-ne ca lucrurile de genul asta se intampla dupa un suc si se fac intr-un boschet...si cu asta basta!

    Cand cineva devine neimplicat in relatie si gaseste si alte pretexte pentru asta....se poate spune ca e doar o aventura nevinovata?
  •  
    • 9899 mesaje
    23 Feb 2010, 21:01
    0 0
    Bai, cum mai despicati voi firul in paishpe si stati cu ochiul in sus, la drobul de sare! Ntz, ntz, ntz!
  •  
    • 330 mesaje
    23 Feb 2010, 21:04
    0 0
    Dikens...dimpotriva, eu nu despic nimic, pentru mine inselatul e inselat, oricum ar fi sau s-ar numi pentru altele..ce sa mai la deal la vale!
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Feb 2010, 21:24
    0 0
    off topic: de mult timp, este pentru prima data cand Dikens nu este luat drept femeie m`am obisnuit deja ca toate iuzarele noi, sa i se adreseze ca si unei femei ori nu e iuzaru` nou, ori a fost Dikens foarte transparent la tura asta
  •  
    • 4455 mesaje
    23 Feb 2010, 21:25
    0 0
    io cred ca exista circumstante atenuante in cazul asta. omul s-a "polenizat" cu alta, dar! omul e depresiv, tu-i dai papucii, pisicii mei, ce vroiai,sa stea in casa sa faca rebus? asa a simtit la momentul respectiv, sexul e sex si dragostea e dragoste. "subsolul" functioneaza si fara contributia "etajului superior".
    ai sa treci peste asta eventual.
  •  
    • 330 mesaje
    23 Feb 2010, 21:40
    0 0
    Rybana...de mine zisesi?

    Da stiu ca e barbat, insa el se referea la modul cum despica femeile firul...iar eu doar am precizat ca in timp ce pentru altele aventura=aventura, si relatia=relatie...pentru mine e aceeasi mancare de pestos!!!!
  •  
    gmn
    • 327 mesaje
    23 Feb 2010, 21:47
    0 0
    Murder, imi pari fata isteata. In viziunea mea, lucrurile se reduc la o singura intrebare pe care ar trebui sa ti-o adresezi: Care este motivul care ma face sa stau cu un ejaculator precoce, un nene care, atunci cand il concediez, da fuguta la prima domnita iesita in cale ca sa isi “aline durerea”? Sugestie: "pentru ca il iubesc" nu este un raspuns.
  •  
    • 6008 mesaje
    23 Feb 2010, 21:48
    0 0
    atat de mult o iubea .. ca si-a gasit baiatu' alinare in bratele alteia! " in timpul scurtei despartiri" .. haide dle, ce draq! e clar ca se alinau ei mai demult ..
  •  
    • 9899 mesaje
    23 Feb 2010, 21:49
    0 0
    Pai si cam ce ar fi trebuit sa faca omul?
    Sa se dea cu capul de pereti?
    Sa se arunce de la etaj?
    Sau mai bine in fata trenului?
  •  
    • 330 mesaje
    23 Feb 2010, 21:51
    0 0
    Oare numai eu am inteles situatia reala din toata povestea asta, ce tot o dati cu inselatul fuguta dupa ce s-au despartit?

    Asta i-a spus el cand ea nu a mai suportat atitudinea lui inexplicabila, si lipsa de atentie....si a decis ca mai bine ar fi sa se desparta!!

    Eu cred ca tipul o insela si tocmai de aceea se purta ciudat...si invoca diferite pretexteee...offffff!
  •  
    • 330 mesaje
    23 Feb 2010, 21:53
    0 0
    Of of of...oare cum faceau unii dintre voi analiza pe text, daca nu prindeau ideea principala???
  •  
    • 4455 mesaje
    23 Feb 2010, 21:54
    0 0
    io am inteles partea cu inselatul, de asemenea am inteles contextul. si mai ales partea cu el fiind depresiv (asta inteleg cel mai bine!)
  •  
    • 9899 mesaje
    23 Feb 2010, 22:02
    0 0
    postat de: Andrusia la data: 2010-02-23 21:51

    Oare numai eu am inteles situatia reala din toata povestea asta, ce tot o dati cu inselatul fuguta dupa ce s-au despartit?





    Da draga.
    Tu esti revelatia forumului.
    Cea mai tare.
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Feb 2010, 22:12
    0 0
    as folosi un cuvant mai deosebit, cu multiple intelesuri: mimoza