Mostenire prin casatorie

  •  
    • 13 mesaje
    29 Iun 2016, 15:34
    0 0
    BUNA ZIUA, AM SI EU O NELAMURIRE, AM CUMPARAT UN APARTAMENT PRIN PROGRAMUL PRIMA CASA INAINTE DE CASATORIE, APARTAMENTUL FIIND DOAR PE NUMELE MEU, M-AM CASATORIT, IN URMA DIVORTULUI APARTAMENTUL MI-A RAMAS MIE, NU AU EXISTAT COPII MINORI, IAR ACUM URMEAZA SA MA CASATORESC IAR, DAR PARTENERUL MEU ARE UN COPIL MINOR.
    CUM POT SA FAC CA COPILUL LUI DIN CASATORIA ANTERIOARA SA NU AIBA PARTE MOSTENIRE LA APARTAMENT???
    DACA NE CASATORIM SI VREAU SA IL VAND SI SA IAU ALTUL PE CONTRACT SE VOR TRECE AMBII SOTI SI IMPLICIT COPILUL VA FI MOSTENITOR. O VARIANTA AR FI SA NU IL VAND NICIODATA IAR DACA VOM FACE COPII SI CAND SE VOR FACE MARI SA LE FAC UN CONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE, NU??
    SAU LA STAREA CIVILA PUTEM ADOPA VREUN REGIM ANUME CARE SA STABILEASCA DE LA INCEPUT ACEST LUCRU?
    SAU MAI EXISTA SI ALTA VARIANTA??
  •  
    • 3765 mesaje
    29 Iun 2016, 17:12
    0 0
    Incearca varianta contractului prenuptial
    Daca exista la noi.
  •  
    • 3765 mesaje
    29 Iun 2016, 17:13
    0 0
    Oricum este ciudat sa te gandesti la asta cand inca esti in perioada de proba.
  •  
    • 10065 mesaje
    29 Iun 2016, 18:04
    1 0
    De nu te mariti, nu-i mai bine?
  •  
    • 742 mesaje
    29 Iun 2016, 19:03
    0 0
    Stai linistita,nu poate sa ia nimeni ce este al tau,se probeaza toate actele..se uita la date concrete si daca va fii ceva vreodata....numai tu si copii tai vor avea parte.E un vecin cu mine si i-a murit nevasta,avea 2 baieti barbatul respectiv,sa casatorit cu o femeie si dupa ani si ani..barbatul a murit.Baietii au devenit barbati cu copii la casele lor,femeia credea ca toot e al ei,a facut un contract de intretinere cu o nepoata ,nu stiu ce acte ar fii detinut dar dupa moartea femei a inceput judecata intre nepoata si barbatii cei 2.Barbatii au cistigat dreptul  sii sa vezi ce frumos si-au facut in gradina venind de la oras.Asa ca....pune bine actele ca ele vb adevarul.
  •  
    • 24 mesaje
    29 Iun 2016, 21:26
    0 0
    Apartamentul (si sau banii obtinuti de pe urma lui) este al tau si numai al tau. Copilul lui nu-l mosteneste, asa cum stii si tu. Dar numai daca nu il vinzi.Daca il vinzi, poti sa faci ce vrei cu banii, sa ii cheltui, mai exact, dar daca te apuci sa cumperi ceva cu ei in timpul casatoriei lucrul acela devine automat si al lui. Nu exista cale de scapare din pacate....
  •  
    • 10065 mesaje
    30 Iun 2016, 09:35
    0 0
    Navigam pe "ce-i al meu e-al meu".

    Si ce-i al tau e si al meu, fireste.

  •  
    • 908 mesaje
    30 Iun 2016, 10:03
    0 0
    1, - nu-ti fa planuri pe termen lung cu individul
    2, - vinde-l
    3, - mori inaintea lui si nu-ti mai pasa
  •  
    • 13 mesaje
    30 Iun 2016, 10:30
    0 0
    multumesc ptr raspunsuri.
    nu navigam pe ce-i al meu e al meu si ce-i al tau e al nostru.. dar sunt intrebari firesti ... care nu ma afecteaza acum, dar mai tarziu copii nostri se vor confrunda cu ele.. si dc sa nu fim organizati de la inceput?!! 
  •  
    • 11561 mesaje
    30 Iun 2016, 14:03
    0 0
    3001.Claudia said:multumesc ptr raspunsuri.
    nu navigam pe ce-i al meu e al meu si ce-i al tau e al nostru.. dar sunt intrebari firesti ... care nu ma afecteaza acum, dar mai tarziu copii nostri se vor confrunda cu ele.. si dc sa nu fim organizati de la inceput?!! 

