vreau sa fiu stewardezaaaaa!!!!!! 2

  •  
    • 1841 mesaje
    11 Iul 2011, 16:50
    3 0
    miruna09 said:
    [...]
    Apai eu zic sa stam toti cu fundul in sus si sa asteptam sa cada din cer cate ceva ca poate ne umilim prea mult.

     

    Bine zis!

  •  
    • 4009 mesaje
    11 Iul 2011, 18:13
    11 1

    da, mah! sunt niste ospatarite bine platite, care vad lumea, nu intepenesc L-V, 9-18 si culmea.. mai sunt si frumusele! O fi invidie pe undeva?

     

    Acum sa spui ca stii ce face o stewardesa doar ca ai nustiucateore de zbor (ca pasager) mi se pare... dar un pilot nu stii ce face, Maricon? Ca si ala tot pe acolo e... nu e un fel de sofer de taxi imbracat frumos?

     

    Mie mi se pare o munca frumoasa, deloc umilitoare... ca si noi, cei care lucram la birou si avem cuvantul "manager" in coada tre' sa inghitim lucruri care nu ne convin, mai facem si activitati care sunt sub pregatirea noastra profesionala.. Dar nu job-ul, domeniul sau titlul pompos al functiei ne definesc ca oameni. Esenta umana sta in altceva, nu in aparente (chelnerita, manager, sef).


    Acest mesaj a fost editat de către Allegria_: 11 Iul 2011, 18:14
  •  
    • 2089 mesaje
    11 Iul 2011, 18:38
    5 2
    Allegria, ai pus punctul pe i .......... tu iti dai seama ce umilitor este, in timp ce Maricon se uita la un film misto, mai cerand o perna si incercand sa atipeasca dupa o cina si un paharel de vin, fraierul ala care se autointilueaza pompos "pilot" sta sa calculeze altitudini si directii si sa fereasca nori de furtuna! Si mai face si conversatie anosta cu toate turnurile de control de pe drum, amortind in scaunul ala!
    Viata de rahat ....... noroc ca mai sunt si oameni destepti, care sunt doar serviti, niciodata servitori!
  •  
    • 8578 mesaje
    11 Iul 2011, 18:39
    2 0
    Va recomand un film dragut pe tema asta "Flight Girls" ...de cate ori il revad, mi aduc aminte ca si eu am vrut candva sa devin stweardesa ..super cool, respect nu oricine e facut ptr meseria asta
  •  
    • 1899 mesaje
    11 Iul 2011, 19:04
    7 1
    Noroc de topicul acesta ca am aflat si eu ca a fi stewardesa este o meserie umilitoare. Asta chiar imi schimba perspectivele asupra lumii. Deci cineva poate considera ca si meseria mea este umilitoare, mai stii?
    Fraiera de mine, am crezut-o pe maica-mea cand mi-a spus ca orice munca cinstita trebuie respectata si ca a munci nu este rusinos.

    Atunci inseamna ca si munca de chelnerita este umilitoare, ospatari, cameriste, femei de serviciu, gunoieri, infirmiere, asistente si profesori (vorba Mirunei), bone, vanzatori, invatatoare, educatoare (ca sterg nasul la pusti si cateodata ii sterg la fund pe aia mici), functionari publici (ca stai sa te certi cu tot omul care vine cu n-spe pretentii si reclamatii), secretare (ca doar fac cafeaua pentru sef), tarani si muncitori la ferme (ca si aia strang balega si mulg vaca), muncitorii din fabrici (e umilitor sa faci acelasi lucru zi de zi, ca un robot) etc. etc. etc. , asa ajungem sa spunem ca orice meserie este umilitoare (cu exceptia celei de sef, bineinteles).

    Ps. Si a fi ministru este umilitor, ca te huiduieste lumea ca pe Udrea, ba mai arunca si cu rosii stricate.
  •  
    • 498 mesaje
    11 Iul 2011, 22:37
    4 0
    Cum să-i pui pe candidaţi în posturile potrivite?
    Luaţi candidaţii pe care vreţi să-i plasaţi şi puneţi-i într-o cameră în care se află o masă şi două scaune. Lăsaţi-i singuri două ore, fără să le daţi nici o instrucţiune. Întoarceţi-vă după ce s-a scurs timpul, să vedeţi ce fac.
    - dacă au demontat masa, puneţi-i la departamentul Inginerie
    - dacă numără mucurile de ţigări din scrumieră, trimiteţi-i la Financiar
    - dacă ţipă şi dau din mâini, sunt buni la Producţie
    - dacă vorbesc cu scaunele, un loc potrivit pentru ei ar fi la Personal
    - dacă nici măcar nu ridică privirea când intraţi în cameră, plasaţi-i la Serviciul Securitate
    - dacă încearcă să vă spună că situaţia nu este atât de proastă pe cât pare, trimiteţi-i la marketing
    - dacă au plecat devreme, puneţi-i la Vânzări
    - dacă dorm, au stofă de manageri.
  •  
    • 7743 mesaje
    12 Iul 2011, 07:32
    3 1
    citesc si ma minunez.
    si-mi vin in minte versurile astea" fata mea e manager.urca firma pan' la cer" e on topic, nu?

