OFF.

  •  
    • 151 mesaje
    21 Iun 2016, 13:24
    2 0
    white_storm2 said:
    Alin42 said:Mersi de incurajare,cunosc foarte bine legiile in Romania,baiatul are probleme tehnice.bine-nteles invatat zic eu.Pot spune cu mina pe inima ca nu-l mai vreau sa-l vad in viata mea,mi-a facut prea mult rau.atit mama lui cit si fratele vitreg crescut de mine 18 ani.Toti 3 pt mine nu mai exista,eu am o noua familie ,acuma am nevoie de liniste.Sa gasit un motiv ca in urma cu 3 ani masa la baiat l-ar fi tinut vre-o 3 luni si acuma vrea sa faca el dreptate.Ca eu l-am pacalit...sa vina la mine inapoi.doamnee.propriu zis el ma contactat si mi-a zis ca de 2 luni sta la cineva.am zis ..hai acasa.se pare ca am gresit.Am colegi care mi-au spus sa nu accept impacarea,cunoscundul,am ajuns la vorbele lor.Referitor la relatia mea actuala,nota 11.

     

     

     Ha, nu vrei sa-ti mai vezi propriul copil? Pai da-mi voie sa-ti spun ca esti  un cretin, copiii nu cer sa fie nascuti, noi ii vrem, noi suntem responsabili pentru aparitia lor in lumea asta de rahat! Orice ti-ar face, e copilul tau e obligatia ta este sa-l cresti si sa-l educi Tu!

     

     

    Whitestorm,

     

    intr-o lume normala este asa cum spui tu.

    dar lumea in care traim nu mai este de mult ... normala.

     

    Daca deschizi zilnic un jurnal, este imposibil sa nu dai peste cazuri de-acum banale, cum ar fi:

     

    - fiul fara ocupatie isi bate tatal pt a-i fura pensia, ca sa-si cumpere bautura

    - fiul alcoolizat isi violeaza mama

    - fiul isi bate mama

    - fiul si fiica isi dau afara mama sau tatal din casa, si se instaleaza ei cu tanara familie

    - fiul si fiica isi abandoneaza mama singura si batrana in spital sau la un azil si nu-si mai amintesc de ea decat la moarte, ca sa mosteneasca ceva

    - fiul isi injunghie tatal

    - tatal isi violeaza propria fiica

    - fiul isi violeaza sora mai mica sau sora handicapata

    -fiul si fiica nu-i dau de mancare mamei/tatalui batran si neputincios si senil , in speranta ca moare mai repede

     

    Te intrebi :

    pana unde trebuie sa tolerezi comportamentul anti-social al propriului copil devenit adult ?

     

    Vine o vreme cand trebuie sa spui STOP. Ca sa-ti salvezi viata si putinii ani care ti-au mai ramas de trait.

     

    Eu banuiesc ca Domnul Alin , dincolo de ce ne-a povestit, ascunde drama violentei propriului copil. Daca se trezeste cu el , beat la usa, cu inca doi gealati, ce ar trebui sa faca ? Sa-i deschida usa? Sa astepte ca mielul o lovitura in moalele capului si sa-i dea si pensia eventual ?

     

    L-a crescut de bine de rau, cat s-a priceput . Acum a ajuns major, pe picioarele lui, e timpul sa-si vada de viata lui, sa o ia in piept, sa vada cat de greu e sa te descurci singur, daramite sa mai ai si un copil in ingrijire...


    Viata e prea scurta si trece prea repede  ca sa ti-o petrece in ura, in conflicte, in judecati...

    Fiecare sa-si vada de drumul lui si ar fi mai bine pt toata lumea:
    -domnul alin cu sotia actuala
    -tanarul cu viata lui de tanar
    -mama tanarului cu viata ei

    De ce sa stea agatati unii de altii aiurea , in nervi si cearta, cand au posibilitatea sa traiasca linistiti dar separati ?!
  •  
    • 10065 mesaje
    21 Iun 2016, 14:51
    0 0
    Cunosc caz unde, Gicu, l-o furat, vindut, alergat pe taxo ... grupa mare . I-o vindut pina si tigla de pe casa. Ca doar ce, eti tata si tre sa-mi dai, altfel iti iau io !

