Mostenire prin casatorie

  •  
    • 742 mesaje
    7 Iul 2016, 00:55
    0 0
    Claudia...deschide bine ochi.
    BAFTA 
  •  
    • 742 mesaje
    7 Iul 2016, 01:06
    0 0
    Am citit recent un banc..
    O femeie mai in virsta..intreaba pe niste fete.un penis cam cit ar trebui sa fie de lung?
    O fata ii raspunde.cam 30 cm...
    Femeia ii spune..tu ori esti proasta ori ai avut noroc.
    Referitor la subiect..Cladia daca viitorul tau sot sta bine cu [.....].te duci singura si ii semnezi ca-i dai parte din ap.iti spun din proprie experienta.Si dupa aceea incepe tiganiile.hotul cu un pacat si pagubasul cu mai multe.
    Acest mesaj a fost editat de către admin.forum: 11 Iul 2016, 11:28
  •  
    • 13 mesaje
    7 Iul 2016, 14:21
    0 0
  •  
    • 11561 mesaje
    7 Iul 2016, 14:23
    0 0
    Alin42 said:Claudia...deschide bine ochi.
    BAFTA 

     Si  desfa  larg  picioarele!!

     

  •  
    • 3765 mesaje
    7 Iul 2016, 14:27
    0 0
    3001.Claudia said:Daca tot suntem la subiectul asta, am o curiozitate.
    Am prins ieri o discutie tot despre averi, ce sa imparta omul decat averea!!
    O sotie se plangea ca sotul a plecat cu alta si ca vor sa divorteze. El vrea la notar, ea nu. Ea vrea tribunal si custodie totala asupra copiilor.
    Nu am case, terenuri, nu au nimic realizat impreuna. Dar din ce am mai inteles, el a "primit" de la bunica din partea tatalui o casa. Bunicul a murit de mult, si tatal lui la fel, bunicii avand doar un copil. Bunica a murit si ea in decembrie 2015. Urmand ca anul acesta sau cand are omul bani sa faca succesiunea.
    Intrebarea sotiei era : Are parte si ea la mostenirea sotului ?

     

     

    io stiam ca orice realizare in perioada casatoriei, se imparte. chiar si o mostenire. deci...

  •  
    • 3765 mesaje
    7 Iul 2016, 14:29
    0 0
    Alin42 said:Am citit recent un banc..

    Referitor la subiect..Cladia daca viitorul tau sot sta bine cu madularul.te duci singura si ii semnezi ca-i dai parte din ap.iti spun din proprie experienta.Si dupa aceea incepe tiganiile.hotul cu un pacat si pagubasul cu mai multe. 

     

     

    ciudata experienta. ar reiesii ca tu, cu toate ca o ai cat calul, tot te-a lasat nevasta. inseamna ca degeaba o ai mare.

  •  
    • 11561 mesaje
    7 Iul 2016, 14:36
    0 0
    igivansenior said:
    Alin42 said:Am citit recent un banc..

    Referitor la subiect..Cladia daca viitorul tau sot sta bine cu madularul.te duci singura si ii semnezi ca-i dai parte din ap.iti spun din proprie experienta.Si dupa aceea incepe tiganiile.hotul cu un pacat si pagubasul cu mai multe. 

     

     

    ciudata experienta. ar reiesii ca tu, cu toate ca o ai cat calul, tot te-a lasat nevasta. inseamna ca degeaba o ai mare.

     Pai  nevasta , o  vroia  mica!!

  •  
    • 13 mesaje
    8 Iul 2016, 17:01
    0 0
    Intre timp am citit si eu legile si mostenirile nu se impart.. ca nu sunt bunuri realizate impreuna, e mostenire.
  •  
    • 3765 mesaje
    8 Iul 2016, 18:50
    0 0
    dar este in timpul casatoriei.
  •  
    • 10065 mesaje
    8 Iul 2016, 19:14
    0 0
    E "cadou" nu investitii. In cazul asta nu mai poate fi vorba de imparteala. Asadar, de Iti cumperi o masina, ai grija ca in contractul de vinzare-cumparare sa figureze drept cadou, pe numele tau.

