Vrăjitorie 2016

  •  
    • 2115 mesaje
    22 Oct 2016, 18:02
    1 1
    Cu bolile incurabile nu te pui, n-ai nimic de facut!
  •  
    • 79 mesaje
    22 Oct 2016, 19:58
    0 0
    Cred ca am dat o falsa impresie cu o credinta exagerata,nu sunt fanatica,dar cred in minuni,cred in D-zeu,dar fiecare e liber sa creada ce vrea si pana la urma daca intrb cine imi raspunde,asa a fost sa fie,EL acolo sus are nevoie si de ingeri.Cat despre donatii si bani dati la popi departe de mine,e adevarat am fost prin cateva manastiri ,m-am rugat mult,am aprins o lumanare,am dat un acatist,m-am spovedit si-am lasat la cutia milei un leu,ce daca dadeam mii de euro ii lua D-zeu mita si-mi facea copilul bine?Dar stii uneori cand aud de vreo manastire unde spune cineva ca s-a vindecat,imi fac reprosuri ca nu m-am dus peste tot.Vedeam si eu cum o mamica se taraste in jurul bisericii rugandu-se pt copilul ei si mi se parea putin ciudat,acum insa as lua toate manastirile la rand daca-s sti ca asta imi va fi salvat fiul.Nici acum nu cred ca daca m-as duce frecvent la biserica m-ar ajuta sa trec mai usor peste,multi zic,apropie-te mai mult de D-zeu si te vei linisti,da ce frate il gasesc in biserica?Lasati-ma sa-mi gestionez singura suferinta.Credinta am in suflet,ma rog in fiecare seara,D-zeu este pretutindeni ,te aude chiar si din varful muntelui,de ce nu intervine inca n-a reusit sa raspunda cineva.Cat despre Filimon,prietena mea mi-a spus ca este clarvazator,fac o plimbare ca nu-mi strica 2 ore cu masina ,ca-i aproape,sunt f curioasa ce-mi va spune,daca e asa cum sustine ar trebui sa stie multe,vom vedea
  •  
    • 3765 mesaje
    22 Oct 2016, 20:13
    1 0
    "e dai mare si tare,dar nu esti decat un fatalau,du-te nene la plimbare ,gaseste-ti pe una sa-ti tina companie,nu sta ca fraieru pe un forum de femei ca doar esti barbat,sau nu??????????????? "

    cum pula mea poti sa scrii asa ceva apoi sa vorbeste despre dumnezeu si despre ingeri!!??
  •  
    • 2115 mesaje
    22 Oct 2016, 20:24
    0 2
    BOGDY.2000 said:Cred ca am dat o falsa impresie cu o credinta exagerata,nu sunt fanatica,dar cred in minuni,cred in D-zeu,dar fiecare e liber sa creada ce vrea si pana la urma daca intrb cine imi raspunde,asa a fost sa fie,EL acolo sus are nevoie si de ingeri.Cat despre donatii si bani dati la popi departe de mine,e adevarat am fost prin cateva manastiri ,m-am rugat mult,am aprins o lumanare,am dat un acatist,m-am spovedit si-am lasat la cutia milei un leu,ce daca dadeam mii de euro ii lua D-zeu mita si-mi facea copilul bine?Dar stii uneori cand aud de vreo manastire unde spune cineva ca s-a vindecat,imi fac reprosuri ca nu m-am dus peste tot.Vedeam si eu cum o mamica se taraste in jurul bisericii rugandu-se pt copilul ei si mi se parea putin ciudat,acum insa as lua toate manastirile la rand daca-s sti ca asta imi va fi salvat fiul.Nici acum nu cred ca daca m-as duce frecvent la biserica m-ar ajuta sa trec mai usor peste,multi zic,apropie-te mai mult de D-zeu si te vei linisti,da ce frate il gasesc in biserica?Lasati-ma sa-mi gestionez singura suferinta.Credinta am in suflet,ma rog in fiecare seara,D-zeu este pretutindeni ,te aude chiar si din varful muntelui,de ce nu intervine inca n-a reusit sa raspunda cineva.Cat despre Filimon,prietena mea mi-a spus ca este clarvazator,fac o plimbare ca nu-mi strica 2 ore cu masina ,ca-i aproape,sunt f curioasa ce-mi va spune,daca e asa cum sustine ar trebui sa stie multe,vom vedea

     Ti-am zis sa deschizi topic! Imi pare rau de pierderea suferita. Daca ai ceva de spus deschite subiect nou, altfel ramai cu necunoscute si iti iei ...nemeritate!