    cum puteti crede ca stewardesele sunt doar niste chelnerite? e o mica ,mare diferenta... ca de la cer la pamant!
    o stewardesa poate face tot ce face o chelnerita . o bate la fund
    si as vrea sa vad chelnerita care invata ceva din ce stie stewardesa!
  •  
    • 8901 mesaje
    12 Iul 2011, 08:32
    1 0
    Strict on topic, pt cele interesate:
    http://www.realitatea.net/se-cauta-stewardese-pentru-qatar-si-emirate-vezi-conditii-de-angajare_852165.html
  •  
    • 8901 mesaje
    12 Iul 2011, 13:49
    0 0
    De ce apare un patretel galben in dreptul topicului?
  •  
    • 1880 mesaje
    12 Iul 2011, 16:57
    1 0
    andrada86 said:
    De ce apare un patretel galben in dreptul topicului?

     

     

    te-au deochiat 

  •  
    • 14418 mesaje
    13 Iul 2011, 21:51
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Iul 2011, 21:51
  •  
    • 14418 mesaje
    13 Iul 2011, 22:03
    4 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    13 Iul 2011, 22:14
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Iul 2011, 23:13
  •  
    • 3741 mesaje
    14 Iul 2011, 14:06
    2 0
    Si ontopic mai posteaza cineva?
  •  
    • 10876 mesaje
    14 Iul 2011, 15:27
    3 1
    PAi nimeni nu mai vrea in lumina ultimelor descoperiri sa fie stewardesa
  •  
    • 18346 mesaje
    16 Iul 2011, 20:20
    1 0

  •  
    • 8 mesaje
    25 Iul 2011, 15:07
    3 1
    salmarose said:
    Serviti mancare in avion? Serviti bauturi? Imi dai o patura sau o perna daca cer? Daca apas butonul imi mai aduci inca un pahar cu apa? Daca va simtiti jignite ca asta este ceea ce faceti...atunci poate ar trebui sa va schimbati jobul. Dar nu veni sa-mi spui mie ca esti tu importanta pt ca stii sa faci un CPR! Sunt unele dintre voi care au iesit la pensie fara sa fie nevoite sa o faca vreodata, dar au servit mancare si bautura pe 1000 de curse. Pe mine ma enerveaza faptul ca nu puteti accepta ca munca unui ospatar este parte din munca voastra. Va credeti mai presus, dar de fapt nu va deosebeste mare lucru! Am mai spus ca am lucrat ca si ospatar si nu mi-a fost rusine nici o secunda de ceea ce fac, nu mi-am imbracat jobul in denumiri pompoase si nu m-am simtit jignita cand cineva m-a numit "chelnerita"...Astea fiind spuse...sa aveti un zbor placut...ca oricum sunteti tot timpul cu capul in nori!

    E a 4-a oara, cred, cand postez pe forumul asta, dar citind aberatiile scrise, nu ma pot abtine sa nu comentez. Domnisoara Salmarose, cum poti sa aberezi ca acest job este imbracat in denumiri pompoase?? Cumva, cuvintele stewardesa sau insotitor de zbor au fost inventate in topicul asta? Nu aveai de ce sa te simti jignita cand ai fost  numita chelnerita, pentru ca asta erai. Asta cum nici fetele astea nu se simt jignite ca sunt numite stewardese, pentru ca asta sunt. Si sunt sigura ca nu au inventat ele cuvantul Iar daca acest job ar fi avut denumirea de "chelner", nu cred ca se supara nimeni ca era numit asa. Asadar, daca te consideri o persoana inteligenta, nu te preta la astfel de tzatzisme.
  •  
    • 8 mesaje
    25 Iul 2011, 15:22
    4 0

    Si cine esti tu, Miss Manager, ca sa iti permiti sa redenumesti un job? Si eu pot sa spun ca tu esti Bucatareasa Suprema la Burger King, dar iti place sa te numesti manager


    Acest mesaj a fost editat de către PMarcela: 25 Iul 2011, 15:28
  •  
    • 31 mesaje
    25 Iul 2011, 22:10
    1 0
    pt cine e interesat: 27- 31 august se vor tine interviuri pt Emirates. CV-urile insotite de poze trebuiesc trimise catre firma Lalsat International.

    bafta

    Acest mesaj a fost editat de către dee_sbz: 25 Iul 2011, 22:11
  •  
    • 12625 mesaje
    1 Aug 2011, 14:57
    1 1
    eu vreau sa fiu parasuteza..unde gasesc asemenea job-uri?