vreau sa fiu stewardezaaaaa!!!!!! 2

  •  
    • 51 mesaje
    11 Iul 2011, 14:50
    3 1

    just_someone said:
    bunul simt nu permite sa te bagi in seama pe un topic al fotbalistilor si sa ii numesti "ridicoli care alearga dupa o minge ca fraierii" sau pe un topic al manichiuristelor si sa le numesti "ieftine care curata jegul de sub unghiile managerilor".
    Jur ca nu stiu de ce nu m-am putut abtine sa mai scriu si postul asta, desi este absolut evident pentru toata lumea ca nu ai capacitatea necesara de a intelege asta.

     

     

    cand te-ai simtit nedreptatita, frustrata, nu stiu, orice cu conotatie negativa. Sa vina cineva si sa iti arunce situatia respectiva in fata de sus, de foarte de sus, ti-ar lasa si tie un gust amar, pentru ca asa ceva......nu se face! niciodata

     

    draga manager, imi permit, asa cum si tu iti permiti ! Mai, numai tu ai voie sa iti permiti, numai tu ai voie sa jignesti, numai tu ai voie sa ai pareri, extraordinar!

     

    eu am vorbit cu just_someone pentru ca ea a subliniat niste carente de bun-simt din posturile tale si, fara sa vreau sa mi te pun in cap, cam are dreptate dar isi raceste gura de pomana. eu asta spuneam si ii spuneam ei


    Acest mesaj a fost editat de către tigerspot: 11 Iul 2011, 14:52
  •  
    • 7967 mesaje
    11 Iul 2011, 14:58
    5 10
    Serviti mancare in avion? Serviti bauturi? Imi dai o patura sau o perna daca cer? Daca apas butonul imi mai aduci inca un pahar cu apa? Daca va simtiti jignite ca asta este ceea ce faceti...atunci poate ar trebui sa va schimbati jobul. Dar nu veni sa-mi spui mie ca esti tu importanta pt ca stii sa faci un CPR! Sunt unele dintre voi care au iesit la pensie fara sa fie nevoite sa o faca vreodata, dar au servit mancare si bautura pe 1000 de curse. Pe mine ma enerveaza faptul ca nu puteti accepta ca munca unui ospatar este parte din munca voastra. Va credeti mai presus, dar de fapt nu va deosebeste mare lucru! Am mai spus ca am lucrat ca si ospatar si nu mi-a fost rusine nici o secunda de ceea ce fac, nu mi-am imbracat jobul in denumiri pompoase si nu m-am simtit jignita cand cineva m-a numit "chelnerita"...Astea fiind spuse...sa aveti un zbor placut...ca oricum sunteti tot timpul cu capul in nori!
  •  
    • 51 mesaje
    11 Iul 2011, 15:05
    5 1

    mie nu mi s-a parut ca s-a simtit vreo fata de pe aici rusinata cu ceea ce face, in schimb tu te tot agiti insistent de pagini incoace sa le convingi ca lor le e rusine mareeee dar nu recunosc

     

    si iarasi nu mi s-a parut ca s-a autointitulat nimeni cu vreun titlu pompos, ci "steward"/"stewardesa" este denumirea acestui job in nomenclator, asa cum chelner a fost denumirea in nomenclator a jobului tau

     

    mai ridicol decat faptul ca esti ridicola este ca nu iti dai seama cat de ridicola esti

     

     

  •  
    • 1841 mesaje
    11 Iul 2011, 15:07
    8 1
    Salma nimeni nu s-a simtit jignita de faptul ca stewardesele SI servesc, fiind parte din jobul lor. Toata lumea s-a simtit jignita de nesimtirea ta.

    Ah, si las-o mai moale cu repetatul de o suta de ori ca ai fost si tu ospatar, mai ales cu mentiunea "ca n-aveam de ales" si mai ales dupa ce ai trantit tuturor peste nas managementu' vietii.

    Ai atata dispret in tine de o sa explodezi in curand. Cat de neonorabil pentru o femeie sa ai atatea aere de superioritate.
  •  
    • 7967 mesaje
    11 Iul 2011, 15:11
    4 7


    Stiam ca va lipseste educatia...aaa..scuze...stiti sa faceti CPR....ceea ce 70% din populatia globului a invatat sa o faca... De fapt chiar m-am convins ca parerea mea despre voi nu era gresita!