  •  
    • 3765 mesaje
    8 Iul 2016, 19:19
    0 0
    daca-ti cumperi o masina pe numele tau cu banii din mostenire, se imparte masina?
  •  
    • 10065 mesaje
    8 Iul 2016, 19:26
    0 0
    Cred ca da.
  •  
    • 2115 mesaje
    10 Iul 2016, 14:46
    0 0
    ViktorC said:Ei n-are cum ...

    De-ocamdata testamentu' ii la "tine" si procedezi fix dupa cum doresti . Sau ramine dupa cum au stabilit mai marii nostri. Sint multiple variante iar corect e ceia ce "tu" consideri a fi corect, si nu ce spun vecinii.


     Testamentul nu este batut in cuie, se poate ataca si modifica daca nu e in conformitate cu legislatia in vigoare. 
     Nu e vorba de vecini, ci de lege.

  •  
    • 2115 mesaje
    10 Iul 2016, 15:00
    0 0
    3001.Claudia said:Daca tot suntem la subiectul asta, am o curiozitate.
    Am prins ieri o discutie tot despre averi, ce sa imparta omul decat averea!!
    O sotie se plangea ca sotul a plecat cu alta si ca vor sa divorteze. El vrea la notar, ea nu. Ea vrea tribunal si custodie totala asupra copiilor.
    Nu am case, terenuri, nu au nimic realizat impreuna. Dar din ce am mai inteles, el a "primit" de la bunica din partea tatalui o casa. Bunicul a murit de mult, si tatal lui la fel, bunicii avand doar un copil. Bunica a murit si ea in decembrie 2015. Urmand ca anul acesta sau cand are omul bani sa faca succesiunea.
    Intrebarea sotiei era : Are parte si ea la mostenirea sotului ?

     Nici fosta, nici prezenta, nici viitoarea sotie nu primesc nimic din mostenirea sotului ramasa de la bunica sa. Daca sotul e decedat vin la mostenire copiii lui sau rudele in ordinea gradelor.

  •  
    • 2115 mesaje
    10 Iul 2016, 15:45
    0 0
    igivansenior said:

     

     

    io stiam ca orice realizare in perioada casatoriei, se imparte. chiar si o mostenire. deci...

     Ntz, doar daca dispunatorul lasa un testament in care specifica lucrul asta.

  •  
    • 10065 mesaje
    11 Iul 2016, 01:53
    0 0
    S-au dus vremurile "limbii de moarte" se pare . Batrinii erau legiuitorii si ce spuneau raminea ca si litera de lege nene, fara vreun doar si poate . Se dadea adunarea, se lua "prajina" si no haida-ti, se face imparteala . Comentarii ? Ti-ai gasit ... imediat sareai din schema si fara drept de apel.

    Acum, de nu-ti jumuli aproapele ... nici ca poti trai pe fata pamintului . Mare ne mai e glada foamei ... fereasca !

  •  
    • 2115 mesaje
    11 Iul 2016, 07:43
    0 0
    Pai tocmai, ca sa nu-ti "jumoli" aproapele, sa ii protejeze proprietatea, pentru asta e facuta legea.
  •  
    • 10065 mesaje
    11 Iul 2016, 17:08
    0 0
    Legi au fost si pe-atunci . Cum de-altfel si flaminzi, dar nu atitia .

    Eu unu cind ii vorba de imparteala , mai dau de la mine numa sa se duca dracu ... de in alea isi gaseste fericirea.

    Fir-ar mama ei de viata .

  •  
    • 2115 mesaje
    12 Iul 2016, 12:00
    0 0
    ViktorC said:Legi au fost si pe-atunci . Cum de-altfel si flaminzi, dar nu atitia .

    Eu unu cind ii vorba de imparteala , mai dau de la mine numa sa se duca dracu ... de in alea isi gaseste fericirea.

    Fir-ar mama ei de viata .

     Rau faci bre, nu asa se face avere!

  •  
    • 10065 mesaje
    18 Iul 2016, 00:05
    0 0
    L-as ca sint destui flaminzi in stare sa mute si pe ma-sa pentru doi galbeni amariti . Fie la ei acolo ... ca pe mine nu ma coafeaza, nu-mi curg balele la bunurile altora .

    Fir-ar mama ei de viata !