Insarcinata dar nu vreau copilul

  •  
    • 11561 mesaje
    20 Oct 2015, 10:41
    0 0
    Vaiiiiiiiiiiii , o sa avem un nepotel!!!
  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 10:53
    0 0
    Pasarea-Spin said:
    BiancaC15 said:M-am hotarat sa pastrez copilul. Nu renunt la facultate nici in timpul sarcinii nici dupa nastere. Nu stiu daca sa le spun parintilor lui si alor mei de sarcina, inca. Sau sa mai astept.


    Wow, bravo, ma bucur mult! Vei vedea ca vei reusi! Crezi ca nu s-ar bucura parintii daca le-ai spune? Avand in vedere ca sunteti inca studenti poate...
    Ma bucur mult pentru voi si va doresc numai bine! Ai lui s.ar bucura. Ai mei si.ar face griji si tot felul de scenari. Cum ar fi sa pierd sarcina din cauza stresului de la facultate.
  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 11:36
    0 0
    Eu niciodata nu m-am stresat la facultate. De invatat invat usor dar mie frica la anatomie. Sunt bine conservati dar mirosul este tot cel de mort cu amestec de formol. Sunt persoane si persoane care sunt sau nu,, alergice,, la formol. Am colege care dupa o ora trebuie sa iasa fiindca le e rau de la miros sau le ustura ochii. Ma gandesc ca acel miros sa nu fie toxic pt copil.
  •  
    • 2313 mesaje
    20 Oct 2015, 14:41
    2 0
    In cazul asta, eu nu vad decat o solutie: lasa medicina si apuca-te de silvicultura. La silvicultura, pe langa faptul ca admiterea nu poate fi o problema pentru cineva atat de valoros ca tine, ai si avantajul ca nu e nevoie (oare?) sa te prezinti la cursuri.
    Nu m-as hazarda sa-ti recomand, totusi, ingineria, pentru ca grea o fi medicina, dar mate si fizica ie si mai grele. Chiar grele rau, nu-i asa?
  •  
    • 11561 mesaje
    20 Oct 2015, 14:44
    0 0
    BiancaC15 said:Eu niciodata nu m-am stresat la facultate. De invatat invat usor dar mie frica la anatomie. Sunt bine conservati dar mirosul este tot cel de mort cu amestec de formol. Sunt persoane si persoane care sunt sau nu,, alergice,, la formol. Am colege care dupa o ora trebuie sa iasa fiindca le e rau de la miros sau le ustura ochii. Ma gandesc ca acel miros sa nu fie toxic pt copil.

     
    Ma  intreb  la  ce  v  ati  gandit  amandoi , in  timp  ce  va  calareati  "fara" , studenti  la  medicina  fiind!!!?????Sau  nu  stiati  ce  i  aia???

  •  
    • 2313 mesaje
    20 Oct 2015, 15:05
    1 0
    Gluma ca gluma, dar sa va zic o faza reala: cand a terminat tatal meu liceul, dirigintele i-a recomandat sa urmeze medicina sau silvicultura, intrucat avea o inclinatie deosebita pentru stiintele naturii. Tata mare s-a consultat cu o cunostinta, medic intors de putin timp de pe front, despre ce-ar fi de facut. Medicul i-a spus, fara urma de ezitare: silvicultura sa faca, sa asculte cantecul pasarilor, nu gemetele bolnavilor.
    Ceea ce s-a si intamplat. Si n-au fost niciodata regrete! 
    Arma la spinare, palaria verde cu pampon din par de mistret pe-o ureche si hai la drum: paduraru-i padurar, mai, maaaaaiiiiii! 
    Eh, voi cu silvicultura voastra, mi-ati amintit de taica-meu, Dumnezeu sa-l odihneasca!
    Acest mesaj a fost editat de către margarethe: 20 Oct 2015, 15:44
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2015, 15:11
    0 0
    Si io care vroiam sa ma fac popa , da' mi-au zis : ma copchile, baga-ti mintile-n cap ca asta nu-i de tine ... !




    https://www.youtube.com/watch?v=Xt6pzCK1fCI



  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2015, 15:15
    0 0
    Adevarul e ca padurarii au viata frumoasa . Am citeva rude in silvicultura printre care doi veri primari (un el si o ea ) .

