Mostenire prin casatorie

  •  
    • 12625 mesaje
    4 Iul 2016, 09:39
    0 0
    ViktorC said:Ei n-are cum ...

    De-ocamdata testamentu' ii la "tine" si procedezi fix dupa cum doresti . Sau ramine dupa cum au stabilit mai marii nostri. Sint multiple variante iar corect e ceia ce "tu" consideri a fi corect, si nu ce spun vecinii.

    Varianta corecta din punctul meu de vedere, e a se face imparteala in egala masura .

    Ce nu ne e clar si prioritar se pare, ce te-ai imbirligat cu un barbat cu obligatii, caz in care, cred eu, il ei la pachet cu copil cu tot si il tratezi ca si cum ar fi al tau, fara separatisme. De nu poti trata situatia caatare, cauta-ti draga un flacau fara obligatii si ai rezolvat problema. Zise el.

     
    No ca amu te iau de gat.
    El are un copil, care NU este al ei, este un copil prin alianta. Acel copil are mama si tata deci va avea mostenire de la 2 parinti. De ce sa imparta ea ceva cu un copil care are deja 2 jumatati de mostenire?
    Daca taica-su face ceva in timpul casatoriei, aduna impreuna cu ea ceva DA , atunci impart din cel ceva facut dupa casatorie. Cum gandesti? O fi copilul lui, dar EL are deja ceva in spate nu? Pai ce facurati? 

  •  
    • 10065 mesaje
    4 Iul 2016, 10:09
    0 0
    carmen008 said:
    ViktorC said:Ei n-are cum ...

    De-ocamdata testamentu' ii la "tine" si procedezi fix dupa cum doresti . Sau ramine dupa cum au stabilit mai marii nostri. Sint multiple variante iar corect e ceia ce "tu" consideri a fi corect, si nu ce spun vecinii.

    Varianta corecta din punctul meu de vedere, e a se face imparteala in egala masura .

    Ce nu ne e clar si prioritar se pare, ce te-ai imbirligat cu un barbat cu obligatii, caz in care, cred eu, il ei la pachet cu copil cu tot si il tratezi ca si cum ar fi al tau, fara separatisme. De nu poti trata situatia caatare, cauta-ti draga un flacau fara obligatii si ai rezolvat problema. Zise el.

     
    No ca amu te iau de gat.
    El are un copil, care NU este al ei, este un copil prin alianta. Acel copil are mama si tata deci va avea mostenire de la 2 parinti. De ce sa imparta ea ceva cu un copil care are deja 2 jumatati de mostenire?
    Daca taica-su face ceva in timpul casatoriei, aduna impreuna cu ea ceva DA , atunci impart din cel ceva facut dupa casatorie. Cum gandesti? O fi copilul lui, dar EL are deja ceva in spate nu? Pai ce facurati? 

     

    Intr-adevar, nu e al ei,ci e a lor . Cel putin din punctul meu de vedere, astfel ar trebui sa fie. Eu unu astfel as trata situatia, de la egal la egal. Sau nu intru intr-un astfel de joc de consider ca nu ma tin curelele. Simplific situatia, nu o complic .

     

    Altfel ... mi-s cu nervii la pamint ca nu stiu cum o sa-mi impar motanu, saracu ...

     

  •  
    • 12625 mesaje
    4 Iul 2016, 10:28
    0 0
    ViktorC said:
    carmen008 said:
    ViktorC said:Ei n-are cum ...

    De-ocamdata testamentu' ii la "tine" si procedezi fix dupa cum doresti . Sau ramine dupa cum au stabilit mai marii nostri. Sint multiple variante iar corect e ceia ce "tu" consideri a fi corect, si nu ce spun vecinii.

    Varianta corecta din punctul meu de vedere, e a se face imparteala in egala masura .

    Ce nu ne e clar si prioritar se pare, ce te-ai imbirligat cu un barbat cu obligatii, caz in care, cred eu, il ei la pachet cu copil cu tot si il tratezi ca si cum ar fi al tau, fara separatisme. De nu poti trata situatia caatare, cauta-ti draga un flacau fara obligatii si ai rezolvat problema. Zise el.

