Semnificatia viselor

  •  
    • 248 mesaje
    14 Apr 2014, 14:55
    0 0
    Cat despre botez....este discutabil...
    Este adevărat că, în caz de urgență, oricine poate boteza?
    Surprinzător, răspunsul este da. Acest botez se numește botezul de necesitate. În mod normal, doar preotul sau episcopul poate săvârși botezul. Însă Canoanele 44 și 45 ale Sfântului Nichifor Mărturisitorul ne spun că în lipsa preotului poate boteza și călugărul simplu sau diaconul, iar la vreme de mare nevoie, dacă pruncul e pe moarte, îl poate boteza orice creștin, bărbat sau femeie, și chiar tatăl pruncului. Cum? Afundând pruncul de trei ori în apă curată și rostind formula botezului: „Se botează robul (roaba) lui Dumnezeu (numele), în numele Tatălui, amin, și al Fiului, amin, și al Sfântului Duh, amin, acum și pururea și în vecii vecilor, amin”, sau mai pe scurt „Se botează robul (roaba) lui Dumnezeu (numele), în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, amin”. Deci oricine care este la rândul său botezat, deci este creștin ortodox, poate boteza pruncul, însa numai dacă pruncul este muribund. Dacă timpul îngăduie este de preferință ca cel care botează sa fie un creștin cu o viață mai îmbunătățită și să fie bărbat. Daca nu, chiar și părinții copilului îl pot boteza. Important e ca cel care botează să rostească formula botezului menționată mai sus. Dacă nu există condiții de afundare a pruncului, se poate boteza și prin stropire în chipul crucii. Iar dacă pruncul trăiește, părinții trebuie să-i spună preotului ce au făcut, iar preotul va săvârși toată slujba botezului, în afară de afundarea pruncului în apă. „De nevoie, și monahul simplu şi nepreoţit botează copil, aşijderea şi diaconul.” - Canonul 44 al Sfântului Nichifor Mărturisitorul „Pruncii cei nebotezaţi, când nu este de faţă preotul, se cade a-i boteza oricine s-ar întâmpla, măcar şi însuşi tatăl lor, sau oricare altul, numai să fie creştin. Şi nu păcătuieşte.” - Canonul 45 al Sfântului Nichifor Mărturisitorul. „Se cuvine a şti iarăşi, că de va fi pruncul slab, precum mai sus s-a zis, şi nu s-ar întâmpla preot, atunci ca să nu moară pruncul nebotezat, orice parte bărbătească ortodoxă, sau nefiind nimenea dintre bărbaţi, atunci moaşa sau oricare altă femeie, luând apă, să-l boteze, zicând „Se botează robul (roaba) lui Dumnezeu (numele), în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, amin”. Iar de va trăi pruncul după acest Botez, trebuie să fie adus la preot, ca să plinească ungerea cu Sfântul și Marele Mir şi toată slujba Botezului, după cuviinţă.” - indicație din Molitfelnic; Molitfelnicul este cartea folosită de către preot, care cuprinde printre altele și rânduiala slujbei Botezului.
        P.S.: Orice regula are exceptiile ei, dar, daca se poate asa cum trebuie o facem, daca nu, apelam la alte variante pana cand se poate....
    Acest mesaj a fost editat de către simika: 14 Apr 2014, 14:55
  •  
    • 248 mesaje
    14 Apr 2014, 15:30
    2 0
    zorro_ said:Cu mila lui Dumnezeu, eu nevrednicul Zorro, sunt gata sa va ajut pacatoaselor.

    Eu, pacatoasa de mine, daca voi avea nevoie de ajutor, am sa ti-l cer, dar pe Anda nu ai cum sa o ajuti, ei trebuie sa ii pupi mana care spera ca ii va fi asezata intr-o cutie cu Sfinte moaste candva....

