Insarcinata dar nu vreau copilul

  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 17:21
    0 1
    carmen008 said:
    BiancaC15 said:M-am hotarat sa pastrez copilul. Nu renunt la facultate nici in timpul sarcinii nici dupa nastere. Nu stiu daca sa le spun parintilor lui si alor mei de sarcina, inca. Sau sa mai astept.

     
     Vezi ca minti? De ce sa nu le spui? Pentru ca apoi sa faci avort si sa eviti eventualele viitoare discutii contradictorii.
    Zici ca formolul face rau copilului. Dar cate ore stati cu nasul in formol? Ca de exemplu nu poti asculta dintr-un colt al camerei sau sa iei notite de la o alta colega? Fa-ti anuntata sarcina si toti te vor ocroti cum e mai bine.Si nah..mai sunt si masti ca deh esti studenta , trebuie sa stii cum sa te protejezi nu? Masca, manusi, spalari dese cu sapun, evita de a pune mana pe toate chestiile de acolo. 

     


    Undeva la 6 ore de anatomie am intr-o zi, ore care sunt legate. In laborator nu prea poti sa scrii ca doar nu pun foaia pe cadavru si scriu. La medicina oricum respiram pe gura, ca pe nas te apuca lesinul.  

  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 17:25
    0 1
    maria0612 said:
    BiancaC15 said:
    margarethe said:Din tot ce spui tu aici mie mi se pare ca se intelege un singur lucru: medicina nu e pentru tine. Poate ar fi indicat sa intelegi asta pana nu e prea tarziu. Cunosc destule absolvente de medicina care fredoneaza hartii pe la DSP sau pe la CAS pentru ca ideeea de a  face cuiva o injectie cu mana lor le tetanizeaza, efectiv.
    Cat despre ce si cat invata cei de la inginerie (mai ales cate proiecte trebuie sa faca si cate laboratoare de la care NU SE POATE LIPSI sub niciun motiv), as zice sa nu te pronunti, pana n-ai facut tu insati cativa ani de politehnica (cu ceva matematici speciale ca examen de an, eventual, ca sa fie deliciul complet).
    Din cate stiu de la rudele mele care au absolvit medicina (inainte de revolutie, nota bene), primii 4 ani sunt duri in materie de studiul efectiv, dup-aia...practica la patul bolnavului rulz. Din pacate, adeseori practica asta inseamna mai mult taiat frunza la caini rezemand peretii spitalului cam fara rost.
    Sa speram ca acum lucrurile s-au mai schimbat (in bine). 

     

    S-au schimbat pe naiba. Noi sprijinim si peretii salilor de curs. Vine profesorul-nu vine profesorul, dar nici nu anunta desi e ora 7 seara. Primii 2 ani nu e atat de greu pentru ca vii din liceu unde ti se explica totul frumos deja din anul 3 nu mai are rabdare nimeni cu tine. Si multi profesori sunt degeaba, la fiziologie vine profesoara si ne citeste de pe monitor. Sincer si eu pot sa fac asta, mai ales ca toti vedem ce citeste.  

     

    De ce te-ai dus la medicina daca e asa de greu?

     

    Nu e greu, nu am zis ca mi se pare greu. Dar conditile in care trebuie sa invatam sunt de ultimul rang. In primul an am facut practica pe un cadavru vechi din care lipseau diferite parti. Profesorul ne spunea'' aici era pancreasul( care nu mai e de mult timp)'' Mi-am ales medicina pentru ca nu sunt genul de persoana careia sa ii fie frica de sange, carne vie,oase, organe etc. Imi plac foarte mult sa le vad in realitate. Bine mortul e mai mult o stafida, dar m-am mai taiat si eu cu cutitul, mi-am facut analize si sunt persoane care inchid ochii sa nu vada sange sa nu le curga o picatura ca lesina. Si gustul sangelui imi place.( cand eram copil si ma taiam la deget il bagam in gura).

  •  
    • 12625 mesaje
    20 Oct 2015, 17:26
    0 0
    La cum descrii practica ma mir ca mai si mancati , traiti si faceti sex. Vorbesti de parca le faci fortat.
  •  
    • 21 mesaje
    20 Oct 2015, 17:31
    1 0
    BiancaC15 said:
    carmen008 said:
    BiancaC15 said:M-am hotarat sa pastrez copilul. Nu renunt la facultate nici in timpul sarcinii nici dupa nastere. Nu stiu daca sa le spun parintilor lui si alor mei de sarcina, inca. Sau sa mai astept.