    Acest mesaj a fost editat de către salmarose: 11 Iul 2011, 15:11
  •  
    • 1841 mesaje
    11 Iul 2011, 15:12
    3 1
    Tu cui te adresezi acum cu acel "voi"?
  •  
    • 51 mesaje
    11 Iul 2011, 15:16
    4 1

    apropo, @salma, e adevarat ca imi e scarba de parerile tale cu privire la stewardese, dar nu sunt una dintre ele

    imi imaginez cum se simt ele cand te citesc

     

    si nici nu stiu sa fac CPR, deci slava domnului nu am intrat in albia de porci in care ne indemni sa ne balacim sub comanda ta de manager


    Acest mesaj a fost editat de către tigerspot: 11 Iul 2011, 15:38
  •  
    • 51 mesaje
    11 Iul 2011, 15:22
    3 1
    si am un feeling ca nici Outofhere si Milady nu sunt stewardese

    deci, ti-ai cam dat singura in cap la ultimul post, semnalizezi rau saracuta, doare?
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Iul 2011, 15:35
    3 0
    Salma,te injosesti rau.mai bine inchei.
  •  
    • 5609 mesaje
    11 Iul 2011, 15:57
    8 5
    Angelie said:
    Cred ca e prima sau a doua oara cand scriu pe topicul asta.Cine sustine ca meseria asta inseamna a fi chelner la inaltime nu are fix nicio idee despre ce presupune munca unui insotitor de zbor.dar fix nici o idee.

     Da, asa-i unele dintre noi nu avem chiar nici o idee cu ce se mananca asta...eu personal avand peste 300 de ore de zbor petrecute prin avioane internationale mari si foarte mari cu diverse companii aeriene, dar probabil nici acum nu stiu cu ce se manaca, dar poate vine vreo ingamfata sa-mi explice cum este cu munca de "printesa"  din avion

     

     


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 13 Aug 2014, 06:54
  •  
    • 1841 mesaje
    11 Iul 2011, 16:03
    8 1
    Da, Maricon, sunt stewardese misto si dragute si altele nesimtite si neprofesioniste. La fel cum sunt soferi buni si soferi prosti, chelneri nesimtiti si chelneri care mai au putin si te pupa si-n dos ca sa te simti bine, ingineri buni si ingineri tampiti, corporatisti painea lui dumnezeu si corporatisti diabolici etc.

    Asta nu inseamna ca este de bun simt sa vii pe un topic de stewardese si sa te c*** in munca omului. Sau in pasiunea omului. Asta e dovada de ingamfare, nu faptul ca o stewardesa isi apara jobul in fata cuiva care mai are putin si scuipa de la inaltime.

    PS - nu sunt stewardesa, ca sa nu existe confuzii.
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Iul 2011, 16:06
    4 0
    )))))))))))))))))))
    Maricon,are you for real????seriooooos?
    daca ai zburat si tu,ca toti ceilalti,ca pasager,ai impresia ca stii deja totul despre ce inseamna meseria asta?daca ma duc des la farmacie,inseamna ca stiu sa administrez medicamente si cunosc compozitia lor chimica?
    hai,frate,io raman masca cateodata cand dau de atata obtuzitate si vehementa complet aiurea.
    Maricon,nici una din fetele care a scris pe aici nu cred ca a dat dovada de "iNgamfare" (desi vad ca as putea s o fac eu dupa ultimul tau post)...nu a zis nimeni ca e munca de printesa,e o munca ca toate celelalte....De obicei nu ma bag in dispute de genul asta ca e evident ca e useless dar tu ,ff sincer,m ai facut sa zambesc.
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Iul 2011, 16:07
    3 0
    si,oricum,asa chelnerita pe avion cum sunt eu,mereu am fost de parere ca generalizarea e clar un instrument al prostiei.
  •  
    • 3741 mesaje
    11 Iul 2011, 16:19
    4 0

    Da' a ridicat cineva in slavi meseria asta?
    Maricon, tu ai venit pe topicul asta si ne-ai spus ca nu stii de ce ne dorim sa ne facem stewardese cand exista si alte servicii, ca doar stewardesa inseamna sa fii ospatarita la inaltime, nu?
      Apai, ce-ar fi sa vin si eu la tine in casa si sa-ti spun ca nu stiu cum traiesti in casa aia, ca doar exista altele mai mari?! 
    Aerul asta al tau de superioritate nu cred ca te avantajeaza.
    Pana una, alta, scrie cineva ontopic?