  •  
    • 248 mesaje
    14 Apr 2014, 15:36
    1 0
    Stiu ca am fost depasita cand am jignit-o pe Anda, dar nu am mai putut si nici nu imi cer scuze, dar, promit solemn, aici scris, ca nu am sa o mai citez, sau daca imi scrie la pareri, nu am sa ii mai raspund, ca sunteti satui de meciul anda-simika....
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Apr 2014, 15:43
    0 0
    simika said:Cat despre botez....este discutabil...
    Este adevărat că, în caz de urgență, oricine poate boteza?
    Surprinzător, răspunsul este da. Acest botez se numește botezul de necesitate. În mod normal, doar preotul sau episcopul poate săvârși botezul. Însă Canoanele 44 și 45 ale Sfântului Nichifor Mărturisitorul ne spun că în lipsa preotului poate boteza și călugărul simplu sau diaconul, iar la vreme de mare nevoie, dacă pruncul e pe moarte, îl poate boteza orice creștin, bărbat sau femeie, și chiar tatăl pruncului. Cum? Afundând pruncul de trei ori în apă curată și rostind formula botezului: „Se botează robul (roaba) lui Dumnezeu (numele), în numele Tatălui, amin, și al Fiului, amin, și al Sfântului Duh, amin, acum și pururea și în vecii vecilor, amin”, sau mai pe scurt „Se botează robul (roaba) lui Dumnezeu (numele), în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, amin”. Deci oricine care este la rândul său botezat, deci este creștin ortodox, poate boteza pruncul, însa numai dacă pruncul este muribund. Dacă timpul îngăduie este de preferință ca cel care botează sa fie un creștin cu o viață mai îmbunătățită și să fie bărbat. Daca nu, chiar și părinții copilului îl pot boteza. Important e ca cel care botează să rostească formula botezului menționată mai sus. Dacă nu există condiții de afundare a pruncului, se poate boteza și prin stropire în chipul crucii. Iar dacă pruncul trăiește, părinții trebuie să-i spună preotului ce au făcut, iar preotul va săvârși toată slujba botezului, în afară de afundarea pruncului în apă. „De nevoie, și monahul simplu şi nepreoţit botează copil, aşijderea şi diaconul.” - Canonul 44 al Sfântului Nichifor Mărturisitorul „Pruncii cei nebotezaţi, când nu este de faţă preotul, se cade a-i boteza oricine s-ar întâmpla, măcar şi însuşi tatăl lor, sau oricare altul, numai să fie creştin. Şi nu păcătuieşte.” - Canonul 45 al Sfântului Nichifor Mărturisitorul. „Se cuvine a şti iarăşi, că de va fi pruncul slab, precum mai sus s-a zis, şi nu s-ar întâmpla preot, atunci ca să nu moară pruncul nebotezat, orice parte bărbătească ortodoxă, sau nefiind nimenea dintre bărbaţi, atunci moaşa sau oricare altă femeie, luând apă, să-l boteze, zicând „Se botează robul (roaba) lui Dumnezeu (numele), în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, amin”. Iar de va trăi pruncul după acest Botez, trebuie să fie adus la preot, ca să plinească ungerea cu Sfântul și Marele Mir şi toată slujba Botezului, după cuviinţă.” - indicație din Molitfelnic; Molitfelnicul este cartea folosită de către preot, care cuprinde printre altele și rânduiala slujbei Botezului.
        P.S.: Orice regula are exceptiile ei, dar, daca se poate asa cum trebuie o facem, daca nu, apelam la alte variante pana cand se poate....

     

     nu e nimic discutabil despre Botez, eventual doar in capu tau. Da  e adevarat ca orcine poate administra Botezul daca indeplineste cerintele Bisericii, dar asta nu inseamna nicidecum ca exista Botez online, la fel cum niciun alt sacrament din cele sapte nu poate fi administrat decat in prezenta celui care il primeste!!!

    Asa ca probabil regulile tale au si exceptiile lor si alea inventate de tine!

  •  
    • 4346 mesaje
    14 Apr 2014, 15:54
    1 0
    simika said:
    anda22-7 said:rabdarea ta ajuns la maxim????? vezi sa nu plesnesti!!! In plus de ce mi ar fi rusine sa ti spun ca ( virgula ) crezi in invatatura draceasca din moment ce asta i adevarul!!. Cine sustine ca e crestin ..pai ala aplica tot ce tine de crestinism., nu si apleaca urechea dupa toate aiurelile inventate de diversi guru!!!!