     
     Vezi ca minti? De ce sa nu le spui? Pentru ca apoi sa faci avort si sa eviti eventualele viitoare discutii contradictorii.
    Zici ca formolul face rau copilului. Dar cate ore stati cu nasul in formol? Ca de exemplu nu poti asculta dintr-un colt al camerei sau sa iei notite de la o alta colega? Fa-ti anuntata sarcina si toti te vor ocroti cum e mai bine.Si nah..mai sunt si masti ca deh esti studenta , trebuie sa stii cum sa te protejezi nu? Masca, manusi, spalari dese cu sapun, evita de a pune mana pe toate chestiile de acolo. 

     


    Undeva la 6 ore de anatomie am intr-o zi, ore care sunt legate. In laborator nu prea poti sa scrii ca doar nu pun foaia pe cadavru si scriu. La medicina oricum respiram pe gura, ca pe nas te apuca lesinul.  

     

    Ce urat, eu nu stiam ca-i asa urat la medicina, sa stai toata ziua cu un cadavru, pana si in cimitir e mai frumos, macar acolo-s ingropati
    Acest mesaj a fost editat de către maria0612: 20 Oct 2015, 17:31
  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 17:34
    0 0

    Ce urat, eu nu stiam ca-i asa urat la medicina, sa stai toata ziua cu un cadavru, pana si in cimitir e mai frumos, macar acolo-s ingropati

     

    Nu e urat,deloc. Bine la un moment dat te saturi. Cadavrele nu au nume dar le botezam noi. Ion,Gheorghe etc. Nu stai toata ziua cu unu. Poti sa stai si cu 2, depinde cum ai orele puse. Cand da caldura e rau.  

  •  
    • 21 mesaje
    20 Oct 2015, 17:44
    0 1
    BiancaC15 said:

    Ce urat, eu nu stiam ca-i asa urat la medicina, sa stai toata ziua cu un cadavru, pana si in cimitir e mai frumos, macar acolo-s ingropati

     

    Nu e urat,deloc. Bine la un moment dat te saturi. Cadavrele nu au nume dar le botezam noi. Ion,Gheorghe etc. Nu stai toata ziua cu unu. Poti sa stai si cu 2, depinde cum ai orele puse. Cand da caldura e rau.  

     

    Mie mi se pare de groaza ce faceti voi. Nu stiu cum suportari
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2015, 18:52
    1 0
    Valeiii ... Bianco ...

    Da' unde-s bre organele lipsa ? Adica, pe voi nu va controleaza nimeni in traista cind plecati acasa ? Sa nu zici ca profu ... el stie ce si cum ...

    Gata, io sar peste topicul asta ca deja se facura pielea gaina pe mine ... mai am nitel si ma ia cu lesin citind de singe, carne vie si ... toate alea ...

    Fereasca ...

  •  
    • 11561 mesaje
    21 Oct 2015, 09:00
    1 0
    carmen008 said:La cum descrii practica ma mir ca mai si mancati , traiti si faceti sex. Vorbesti de parca le faci fortat.

     
    Bine  ca  nu  trebuie  sa  le  si  futa , pe cadavre  , vreau  sa  zic!!!

  •  
    • 7959 mesaje
    21 Oct 2015, 14:28
    2 0
    BiancaC15, ai un stil "latrat" de a povesti, n-ai pic de respect pentru bolnavi ca "nu-I faci faci bine cu cuvinte frumoase", nu-ti respecti practica, acele cadavre "ale nimanui" au fost oameni si ei cu vise si sperante sau neimpliniri, n-ai pic de respect pentru meseria pe care ti-ai ales-o, auzi motiv ca "nu ti-e frica de sange, carne vie si oase" si nu in ultimul rand copilul asta pe care-l porti vine la rand abia in coada prioritatilor tale. Ma intreb ce fel de medic vei fi tu oare?
    Cred ca ai deschis topic de fapt sa te lauzi ca esti la medicina si ce mizera viata ai tu, printre cadavre " imputite".
    Esti reala?
  •  
    • 7959 mesaje
    21 Oct 2015, 15:42
    3 0
    BiancaC15 said:


     
    Mi-am ales medicina pentru ca nu sunt genul de persoana careia sa ii fie frica de sange, carne vie,oase, organe etc. Imi plac foarte mult sa le vad in realitate. 