  •  
    • 2313 mesaje
    20 Oct 2015, 15:25
    0 0
    Culmea coincidentei e ca taica-meu chiar urma sa devina preot; a urmt 3 ani la seminarul teologic dar, atunci cand au venit comunistii la putere, au desfiintat seminariile teologice (si chiar si bisericile, pentru scurt timp), iar elevii seminaristi au fost transferati la licee laice. As zice, deci, ca soarta decide adesea, indiferent de preferintele omului. 
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2015, 15:41
    0 0
    Io, copchil incapatinat urc dupa cei mari in clopotnita Bisericii in ideia sa trag si io nitel acolo de funie insa, asa istet am fost incit o dat clopotul cu mine de pamint .Am tras zdravan de funie dar nu am elibert-o din miini dupa cum ar fi trebut apoi o noua "priza" ... si iote-asa m-o ridicat in sus si n-am mai aterizat pe picioare ...

    Ah, de parca vad acum ...



    Am "gustat" si din asta ...

  •  
    • 6557 mesaje
    20 Oct 2015, 15:48
    1 0
    eu pe cel mare l-am nascut in ultimul an de facultate, e drept ca inginerie, da' ma rog ))
    o sa-ti fie greu, dar daca vrei intr-adevar ai sa reusesti pana la urma
    am o prietena care si-a nascut prima fetita in anul intai de rezidentiat, a avut garzi chiar pana in ziua in care a nascut si foarte repede a trebuit sa se intoarca iar la munca
    cu ajutor din partea celor din jurul tau ai sa reusesti
    incearca insa sa nu privesti copilul ca pe o povara acum ca te-ai hotarat sa-l pastrezi
  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 16:01
    0 0
    panselutas said:eu pe cel mare l-am nascut in ultimul an de facultate, e drept ca inginerie, da' ma rog ))
    o sa-ti fie greu, dar daca vrei intr-adevar ai sa reusesti pana la urma
    am o prietena care si-a nascut prima fetita in anul intai de rezidentiat, a avut garzi chiar pana in ziua in care a nascut si foarte repede a trebuit sa se intoarca iar la munca
    cu ajutor din partea celor din jurul tau ai sa reusesti
    incearca insa sa nu privesti copilul ca pe o povara acum ca te-ai hotarat sa-l pastrezi

     

    Acum imi sariti in cap ca am spus de inginerie si silvicultura. Sa te intreb ceva. Cand lipseai pe motiv medical, duceai scutire probabil. Pentru cursurile pierdute ce faceai? Le luai de la un coleg? Noi chipurile trebuie sa platim ore de recuperare. Pana acum la mine nu s-a intamplat niciodata dar la alta grupa da. Nu il vad ca pe o povara, dar imi e mila de el sa il tin langa un mort si 6 ore cat am anatomie. Da, pot sa ies cand vreau din laborator dar cum profesoara vorbeste( de parca e moara stricata) extrem de repede acum ies ea povesteste de inima si cand intru e la sistemul digestiv. E printre putinele facultatii la care nu stai jos 6 ore ci in picioare. 

  •  
    • 4350 mesaje
    20 Oct 2015, 16:08
    0 0
    BiancaC15 said:
    panselutas said:eu pe cel mare l-am nascut in ultimul an de facultate, e drept ca inginerie, da' ma rog ))
    o sa-ti fie greu, dar daca vrei intr-adevar ai sa reusesti pana la urma
    am o prietena care si-a nascut prima fetita in anul intai de rezidentiat, a avut garzi chiar pana in ziua in care a nascut si foarte repede a trebuit sa se intoarca iar la munca
    cu ajutor din partea celor din jurul tau ai sa reusesti
    incearca insa sa nu privesti copilul ca pe o povara acum ca te-ai hotarat sa-l pastrezi

     

    Acum imi sariti in cap ca am spus de inginerie si silvicultura. Sa te intreb ceva. Cand lipseai pe motiv medical, duceai scutire probabil. Pentru cursurile pierdute ce faceai? Le luai de la un coleg? Noi chipurile trebuie sa platim ore de recuperare. Pana acum la mine nu s-a intamplat niciodata dar la alta grupa da. Nu il vad ca pe o povara, dar imi e mila de el sa il tin langa un mort si 6 ore cat am anatomie. Da, pot sa ies cand vreau din laborator dar cum profesoara vorbeste( de parca e moara stricata) extrem de repede acum ies ea povesteste de inima si cand intru e la sistemul digestiv. E printre putinele facultatii la care nu stai jos 6 ore ci in picioare. 

