OFF.

  •  
    • 742 mesaje
    19 Iun 2016, 12:52
    0 0
    Sunt despartit de mama copilului de 7 ani.la plecare baiatul a venit cu mine,a fost dorinta lui.Baiatul era minor atunci,nu i-am cerut 1 leu la mama lui ,de tunci  inceput calvarul.eram si tata si mama.la scoala probleme foarte mari .ce sa fac?mama lui era total nepasatoare ..Dupa ani si ani care sau aratat grei pentru mine...am gasit pe cineva care i-am dat curs relatiei.M-am mutat la ea cu baitul ..ea avind o fata.dupa circa 1.5 ani prietena me  seizat ca-i lipseste verghetele din cutie care probabil erau in viitor destinate fetei la casatorie.Mi-am dat seama de situatie si l-am sunat pe baiat sa ii cer sa readuca ce a luat.El fuga la mama lui..era Simbata,dupa dicutii cu el mama lui  in lunia urmatoare a fost la tribunal pt pensie,sii toot odata chemat la politie ca eu l-am scos din casa..etc.i-am explicat politiei problema si au ramas si ei paf,dar...procesul continua.Dupa a 2 infatisare ma contacteaza baiatul ca ar vrea sa discutam .din discutiile avute arata ca el de 2 lunii stea cu cineva care-l intretinea.Dar mama ta???Din discutiile avute cu el reiesea ca ar vrea inapoi cu mine si au urmat discutii cu concubina care pina la urma a acceptat intoarcerea acasa a baiatului.Periada cind a fost liber sa zic asa...a fost si exmatriculat.in toamna dupa revenirea in cadrul familiei l-am inscris din nou la alta scoala. Timpul trece ..era toot mai nebun era toot mai greu de controlat,a inceput o comunicare cu mama lui in directia baiatul....si in data de 6 Ianuarie m-am hotarit sa il duc la mama lui .ca pot sta si eu ca spectator,Ca ce are baiatul de nu raspunde la tel?Sa umplut sacul.M-am inteles cu mama lui ca in 6 februrie va avea bani de la mine 500 ron,si toot asa.Dar ma suna prin 20 Ianuarie ca daca pot sa-i trimit pensia stabilita de comun acord ca ..e cheltuila cu baiatul.OK..timpul trece sii pe 8 Iunie imi trimite mesaj ca sa-i pun pensia lu mama lui ..ca el e in Germania.ca el cistiga fata de mine cu mult...sii am spus stop baniilor ca pensie.I-am comunicat ca ma bucur ca lucrezi .ai19 ani.ai gatat 12 clase..eu cam am gatat de platit pentru trecut.A inceput cu amenintari ca eu l-am prostit sa vina acasa atunci.ca sa nu platesc pensie demult.Pai eu ca orice barbat l-ar vrea pe baiait sa-i fie alaturi dupa despartire.Eu consider ca m-i sa dat sa platesc prea mult pentru nimic,Masa mi-a furat pot sa zic asa spatiul in care sta ea,dupa amenajare cu datorii in banca cu copil mic am plecat in lume fara haine ..deabia scoase cu politia,Judecati voi ca in clipa asta sunt amenintat de baiat ca el face dreptate ca atunci l-am prostiit..Pa-i eu????Tot eu sunt cel vinovat?OFF.
  •  
    • 3765 mesaje
    19 Iun 2016, 15:24
    0 0
    ca sa zic asa, ce vrei sa spui in mesaj???
  •  
    • 2115 mesaje
    19 Iun 2016, 17:40
    0 0
    Vrea sa spuna ca la 12 ani ai baiatului Alin s-a despartit de nevasta lui si mama minorului si ca timp de 7 ani nu I-a cerut un sfant acesteia pt cresterea lui, desi copilul a ales sa mearga la tatal sau.
    La inceputul anului, adolescentul, (12+7=19) fiind greu de controlat si de inteles cu el, a plecat la maica-sa si asta cere pensie pentru "copil", desi acesta lucreaza!!!
    Alin a plecat cu cateva haine si alea smulse, d-na s-a ales cu locuinta comuna in care investise si el o caruta de bani, iar acum baiatul il ameninta ca va face dreptate.
  •  
    • 2115 mesaje
    19 Iun 2016, 17:45
    0 0
    Eu stiam ca pensia alimentara se plateste pana la 18 ani, cu exceptia cazului in care copilul isi continua studiile, adica in cazul asta pensia se prelungeste si pe perioada lor.
    Daca baiatul tau lucreaza si a terminat liceul, are si 19 ani nu mai platesti nimic.
  •  
    • 3765 mesaje
    19 Iun 2016, 18:35
    0 0
    white_storm2 said:Eu stiam ca pensia alimentara se plateste pana la 18 ani, cu exceptia cazului in care copilul isi continua studiile, adica in cazul asta pensia se prelungeste si pe perioada lor.
    Daca baiatul tau lucreaza si a terminat liceul, are si 19 ani nu mai platesti nimic.