    Hmmm ... Daca n-ai tras linie la timpul si momentul potrivit ...

    In cazul de fata nu prea fi vorba de-un copil care sa nu-si dea seama de ceea ce face . Asadar, garda sus !

    Un altul, "adolescentul feroce" ce dupa divortul parintilor a ramas si locuit cu mama-sa.
    Apoi vine timpul ca tata-su sa se recasatoreasca si normal, fisioru' il viziteaza . Apoi tintaru prost crescut (de ma-sa) ce face, dupa ce ca-i omenit si pus la masa de actuala, face gargara . Ii rugat cu frumosu pentru nus-ce maruntis iar el , smardoiu' , ii raspunde cu " auzi fa, tu nu-mi dai mie ordine ... ca poate-ti trag si vreo una ..."
    Hauleuuu ... cred ca de era fii-meu, ii faceam cratita huler nu alta . Sau ii infiletam un spit in cur de n-apuca a deschide poarta ... 'cea ma-tii de necioplit ... ia ramii tu frumusel acolo la ma-ta si n-aveti decit sa va scoateti ochii, ca la mine nu tine vrajeala . Ai doar doua variante, tinere : ordine si disciplina sau ordine si disciplina ! E la libera alegere, tinete !





    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 21 Iun 2016, 14:52
  •  
    • 12625 mesaje
    21 Iun 2016, 15:09
    0 0
    Urata poveste. D-le Alin , din cate vad si tu ca si fosta nevasta ati esuat lamentabil in cresterea copilului. Dar inca are 19 ani sa inteleg. Poate il mai poti aduce pe drumul cel bun. Nu iti recomand nimic. Spre doar sa ai capul pe umeri sa gestionezi situatia. Oricum ar fi ea.
  •  
    • 742 mesaje
    21 Iun 2016, 15:14
    0 0
    Coana Mare...ai atins niste puncte adevarate,l-am crescut cum am putut,i-am oferit ce multi nu putea avea.dar am primit inapoi ceea ce nu visam vreodata..URA..si mama lui era spectator.Schimbarea a venit si am devenit eu spectator,si dupa mintea mamei lui a facut sa-l intarite asupra mea Oare e corect.asta e multumire?Toata problema e ca nu va mai fii bani cazuti din cer,si atunci scormonim motive de venit bani,poot spune ca era un punct care eu nu am contribuit la bani.3 luni dar 7 ani chiar nu a contat?Stau si ma gindesc ..daca ameninta oare cistiga ceva?Oare daca mama lui la invrajbit impotriva mea oare are ceva de cistigat?Eu vreau liniste, macar de acuma incolo,anii care au mai ramas.
  •  
    • 2115 mesaje
    21 Iun 2016, 22:25
    0 0
    coana_mare said:

     

     

     

    Whitestorm,

     

    intr-o lume normala este asa cum spui tu.

    dar lumea in care traim nu mai este de mult ... normala.

     

    Daca deschizi zilnic un jurnal, este imposibil sa nu dai peste cazuri de-acum banale, cum ar fi:

     

    - fiul fara ocupatie isi bate tatal pt a-i fura pensia, ca sa-si cumpere bautura

    - fiul alcoolizat isi violeaza mama

    - fiul isi bate mama

    - fiul si fiica isi dau afara mama sau tatal din casa, si se instaleaza ei cu tanara familie

    - fiul si fiica isi abandoneaza mama singura si batrana in spital sau la un azil si nu-si mai amintesc de ea decat la moarte, ca sa mosteneasca ceva

    - fiul isi injunghie tatal

    - tatal isi violeaza propria fiica

    - fiul isi violeaza sora mai mica sau sora handicapata

    -fiul si fiica nu-i dau de mancare mamei/tatalui batran si neputincios si senil , in speranta ca moare mai repede

     

     

     




     Coana mare, in (e.l.) ultimii 7 ani baiatul a fost crescut de "dl" Alin, deci educatia lui a dat gres, atat a putut domnul, iar rezultatul este cel care este. Daca tatal a gresit, de ce doar copilul este de vina?
    Si cum poti sa pui egal intre neintelegerile cu fosta si prostioarele facute de propriul copil? Fosta e fosta, daca ar fi mers bine lucrurile erau impreuna, dar copilul tau il ai pentru toata viata, nu e ca si cum ma incurca pisica asta, ia da-o dracului, o scot pe usa si-am scapat de grija ei! 
     