     
    O ultima intrebare si am terminat cu tine ca nu vad ca nu ai limite vad si ma si obosesti: sa inteleg ca tu ai citit invatatura draceasca din moment ce spui ca eu cred in ea, nu?  Draga mea, tu doar sustii ca esti crestina atata tot. Daca invatatura drageasca, cum spui tu,  m-a invatat sa am grija de familie, sa fac copii, sa muncesc, sa am prieteni pe care sa-i ajut si la bine si la rau, sa accept caracterul fiecaruia in parte si sa nu profit de bunatatea altora, atunci da, sunt ceea ce spui tu ca sunt si ma simt mai mult decat bine in pielea mea! Asa ca inceteaza sa imi spui tu mie in ce cred, in ce fel cred ca nu ma cunosti!!!! Te-am jignit, te simti ofensata? Dar eu cum ma simt cand e a nu stiu cata oara cand ma jignesti si ma pui la zid cand nici macar nu ma cunosti. 

     

    Invatatura draceasca e tot ce e impotriva crestinismului si mai ales impotriva lui Dumnezeu. Doar pt ca ai fost botezata ortodoxa nu inseamna ca ti s a si asigurat mantuirea atat timp cat negi cu vehementa adevarurile crestine! Crestin adevarat e cel care aceepta intreaga invatatura si o si aplica. In plus pun pariu ca si guru Bivolaru tot ortodox a fost botezat , dar dupa cum se vede ii slujeste satanei!!!

     

    Si daca tot se apropie Sarbatoarea Invierii Domnului, nu ti ar strica sa recitesti crezul, macar sa stii ce se sarbatoreste peste cateva zile!!!

     

    Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul,
    Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
    Si intru Unul Domn Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
    Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.
    Lumina din Lumina,
    Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iara nu facut;
    Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;
    Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
    S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara,
    Si S-a facut om;
    Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat;
    Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
    Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui;
    Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
    A caruia imparatie nu va avea sfarsit.
    Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul,
    Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit,
    Carele a grait prin prooroci.
    Intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica;
    Marturisesc Un Botez, spre iertarea pacatelor;
    Astept invierea mortilor;
    Si viata veacului ce va sa vie.
    Amin!

     

    PS: dupa cum vezi scrie INVIEREA MORTILOR, nu reincarnarea mortilor!!!


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 14 Apr 2014, 16:44
  •  
    • 248 mesaje
    14 Apr 2014, 17:34
    0 0
    zorro_ said:crezul cu prostii , aveti ?

    Tine-ma bine ca am promis ca nu ii mai scriu nimic, dar e de groasa. Imi spune mie de Crez pe care-l stiu de la gradinita, sa ma ia si cu psalmii ca ii stiu si pe aia, facem concurs daca e! Le stiu pe toate si nu ma dau mare ca ea! Ba stai, chiar ma dau, acum fac asta!

  •  
    • 248 mesaje
    14 Apr 2014, 17:36
    0 0
    teorie, teorie, teorie, dar cu practica stam prost!
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Apr 2014, 17:40
    0 0
    simika said:teorie, teorie, teorie, dar cu practica stam prost!

     

    ai dreptate! degeaba stii Crezul din gradinita...Crezul nu se recita ca si cum ai zice catelus cu parul cret, Crezul se aplica!!!  ca doar de aia contine intreaga esenta a CRESTINISMULUI!

     

    poate imi arati si mie, unde anume scrie de reincarnare!!!!


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 14 Apr 2014, 17:41
  •  
    • 248 mesaje
    14 Apr 2014, 17:44
    0 0
    tralala blabla bla....yuhuuu!!!!!!!!!
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Apr 2014, 17:55
    0 0
    gata, ai amutit????????!!!!
  •  
    • 272 mesaje
    14 Apr 2014, 18:56
    0 0
    anda22-7 said:
    simika said:
    anda22-7 said:rabdarea ta ajuns la maxim????? vezi sa nu plesnesti!!! In plus de ce mi ar fi rusine sa ti spun ca ( virgula ) crezi in invatatura draceasca din moment ce asta i adevarul!!. Cine sustine ca e crestin ..pai ala aplica tot ce tine de crestinism., nu si apleaca urechea dupa toate aiurelile inventate de diversi guru!!!!