      Atunci  cand  exista  buna  intelegere  si  respect  nu  cred  ca  pot  apare  astfel  de  probleme , dar  cum  de  cele  mai  mute  ori , relatiile  au  alte  criteriila  baza , e  bine  sa  va  clarificati  "averea"  prin  hartii  oficiale!

      Sper  sa  fi  gasit  ce  ti  ai  dorit!!

  •  
    • 13 mesaje
    1 Iul 2016, 13:24
    0 0
    Intre noi exista intelegere si respect, dar intre mostenitorii nostri nu se stie... si e mai bine sa ne luam masuri de siguranta de acum avand in vedere cate cazuri intalnim in ziua de azi constatand ca orice este posibil.
  •  
    • 10065 mesaje
    2 Iul 2016, 21:31
    0 0
    Io zic sa-i vorbesti dragutului de intentiile tale inainte de a prinde ideea gresit. Ii oarecum corect a proceda astfef insa , cred eu, situatia trebue discutata pentru a evita evetuale discutii neplacute. Zic si io. De tót tii a pune lucrurile in ordine, atunci sa o facem ca la carte. Tót el zise.

  •  
    • 2115 mesaje
    3 Iul 2016, 01:47
    1 0
    Doar l-o duce si pe el capul ca ce e luat inainte de casatorie sau ce mostenesti de la parinti n-are cum sa-i revina si lui. Numai ce "adunati" impreuna se imparte la urmasii comuni.
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 3 Iul 2016, 01:53
  •  
    • 10065 mesaje
    3 Iul 2016, 10:34
    0 0
    Ar trebui. Depinde din ce unghi priveste situatia. De-i corect, n-are cu ce il incomoda miscarea.

    Oricum, mie unu imi pare prea devreme a iti pune astfel de intrebari "ca s-ar putea" cit timp n-ai nimic in mina, nu tu casatorita, nu tu copil ... Deci ... deocamdata vise si sperante doar . De la a face la a coace ii cale lunga.

  •  
    • 2115 mesaje
    3 Iul 2016, 11:46
    1 0
    ViktorC said:Ar trebui. Depinde din ce unghi priveste situatia. De-i corect, n-are cu ce il incomoda miscarea.

    Oricum, mie unu imi pare prea devreme a iti pune astfel de intrebari "ca s-ar putea" cit timp n-ai nimic in mina, nu tu casatorita, nu tu copil ... Deci ... deocamdata vise si sperante doar . De la a face la a coace ii cale lunga.

     Paza buna trece primejdia rea! E divortata o data si a trecut prin ele, eu zic ca procedeaza corect.

  •  
    • 10065 mesaje
    3 Iul 2016, 14:46
    0 0
    Procedeaza fix dupa cum doreste. Insa, dupa cum amimteam, cu usurinta poate fi inteleasa gresit.

    Altfel, de si fii-su ár lua parte la imparteala, unde-i probléma? Pe mine unu zau de m-ar deranja. Ca dupa mama, ca dupa tata ... sinteti frati, asadar, jumi-juma, frateste !

  •  
    • 2115 mesaje
    4 Iul 2016, 02:42
    0 0
    Bre, bati campii maxim, n-are cum "sa ia parte la imparteala"!
    Lasa ca te faci tu mare.
  •  
    • 10065 mesaje
    4 Iul 2016, 09:15
    0 0
    Ei n-are cum ...

    De-ocamdata testamentu' ii la "tine" si procedezi fix dupa cum doresti . Sau ramine dupa cum au stabilit mai marii nostri. Sint multiple variante iar corect e ceia ce "tu" consideri a fi corect, si nu ce spun vecinii.