     

    asa stiam si io.

  •  
    • 742 mesaje
    19 Iun 2016, 20:30
    0 0
    Mama lui i-a bagat in cap ca ea l-ar fii tinut o perioada fara bani de la mine,perioada cind el a fost exmatriculat.Eu nu contest ca nu ar fi cheltuit bani cu el ,dar la indoctrinat cu ideea ca eu totusi asi fi dator ei,dar eu cind am platit 100 de mil vechi pe degeaba.plus picioare rupte la o fata,asta nu conteaza?Nu ar fi intrebat vreodata de baiat daca e bine...sa arate ca o intereseaza .Dupa parerea mea si legal baiatul si-a luat zborul,Probabil e un soc ca nu mai primeste bani de la mine,am platit prea mult pentru el,nu enumerez aici ca e f mult.Ma razboiesc cu minti diabolice,cu oameni care nu au stiut numai sa ia.cu oameni care mint si in somn.Vreau si eu liniste ..Nu cer un sfat.ma descarc .
    In viata poti sa pierzi totul intr-o secunda,ma enerveaza cind unii controleaza vietiile altora. 
  •  
    • 3765 mesaje
    19 Iun 2016, 20:43
    0 0
    alin, am impresia ca torci o placa ruginita. opreste-te si rationalizeaza.
    esti in romania?
  •  
    • 742 mesaje
    19 Iun 2016, 21:35
    0 0
    Da.
  •  
    • 3765 mesaje
    19 Iun 2016, 21:53
    0 0
    atunci citeste ce a scris white mai sus. pensia alimentara se plateste pana la 18 ani.
  •  
    • 12208 mesaje
    20 Iun 2016, 16:53
    0 0
    VORBESTE CU UN AVOCAT !
  •  
    • 151 mesaje
    20 Iun 2016, 18:29
    1 0
    Alin42 said:Da.

     

    Eu inteleg ca fiul tau are 19 ani, deci este major, chiar daca e necopt la minte.

     

    Faptul ca este fiul tau nu ii da dreptul sa te calce in picioare. Nici drept la pensie nu mai are , pt ca nu mai este la scoala.

     

    Schimba yala la usa si pune-ti ordine in relatia cu fosta nevasta , adica pune un STOP mare, pt ca, acum ca fiul vostru e major, chiar nu vad ce treaba mai ai cu femeia asta.

     

    Cat despre mizeriile pe care ti le face fiul, evita sa intri in jocul lui . Nu-i raspunde la amenintari, la cereri , la santaj... Vorbeste mai bine cu un avocat.

     

    Tu stii mai bine unde s-a produs ruptura intre voi, si daca este vreo posibilitate sa o repari, nu ezita.

     Dar tine minte : dragostea nu se cumpara cu bani ! Sa nu cazi in capcana asta: ii dai bani ca sa se poarte frumos cu tine , pt ca este o mare greseala...

     

    Trista poveste,

    mult curaj,

     

    coana_mare

     

     

     

     

     

     

  •  
    • 10065 mesaje
    20 Iun 2016, 21:51
    0 0
    Se pare ca nu prea il lasi sa-si ia zborul, Aline. Altfel ai clarifica situatia cit ai clipi . De e sa ne socotim la bani marunti, fie astfel , facem socotelile si ne achitam pina la ultimul banut, DAR! atentie la neatentie , copile .

    In alta ordine de idei, fi ceva mai cu picioarele pe pamint si nu uita, povestea o sa devina obositoare si relatiei actuale de nu pui lucrurile in ordine . Zic si eu.
  •  
    • 742 mesaje
    20 Iun 2016, 22:29
    0 0
    Mersi de incurajare,cunosc foarte bine legiile in Romania,baiatul are probleme tehnice.bine-nteles invatat zic eu.Pot spune cu mina pe inima ca nu-l mai vreau sa-l vad in viata mea,mi-a facut prea mult rau.atit mama lui cit si fratele vitreg crescut de mine 18 ani.Toti 3 pt mine nu mai exista,eu am o noua familie ,acuma am nevoie de liniste.Sa gasit un motiv ca in urma cu 3 ani masa la baiat l-ar fi tinut vre-o 3 luni si acuma vrea sa faca el dreptate.Ca eu l-am pacalit...sa vina la mine inapoi.doamnee.propriu zis el ma contactat si mi-a zis ca de 2 luni sta la cineva.am zis ..hai acasa.se pare ca am gresit.Am colegi care mi-au spus sa nu accept impacarea,cunoscundul,am ajuns la vorbele lor.Referitor la relatia mea actuala,nota 11.
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Iun 2016, 23:01
    0 0
    Eu unu i-as plati pentru alea trei luni, ba chiar patru, drept bonus, sa sa simta bine. Ii cer frumos contul unde sa-i depun banii, si nu inminati pentru a da curs altor discutii obraznice, ii depun si la revedere . Da' sa nu te-ajunga timpuri grele, tinere ... ca o se te cam usture ...



