Insarcinata dar nu vreau copilul

  •  
    • 47 mesaje
    19 Oct 2015, 23:57
    0 3
    Eu l-aș numi "cadavru" și atât. Fără nicio legătură cu sarcina ta, care este strict treaba ta şi a sotului tău, dar enervată și oripilată de atitudinea ta față de oamenii morți, îți amintesc că au fost vii cândva, au avut aspirații, au lăsat în urma lor familii şi, crunt şi trist, au murit pe un pat de spital, în suferință și, de multe ori, din cauza medicilor. Ar fi cazul să începi să îți educi această atitudine, pentru că altfel mai târziu, ca medic, îți vor părea infecți şi unii pacienți vii. E chestiune de acel ceva elementar pe care trebuie să îl aibă un om care vrea să devină medic. Să fie omenie? Să fie compasiune? Să fie devotament orb față de omenire și suferința ei?... 

     

    Da, nu le ai cu medicina. Deci la medicina tai, despici,descompui un cadavru al unui om al strazi care nu are familie. Cadavrele provin din spitale unde sunt tinute termen de 10 zile pentru a fi revendicate. Daca nu sunt conservate iar noi, stundentii, le taiem,coasem de enspe mii de ori.  Sunt pacienti care se duc si mor in spitale fara a avea rude. Nu e vina unui medic ca un anumit tratament costa atat. Doar nu vrei sa il plateasca din banii proprii pentru a salva un strain. Oamenii normali cred ca un medic are nu stiu cate mii de euro pe luna. Are pe dracu atata. Un amarat de 2000 de lei. Oamenii cred ca un medic lucreaza 4 ore pe zi. Un medic poate opera in cursul noptii 8 ore iar dimineata sa aiba alta operatie. Realizezi ca omul ala nu a dormit de 2 zile si e in stare sa tina un bisturiu in mana si sa detina viata unui om?

    Cu ce e de vina medicul ca moare un om? Vrei sa ne donam noi organele pentru ei? Nu e vina medicului ca donatiile sunt putine. De unde sa scoatem noi o inima compatibila cu a lui daca nu exista donatori? Cand le spunem ca trebuie sa mearga in strainatate spun,, Sunteti prosti, nu stiti sa tratati''Cu ce sa tratez daca nu avem aparate? Din nefericire asta e realitatea in care traim

  •  
    • 4346 mesaje
    20 Oct 2015, 00:05
    1 0
    BiancaC15 said:
    anda22-7 said:tu ce alegi sa fii...? mama unui copil mort sau mama unui copil viu? !!!

     

    Mama unui copil viu, dar vrei sa merg cu burta la gura si sa tai cine stie ce mort de sute de ani? Sau sa zicem ca merg la cursuri insarcinata. Dupa ce fac? Renunt dupa 3 ani in care am invatat de mi-a bubuit capul? Sau trag chiulul de la ore? Nu pot sa am absente nemotivate. O absenta nemotivata= nu intru in examen.

     
    tocmai....daca il omori....tot mama vei fi...dar al uni copil mort ( "cadavru infect "- ca sa te citez ). 
    Iar absentele, motivate sau nemotivate .... nu te vor scapa de  Dreptatea Dumnezeiasca ! 

  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2015, 00:10
    0 0
    Ingriddiaconu said:Eu l-aș numi "cadavru" și atât. Fără nicio legătură cu sarcina ta, care este strict treaba ta şi a sotului tău, dar enervată și oripilată de atitudinea ta față de oamenii morți, îți amintesc că au fost vii cândva, au avut aspirații, au lăsat în urma lor familii şi, crunt şi trist, au murit pe un pat de spital, în suferință și, de multe ori, din cauza medicilor. Ar fi cazul să începi să îți educi această atitudine, pentru că altfel mai târziu, ca medic, îți vor părea infecți şi unii pacienți vii. E chestiune de acel ceva elementar pe care trebuie să îl aibă un om care vrea să devină medic. Să fie omenie? Să fie compasiune? Să fie devotament orb față de omenire și suferința ei?...