    Cu asemenea "calitati" si cu vorba-ti aspra puteai sa te faci macelar, ti se potrivea manusa.  

  •  
    • 47 mesaje
    21 Oct 2015, 15:47
    0 1
    Esti reala?

     

    Sunt foarte reala. Vrei sa iti arat poza din laborator? In  primul an am avut o colega care a incercat sa prinda intr-un selfie si cadavrul pe care practica. 

  •  
    • 11561 mesaje
    21 Oct 2015, 15:52
    4 0
    BiancaC15 said:
    Esti reala?

     

    Sunt foarte reala. Vrei sa iti arat poza din laborator? In  primul an am avut o colega care a incercat sa prinda intr-un selfie si cadavrul pe care practica. 

     
      Acum inteleg mai  bine  ce  se  intampla  in  spitalele  din  Romania , si  cand  ajungi  acolo  esti  tratat  ca  un  "cadavru"!!!!

  •  
    • 47 mesaje
    21 Oct 2015, 16:02
    0 1

      Acum inteleg mai  bine  ce  se  intampla  in  spitalele  din  Romania , si  cand  ajungi  acolo  esti  tratat  ca  un  "cadavru"!!!!

     

    Stii cum se intra mai nou la medicina? Am colegi care au dat 5000 de euro pentru admitere. Deci banii cumpara tot,insa nu aduc un om din morti inapoi pe pamant.
     

  •  
    • 7959 mesaje
    21 Oct 2015, 16:37
    2 0
    BiancaC15 said:

      Acum inteleg mai  bine  ce  se  intampla  in  spitalele  din  Romania , si  cand  ajungi  acolo  esti  tratat  ca  un  "cadavru"!!!!

     

    Stii cum se intra mai nou la medicina? Am colegi care au dat 5000 de euro pentru admitere. Deci banii cumpara tot,insa nu aduc un om din morti inapoi pe pamant.
     

    Din contra, baga mai multi.
    Tu crezi ca lumea nu stie ce examene mai dati voi azi sau ce carte mai faceti? Acum te duci cu plicul si iesi medic, unul nestiutor, needucat, fara bun simt si rauvoitor basca. 
    Oare ceilalti care au zburat in "tarile calde" unde faceau practica si pe ce cadavre de stiau meserie? 
    Pana la urma tot despre scoala povestesti, cand topicul se cheama altfel... Am dreptate sau am dreptate cu copilul? 

  •  
    • 10065 mesaje
    21 Oct 2015, 22:11
    0 0
    BiancaC15 said:
    Esti reala?

     

    Sunt foarte reala. Vrei sa iti arat poza din laborator? In  primul an am avut o colega care a incercat sa prinda intr-un selfie si cadavrul pe care practica. 

     

    Pe mine ma facura-i curios cu poza aia ...

     

    Hai, sa vedem , o sa ma uit printre degete de inceput si sper sa pot dormi la noapte .

     

  •  
    • 10065 mesaje
    21 Oct 2015, 23:56
    0 0
    Ma tii in suspans, Bianko ...