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 22 Iun 2016, 13:12
  •  
    • 10065 mesaje
    21 Iun 2016, 23:52
    0 0
    Se pare ca nu prea esti impacat cu tine , Aline. Cu trecutul nici atit si iti faci singe rau degeaba. Oricum, asupra lui nu mai ai nici un control . De nu realizeaza de unu singur ce si cum, eu nu cred ca are vreun rost a ii da cu ti-am facut si-am dres, de recompensa nici nu peate fi vorba . Ca ma-sa in stinga, ca ma-sa in dreapta , ca l-o imbirligat , ca nustiu ce. Asa o fi, ca astfel le place unora , is meniti pentru a face sa miroase urit , atit pot . Se merita a iti macina creeri cu ei ? Cu siguranta nu.
    Din punctul meu de vedere ti-ai facut datoria, l-ai crescut (cum ai putut) , e major, e voiajor ... faca ce doreste, daca in sinul familiei tale nu se simte bine. E liber .
    De cu averarat ai cauta linistea (ce nu prea pare) ai gasi-o iute . Ai o relatie de nota 11 zice , toate bune si frumoase ... de ce iti bagi singur ursu-n casa ? Dupa cum toate au limite, sa nu vina timpul sa i se puna pata si dragutei tale si-apoi ... te intrebi de nu cumva valiza de la usa iti apartine . Ca banui si ea linste doreste si nu circuri peste circuri la infinit .

    Ia fi tu olecuta mai barbat si indreapta situatia, de dragul viitorului, ca trecutul pare a fi destul de complicat ce nu prea merita eforturi, zic eu.