    Acest mesaj a fost editat de către miruna09: 11 Iul 2011, 16:20
  •  
    • 5609 mesaje
    11 Iul 2011, 16:22
    5 7
    Eu una nu m-am legat de "ingamfarea" stewardezelor, m-am legat de un comentariu facut de Angelie, cu privire la faptul ca habar nu avem cu ce se manaca un zbor. Ei bine, stiu f f bine asta, am zburat mult si stiu bine cum se comporta un steward, am intalnit stewarzi care isi fac meseria cu drag si iti este mai mare dragul sa-i multumesti cand te serveste, si am intalnit si xxxxx...sa spunem mai putin serveabili si mai plictisiti.
    O munca de steward nu este pe departe o munca de printesa, asta am spus si asta continuii sa spun, este o munca grea, unde trebuie sa stai la picioarele clientului si sa-i fii servitor. Da, unii clienti sunt niste jigodii si nu ar merita nici o atentie, nici o ceapa degerata, dar si asta face parte din categoriile sociale ale oamenilor, nu toti avem cultura generala, nu toti avem "7 ani de acasa" si stii bine la ce ma refer.
    Ce continuii sa intreb, (mentionez inca odata DOAR INTREB) este: de ce fetele astea aleg sa fie stewardeze, ce este atat de fascinant la acest job, care in fond este un job umil, sa stai in picoarele calatorilor, sa ii servesti cu mancare, bautura, servetele sa se spele, soseste sa se incalte, sa cureti podeaua pt ca cineva a vomat acolo, sa cureti toaleta pt ca tocmai s-a scapat unul pe jos...si multe din astea, sincer, la zborurile mari se intampla si asa ceva...la cele europene de 2-3 ore nu am avut asemenea experinte, dar cele trans-oceanice, oho...destule!
  •  
    • 5609 mesaje
    11 Iul 2011, 16:28
    5 6
    Miruna, aici nu este vorba de ingamfare sau superioritate...au fost simple comentarii si unul a fost al meu, de fapt a fost o intrebare pt toate fetele care isi doresc atat de mult sa devina stewardeze, si tot intreb in stanga si in dreapta DE CE? da domnule, DE CE tocmai stewardeze? CE este atat de fascinant la acest job? Cunosc f bine ce implica jobul asta si mie nu mi se deloc fascinant dar as fi vrut sa aud parerile fetelor...nu comentarii si rautati...
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Iul 2011, 16:30
    4 0

    Maricon,io s o fiinta deranjant de pacifista de obicei si asa o sa fiu si acu. Ma amuza ca n ai observat ironia cu ghilmelele...
    Da,am zis ca daca nu faci jobul asta nu stii exact ce inseamna,asa cum nu stii ce inseamna sa fii gunoier sau doctor pana nu faci joburile astea.Sunt lucruri de bun simt pe care nu credeam ca e nevoie sa le explic....
    Cat despre faptul ca tu crezi ca a face jobul asta  sau orice alt job e umiltor....nu ma injosesc a raspunde...E inutil,cum am mai zis.O zi faina!


    Acest mesaj a fost editat de către Angelie: 11 Iul 2011, 16:31
  •  
    • 2089 mesaje
    11 Iul 2011, 16:33
    4 1
    Maricon, daca ai veni la mine in casa te-as intampina zambind la usa, ti-as da un pahar de ceva, te-as pofti la masa. Daca ti-ar veni sa vomiti si n-ai avea timp sa ajungi la baie ti-as da o punga de vomitat. Daca mi-ai termina hartia la baie as pune frumos alt sul, fara sa imi cada vreun grad. Iar daca te-ar durea capul, ti-as oferi un algocalmin si cu un pahar de apa.
    In avion, fac toate astea si mai sunt si platita, si mai vad si lumea pe gratis. Iar uneori se leaga conversatii absolut savuroase cu oameni cu o cultura atat de diferita de a ta!
    Cam de asta. Si pentru ca nu imi da nimeni banii astia lunar daca doar ma trezesc la 12, ma plimb prin parc si ma uit la televizor.
  •  
    • 3741 mesaje
    11 Iul 2011, 16:41
    6 0
    Eu nu vad nimic umil in a servi pe cineva si a lua bani.
    Asa putem spune si de asistenti, nu? Ca si ei spala la fund, se mai intampla sa vomite pe el, sa curga sange etc. E umil si asta, nu?
    Probabil e umil si sa fii profesoara in zilele astea cand copiii fac legea, iar tu esti sluga copiilor si a parintilor.
    Apai eu zic sa stam toti cu fundul in sus si sa asteptam sa cada din cer cate ceva ca poate ne umilim prea mult.
  •  
    • 3741 mesaje
    11 Iul 2011, 16:43
    0 0
    Just, esti pe messenger/fb? Am cateva intrebari...