prieten drag

  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 13:13
    0 0
    Lobela,de Franta stiam (nu am fost niciodata la un eveniment din asta pe nicaieri,dar stiam),ceea ce nu stiam ,este ca si in Belgia este la fel(ma referam la castele,la transformarea lor).
    Mai dragele mele vedeti ce inseamna civilizatia ?..... oamenii stiu sa se respecte ,traiesc civilizat si isi fac viata usoara,noi sunrem la 100,daca nu mai mult anii lumina fata de ei,da ne dam destepti foc.Era odata o zicatoare,fereste-ma doamne de prostii care se dau destepti.....
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 13:15
    0 0
    Doamne .....oare ce este cu Doica......tu Lobela stii ceva de ea ?
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 13:29
    0 0
    Macedonia si Enriqua ati vazut ca nu e vorba de apa in reteta mea dar sucul lasat de legume si uleiul de masline fac un fel de abur in care aproape ca fierb (de aceea e vasul ala)Iar despre mancaruri specifice sint o curioasa si pe unde ma duc cer sa mi se aduca ceva care se face in acea regiune.Imi place borsul facut in Moldova,mancarea de post de la manastiri,bulzul facut in zona Bran Moeciu.Eu provin dintr-o zona unde mancarea e gustoasa dar prajelile si grasimile sant la loc de cinste.Imi place dar nu am voie sa o manc asa ca-mi pun pofta in cui.In Franta sudica in Camargue este si influenta spaniola si faceau acolo o paelia buna cu carne de pui iepure si oaie un deliciu.Bucataria frantuzeasca e sofisticata si ce-mi place e modul de prezentare(in cel mai modest local iti ia ochii cum arata in farfurie mancarea)
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 13:36
    0 0
    Vedeti e ora mesei si doar de mancare povestim si pana la urma o sa credeti ca vad lumea cu stomacul.Macedonia nu te ingrijora Doica e bine s-a trezit mai tarziu si pt ca nu are robot bucatareasa(ce vis frumos)a plecat la bucatarie sa-si faca singura cafeaua.O prindem noi diseara cand nu e nimic de vazut la tv si hoinareste pe internet.
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 13:47
    0 0
    Am inteles Lobela,daca este bine ,nicio problema.
    Mie trebuie sa recunosc ca imi este foame,asa ca am sa merg sa aranjez masa,cam tirziu,dar tirziu m-am si trezit azi,asa ca.....
    Da spune-mi te rog,tu ai gatit vreodata paelia ?
    SI tu crezi,ca eu pot sa- mi gatesc in vasul ala ,si ca de fapt prajeala aia nu are de ce sa ne faca rau,ca de fapt ar fii un fel de inabusire ?
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 14:42
    0 0
    Enriqua,pai ulei de masline si consum de cind tinem regimdar ce zice Lobela este tot un fel de prajeala,ei,prajeli nu avem voie.
  •  
    • 1259 mesaje
    9 Nov 2008, 15:24
    0 0
    Buna fetelor si sa va fie de bine . Am vazut ca v-ati procurat vase noi in vederea mincarrilor choinezesti , chiar Lobela va si dat o reteta . Ce sa va spun eu nu poftesc la asa ceva decit daca am sa vad cum arata dupa aspect ,gust si miros. V-am mai povestit ca eu nu sunt pofticioasa .,numai ca atunci cind merg la Bucuresti la vara mea ea ma rasfata cu tot felul de preparate . Ea este o gurmanda si mereu se uita la Tv cum pregatesc acum mincarurile mai sofisticate., dar nu numai sofisticate dar si fara prajeli asa cum spuneti si voi. In primavara am mincat la ea niste preparate din conserve din fructe de mare . Ea le-a mai facut ceva ,mi s-au parut bune ,si chiar am mincat cu placere. Am avut un vin alb frantuesc ff bun din care ,iar am servit cu placere ni l-a facut cadou fata ei ca sa ne simtim bine.Sincera sa fiu am cumparat acum citiva ani o cratita de inox Tepter in care se gateste fara grasime . Este ff buna si mereu gateam cind veneam de la serviciu in ea, sosuri fara grasimi si frigeam pui in suc propriu numai ca am avut-o numai pe ea si este destul de mica acum pentru a o mai folosii. Noi ne-am marit ca numar si acum folosesc vase mai mari.
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 15:25
    0 0
    Nici eu nu am voie sa manc prajeli de aceea spun ca asa e mai mult inabusit preparatul.Incearca si daca ti se pare ca nu tine de regimul tau este normal sa nu mai faci.Nu stiu sa fac paelia am mancat doar la terase la Mediterana e ca un fel de pilaf dar cu un gust mai aparte se pune si sofran care coloreaza totul in galben in fine e ceva deosebit.
  •  
    • 1259 mesaje
    9 Nov 2008, 15:27
    0 0
    Mie netul imi merge ff greu nu stiu ce are . Probabil ca Macedonia a plecat sa se odihneasca . Deci nu am avut nimic numai ca asta este....mai vorbim.O dupa amiaza placuta va doresc.