     

    Ohooo ... mai conteaza chestiile astea ?  Prea putin pun problema astfel ca si al in cauza cindva a sadit un pom . Dara na, fiecare cu logica sa.

     

    Si-apoi devenim suparaciosi cind ne e adus la cunostinta ca "ne-am ales gresit cariera" .

     

  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2015, 00:15
    1 0
    Da' ce la informatii la zi detii mai Bianca ...

    Si cu ce date exacte (eronate) de ultima ora te prezinti ...



  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 00:16
    0 1
    anda22-7 said:
    BiancaC15 said:
    anda22-7 said:tu ce alegi sa fii...? mama unui copil mort sau mama unui copil viu? !!!

     

    Mama unui copil viu, dar vrei sa merg cu burta la gura si sa tai cine stie ce mort de sute de ani? Sau sa zicem ca merg la cursuri insarcinata. Dupa ce fac? Renunt dupa 3 ani in care am invatat de mi-a bubuit capul? Sau trag chiulul de la ore? Nu pot sa am absente nemotivate. O absenta nemotivata= nu intru in examen.

     
    tocmai....daca il omori....tot mama vei fi...dar al uni copil mort ( "cadavru infect "- ca sa te citez ). 
    Iar absentele, motivate sau nemotivate .... nu te vor scapa de  Dreptatea Dumnezeiasca ! 

     Deci cadavru infect este cel pe care noi facem practica. Are minim 6 luni de la deces. Nu un copil mort de 2 zile. Infect de ce, pentru ca el de multe ori moare pe strazi. Sunt oameni ai strazii, sau bolnavi din spitale care nu sunt revendicati de nimeni. Voi nu stiti cum arata un cadavru de la medicina. Voi stiti doar mortul din sicriu, intreg nu in descompunere. Ok sunt bine conservati dar asta e natura isi pune amprenta si pe cadavrele conservate. 

  •  
    • 4350 mesaje
    20 Oct 2015, 00:20
    2 0
    BiancaC15 said:
    Eu l-aș numi "cadavru" și atât. Fără nicio legătură cu sarcina ta, care este strict treaba ta şi a sotului tău, dar enervată și oripilată de atitudinea ta față de oamenii morți, îți amintesc că au fost vii cândva, au avut aspirații, au lăsat în urma lor familii şi, crunt şi trist, au murit pe un pat de spital, în suferință și, de multe ori, din cauza medicilor. Ar fi cazul să începi să îți educi această atitudine, pentru că altfel mai târziu, ca medic, îți vor părea infecți şi unii pacienți vii. E chestiune de acel ceva elementar pe care trebuie să îl aibă un om care vrea să devină medic. Să fie omenie? Să fie compasiune? Să fie devotament orb față de omenire și suferința ei?... 

     

    Da, nu le ai cu medicina. Deci la medicina tai, despici,descompui un cadavru al unui om al strazi care nu are familie. Cadavrele provin din spitale unde sunt tinute termen de 10 zile pentru a fi revendicate. Daca nu sunt conservate iar noi, stundentii, le taiem,coasem de enspe mii de ori.  Sunt pacienti care se duc si mor in spitale fara a avea rude. Nu e vina unui medic ca un anumit tratament costa atat. Doar nu vrei sa il plateasca din banii proprii pentru a salva un strain. Oamenii normali cred ca un medic are nu stiu cate mii de euro pe luna. Are pe dracu atata. Un amarat de 2000 de lei. Oamenii cred ca un medic lucreaza 4 ore pe zi. Un medic poate opera in cursul noptii 8 ore iar dimineata sa aiba alta operatie. Realizezi ca omul ala nu a dormit de 2 zile si e in stare sa tina un bisturiu in mana si sa detina viata unui om?