  •  
    • 742 mesaje
    22 Iun 2016, 11:31
    0 0
    Victore pot face o departajare intre trecut si viitor,in fiecare zi lucrez la viitor.Unii oameni din trecut vor sa-mi strice linistea,nu au nici o sansa.Prietena mea sa lamurit cum sta treaba in 4 ani,amai incearca sa scoata ceva bani de la mine dar nu au nici o sansa.Am vb cu avocat,e o chestie incheiata.Si iti mai spun ceva Victore...eu am casa mea,de la parinti,nu am furat cu smecherii ca fosta.Am vb cu fosta acum vre-o 4 luni despre copil,si acolo toot probleme cu baiatul,i-am spus ca nu poate sa faca marul ..prune niciodata,Tot ce e rau se mosteneste,degeaba maninca una la rahat ca nu i-am dat educatie ca despartirea noastra psihic era terminat.El avea nevoie de ambi parinti,Viata nu e matematica,poti pacali un om dar nu pe toti,eu am trait fara mama de la 10 ani,vroiam cu toata puterea ca..copilul meu sa aibe mama.Intotdeauna exista un dar,trebuie ca acei parinti sa vada un singur drum,In fine...Storm 2.era cindva si Storm 1 probabil e aceeiasi persoana,vede lucrurile aiure .binenteles nu cunoaste ffff multe lucruri ,Daca tacea filozof se facea,
     Trecutul meu a fost premeditat sa ne despartim.Eu dupa despartire am fost la avocatii,si ei m-au intrebat cum de nu mi-am dat seama de intentiile ei?Cu casa luat-a.cu copil mic.cu 100 de mil vechi dator in banca,fara mincare.fara haine scos asa pur si simpu afara.In clipa asta nu imi doresc nimic de la nimeni ,ceea ce am am prin munca mea si prin seriozitate,Singurul care a pierdut e baiatul.i-am si spus intr-un sms...fa-ti castele dar lasa-ma in pace,
  •  
    • 3765 mesaje
    22 Iun 2016, 12:07
    0 0
    io sunt de acord cu storm. daca ai avut copilul la tine timp de 7 ani ai avut timp berechet sa-l educi. dar se pare ca tu l-ai luat la tine mai mult sa nu-i platesti pensie alimentara.
    in razboiul asta al tau cu fosta, cel care a suferit a fost baiatul, pe care l-ai asociat mereu cu fosta sotie si l-ai neglijat.
    daca vrei sa cauti vinovat pentru situatie, uita-te in oglinda.
    din cate spui, esti un egoist sadea. ai primit o casa moca si te lauzi cu ea.
    Acest mesaj a fost editat de către igivansenior: 22 Iun 2016, 12:08
  •  
    • 11561 mesaje
    22 Iun 2016, 12:19
    0 0
    Alin42 said:Victore pot face o departajare intre trecut si viitor,in fiecare zi lucrez la viitor.Unii oameni din trecut vor sa-mi strice linistea,nu au nici o sansa.Prietena mea sa lamurit cum sta treaba in 4 ani,amai incearca sa scoata ceva bani de la mine dar nu au nici o sansa.Am vb cu avocat,e o chestie incheiata.Si iti mai spun ceva Victore...eu am casa mea,de la parinti,nu am furat cu smecherii ca fosta.Am vb cu fosta acum vre-o 4 luni despre copil,si acolo toot probleme cu baiatul,i-am spus ca nu poate sa faca marul ..prune niciodata,Tot ce e rau se mosteneste,degeaba maninca una la rahat ca nu i-am dat educatie ca despartirea noastra psihic era terminat.El avea nevoie de ambi parinti,Viata nu e matematica,poti pacali un om dar nu pe toti,eu am trait fara mama de la 10 ani,vroiam cu toata puterea ca..copilul meu sa aibe mama.Intotdeauna exista un dar,trebuie ca acei parinti sa vada un singur drum,In fine...Storm 2.era cindva si Storm 1 probabil e aceeiasi persoana,vede lucrurile aiure .binenteles nu cunoaste ffff multe lucruri ,Daca tacea filozof se facea,
     Trecutul meu a fost premeditat sa ne despartim.Eu dupa despartire am fost la avocatii,si ei m-au intrebat cum de nu mi-am dat seama de intentiile ei?Cu casa luat-a.cu copil mic.cu 100 de mil vechi dator in banca,fara mincare.fara haine scos asa pur si simpu afara.In clipa asta nu imi doresc nimic de la nimeni ,ceea ce am am prin munca mea si prin seriozitate,Singurul care a pierdut e baiatul.i-am si spus intr-un sms...fa-ti castele dar lasa-ma in pace,

     Esti  penibil  de  la  un  capat  la  altul , si  ti  plangi  de  mila  ca  o  muiere!!!

    Nu  asa  se  comporta  un  barbat  si  un  tata!

      Ce  ai  facut  cand  ai  avut  copilul  la  tine???

      Ai  umblat  dupa  [.............]???

     