  •  
    • 1259 mesaje
    9 Nov 2008, 15:31
    0 0
    Buna Lobela aveam impresia ca ai plecat . Si eu gatesc fara sa prajesc nimic ,mai mult fierb inabusit . Eu nu tin regim dar fetei nu-i mai place de mult sa gatec prajit,asa ca eu m-am conformat mai ales ca face rau la stomac.
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 15:42
    0 0
    Enriqua imi plac calatoriile in tara si afara,am memorie preponderent vizuala dar acum cand va povestesc am impresia ca si olfactiva,parca am si acum in nari parfumul oleandrilor care tineau loc de gard,mirosul de patiserie ,frantuzeasca ,cornuri crocante ,foietajele lor,tartele cu fructe.O data am nimerit de ziua lor nationala .Focuri de artificii,oameni iesiti in strada cu mic cu mare atmosfera aceea de sarbatoare,mandrie nationala,aproape ca te simteai de-a lor.Se spune despre francezi ca nu sant prea prietenosi(mai ales la Paris)am simtit si eu asta dar atunci de ziua lor nationala mi-am schimbat parerea .
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 16:46
    0 0
    Pe mine m-a invatat fata mea cateva mancari cu fructe de mare si cateva trucuri (caracatita o fierb in vin alb la foc f mic altfel se intareste),scoicile le trec rapid in jet de apa puternc altfel se deschid .Va dau o reteta de sos pt chinezarii pe care o fac des.1lingura malai,1lingura sos de soia,2linguri zahar brun,3linguri otet de vin rosu,3linguri suc de portocala,2linguri pasta de rosii.Amestec intr-un castron malaiul cu 4 linguri de apa adaug toate celelalte ingrediente ,pun intr-o craticioara si dau la foc mic sa clocoteasca amastecand tot timpul.
  •  
    • 1259 mesaje
    9 Nov 2008, 17:00
    0 0
    Interesant sos am sa-l notez si eu si am sa caut poate de anul nou sa cumpar fructe de mare . Parca in afara de caracatita ,mai erau si alte inotatoare marine dar nu-mi mai aduc aminte cum le spunea vara mea .Scoici nu a avut .
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 18:15
    0 0
    Ce impresie ti-a lasat Parisul,Enriqua?Pe mine m-a fascinat de fiecare data si am plecat tot timpul cu regretul ca nu am vazut atat cat mi-as dorii sa vad.La fel mi se intampla la Bruxelles sau in Luxemburg.
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 18:41
    0 0
    Am sa-ti spun cu cuvintele unui belgian "tara tau este frumos dar pacat ca nu e ingrijit destul acest frumos" asa vede ginerele meu Romania.Am avut ca musafiri cativa prieteni i-am dus in Apuseni,la Bran in statiunile de pe Valea Prahovei am evitat hotelurile si am preferat pensiunile agroturistice,am mancat feluri traditionale si au ramas cu o impresie destul de buna.
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 18:51
    0 0
    Mizeria si gunoaiele ne sar in ochi si noua si srainilor e nevoie de multa educatie dar si la ei s-a facut cu amenzi si masuri drastice pt orice.Cred ca si la noi daca s-ar proceda asa lucrurile s-ar remedia.E adevarat ca si la Paris am vazut intr-un parc ambalaje pe jos sau cosuri de gunoi pline dar acolo vedeai si oameni cu diferite utilaje de curatenie care isi faceau treaba.
  •  
    • 1259 mesaje
    9 Nov 2008, 18:56
    0 0
    Vreau sa va spun ca cu toate ca noi ne-am abatut de la subiectul discutiei prieten drag , eu vreau sa adaug si virtual . Stiu ca aci pot sa posteze toate Evele care prina puterea cuvintului pot sa defineasca dragostea de prieten. Eu cred ca pot spune ca si tara mie prieten ,la asta am vrut sa ajuns . Tara noastra asa cum este ea . Ce sa va spun eu am un var plecat in Canada stabilit acolo de multi ani si sora lui vara mea a fost la el si ea mi-a spus acelasi lucru ce l-ai remarcat tu Lobela . Uite nu ai sa vezi la Farmacie geamul asa de murdar cum e asta . Trebuie schimbat ceva .
  •  
    • 1259 mesaje
    9 Nov 2008, 19:16
    0 0
    Totul depinde de educatie ,de modul cum a vazut in familia lui. Daca a mers la padure si nu si-a luat gunoiul in sacose si la lasat imprastiat sa vor face si copii lor cind vor merge la rindul lor . Am dreptate ,am. Daca se arunca pe jos tigarile pentru ca la padure sau ma rog nu este la indemina o scrumiera cine sa le atraga atentia ca ar trebui sa fiu curat nu cu tigari aruncate ,ma rog subiect discutat si para discutat .
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 19:26
    0 0
    La revedere Enriqua si maine sa ai o zi frumoasa.Pa
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 19:30
    0 0
    Doica unde o fi Macedonia?Te pomenesti ca e unul din castigatorii de la LOTO.