    Cu ce e de vina medicul ca moare un om? Vrei sa ne donam noi organele pentru ei? Nu e vina medicului ca donatiile sunt putine. De unde sa scoatem noi o inima compatibila cu a lui daca nu exista donatori? Cand le spunem ca trebuie sa mearga in strainatate spun,, Sunteti prosti, nu stiti sa tratati''Cu ce sa tratez daca nu avem aparate? Din nefericire asta e realitatea in care traim

     20 de zile, draga, nu 10! Iar inainte de a ajunge pe mana studentilor, cadavrele sunt pregatite pt studiu de catre serviciul de cadavre de la Catedra de Anatomie, nu ajung pe mana voastra infecte!

    Dar lasa ca te faci tu mare si vezi ce si cum, momentan ai alta problema, rezolv-o pe asta si dupa aia poate te intorci pe forum sa ne mai inveti cate ceva!

  •  
    • 4350 mesaje
    20 Oct 2015, 00:22
    2 0
    BiancaC15 said:
    anda22-7 said:
    BiancaC15 said:
    anda22-7 said:tu ce alegi sa fii...? mama unui copil mort sau mama unui copil viu? !!!

     

    Mama unui copil viu, dar vrei sa merg cu burta la gura si sa tai cine stie ce mort de sute de ani? Sau sa zicem ca merg la cursuri insarcinata. Dupa ce fac? Renunt dupa 3 ani in care am invatat de mi-a bubuit capul? Sau trag chiulul de la ore? Nu pot sa am absente nemotivate. O absenta nemotivata= nu intru in examen.

     
    tocmai....daca il omori....tot mama vei fi...dar al uni copil mort ( "cadavru infect "- ca sa te citez ). 
    Iar absentele, motivate sau nemotivate .... nu te vor scapa de  Dreptatea Dumnezeiasca ! 

     Deci cadavru infect este cel pe care noi facem practica. Are minim 6 luni de la deces. Nu un copil mort de 2 zile. Infect de ce, pentru ca el de multe ori moare pe strazi. Sunt oameni ai strazii, sau bolnavi din spitale care nu sunt revendicati de nimeni. Voi nu stiti cum arata un cadavru de la medicina. Voi stiti doar mortul din sicriu, intreg nu in descompunere. Ok sunt bine conservati dar asta e natura isi pune amprenta si pe cadavrele conservate. 

      Din pacte noi am facut silvicultura sau mai rau, 4 clase! Numai tu le stii pe toate, bravo! Seara faina iti doresc!

  •  
    • 4346 mesaje
    20 Oct 2015, 00:31
    1 0
    menirea unui medic e sa salveze vieti, nu sa le omoare ! eu zic sa ti schimbi profesia, ca degeaba faci medicina daca te descotorosesti fara remuscari de o fiinta fara aparare. Mai bine te ai face strungar !!!!
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2015, 00:34
    0 0

    Cu ce e de vina medicul ca moare un om? Vrei sa ne donam noi organele pentru ei? Nu e vina medicului ca donatiile sunt putine. De unde sa scoatem noi o inima compatibila cu a lui daca nu exista donatori? Cand le spunem ca trebuie sa mearga in strainatate spun,, Sunteti prosti, nu stiti sa tratati''Cu ce sa tratez daca nu avem aparate? Din nefericire asta e realitatea in care traim

     

    Oamenii se trateaza cu vorbe faine, o vorba buna este echivalentul unui geamantan de medicamente , parerea mea .

     

  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 00:41
    0 0
    anda22-7 said:menirea unui medic e sa salveze vieti, nu sa le omoare ! eu zic sa ti schimbi profesia, ca degeaba faci medicina daca te descotorosesti fara remuscari de o fiinta fara aparare. Mai bine te ai face strungar !!!!

     doamne fereste. Cine a zis ca il omor. Cu ce vrei sa il tratez daca nu exista aparate, pastile in spitalele judetene? Cum vrei sa tratez un cancer daca nu am tratamentul impotriva lui. E ca si cand vi si imi zici ca ai problema cu inima iar eu iti dau tratament pt diabet.