     
    O ultima intrebare si am terminat cu tine ca nu vad ca nu ai limite vad si ma si obosesti: sa inteleg ca tu ai citit invatatura draceasca din moment ce spui ca eu cred in ea, nu?  Draga mea, tu doar sustii ca esti crestina atata tot. Daca invatatura drageasca, cum spui tu,  m-a invatat sa am grija de familie, sa fac copii, sa muncesc, sa am prieteni pe care sa-i ajut si la bine si la rau, sa accept caracterul fiecaruia in parte si sa nu profit de bunatatea altora, atunci da, sunt ceea ce spui tu ca sunt si ma simt mai mult decat bine in pielea mea! Asa ca inceteaza sa imi spui tu mie in ce cred, in ce fel cred ca nu ma cunosti!!!! Te-am jignit, te simti ofensata? Dar eu cum ma simt cand e a nu stiu cata oara cand ma jignesti si ma pui la zid cand nici macar nu ma cunosti. 

     

    Invatatura draceasca e tot ce e impotriva crestinismului si mai ales impotriva lui Dumnezeu. Doar pt ca ai fost botezata ortodoxa nu inseamna ca ti s a si asigurat mantuirea atat timp cat negi cu vehementa adevarurile crestine! Crestin adevarat e cel care aceepta intreaga invatatura si o si aplica. In plus pun pariu ca si guru Bivolaru tot ortodox a fost botezat , dar dupa cum se vede ii slujeste satanei!!!

     

    Si daca tot se apropie Sarbatoarea Invierii Domnului, nu ti ar strica sa recitesti crezul, macar sa stii ce se sarbatoreste peste cateva zile!!!

     

    Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul,
    Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
    Si intru Unul Domn Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
    Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.
    Lumina din Lumina,
    Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iara nu facut;
    Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;
    Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
    S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara,
    Si S-a facut om;
    Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat;
    Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
    Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui;
    Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
    A caruia imparatie nu va avea sfarsit.
    Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul,
    Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit,
    Carele a grait prin prooroci.
    Intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica;
    Marturisesc Un Botez, spre iertarea pacatelor;
    Astept invierea mortilor;
    Si viata veacului ce va sa vie.
    Amin!

     

    PS: dupa cum vezi scrie INVIEREA MORTILOR, nu reincarnarea mortilor!!!

     

    Amin!

     