  •  
    • 79 mesaje
    22 Oct 2016, 20:39
    0 0
    igivansenior said:"e dai mare si tare,dar nu esti decat un fatalau,du-te nene la plimbare ,gaseste-ti pe una sa-ti tina companie,nu sta ca fraieru pe un forum de femei ca doar esti barbat,sau nu??????????????? "

    cum pula mea poti sa scrii asa ceva apoi sa vorbeste despre dumnezeu si despre ingeri!!??

     

  •  
    • 79 mesaje
    22 Oct 2016, 20:40
    0 0
    Lasa draga ,ca si pe tine tot D-zeu te-a creat
  •  
    • 79 mesaje
    22 Oct 2016, 20:45
    1 0
    Da, poate am sarit un pic de la subiect,dar tu imi zgandari ranile ,aduci acuze nemeritate in necunostiinta de cauza,si n-am vrut sa las lucruri neclare
  •  
    • 2115 mesaje
    22 Oct 2016, 20:50
    2 1
    N-am avut in plan sa zgandar nimic, dar cunoscandu-l pe acest preot am spus ce stiu. Mai mult, eu
    nu cred in popi, nu ii inteleg pe oamenii care cred in puterea lor. Mie imi trebuie dovezi sa cred in ceva, ori religia tocmai pe "orbire" se bazeaza:"crede si nu cerceta!" E uimitor cata lume nu casca ochii si inghit atatea reguli, oprelisti, canoane, plus ca-si dau ultimul sfant sa participe la excursii pe la manastiri, procesiuni, isi chinuie copiii dormind in camp cateva nopti (cum a fost de sf parascheva), pupa moaste, desi s-a dovedit ca erau oase de caine! Mi se pare strigator, adica cine pe cine minte?
    Da, mai bine alegi sa mergi la un popa decat la o vrajitoare, iesi mai  ieftin si-ti descarci greutatea de pe umeri, dar nu te astepta si la "minuni", ca si el este tot un om, aia e meseria lui, are metehne ca tine si ca mine, ca noi toti, are si afacerea lui, tot muritor este.
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 23 Oct 2016, 12:44
  •  
    • 3765 mesaje
    22 Oct 2016, 22:00
    0 0
    BOGDY.2000 said:Lasa draga ,ca si pe tine tot D-zeu te-a creat

     

    stai linistita ca am inteles de aici ce spui. nu-i nevoie sa-mi trimiti mesaj.

  •  
    • 2115 mesaje
    23 Oct 2016, 13:33
    0 2
    igivansenior said:"e dai mare si tare,dar nu esti decat un fatalau,du-te nene la plimbare ,gaseste-ti pe una sa-ti tina companie,nu sta ca fraieru pe un forum de femei ca doar esti barbat,sau nu??????????????? "

    cum pula mea poti sa scrii asa ceva apoi sa vorbeste despre dumnezeu si despre ingeri!!??

     "Credinciosii" sunt cei mai ipocriti oameni, una propovaduiesc si alta fac.

  •  
    • 79 mesaje
    23 Oct 2016, 16:21
    0 0
    Mai dar nu ma mai slabiti deloc nu v-am explicat ca sunt un om normal?Nu bantui toata ziua prin popi ,dar am credinta ,stiu ca exista D-zeu,am greselile mele de care sunt constienta si oricat m-as strdui tot mai gresesc,ca na ,sunt om,de unde ati dedus voi altceva? Mai injur ,mai dracui,mai scot perle,ca asa sunt oltencele ,tari in clanta,mi-ar place sa fiu mai pocaita ,dar nu pot,poate daca m-as calugari,dar nici acolo ca stiu si eu destule povesti,iar credinta mea n-are legatura nici cu biserica nici cu popii,doar ca uneori te mai indeamna sufletul intr-o aastfel de locatie
  •  
    • 79 mesaje
    23 Oct 2016, 16:29
    0 0
    PS tusea si junghiul,sarea si piperul,as fi iesit de mult de-aci ,dar voi ma tineti activa si-mi place,altfel poate ar fi monoton,pur si simplu astept sa spuneti ceva si da poate ma tin dupa voi ,da ma scoateti,chiar daca temporar din starea mea de 2 lei,mai fug gandurile,mai uit de ale mele,
  •  
    • 2115 mesaje
    23 Oct 2016, 16:56
    1 1
    Esti grozava, unde ti-am raspuns tie, am zis "credinciosii", daca tu te simti cu musca, asta inseamna ca lumea se invarte in jurul tau? Altfel, bine ca mai uiti de griji...
  •  
    • 79 mesaje
    23 Oct 2016, 18:31
    1 0
    pai vezi de-aia mi-e drag de tine.....
  •  
    • 2115 mesaje
    24 Oct 2016, 20:31
    0 1
    BOGDY.2000 said:Mai dar nu ma mai slabiti deloc nu v-am explicat ca sunt un om normal?Nu bantui toata ziua prin popi ,dar am credinta ,stiu ca exista D-zeu,am greselile mele de care sunt constienta si oricat m-as strdui tot mai gresesc,ca na ,sunt om,de unde ati dedus voi altceva? Mai injur ,mai dracui,mai scot perle,ca asa sunt oltencele ,tari in clanta,mi-ar place sa fiu mai pocaita ,dar nu pot,poate daca m-as calugari,dar nici acolo ca stiu si eu destule povesti,iar credinta mea n-are legatura nici cu biserica nici cu popii,doar ca uneori te mai indeamna sufletul intr-o aastfel de locatie