  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 00:45
    0 0
    ViktorC said:

    Cu ce e de vina medicul ca moare un om? Vrei sa ne donam noi organele pentru ei? Nu e vina medicului ca donatiile sunt putine. De unde sa scoatem noi o inima compatibila cu a lui daca nu exista donatori? Cand le spunem ca trebuie sa mearga in strainatate spun,, Sunteti prosti, nu stiti sa tratati''Cu ce sa tratez daca nu avem aparate? Din nefericire asta e realitatea in care traim

     

    Oamenii se trateaza cu vorbe faine, o vorba buna este echivalentul unui geamantan de medicamente , parerea mea .

     

     

     Din pacate nu vindec un om de cancer cu vorbe bune si nici nu fac vreun transplant prin vorbe bune.

     

     

  •  
    • 4346 mesaje
    20 Oct 2015, 00:45
    0 0
    BiancaC15 said:
    anda22-7 said:menirea unui medic e sa salveze vieti, nu sa le omoare ! eu zic sa ti schimbi profesia, ca degeaba faci medicina daca te descotorosesti fara remuscari de o fiinta fara aparare. Mai bine te ai face strungar !!!!

     doamne fereste. Cine a zis ca il omor. Cu ce vrei sa il tratez daca nu exista aparate, pastile in spitalele judetene? Cum vrei sa tratez un cancer daca nu am tratamentul impotriva lui. E ca si cand vi si imi zici ca ai problema cu inima iar eu iti dau tratament pt diabet.

     
    eu ma refeream la copilul pe care vrei sa l avortezi !! 

  •  
    • 12625 mesaje
    20 Oct 2015, 00:56
    4 0
    Eu ti-as propune sa iei sarcina sa o pui in formol si peste 7 ani cand ai terminat cu medicina nasti ce zici?
    Ti-am citit toate posturile , in afara ca o dai cu am carte de invatat, ma duc , tai dreg , nu scrie nimic, fetelor sunt atat de bucuroasa ca sunt insarcinata si atat de mahnita ca trebuie sa avortez. Pentru ca intr-un final asta vei face, o dai cu invatatul incat esti unica din facultatea aia de medicina viitor savant de renume.
    Vrei o familie? dai la fara frecventa si tu si sotul, va bagati pe job-uri de zi si cresteti copii ca de aia v-ati luat. Daca nu vroiati copii ci doar carte, fara casatorie si strans aspirina intre picioare.
    Asa ca joc de glezne si multa minte. Gandeste-te ce vrei si cum vrei. 
    Am si eu verisoara medic la pediatrie in spital si cate a vazut cu burta la gura pot sa iti scriu 3 pagini. Si a terminat si facultatea , si cu 2 copii si uite ca exista. 
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2015, 01:05
    0 0
    BiancaC15 said:
    ViktorC said:

    Cu ce e de vina medicul ca moare un om? Vrei sa ne donam noi organele pentru ei? Nu e vina medicului ca donatiile sunt putine. De unde sa scoatem noi o inima compatibila cu a lui daca nu exista donatori? Cand le spunem ca trebuie sa mearga in strainatate spun,, Sunteti prosti, nu stiti sa tratati''Cu ce sa tratez daca nu avem aparate? Din nefericire asta e realitatea in care traim

     

    Oamenii se trateaza cu vorbe faine, o vorba buna este echivalentul unui geamantan de medicamente , parerea mea .

     

     

     Din pacate nu vindec un om de cancer cu vorbe bune si nici nu fac vreun transplant prin vorbe bune.

     

     

     

    Intr-adevar, in schimb il pregatesti sufleteste pentru a nu-si pierde speranta inspre bine ...

     

    Altfel, iute mai trece timpul ... de vreun ceas eram ingrijorati de sarcina iara acum facem progrese pentru a salva omenirea ...