  •  
    • 687 mesaje
    15 Apr 2014, 00:42
    4 0
    Mda... religia e unul dintre cele mai sensibile subiecte, lucruri delicate care nu trebuiesc dezvoltate tocmai din cauza contradictiilor uneori din cele mai inversunate lipsite as puteaspune de acea smerenie, modestie si piosenie. Nu zic ca nu esti credincoiasa, ba chiar te inteleg perfect dar parca ceva s-a schimbat putin cate putin la tine . Faptul ca lumea te critica ca judeci fara niciun drept de replica din partea nimanui ti-a creeat un fel de satiscatie trufasa si nicidecum nu te deranjeaza si te inteleg perfect. Doar ca tocmai asata-i partea trista cu tine, un om pios si plin de evlavie e modest si nu judeca si mai ales nu jigneste atat de urat. Mandria si aroganta n-au ce cauta la un om care crede in Dumnezeu banuiesc ca fara voia ta ai devenit in timp. Respect credinta fiecaruia inclusiv pe-a ta dar crede-ma te impui grosolan de cele mai multe ori fortezi omul sa gandeasca cum stii tu ca e corect. Dumnezeu nu obliga cu atata inversunare ii iubeste deopotriva si pe cei atei chiar, tot copiii Lui sunt, le lasa timp sa-si gaseasca calea. Imi amintesc cand locuiam in Bucuresti aveam o prietena care s-a casatorit si ea si locuiam aproape, ne vizitam des. Sotul ei ateu convins. In preajma sarbatorilor pascale rulau mereu filme cu Isus iar el atat de vehement a urlat cat a putut(era si un pic sub aburii alcoolului): Mie sa mi se arate dom'le ca exista Dumnezeu, eu vreau sa mi se arate sa cred asa ceva. Si acum mi se face pielea de gaina cand imi amintesc. In clipa urmatoare a cazut tot corpul suspendat la bucatarie cu toate farfuriile, paharele ce mai aveau ei pe acolo. A inmarmurit si el dar noi. Credeti-ma ca de atunci in fiecare an cand au concediu fac turul Romaniei in pelerinaj pe la toate manastirile. A dorit din tot sufletul un semn, se citea pe expresia fetei lui si l-a primit. Asta a fost ca o paranteza. Acum o sa ma opresc aici doar din simplul motiv ca am oroare sa citesc postari de km de fraze si ce mie nu-mi place altuia nu-i fac. Revin.
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Apr 2014, 00:55
    0 0
    mda probail pana nu pica si peste tine dulapul..o s o tii tot cu reincarnarea!!!!
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Apr 2014, 01:13
    0 0
    kundalini said:Mda... religia e unul dintre cele mai sensibile subiecte, lucruri delicate care nu trebuiesc dezvoltate tocmai din cauza contradictiilor uneori din cele mai inversunate lipsite as puteaspune de acea smerenie, modestie si piosenie. Nu zic ca nu esti credincoiasa, ba chiar te inteleg perfect dar parca ceva s-a schimbat putin cate putin la tine . Faptul ca lumea te critica ca judeci fara niciun drept de replica din partea nimanui ti-a creeat un fel de satiscatie trufasa si nicidecum nu te deranjeaza si te inteleg perfect. Doar ca tocmai asata-i partea trista cu tine, un om pios si plin de evlavie e modest si nu judeca si mai ales nu jigneste atat de urat. Mandria si aroganta n-au ce cauta la un om care crede in Dumnezeu banuiesc ca fara voia ta ai devenit in timp. Respect credinta fiecaruia inclusiv pe-a ta dar crede-ma te impui grosolan de cele mai multe ori fortezi omul sa gandeasca cum stii tu ca e corect. Dumnezeu nu obliga cu atata inversunare ii iubeste deopotriva si pe cei atei chiar, tot copiii Lui sunt, le lasa timp sa-si gaseasca calea. Imi amintesc cand locuiam in Bucuresti aveam o prietena care s-a casatorit si ea si locuiam aproape, ne vizitam des. Sotul ei ateu convins. In preajma sarbatorilor pascale rulau mereu filme cu Isus iar el atat de vehement a urlat cat a putut(era si un pic sub aburii alcoolului): Mie sa mi se arate dom'le ca exista Dumnezeu, eu vreau sa mi se arate sa cred asa ceva. Si acum mi se face pielea de gaina cand imi amintesc. In clipa urmatoare a cazut tot corpul suspendat la bucatarie cu toate farfuriile, paharele ce mai aveau ei pe acolo. A inmarmurit si el dar noi. Credeti-ma ca de atunci in fiecare an cand au concediu fac turul Romaniei in pelerinaj pe la toate manastirile. A dorit din tot sufletul un semn, se citea pe expresia fetei lui si l-a primit. Asta a fost ca o paranteza. Acum o sa ma opresc aici doar din simplul motiv ca am oroare sa citesc postari de km de fraze si ce mie nu-mi place altuia nu-i fac. Revin.

     

    Din contra , adevarul se spune indiferent cui nu i convine. Deci dupa cum vezi e odiferenta intre a judeca si a spune un adevar ce a fost revelat de Dumnezeu! Evident ca fiecare e liber sa creada in toate idioteniile inventate, unele de oameni, altele de diavol..dar asta nu inseamna ca ar trebui sa fiu de acord cu minciuna  doar pt unii traiesc in bezna!

     

    asta cu fortatul e doar parerea ta! in plus aici nu e vb de ce cred eu ca ar fi corect , ci Dumnezeu ce a lasat sa fie corect si total adevarat.

    Si referitor la atei, sigur ca Dumnezeu ii iubeste pe toti la fel..dar asta nu inseamna ca daca mor in starea aceasta, n o sa ajunga in iad  pe veci!!!

  •  
    • 687 mesaje
    15 Apr 2014, 03:34
    0 0
    Treaba ta dar asta e prima impresie pe care mi-ai lasat-o. Am vazut replici intre tine si altii cat am hoinarit pe la alte rubrici, unde tu esti cea care jigneste din prima. Poti fi si modesta daca te straduiesti dar fiecare cu defectele si pacatele lui. Cam atat am avut de relatat in ce te priveste. E fix problema ta si n-o sa te schimbi, pt ca simt asta dar sfatul meu e sa nu te impui in mod grosolan. Iti poti exprima opiniile intr-un mod mai pasnic. N-ai ce pierde. Revin pe subiecte mai mistice imediat ce am timp la dispozitie mai mult in special reincarnarea. App habar n-am ce e kabala as putea afla pe google dar n-am nici timp nici chef.
  •  
    • 2085 mesaje
    15 Apr 2014, 10:03
    1 0
    kundalini said:Treaba ta dar asta e prima impresie pe care mi-ai lasat-o. Am vazut replici intre tine si altii cat am hoinarit pe la alte rubrici, unde tu esti cea care jigneste din prima. Poti fi si modesta daca te straduiesti dar fiecare cu defectele si pacatele lui. Cam atat am avut de relatat in ce te priveste. E fix problema ta si n-o sa te schimbi, pt ca simt asta dar sfatul meu e sa nu te impui in mod grosolan. Iti poti exprima opiniile intr-un mod mai pasnic. N-ai ce pierde. Revin pe subiecte mai mistice imediat ce am timp la dispozitie mai mult in special reincarnarea. App habar n-am ce e kabala as putea afla pe google dar n-am nici timp nici chef.