    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 20 Iun 2016, 23:02
  •  
    • 2115 mesaje
    21 Iun 2016, 00:52
    0 0
    Alin42 said:Mersi de incurajare,cunosc foarte bine legiile in Romania,baiatul are probleme tehnice.bine-nteles invatat zic eu.Pot spune cu mina pe inima ca nu-l mai vreau sa-l vad in viata mea,mi-a facut prea mult rau.atit mama lui cit si fratele vitreg crescut de mine 18 ani.Toti 3 pt mine nu mai exista,eu am o noua familie ,acuma am nevoie de liniste.Sa gasit un motiv ca in urma cu 3 ani masa la baiat l-ar fi tinut vre-o 3 luni si acuma vrea sa faca el dreptate.Ca eu l-am pacalit...sa vina la mine inapoi.doamnee.propriu zis el ma contactat si mi-a zis ca de 2 luni sta la cineva.am zis ..hai acasa.se pare ca am gresit.Am colegi care mi-au spus sa nu accept impacarea,cunoscundul,am ajuns la vorbele lor.Referitor la relatia mea actuala,nota 11.

     Ha, nu vrei sa-ti mai vezi propriul copil? Pai da-mi voie sa-ti spun ca esti  un cretin, copiii nu cer sa fie nascuti, noi ii vrem, noi suntem responsabili pentru aparitia lor in lumea asta de rahat! Orice ti-ar face, e copilul tau, e obligatia ta  sa-l cresti si sa-l educi Tu!


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 21 Iun 2016, 22:40
  •  
    • 2115 mesaje
    21 Iun 2016, 01:05
    0 0
    Esti jalnic, regret ca mi-am pierdut timpul scriindu-ti!
  •  
    • 742 mesaje
    21 Iun 2016, 11:36
    0 0
    Nu poti condamna un om aprent,nu cer nimanui o cana cu apa cind afara ploua.In spatele acestor cuvinte sta o istorie de neimaginat,Recunosc ca toti parintii isi doresc ca...copii lor sa ajunga in viata ceva,sa-l ai prin preajma,sa cresti nepoteii,dar prea mult am fost morcovit.E un tip de om care sa nu-l primesti in casa,credeti ca eu scriu aiurea?Va fii un soc pentru el cind va trebui sa munceasca pt el,oare tata de unde a avut ?Prea mult m-a furat atit mama lui cit si el.
  •  
    • 11561 mesaje
    21 Iun 2016, 11:50
    0 0
    Alin42 said:Nu poti condamna un om aprent,nu cer nimanui o cana cu apa cind afara ploua.In spatele acestor cuvinte sta o istorie de neimaginat,Recunosc ca toti parintii isi doresc ca...copii lor sa ajunga in viata ceva,sa-l ai prin preajma,sa cresti nepoteii,dar prea mult am fost morcovit.E un tip de om care sa nu-l primesti in casa,credeti ca eu scriu aiurea?Va fii un soc pentru el cind va trebui sa munceasca pt el,oare tata de unde a avut ?Prea mult m-a furat atit mama lui cit si el.

     

      Este  jalnic  sa  ajunci  sa  scrii  asa  despre  copilul  si  mama  copilului  tau , fara  ca  tu  sa  nu  ti  pui  nici  o  intrebare!!!?????

       Cum  ai  ajuns  sa  devii  tata , fara  sa  fii  pregatit , si  daca  ceea  ce  spui  despre  fosts  e  adevarat , cum  de  te  ai  "pricopsit"  cu  ea!!!????????

  •  
    • 3765 mesaje
    21 Iun 2016, 11:55
    0 0
    Alin42 said:Sa gasit un motiv ca in urma cu 3 ani masa la baiat l-ar fi tinut vre-o 3 luni si acuma vrea sa faca el dreptate.Ca eu l-am pacalit...sa vina la mine inapoi.doamnee.propriu zis el ma contactat si mi-a zis ca de 2 luni sta la cineva.am zis ..hai acasa.se pare ca am gresit.

     

    [.....................]


    Acest mesaj a fost editat de către admin.forum: 24 Iun 2016, 10:19
  •  
    • 10065 mesaje
    21 Iun 2016, 12:18
    0 0
    Stai strimb si judeca drept, Aline . Doar nu vrei sa ocupi un loc printre ai furati, scuipati, batuti, lasati fara pensii s.a.m.d De situatia e scapata de sub control (dupa nenumarate incidente neplacute) si nu poate fi redresata cu calm si vorba buna ... schimbam foaia . Dar cu azi ne ciondanim miine ne popacim si astfel o tinem la infinit, nu prea are cum se limpezi apele.

    Situatia-i nasoala , dar intr-un fel sau altul trebuesc indreptate lucrurile , altfel nicicind nu se astearna linistea, cred eu.