     

  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2015, 01:29
    0 0
    Mai exista si minuni, de nu abandonezi o lupta nici in ultima secunda.

    https://www.youtube.com/watch?v=JnZcU7z_OT4
  •  
    • 7959 mesaje
    20 Oct 2015, 08:23
    2 0
    BiancaC15 said:
    anda22-7 said:menirea unui medic e sa salveze vieti, nu sa le omoare ! eu zic sa ti schimbi profesia, ca degeaba faci medicina daca te descotorosesti fara remuscari de o fiinta fara aparare. Mai bine te ai face strungar !!!!

     doamne fereste. Cine a zis ca il omor. Cu ce vrei sa il tratez daca nu exista aparate, pastile in spitalele judetene? Cum vrei sa tratez un cancer daca nu am tratamentul impotriva lui. E ca si cand vi si imi zici ca ai problema cu inima iar eu iti dau tratament pt diabet.

     Ce sa vindeci tu, mai fetita? Te vazusi cu diploma in mana deja? Mai ai de tras pana acolo, esti de tot rasul pana una-alta: te dai studenta la medicina si graviduta din greseala!
    Lasa tu problemele din spitale ca are cine sa vorbeasca despre ele , tu vezi-ti de scoala ta si mai lucreaza la "omenie"!
    Fereasca sfantul de medici care gandesc ca tine!!!!! 

  •  
    • 11561 mesaje
    20 Oct 2015, 08:27
    1 0
    White_Storm said:
    BiancaC15 said:Buna. Ma numesc Bianca, am 23 de ani. Sunt casatorita de 2 ani si amandoi suntem studenti la medicina. Acum cateva zile ma simteam foarte rau asa ca am facut mai multe teste de sarcina care au iesit pozitive. I-am spus si sotului meu care s-a bucurat, la fel si eu dar doar pe moment. M-am gandit mai bine ca nu pot merge insarcinata la medicina si sa stau 4 ore langa un cadavru descompus. De renuntat la facultate nici nu se pune problema deoarece nu am intrat din prima, eu sunt anul 3 el anul 4. Nu i-am spus ca as vrea sa fac avort pentru ca stiu ca nu este de acord. Parintii nostri inca nu stiu de sarcina, de la facultate nu pot lipsii de la un anumit curs pentru ca imi e rau.  Nu stiu ce sa fac.

     Bah, da' multi mai sunteti studenti la medicina! Deh, daca se intra mai usor ca altadata... Fereasca sfantul!
    Daca sunteti taman la medicina voi nu stiati ca daca te joci cu putza fara masuri de protectie riscati o sarcina nedorita? Da, si eu sunt tot la medicina...
     

     Ai  grija  cum  te  joci  cu  prosopul , daca  esti  tot  la  medicina!!!

  •  
    • 7959 mesaje
    20 Oct 2015, 08:34
    0 0

     Ciudoaso, esti "geloasa" pe asta mica, ca e gravida, ha?


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 21 Oct 2015, 21:52
  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 10:35
    0 0
    M-am hotarat sa pastrez copilul. Nu renunt la facultate nici in timpul sarcinii nici dupa nastere. Nu stiu daca sa le spun parintilor lui si alor mei de sarcina, inca. Sau sa mai astept.
  •  
    • 386 mesaje
    20 Oct 2015, 10:39
    0 0
    BiancaC15 said:M-am hotarat sa pastrez copilul. Nu renunt la facultate nici in timpul sarcinii nici dupa nastere. Nu stiu daca sa le spun parintilor lui si alor mei de sarcina, inca. Sau sa mai astept.


    Wow, bravo, ma bucur mult! Vei vedea ca vei reusi! Crezi ca nu s-ar bucura parintii daca le-ai spune? Avand in vedere ca sunteti inca studenti poate...
    Ma bucur mult pentru voi si va doresc numai bine!