    Acest mesaj a fost editat de către admin.forum: 23 Iun 2016, 11:01
  •  
    • 2115 mesaje
    22 Iun 2016, 17:37
    0 0
    Alin42 said:Victore pot face o departajare intre trecut si viitor,in fiecare zi lucrez la viitor.Unii oameni din trecut vor sa-mi strice linistea,nu au nici o sansa.Prietena mea sa lamurit cum sta treaba in 4 ani,amai incearca sa scoata ceva bani de la mine dar nu au nici o sansa.Am vb cu avocat,e o chestie incheiata.Si iti mai spun ceva Victore...eu am casa mea,de la parinti,nu am furat cu smecherii ca fosta.Am vb cu fosta acum vre-o 4 luni despre copil,si acolo toot probleme cu baiatul,i-am spus ca nu poate sa faca marul ..prune niciodata,Tot ce e rau se mosteneste,degeaba maninca una la rahat ca nu i-am dat educatie ca despartirea noastra psihic era terminat.El avea nevoie de ambi parinti,Viata nu e matematica,poti pacali un om dar nu pe toti,eu am trait fara mama de la 10 ani,vroiam cu toata puterea ca..copilul meu sa aibe mama.Intotdeauna exista un dar,trebuie ca acei parinti sa vada un singur drum,In fine...Storm 2.era cindva si Storm 1 probabil e aceeiasi persoana,vede lucrurile aiure .binenteles nu cunoaste ffff multe lucruri ,Daca tacea filozof se facea,
     Trecutul meu a fost premeditat sa ne despartim.Eu dupa despartire am fost la avocatii,si ei m-au intrebat cum de nu mi-am dat seama de intentiile ei?Cu casa luat-a.cu copil mic.cu 100 de mil vechi dator in banca,fara mincare.fara haine scos asa pur si simpu afara.In clipa asta nu imi doresc nimic de la nimeni ,ceea ce am am prin munca mea si prin seriozitate,Singurul care a pierdut e baiatul.i-am si spus intr-un sms...fa-ti castele dar lasa-ma in pace,

     Wow, ce tare, ti-a "furat" nevasta casa si te-a scos in drum cu un copil mic si cu datorii in banca! Si avocatii te-au lasat balta., ntz, ntz! Ai dracu avocati... A dracu nevasta...
    Rahat mananci tu, da'poti manca, pentru ca nu e un pol kilu' .
    Daca iau la bani marunti si fac analiza pe "text" desfiintez tot ce aberezi pe aici. Ai mai scris tu si erai vedeta, n-am chef sa caut, dar povestea ta e notorie pentru unii. 
    In locul tau imi apropiam copilul, fara sa ii otravesc copilaria cu mizeria dintre mine si fosta. El ce vina a avut?

  •  
    • 742 mesaje
    23 Iun 2016, 02:33
    0 0
    Piti si storm se vede de la o posta ca in toate comentariile voastre sunteti rupte de realitate.nu ma cobor la nivelul vostru..E greu sa mai fi om in ziua fe astazi..bucurativa de raul altuia.aruncati cu vb aiurea.fara un gram de discernamint.Pt personal sunteti-1 Sa plecat de la o vb si sa ajums la alta.
  •  
    • 1890 mesaje
    23 Iun 2016, 07:39
    1 0
    white_storm2 said:

     Wow, ce tare, ti-a "furat" nevasta casa si te-a scos in drum cu un copil mic si cu datorii in banca! Si avocatii te-au lasat balta., ntz, ntz! Ai dracu avocati... A dracu nevasta...
    Rahat mananci tu, da'poti manca, pentru ca nu e un pol kilu' .
    Daca iau la bani marunti si fac analiza pe "text" desfiintez tot ce aberezi pe aici. Ai mai scris tu si erai vedeta, n-am chef sa caut, dar povestea ta e notorie pentru unii. 
    In locul tau imi apropiam copilul, fara sa ii otravesc copilaria cu mizeria dintre mine si fosta. El ce vina a avut?

    Bravo, asa se pune problema! A fost preocupt cum sa se certe cu fosta, ba a mai adus si o femeie in casa cand rana copilului inca era deschisa.

    Am mai scris eu odata pe forum despre o colega de serviciu (actualmente pensionara) care a divortat dupa 13 ani de casatorie. Fetele ei aveau pe atunci 12, 10, si, respectiv, 3 ani. Sotul ei, (profesor de matematica, nu nea Gheorghe, sef de atelaj!) betivan notoriu si violent pe deasupra. Aceasta doamna nu s-a mai recasatorit, dar a stiut sa-si educe frumos fetele, toate au terminat facultati de stat cu mastere, au fost integraliste. Acum fetele sunt casatorite, la casa lor, si au la randul lor copii. Deci o femeie singura a stiut sa educe trei fete, iar doi parinti habar n-au sa gsestioneze hachitele unui singur copil. La randul lor fetele stiu sa-si aprecieze mama pentru tot ce a facut. In vacanta fetele mergeau la tara si munceau in gradina de legume a bunicilor, nu li se oferea totul pe tava. Muncind si invatand altfel apreciezi efortul parintilor. Dar daca iti vin toate sub nas, usor e sa pocnesti din degete si sa pretinzi.