  •  
    • 1890 mesaje
    22 Oct 2015, 08:35
    0 1
    Degeaba blamati fata, nu stiti ce vorbiti. Formolul e groaznic, e in primul rand este extrem de toxic si de iritant iar combinat cu mirosul de cadavru e o nebunie! Doar inghetat v'o 500 de ani si mumificat pe deasupra s-ar putea sa nu mai miroase cadavrul. Asa ca nu va dati voi cu parerea. Starea de graviditate de obicei iti exacerbeaza simtul mirosului, unele nu suporta nici mirosul de mancare sau de detergent, parfum sau mai stiu eu ce.
    Toti doctorii recomanda la gravide liniste, odihna, (fara cafea, tigara, coca-cola, alimente nesanatoase), sa ia vitamine  pentru sarcina etc., iar ea alearga de la un troleu la altul, sta cu orele la disectie si in pauze, invata.
    La medicina se invata pe viata si pe moarte (asta daca vrei sa fii medic bun, nu felcer la Risipitii din Deal). Acum, sa-mi fie cu iertare, jos palaria absolventilor de alte facultati, dar medicina este o facultate supergrea, dureaza aproximativ 12 ani si apoi inveti toata viata. Daca ai un copil student la Medicina e ca si cum ai avea trei copii studenti la alte facultati (cheltuiala multa, cazare, masa, transport, cursuri, materiale sanitare eventual. Asta in cazul unui student bun si silitor. Daca mai frecventeaza clubul, fumeaza, scoate o fata la cafea, platit absente etc costurile escaladeaza).
    Asa ca, e foarte usor sa spui "pastreaza copilul" cand nu stii cu ce greutati se confrunta.
  •  
    • 11561 mesaje
    22 Oct 2015, 09:44
    0 0
    scorpion112 said:Degeaba blamati fata, nu stiti ce vorbiti. Formolul e groaznic, e in primul rand este extrem de toxic si de iritant iar combinat cu mirosul de cadavru e o nebunie! Doar inghetat v'o 500 de ani si mumificat pe deasupra s-ar putea sa nu mai miroase cadavrul. Asa ca nu va dati voi cu parerea. Starea de graviditate de obicei iti exacerbeaza simtul mirosului, unele nu suporta nici mirosul de mancare sau de detergent, parfum sau mai stiu eu ce.
    Toti doctorii recomanda la gravide liniste, odihna, (fara cafea, tigara, coca-cola, alimente nesanatoase), sa ia vitamine  pentru sarcina etc., iar ea alearga de la un troleu la altul, sta cu orele la disectie si in pauze, invata.
    La medicina se invata pe viata si pe moarte (asta daca vrei sa fii medic bun, nu felcer la Risipitii din Deal). Acum, sa-mi fie cu iertare, jos palaria absolventilor de alte facultati, dar medicina este o facultate supergrea, dureaza aproximativ 12 ani si apoi inveti toata viata. Daca ai un copil student la Medicina e ca si cum ai avea trei copii studenti la alte facultati (cheltuiala multa, cazare, masa, transport, cursuri, materiale sanitare eventual. Asta in cazul unui student bun si silitor. Daca mai frecventeaza clubul, fumeaza, scoate o fata la cafea, platit absente etc costurile escaladeaza).
    Asa ca, e foarte usor sa spui "pastreaza copilul" cand nu stii cu ce greutati se confrunta.

     

  •  
    • 2 mesaje
    22 Oct 2015, 11:41
    0 0


    I katespade bottega veneta pull michael kors purses cheap moncler jackets him, michael kors abercrombie "Are vans shoes coach outlet store you uhren shop tory burch sandals in longchamp outlet glasses frames the nike shoes prada outlet end longchamp burberry online shop there gucci outlet boutique clothing is the north face oakley canada no toms shoes roshe run certainty?" burberry outlet online lululemon Actually, prada tiffany and co I nike.se north face was beats audio hollister not katespade puma online shop particularly swarovski uk louis vuitton outlet afraid, swarovski crystal north face in coach black friday nike huarache the converse shoes ralph lauren end ed hardy ray ban sunglasses not celine bags michael kors previously nike shoes ray ban outlet encountered asics gel reloj this oakley sunglasses nike air force kind louis vuitton outlet calvin klein underwear of bcbg max nike.dk thing, mercurial superfly free run always basketball shoes gucci outlet felt ray ban prada handbags that chanel bags ralph lauren outlet a nike air max cheap oakley sunglasses Su ugg boots nike outlet Yi, coach outlet oakley slim new balance uggs woman's m a c cosmetics giuseppe zanotti back, juicy couture ugg a cheap jordan shoes hogan little tory burch sandals replica watches sad, nike air max 2014 north face jackets but burberry outlet online vans schuhe the nike factory outlet ralph lauren uk usual ferragamo burberry horror nike store gucci film, nike roshe run toms outlet that swarovski online shop michael kors outlet long air max soccer shoes white ralph lauren air max dress tiffany und co nike roshe woman gucci tiffany and co head ray ban prada outlet turn timberland outlet chanel sunglasses not christian louboutin hollister clothing store how. ray ban ray ban sunglasses Psychological north face gucci outlet effect michael kors outlet online zapatillas nike here, salomon schuhe tiffany and co the coach purses factory juicy couture outlet heart true religion jeans outlet coach bags outlet is rayban louis vuitton still lululemon nfl jerseys very tory burch sandals timberland outlet powerful the north face outlet michael kors outlet jump.


