Compunere cu inceput dat...

  •  
    • 8253 mesaje
    13 Aug 2008, 15:55
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 480 mesaje
    13 Aug 2008, 15:59
    0 0
    ...Iubitelor,
    cum vine asta?
    "nu te baga, nu spune la nimeni, da', da-ne noua link-ul!..."
  •  
    • 5531 mesaje
    13 Aug 2008, 16:04
    0 0
    Glumesque, mai, uof!!!
  •  
    • 8901 mesaje
    13 Aug 2008, 16:05
    0 0
    pai di ce nu?
    adica noi nu o cunoastem. tu esti implicata emotional si n-ai sa faci treaba bine.
    pe bune ca as baga link-ul sa se distreze niste sadice cu el....
  •  
    • 8253 mesaje
    13 Aug 2008, 16:05
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8901 mesaje
    13 Aug 2008, 16:07
    0 0
    da, da,da! vrem jucalica!
    te rugammmm!
  •  
    • 1997 mesaje
    13 Aug 2008, 21:41
    0 0
    balaurul ala trebuie sa fie absolut inconstient, ca sa-si dea nume, poza, detalii persoanale reale...si atunci poate intra in calcul si varianta unei farse, razbunari, din partea cuiva care "il are la inima", omul fiind complet nevinovat...dupa cum poate fi si f vinovat, evident...

    eu l-as testa pt o vreme...un nick facut special pt el si luat omul la descusut, cine e, de-al cui din sat e, ce cauta, etc...ocazie cu care te poti dumiri cam cat de reala este pofta lui de aventuri...

    un nick anonim care sa il avertizeze ca afla nevasta, nu ar folosi la nimic, pt ca daca tipul e vinovat intr-adevar, isi sterge contul si isi face altul, mai discret si fara poza...deci problema tot nu se elimina..

    catre nevasta as trimite anonima...din punctul ala, doar ea decide cum arata viitorul lor, ca il iarta, ca nu il iarta, e biznisul lor...cred insa ca e dreptul fiecaruia de a sti adevarul...iar anonima nefiind semnata, nimeni nu se supara pe nimeni ...
  •  
    • 8403 mesaje
    13 Aug 2008, 21:55
    0 0
    eu as discuta mai intai cu balaurul acesta s avad ce ii poate capul, dupa care i-as spune ca ii sunt colega nevestei, si ca ar face bine sa se potoleasca daca nu vrea sa aiba discutii in casa...

    si apoi, as astepta decizia sa
  •  
    • 7743 mesaje
    13 Aug 2008, 22:02
    0 0
    Evelor dragelor, va intrebati de ce nu vad ele

    De la sublim la ridicol nu e decat un pas!

    Cele care iubesc obsesiv, nu pot vedea, desi au ochii deschisi…somnambulii nu vad .
    Alteori vezi, dar este atat de greu sa deschizi ochii larg, pentru unele e imposibil chiar!
    Pentru ca te incapatanezi mereu sa-i mai dai o sansa, lui, nu tie! Subliniez asta! Pentru ca tu stii ca iubirea ta e iubirea adevarata , desigur …si lupti pentru ea si pentru el. Fericirea lui e mai presus, el conteaza, il iubesti si vrei sa -i dovedesti.
    Poate ca stim deja ca nu ne putem schimba decat pe noi, dar te incapatanezi sa il schimbi pe celalat, nu-l poti lasa, doar il iubesti! Este o intelegere gresita, o scuza de fapt.
    Cand lumea iti fuge de sub picioare…te agate de orice familiar, de mediu si ne dorim sa controlam partenerul, sa-l ajutam ….din iubire…caci iubirea inseamna suferinta, nimic mai fals!. Cand el nu vrea ,nu se poate!
    Uitam ca este mult mai importantantsa ne cunoastem, sa ne ajutam pe noi, sa avem grija de noi.Dureaza ani, uneori, de suferinta, teama, stres prelungit, iar astea va pot imbolnavi grav, fara ca macar sa banuiti.
    Trebuie sa ne ridicam, sa iesim de pe drumul gresit, sa nu repetam greselile, pentru noi si copiii nostrii. Pe care,mai mult, inconstient, “ii obligam sa priveasca spectacolul”
    Dragelor, nu refuzati din start un altul ce nu va face sa suferiti ca primul… iubirea nu este suferinta!
    Nu cautati imaginea fostului in viitorii! Nu faceti decat sa luati alta marie cu aceeasi palarie!
    Iubirea matura exista,in masura in care credeti in ea… este buna, blanda si respectuoasa, creeaza siguranta…este calda.
    Iubirea adolescentina exista si ea, e minunata cu imboldul acea caruia nu-I poti rezista, cu suspansul si fluturasii de rigoare, dar nu cu suferinta si chin…aceea nu e iubire!
  •  
    • 618 mesaje
    13 Aug 2008, 22:09
    0 0
    Faina rau situatia
    In afara de anonima data sotiei nu vad ce rost ar avea atentionarea sotului... ca doar nu-l vindeca autoarea "toping-ului" de infidelitate pe individ!?
    In ce priveste datele personale ale "infidelului", se pare ca sunt si dobitoci care nu gandesc cand vine vba. de mers la agatat
  •  
    • 1995 mesaje
    13 Aug 2008, 22:11
    0 0
    Daca il iubim, de ce sa il schimbam Nu il iubim asa cum este el? De fapt pe cine iubim?
    In rest, de acord, si e un discurs care se potriveste pe aproape toate topicurile de pe pagina intai.