    Deci, Alin 42, ai esuat lamentabil in misiunea de parinte, nu trebuie sa-ti mai spuna nimeni, vezi si singur.

    .Cred ca Dumnezeu a gresit la mecanismul conceperii copiilor, pentru ca nu toti oamenii sunt facuti sa fie parinti, dupa cum nu toti oamenii sunt facuti pentru matematica, sau muzica, sau gimnastica. Aici trebuia examen, lucrare scrisa si practica. Nu te ia valul intr-o seara si te trezesti peste noua luni cu un bebelus urlator in brate. 

  •  
    • 2115 mesaje
    23 Iun 2016, 07:49
    2 0
    Nu se bucura nimeni de raul tau, pe mine m-a frapat felul in care vorbesti despre baiatul tau cu rautate si ura parca.
    Nu-s rupta de realitate, mai rupt pari insa tu, dar toate celelalte probleme enumerate de tine mi se par exagerate maxim.
    1. Iti place sa te victimizezi de nu se poate.
    2. Nicio instanta nu ti-ar fi incredintat minorul spre crestere fara sa faci dovada ca ai o locuinta stabila si un venit cert care sa-I asigure acestuia conditiile necesare de trai, deci nu stiu cum ai ajuns tu un om fara casa si plin de datorii sa primesti copilul!
    3. Dupa divort se face partajul, partaj prin care va impartiti toate bunurile adunate de voi impreuna in timpul casniciei. O fi facut fosta farmece de ai ramas tu fara nimic, desi zici ca ai investit foarte mult si tu.
    4. Greselile/ prostiile pe care fii-tu le face sunt urmarea hartuielii dintre voi, parintii lui, cearta in care el nu avea ce cauta.
    Si ar mai fi cateva de spus dar nu mai am timp acum.
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 23 Iun 2016, 07:53
  •  
    • 11561 mesaje
    23 Iun 2016, 08:00
    0 0
    Nu va mai raciti gura degeaba!!
  •  
    • 742 mesaje
    23 Iun 2016, 12:20
    0 0
    Piti 62 cu tine nu am ce discuta,Iti fac reclamatie.
    Da....fiecare vede problema din prisma sa,nu sunt atit de neom sa nu gindesc limpede,eu sunt de fel calm,dar sunt fff multe probleme care ma abtin sa spun si totusi ma vad nevoit sa divulg anumite probleme cunoscute in nr restrins de persoane.
    Vb deocamdata in ce priveste baiatul,au fost doi frati,frati numai de mama,mama lui facea foarte mari diferente in tot ce se putea,avea de foarte multe ori dreptate,diferenta intre ei era de 5 ani.Eu care aduceam cei mai multi bani in casa ii ofeream baiatului de cite ori primeam informatia ca cel mare a primit,Evitam cit se poate scandalul,Vedeam cu ochi mei diferente majore,tot asa.baiatul ma ajuta la multe probleme in ale casei,sa format o legatura,Cind a fost sa fie plecarea mea ..totul premeditat..calcind pe tot trecutul nostru ,am plecat sii l-am intrebat la cine ramii?Normal ca a venit cu mine,Dute intr-o casa in care nu a locuit nimeni 5 ani,credeti-ma...a fost foarte greu pentru mine.In fine..au trecut anii si mi-am gasit pe cineva care am simtit ca nu era dupa profit,ea cu 1 fata...eu 1 baiat..toate bune si frumoase. La o casa fara barbat dtpdv...mi-am imaginat cum ar trebuii,munceam si la serviciu si acasa.incet....incet a inceput sa prinda contur visele mele.binenteles aveam mai multe obiective de atins si totul era in favoarea copiilor.Baiatul avea sa profite de bunatatea noastra,prima data a furat tot aurul care cuprindea 2 inele de casatorie,si cercei,de aur de la casatoria prietenei.A fost o lovitura in suflet pt mine,baiatul meu...alta data disparea bani din locul in care tineam banii casei,i-a mutat intr-o carte..si acolo i-a gasit,fenomenal,a luat masina prietenei mele si sa dus in oras resedinta de judet.la 14 km .fara carnet .fiind minor.cu alta ocazit lua cardul meu personal si scotea ce mai lasam eu acolo,,50..80...90..ron.ma trezeam cu el gol,a fost pe  la locuinta mea si mi-a vindut cazanul de rachiu..pt batrinete...a vindut niste ceaune mari din Cu..in care faceam zacusca..etc.Acuma nu demult am descoperit niste butoaie mari din tabla,,,
    Si toti intreaba ce am cu el?Mama lui a facut mai multe..doamnee..mai vb. 
  •  
    • 3765 mesaje
    23 Iun 2016, 12:34
    0 0
    Alin42 said:Piti 62 cu tine nu am ce discuta,Iti fac reclamatie.
    Da....fiecare vede problema din prisma sa,nu sunt atit de neom sa nu gindesc limpede,eu sunt de fel calm,dar sunt fff multe probleme care ma abtin sa spun si totusi ma vad nevoit sa divulg anumite probleme cunoscute in nr restrins de persoane.