    Varianta corecta din punctul meu de vedere, e a se face imparteala in egala masura .

    Ce nu ne e clar si prioritar se pare, ce te-ai imbirligat cu un barbat cu obligatii, caz in care, cred eu, il ei la pachet cu copil cu tot si il tratezi ca si cum ar fi al tau, fara separatisme. De nu poti trata situatia caatare, cauta-ti draga un flacau fara obligatii si ai rezolvat problema. Zise el.

  •  
    • 12625 mesaje
    4 Iul 2016, 09:34
    0 0
    3001.Claudia said:BUNA ZIUA, AM SI EU O NELAMURIRE, AM CUMPARAT UN APARTAMENT PRIN PROGRAMUL PRIMA CASA INAINTE DE CASATORIE, APARTAMENTUL FIIND DOAR PE NUMELE MEU, M-AM CASATORIT, IN URMA DIVORTULUI APARTAMENTUL MI-A RAMAS MIE, NU AU EXISTAT COPII MINORI, IAR ACUM URMEAZA SA MA CASATORESC IAR, DAR PARTENERUL MEU ARE UN COPIL MINOR.
    CUM POT SA FAC CA COPILUL LUI DIN CASATORIA ANTERIOARA SA NU AIBA PARTE MOSTENIRE LA APARTAMENT???
    DACA NE CASATORIM SI VREAU SA IL VAND SI SA IAU ALTUL PE CONTRACT SE VOR TRECE AMBII SOTI SI IMPLICIT COPILUL VA FI MOSTENITOR. O VARIANTA AR FI SA NU IL VAND NICIODATA IAR DACA VOM FACE COPII SI CAND SE VOR FACE MARI SA LE FAC UN CONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE, NU??
    SAU LA STAREA CIVILA PUTEM ADOPA VREUN REGIM ANUME CARE SA STABILEASCA DE LA INCEPUT ACEST LUCRU?
    SAU MAI EXISTA SI ALTA VARIANTA??

     
    In primul rand copilul lui nu va avea parte de mostenire la apartamenul tau. Ce e al tau al tau ramane.
    Daca va luati e mai "ideal" sa nu vinzi sa stai acolo(sau daca vinzi in acte sa treci clar valoarea cu care contribui si de unde vin banii). Copii tai vor mosteni acel apartament.
    Exista acum 2 variante de stare matrimoniale. La comun, fiecare cu a masii, si mai este una(pe care nu am inteles-. La casatorie te va pune sa alegi din 3 una. Aceasta stare se poate modifica numai dupa 1 an de casatorie.
    EU ti-as recomanda a doua varianta. Fiecare cu a masii. Insa daca el va lucra si va aduce mai mult in casa, tu nu vei mosteni nimic, si nici nu veo putea face partaj. 
    Dar poti sa te interesezi la notar cum se fac actele. Desigur e munca ta si poti beneficia de ea. Nici eu nu sunt pe principiul ce e al meu e al nostru, ce e al tau e al tau. Nu stii cum va evolua relatia. E mai bine sa ai ceva acolo doar al tau. Un fel de independenta. Si presupun ca si dumnealui are ceva. Sunt sigura ca si el isi pune averea la adapost, mai ales ca are deja un copil. 


    Acest mesaj a fost editat de către carmen008: 4 Iul 2016, 09:35
  •  
    • 13 mesaje
    4 Iul 2016, 09:38
    0 0
    Trecuta deja printr-un divort, deja stiu cu ce se mananca situatia. Asa ca paza buna trece primejdia rea. Nu se stie pe viitor ce va fi si de ce sa nu facem lucrurile cu cap de la inceput?! Ce avem de pierdut?!
    E copilul lui si l-am acceptat asa, dar asta nu inseamna ca eu muncesc o viata intreaga si altul sta cu mana intinsa si beneficiaza de pe urma mea.
    Am discutat cu el despre acest subiect, asa cum era si normal, si a zis ca este de acord cu mine, si de accea incercam sa vedem ce se poate face legal pentru a nu se ajunge acolo. De accea am si intrebat despre acel legim conventional al casatoriei, daca stie cineva mai multe detalii concrete.