     
    No ca amu te iau de gat.
    El are un copil, care NU este al ei, este un copil prin alianta. Acel copil are mama si tata deci va avea mostenire de la 2 parinti. De ce sa imparta ea ceva cu un copil care are deja 2 jumatati de mostenire?
    Daca taica-su face ceva in timpul casatoriei, aduna impreuna cu ea ceva DA , atunci impart din cel ceva facut dupa casatorie. Cum gandesti? O fi copilul lui, dar EL are deja ceva in spate nu? Pai ce facurati? 

     

    Intr-adevar, nu e al ei,ci e a lor . Cel putin din punctul meu de vedere, astfel ar trebui sa fie. Eu unu astfel as trata situatia, de la egal la egal. Sau nu intru intr-un astfel de joc de consider ca nu ma tin curelele. Simplific situatia, nu o complic .

     

    Altfel ... mi-s cu nervii la pamint ca nu stiu cum o sa-mi impar motanu, saracu ...

     

     
    Cauta-i o gajica nu stiu ce inseamna impar

    Nu bre, nu e a lor. E a lui. Cat timp ea nu il adopta(si cine stie cati ani are) este doar al lui. Ca il consider ca al nostru e altceva, insa legal e a lui. 

  •  
    • 10065 mesaje
    4 Iul 2016, 11:19
    0 0
    Eu unu nu mi-s pe profit si merg pe varianta de la egal la egal. Din punctul meu de vedere , casatoria, formeaza un intreg, unde, cred eu, nu incap separatisme. Altfel, ce rost are imbirligatul cu acte de fiecare cu a ma-sii si fituica in buzunar pentru a-si nóta fiecare cui ii revine noua achizitie. Neee ... Ne imbirligatul de ochii lumi si/sau sa am cu cine tine evidenta lucrurilor? Sau investitii grosolane in ceia ce nu-i al nostu ci al tau? Iarasi neee ... Pai, ori punem mina de la mina si acél intreg il dam pe din doua (sau noua) ori ő lasam moarta si fiecare trage focul la oala sa. Ha!

  •  
    • 13 mesaje
    4 Iul 2016, 15:39
    0 0
    Nu doare pe nimeni gura sa zica insa cand treci prin asa ceva e mai complicat decat pare...
  •  
    • 3765 mesaje
    4 Iul 2016, 15:45
    0 0
    pe mine nici tastatrura nu ma doare.
  •  
    • 908 mesaje
    4 Iul 2016, 16:39
    0 0
    Claudia, de ce nu le oferi cateva sute de mii de euro datorii , nu pot sa inteleg ?

    ... dar sa le lasi la toti egal sa nu se certe intre ei
  •  
    • 3765 mesaje
    4 Iul 2016, 18:31
    0 0
    3001.Claudia said:Nu doare pe nimeni gura sa zica insa cand treci prin asa ceva e mai complicat decat pare...

     

    potrivit oracolului din Delphi, esti singura femeie care se recasatoreste si are un apartament. l-am intrebat de doua ori, sa fiu sigur, dar si a doua oara a dat acelasi rezultat.

    complicat este atunci cand nu vrem ceva dar tinem cu dinadins sa o facem.
     si nici macar nu-i nevoie de pasiune sa o faci.

    succes in noua viata. vorba lui Zorro, barem  fa-le niste datorii frumoase, d-alea care creaza palpitatii.

  •  
    • 10065 mesaje
    5 Iul 2016, 01:30
    0 0
    3001.Claudia said:Nu doare pe nimeni gura sa zica insa cand treci prin asa ceva e mai complicat decat pare...

     

    La urma toata tot dupa cum doresti procedezi . Io ... trancanesc doar de dragul discutiei, situatiei date , ca altfel ... nu tine de mine cum iti pui tu (sau altul) lucrurile in ordine. Asadar, nu lua in seama "turistii" .

     

    Sa-ti spun si-o poveste de viata, da' promite ca nu-l iei drept exemplu de urmat, bine ?