    Olteanco, fiecare isi cauta alinare unde crede, eu n-am zis niciunde sa va luati dupa mine, mi-am spus povestile ce le aveam de spus, parerea mea si atat. Daca poti face diferenta intre povestile din carti (carti scrise tot de oameni si schimbate chiar, din timp in timp) si comportamentele mai marilor bisericii pana la cei mai umili slujitori, e treaba ta. De aia se zice "sa faci ce zice popa, nu ce face!"
     

  •  
    • 2115 mesaje
    3 Nov 2016, 05:59
    1 1
    Bogdy.2000
    Altfel, vezi ca Filimon vrea sa "se retraga", du-te repede, daca vrei sa-l mai prinzi! In locul lui va ramane un preot cu care eu am copilarit, nu pot sa-I spun parinte nicicum! Pai daca ma plimba cu carutul... Parintele Ionut...
  •  
    • 79 mesaje
    3 Nov 2016, 19:55
    0 0
    Mersi de pont,sa stii ca am sa fac tot posibilul sa ajung maine seara ,daca l-oi gasi.Oricum voi povesti experienta,sunt si eu curioasa ,vreau sa-i arat o fotografie ......
  •  
    • 2115 mesaje
    6 Nov 2016, 16:22
    0 1
    BOGDY.2000 said:Mersi de pont,sa stii ca am sa fac tot posibilul sa ajung maine seara ,daca l-oi gasi.Oricum voi povesti experienta,sunt si eu curioasa ,vreau sa-i arat o fotografie ......

     "La pomul laudat sa nu te duci cu sacul!" E mai mare zvonul decat ce poate...
    Am una "credincioasa" in familie, n-are realizari cum si-ar fi dorit, e vesnic nemultumita, frustrata, tine posturile intregi, cu riscul problemelor de sanatate care apar. De la ea stiu de popa Filimon, merge acolo periodic, dar care-I folosul? De 26 de ani se preumbla pe acolo si ce folos?
    Si mai am vreo doua, dar astea nu sunt importante.
    Ziceai ca povestesti, Bogdy, ai fost?  

  •  
    • 79 mesaje
    6 Nov 2016, 20:30
    0 0
    Nu ca n-am avut masina,fiul meu a fost la meditatie si a ajuns tarziu,stii nici eu nu cred neaparat dar trebuie sa ajung undeva si nu stiu unde.Dupa inmormantare am gasit pe spatele unei fotografii a fiului meu cel mic un mesaj,era o poza pe care o tineam in portmoneu de 2 ani ,gandeste-te ca aveam sute in casa,de ce tocmai pe aia,scrisul lui ,cu omana nesigura:SUNT MORT.plus ca am dat de cateva mesaje de la el ,arhivate in ciorne,pe telefonul meu,din perioada cand eram in spital,contin nume ,cuvinte,cifre ,litere,sunt in confuzie totala si trebuie sa le deslusesc,dar unde?
  •  
    • 2115 mesaje
    7 Nov 2016, 00:36
    0 0
    Dupa mine, lucrurile nu se rezolva la popi, dar fiecare se duce unde simte ca-I este bine.
    E.l. de inviat nu mai inviaza, trebuie doar ca tu sa te linistesti, sa lasi timpul sa-si faca treaba. 
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 7 Nov 2016, 00:42