     Fix ca la silvicultura adica, nici aia nu prea stau jos!

  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2015, 16:09
    0 0
    Fa-r de eforturi nu "cresti mare" ...

    Ce oameni si astia ... nu se gindesc si ei ca avem si noi probleme, ploua, nameti, n-avem chef de iesit din casa ...

    Cum crezi tu Binaco ca au ajuns in stadiul de a preda ? Ei nu au trecut prin fazele astea ? Sau stateau in fotele ca in club-uri de cinci stele ...

  •  
    • 6557 mesaje
    20 Oct 2015, 16:10
    0 0
    n-am lipsit la cursuri nici o data
    am avut parte de o sarcina buna asa ca nu a fost nevoie sa lipsesc
    chiar eram plina de energie in perioada aia
    examenele mi le-am dat pe toate, chiar daca simteam uneori ca de la stres facea tumbe pe la mine prin burta )
    mi-am sustinut si examenul de stat cand el avea 2 luni aproape
    conteaza foarte mult cum iti va fi sarcina, daca o sa ai parte de o sarcina nu prea buna iti va fi intr-adevar greu
  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 16:12
    0 0

    Acum imi sariti in cap ca am spus de inginerie si silvicultura. Sa te intreb ceva. Cand lipseai pe motiv medical, duceai scutire probabil. Pentru cursurile pierdute ce faceai? Le luai de la un coleg? Noi chipurile trebuie sa platim ore de recuperare. Pana acum la mine nu s-a intamplat niciodata dar la alta grupa da. Nu il vad ca pe o povara, dar imi e mila de el sa il tin langa un mort si 6 ore cat am anatomie. Da, pot sa ies cand vreau din laborator dar cum profesoara vorbeste( de parca e moara stricata) extrem de repede acum ies ea povesteste de inima si cand intru e la sistemul digestiv. E printre putinele facultatii la care nu stai jos 6 ore ci in picioare. 

     Fix ca la silvicultura adica, nici aia nu prea stau jos!

     

    La silvicultura nu stai zilnic cu cadavrul in camera. Inveti frunze,animale,soluri pe scurt stiintele naturii. La medicina, ,, Ti-a tremurat mana cam tare sau a durat cam mult, mai exerseaza.'' Si asa de la 2 ore ajungi sa faci acelas lucru vreo 6 ore in continuu.  

  •  
    • 2313 mesaje
    20 Oct 2015, 16:30
    0 0
    Din tot ce spui tu aici mie mi se pare ca se intelege un singur lucru: medicina nu e pentru tine. Poate ar fi indicat sa intelegi asta pana nu e prea tarziu. Cunosc destule absolvente de medicina care fredoneaza hartii pe la DSP sau pe la CAS pentru ca ideeea de a  face cuiva o injectie cu mana lor le tetanizeaza, efectiv.
    Cat despre ce si cat invata cei de la inginerie (mai ales cate proiecte trebuie sa faca si cate laboratoare de la care NU SE POATE LIPSI sub niciun motiv), as zice sa nu te pronunti, pana n-ai facut tu insati cativa ani de politehnica (cu ceva matematici speciale ca examen de an, eventual, ca sa fie deliciul complet).
    Din cate stiu de la rudele mele care au absolvit medicina (inainte de revolutie, nota bene), primii 4 ani sunt duri in materie de studiul efectiv, dup-aia...practica la patul bolnavului rulz. Din pacate, adeseori practica asta inseamna mai mult taiat frunza la caini rezemand peretii spitalului cam fara rost.
    Sa speram ca acum lucrurile s-au mai schimbat (in bine). 
  •  
    • 47 mesaje
    20 Oct 2015, 16:39
    0 0
    margarethe said:Din tot ce spui tu aici mie mi se pare ca se intelege un singur lucru: medicina nu e pentru tine. Poate ar fi indicat sa intelegi asta pana nu e prea tarziu. Cunosc destule absolvente de medicina care fredoneaza hartii pe la DSP sau pe la CAS pentru ca ideeea de a  face cuiva o injectie cu mana lor le tetanizeaza, efectiv.
    Cat despre ce si cat invata cei de la inginerie (mai ales cate proiecte trebuie sa faca si cate laboratoare de la care NU SE POATE LIPSI sub niciun motiv), as zice sa nu te pronunti, pana n-ai facut tu insati cativa ani de politehnica (cu ceva matematici speciale ca examen de an, eventual, ca sa fie deliciul complet).
    Din cate stiu de la rudele mele care au absolvit medicina (inainte de revolutie, nota bene), primii 4 ani sunt duri in materie de studiul efectiv, dup-aia...practica la patul bolnavului rulz. Din pacate, adeseori practica asta inseamna mai mult taiat frunza la caini rezemand peretii spitalului cam fara rost.
    Sa speram ca acum lucrurile s-au mai schimbat (in bine). 