    This burberry outlet online abercrombie and fitch time louis vuitton softball bats by ralph lauren outlet replica watches a air max rolex watches little ralph lauren outlet online hermes stuffy burberry outlet adidas oil flat iron reebok bottles dre beats adidas online also babyliss pro gucci handbags Uncle's adidas.nl oakley sunglasses shoulder, salvatore ferragamo abercrombie and fitch said:. mcm handbags abercrombie "Black moncler jackets sale michael kors shit louis vuitton adidas hoof p90x3 hilfiger online shop is new balance shoes coach outlet to cheap true religion ray ban sunglasses deal longchamp retro jordans with mizuno insanity workout calendar zombies, michael kors outlet abercrombie and fitch this swarovski canada ralph lauren polo outlet guy polo ralph lauren air max is uggs hollister probably ugg boots michael kors outlet online not tommy hilfiger prom dresses a jordan release dates 2015 handbags outlet zombie, burberry outlet bebe clothing let pandora bracelet thomas sabo uk me hermes birkin tory burch sale come." lululemon michael kors outlet He jordan release dates 2015 tiffany jewelry took true religion outlet p90x3 a oakley sunglasses michael kors outlet online shot michael kors uhren hermes belt long ugg boots nike something michael kors nike roshe run from replica handbags rolex watches the pandora jewelry raybans bag, supra shoes uggs outlet I hollister clothing north face know levi's jeans michael kors his ugg boots retro jordans uncle ferragamo rayban bought ralph lauren outlet www.tommyhilfiger.nl me ray ban sunglasses michael kors canada three christian louboutin longchamp handbags from converse burberry outlet "Dragon toms shoes jimmy choo shoes back," coach purses adidas schuhe he ugg boots woolrich womens jakets loosen prada outlet toms shoes things louboutin outlet barbour jackets sale on glasses online louis vuitton outlet the louis vuitton outlet cheap jerseys cloth, coco chanel oakley sunglasses which new balance marc jacobs handbags really bcbg max nike roshe run is straightener coach factory outlet online a pandora christian louboutin black adidas.se pandora charms ancient michael kors outlet online tommy hilfiger knife. nike free trainer 5.0 new balance outlet It michael kors outlet michael kors looks, coach outlet instyler ionic styler or cheap true religion ralph lauren uk even hollister beats audio Ugyen new balance nike free do.

    coach factory outlet north face ralph lauren mont blanc pens polo ralph louis vuitton wedding dresses uk nike roshe polo ralph lauren outlet louis vuitton outlet tommy hilfiger outlet barbour mens jackets lululemon burberry louboutin shoes oakley adidas abercrombie oakley sunglasses purses and handbags michael jordan michael kors outlet rolex longchamp taschen oakley prescription nike air max michael kors polo ralph lauren louis vuitton tommy hilfiger louboutin shoes ugg australia swarovski baseball bats nfl jerseys nike air max replica watches nike outlet swarovski jewelry tommy hilfiger online beats audio the north face uggs outlet kate spade thomas sabo iphone 6 cases rolex watches nike schoenen michael kors outlet oakley sunglasses air jordan retro uggs outlet gucci outlet michael kors converse chucks louboutin discount shoes coco chanel louis vuitton taschen harrods christian louboutin outlet jordan shoes michael kors outlet online pandora charms mcm bags air max 2014 pandora jewelry michael kors outlet online gucci sale nike free 5.1 mac makeup lululemon canada abercrombie fitch vans store nike huarache
  •  
    • 12625 mesaje
    22 Oct 2015, 12:32
    4 0
    Scorpion am observat ca ai scos clestii. Dar daca nu vroia copil se pazea. Daca a fost o greseala si vrea copilul i-a masurile necesare. Ingheata anul ,naste,preda copilul la bunici si merge mai departe. Dar dupa cum povesteste deja mi-e sa las testament sa nu imi faca autopsie. Mi-e ca ajung sa mi se faca selfie si nu stiu cum sa zambesc cand organele imi atarna pe jos.
    Ideea e ca DACA vrea sa faca un copil il face,daca nu vrea inventeaza motive.