    OK, sa presupunem pentru un moment ca sunteti in rolul sotiei. Cum ati reactiona la o astfel de anonima? Vi se pare mai normala o anonima, care uneori poate fi un simplu gest de rautate, sau sa ai curajul sa ii spui omului in fatza ce crezi?
  •  
    • 7743 mesaje
    13 Aug 2008, 22:16
    0 0
    Il iubesti, prea mult! de multe ori iubesti o imagine, un ideal al tau
    Cand vezi ca o ia pe panta gresita, vrei sa-l indrepti, sari sa-l ajuti, sa fie iar ce a fost
    El nu vrea, tu te ambitionezi si tot asa... o intreaga nebunie... nu crezi , nu accepti ca nu se poate,ca el nu vrea asta, de fapt !
  •  
    • 618 mesaje
    13 Aug 2008, 22:20
    0 0
    Daca as fi in locul sotiei mi-ar placea sa mi se spuna in fata, nu vad de ce as reactiona violent fata de persoana care incearca sa ma ajute, sa vad adevarata fata a sotului infidel, asta in cazul in care nu as simti nimic!?
    In acelasi timp si o anonima pe mail ar fi oK, link-ul cu profilul ar fi suficient
  •  
    • 1995 mesaje
    13 Aug 2008, 22:21
    0 0
    Da? Si eu credeam ca iubesti atunci cand cei doi parteneri se adapteaza unul altuia, in mod continuu. Pentru ca fiecare, in functie de experientele si trairile proprii, din afara timpului petrecut impreuna, se schimba in permanenta, evolueaza sau involueaza. Daca unul involueaza in mod continuu, e normal sa incerci sa il readuci in starea initiala, sa semene palid cu cel pe care l-ai luat. E o dovada de iubire, nici vorba. Dar repet, daca involutia nu are leac, oare il mai iubesc? Cred ca nu.
  •  
    • 7743 mesaje
    13 Aug 2008, 22:25
    0 0
    Nici acum si nici atunci, nu as fi reactionat negativ, daca mi s-ar fi spus ca rozul meu e de cacao...as fi suferit, teribil, da,dar repet , m-ar fi ajutat sa-mi deschid ochii ce nu vroiau sa vada.

    Daca as afla, as discuta cu ea, ca de la femeie la femeie, calm, dar delicat, apoi as incuraja si as fi umarul pe care se poate plange...
  •  
    • 1995 mesaje
    13 Aug 2008, 22:30
    0 0
    Normal ca preferi sa ti se spuna in fatza, dar esti absolut sigura despre felul in care ai reactiona? da, poate ai fi calma cinci minute. I-ai multumi persoanei. Dupa care ai turba. Te-ai framanta. Te-ai intreba de ce? te-ai certa cu el, i-ai cere explicatii. Si te vei decide intr-un final, ce sa faci. Sa il parasesti. Sau sa stai in continuare cu floricelul Cand te-ai reintalni cu persoana care a binevoit sa iti spuna in fatza adevarul, in ambele situatii, te-ai simti jenata. Si revoltata, pentru ca acea persoana, fara sa te cunoasca indeajuns, te-a fortat sa iei o hotarare pe care cu cateva zile inainte nu credeai ca vei fi obligata sa o iei. Una este o prietena de o viata, care iti aduce argumente solide, te sprijina si de la care poti primi adevarul in fatza, pentru ca stii ca ti-e prietena si alta e o cunostinta oarecare, sau o anonima care iti modifica destinul pe care te bazai.

    "Daca as afla, as discuta cu ea, ca de la femeie la femeie, calm, dar delicat, apoi as incuraja si as fi umarul pe care se poate plange... " Draga Eva, vorbesti de o prietena care ar pati lucrul asta, nu de o colega oarecare sau de o anonima. Daca vorbesti de o prietena, da, sunt total de acord
  •  
    • 2501 mesaje
    13 Aug 2008, 22:30
    0 0
    Asta cu spusul in fata,nu stiu ce sa zic.Nu multa lume face fata adevarului.Uneori incerci sa ajuti,ca sa-ti dai seama apoi, ca mai bine era,daca-ti vedeai de treaba ta.
    O idee buna pare anonima aia pe mail.
  •  
    • 7743 mesaje
    13 Aug 2008, 22:34
    0 0
    Da double, nu zic sa nu-l ajuti, il ajuti insa pana la un punct. Nu te invarti in acelasi cerc, iar si iar...nu ajuti la nesfarsit, pana la pierderea identitatii tale, ca om, ca femeie.
    Eu,ajunsesem de nu mai eram eu!
    Si ma chinuiam, in numele nostru...si ajutam in continuare ...sa crap pe baricade, nu alta!
    Ma credeam mama ranitilor, in plin razboi, iar numele nostru il aveam pe drapel !
  •  
    • 7743 mesaje
    13 Aug 2008, 22:36
    0 0
    Pentru anonime, exista varianta anonima
  •  
    • 618 mesaje
    13 Aug 2008, 22:38
    0 0
    indiferent ca afli de la o persoana, dintr-o anonima, starea de nervi vine negresit... individul nu scapa de scandal, explicatii etc... una este cand auzi de la cineva ca a fost vazut cu "Y" si alta este cand vezi profilul sotului in cautare de "aventuri"