     

    S-au schimbat pe naiba. Noi sprijinim si peretii salilor de curs. Vine profesorul-nu vine profesorul, dar nici nu anunta desi e ora 7 seara. Primii 2 ani nu e atat de greu pentru ca vii din liceu unde ti se explica totul frumos deja din anul 3 nu mai are rabdare nimeni cu tine. Si multi profesori sunt degeaba, la fiziologie vine profesoara si ne citeste de pe monitor. Sincer si eu pot sa fac asta, mai ales ca toti vedem ce citeste.  

  •  
    • 21 mesaje
    20 Oct 2015, 17:02
    0 0
    BiancaC15 said:
    margarethe said:Din tot ce spui tu aici mie mi se pare ca se intelege un singur lucru: medicina nu e pentru tine. Poate ar fi indicat sa intelegi asta pana nu e prea tarziu. Cunosc destule absolvente de medicina care fredoneaza hartii pe la DSP sau pe la CAS pentru ca ideeea de a  face cuiva o injectie cu mana lor le tetanizeaza, efectiv.
    Cat despre ce si cat invata cei de la inginerie (mai ales cate proiecte trebuie sa faca si cate laboratoare de la care NU SE POATE LIPSI sub niciun motiv), as zice sa nu te pronunti, pana n-ai facut tu insati cativa ani de politehnica (cu ceva matematici speciale ca examen de an, eventual, ca sa fie deliciul complet).
    Din cate stiu de la rudele mele care au absolvit medicina (inainte de revolutie, nota bene), primii 4 ani sunt duri in materie de studiul efectiv, dup-aia...practica la patul bolnavului rulz. Din pacate, adeseori practica asta inseamna mai mult taiat frunza la caini rezemand peretii spitalului cam fara rost.
    Sa speram ca acum lucrurile s-au mai schimbat (in bine). 

     

    S-au schimbat pe naiba. Noi sprijinim si peretii salilor de curs. Vine profesorul-nu vine profesorul, dar nici nu anunta desi e ora 7 seara. Primii 2 ani nu e atat de greu pentru ca vii din liceu unde ti se explica totul frumos deja din anul 3 nu mai are rabdare nimeni cu tine. Si multi profesori sunt degeaba, la fiziologie vine profesoara si ne citeste de pe monitor. Sincer si eu pot sa fac asta, mai ales ca toti vedem ce citeste.  

     

    De ce te-ai dus la medicina daca e asa de greu?
  •  
    • 12625 mesaje
    20 Oct 2015, 17:11
    0 0
    BiancaC15 said:M-am hotarat sa pastrez copilul. Nu renunt la facultate nici in timpul sarcinii nici dupa nastere. Nu stiu daca sa le spun parintilor lui si alor mei de sarcina, inca. Sau sa mai astept.

     
     Vezi ca minti? De ce sa nu le spui? Pentru ca apoi sa faci avort si sa eviti eventualele viitoare discutii contradictorii.
    Zici ca formolul face rau copilului. Dar cate ore stati cu nasul in formol? Ca de exemplu nu poti asculta dintr-un colt al camerei sau sa iei notite de la o alta colega? Fa-ti anuntata sarcina si toti te vor ocroti cum e mai bine.Si nah..mai sunt si masti ca deh esti studenta , trebuie sa stii cum sa te protejezi nu? Masca, manusi, spalari dese cu sapun, evita de a pune mana pe toate chestiile de acolo.