    [..................]


    Acest mesaj a fost editat de către admin.forum: 24 Iun 2016, 10:18
  •  
    • 7743 mesaje
    24 Iun 2016, 09:27
    1 0
    Alin 42 si tu si mama ati facut greseli in educatia copilului
    ca parinte esti cel mai important model pentru copilul tau
    exista educarea prin model si prin consecinte... limite, reguli, consecinte
    sa nu-i mai deschizi usa nu e ok,trebuie sa existe o relatie buna parinte-copil.
    apropie-te cu dragoste de sufletul lui si se va deschide. vorbeste cu el, exista niste cicatrici, nu va fi o placere de la inceput, va fi un arici,are o varsta... dar vezi ce mai poti indrepta.
    lasa deoparte relatia cu mama lui, atitudinea negativa, ce trebuie sa te intereseze e doar copilul.

  •  
    • 11561 mesaje
    24 Iun 2016, 09:41
    0 0
    _Eva said:Alin 42 si tu si mama ati facut greseli in educatia copilului
    ca parinte esti cel mai important model pentru copilul tau
    exista educarea prin model si prin consecinte... limite, reguli, consecinte
    sa nu-i mai deschizi usa nu e ok,trebuie sa existe o relatie buna parinte-copil.
    apropie-te cu dragoste de sufletul lui si se va deschide. vorbeste cu el, exista niste cicatrici, nu va fi o placere de la inceput, va fi un arici,are o varsta... dar vezi ce mai poti indrepta.
    lasa deoparte relatia cu mama lui, atitudinea negativa, ce trebuie sa te intereseze e doar copilul.

     Ma  tem  ca  i  cam  tarziu , mai  ales  felul  in  care  pune  problema!!

    Din  pacate  in  cele  mai  multe  cazuri  copiii  pica  victimr  razboiului  dintre  parinti!

      Este  de  neinteles  de  ce  despartirile  nu  se  pot  face  in  mod  amiabil , ca  intre  doi  oameni  maturi  si  responsabili , iar  copii  sa  beneficieze  macar  de  suportul  material  al  ambilor parinti , daca  nu  si  de  cel  sufletesc , care  este  mult  mai  important!!

  •  
    • 7743 mesaje
    24 Iun 2016, 10:20
    1 0
    Nu e tarziu, niciodata nu e prea tarziu sa te apropii de copilul tau.
    va fi copilul lui si la 80 de ani
    daca e deschis la minte poate recunoaste ca a gresit, poate sa fie alaturi de el si poate incerca sa faca ce trebuie,sa faca din el OM.
  •  
    • 137 mesaje
    24 Iun 2016, 10:20
    0 0
    Buna ziua, incercati sa nu va mai adresati jigniri. Daca nu puteti empatiza cu o persoana, evitati sa oferiti un raspuns ofensator.

    O zi frumoasa sa aveti!