     

    Pe unu il palira insuratoarea, da nu oricum, neee ... draguta tre sa aibe casa, masa (vaca , porc, rate ... chiar si vreun butoi de vin, de ce nu .... ) deh, ca asa fu el instruit acasa ca nu-i suficient ca-i frumoasa si e draga, trebe neaparat sa aibe si la saltea ceva (fir-ar mama ei de viata! ) . In fine, ii batura norucul la usa , isi gasi tiparul. Bun, se casatoresc, la scurt timp apare si un copilas ... toate bune si frumoase (deh, asa-i la inceput ) . Nu retin citi ani au fost impreuna, dar au fost citiva, timp in care , el, pe buzunarul lui, o renovat casa cap-coada, cu acoperis nou, interior - exterior si de toate, doar nu era in conditii rele locuinta, dara na, tre sa se cunoasca ca are si ea barbat in batatura. Cind lucrarile au fost incheiate si au inceput sa se plictiseasca ... au mai stat si oamenii la un pahar de vorba ca intre cei mari, ba ca-i casa me, ba ca-i investitia me ... deh, nu-si mai puteau imparti zestrile si una peste alta au ajuns la divort si-apoi nenea ... plecara cu ce venira, cu izmenele-n sacosa, ca doar deh, ii casa me!

     

    Apropo, dragutu' tau nu citeste pe-aici, adevarat ?

     

  •  
    • 13 mesaje
    5 Iul 2016, 09:13
    0 0
    Multumesc frumos pentru incurajari.
    Asa e in viata.. e mai palpitant o viata complicata decat una linistita
    Te pui cu inima!!
    Si daca ar citi, n-ar fi o problema!! sa citeasca
  •  
    • 10065 mesaje
    5 Iul 2016, 11:02
    0 0
    In alta ordine de idei, cind si-o face omu cu mina lui .... lucru manual se numeste !

  •  
    • 10065 mesaje
    5 Iul 2016, 13:52
    0 0
    Acum, intre noi fie vorba Clauditza.

    Mostenirea e ceea ce te apasa asa rau sau teama ca ramii "orfana"? Adica, si iubita si cu apartamentul luat . Am io asa ... senzatia ca cea de-a doua varianta e ce ne macina defapt ...

    Totusi, pentru linistea ta, arunca un ochi in registrul titlurilor de proprietate ca deh, cine stie cum se imbogatesc unii peste noapte ...



  •  
    • 13 mesaje
    5 Iul 2016, 14:23
    0 0
    Momentan nu ma apasa nimic.. dar informativ asa... pentru viitor
  •  
    • 10065 mesaje
    5 Iul 2016, 20:42
    0 0
    D-apoi chiar nu stiu ce sa zic, chiar ma simt un norocos. Da' bine ca n-am averi sa lé duc grija si mai bine lé duc dorul...

  •  
    • 13 mesaje
    6 Iul 2016, 12:57
    0 0
    Daca tot suntem la subiectul asta, am o curiozitate.
    Am prins ieri o discutie tot despre averi, ce sa imparta omul decat averea!!
    O sotie se plangea ca sotul a plecat cu alta si ca vor sa divorteze. El vrea la notar, ea nu. Ea vrea tribunal si custodie totala asupra copiilor.
    Nu am case, terenuri, nu au nimic realizat impreuna. Dar din ce am mai inteles, el a "primit" de la bunica din partea tatalui o casa. Bunicul a murit de mult, si tatal lui la fel, bunicii avand doar un copil. Bunica a murit si ea in decembrie 2015. Urmand ca anul acesta sau cand are omul bani sa faca succesiunea.
    Intrebarea sotiei era : Are parte si ea la mostenirea sotului ?
  •  
    • 10065 mesaje
    6 Iul 2016, 13:20
    0 0
    Eu cred ca nu .

    Asta in cazul in care nenea nu da coltu inaintea divortului.

  •  
    • 13 mesaje
    6 Iul 2016, 14:33
    0 0
    Asa ma gandeam si eu, dar am zis sa intreb
  •  
    • 10065 mesaje
    6 Iul 2016, 15:53
    0 0
    Ma bucura ca te-ai linistit.

  •  
    • 13 mesaje
    6 Iul 2016, 16:51
    0 0
  •  
    • 10065 mesaje
    6 Iul 2016, 17:18
    0 0
    Doar nu credeai ca problema ramine nerezolvata ...

    Intotdeauna se gaseste un bagator in seama ce sa-si dea iute cu parerea ... vrem ori ba, asta-i altceva.