     

    Anda, Kundalini zice bine.


    Acest mesaj a fost editat de către mama_omida: 15 Apr 2014, 10:10
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Apr 2014, 10:48
    0 0
    kundalini said:Treaba ta dar asta e prima impresie pe care mi-ai lasat-o. Am vazut replici intre tine si altii cat am hoinarit pe la alte rubrici, unde tu esti cea care jigneste din prima. Poti fi si modesta daca te straduiesti dar fiecare cu defectele si pacatele lui. Cam atat am avut de relatat in ce te priveste. E fix problema ta si n-o sa te schimbi, pt ca simt asta dar sfatul meu e sa nu te impui in mod grosolan. Iti poti exprima opiniile intr-un mod mai pasnic. N-ai ce pierde. Revin pe subiecte mai mistice imediat ce am timp la dispozitie mai mult in special reincarnarea. App habar n-am ce e kabala as putea afla pe google dar n-am nici timp nici chef.

     

    daca prin jignire intelegi sa i spui cuiva adevarul, chiar daca nu vrea sa l auda ..atunci ai dreptate!in caz contrar iti sugerez niste dioptrii mai mari, ca vezi lucrurile tocmai invers!

  •  
    • 687 mesaje
    16 Apr 2014, 00:07
    2 0
    Asa cum pe pamant sunt ierarhii intre oameni, la fel si in cer sunt intre entitati. Pe pamant sunt oameni evoluati spiritual care pe parcursul nenumaratelor reintrupari, evolueaza tot mai mult. Unii ajung in lumea spiritelor albe, cea mai inalta clasa ierarhica, adica cea a sfintilor, a celor care nu mai au nevoie de o alta reincarnare. Or acolo se stie ca ajung enorm de putini, cei desavarsiti in credinta catre Dumnezeu. Unii bebelusi care mor la nastere sau dupa cateva luni, sau anisori aceia sunt spirite f evoluate, spiritele albastre, cea a ingerilor, la fel care nu mai au nevoie decat de acea ultima reintrupare. Corpul omenesc e ca o inchisoare stramta, murdara grea si vascoasa, nu e deloc o placere sa reintri in trupul tau care ti se pare strain si-ti starneste doar mila, la baza asta stau marturiile celor ce au trecut prin moarte clinica si in urma acelei voci blajine dar poruncitoare de a se reintoarce pt ca nu si-au incheiat inca misiunea cu care au venit, se intorc la viata. Exact cum se inregistreaza pe o banda sau caseta asa se inregistreaza si in stratul 3 al aurei tot ce ai facut pe pamant cu bune si rele. Ca-ntr-o oglinda in cateva zeci de secunde ti se deruleaza toata viata si primul judecator esti chiar tu, te rusinezi, te miri de unele pe care le-eai uitat dar mai ales suferi pt raul facut cuiva si simti durerea aceluia de 7 ori mai mult. Asta pana la judecata de apoi cand vom fi judecati de Cel Atotputernic. Inca de sus stii exact cum va decurge viata ta pe pamant inainte de o noua reincarnare, ce patimi si ce suferinte vei patimi in urma pacatelor din viata anterioara. Dupa o mica perioada de la nastere uitam tot, pt ca asa a lasat Dumnezeu. Cei ologi cu handicapuri fizice severe de lanastere nu trebuiesc priviti cu mila sau dispret. Aceia trebuisc priviti cu deosebit respect, au ales singuri calea cea mai grea pt evolutie spirituala. Pe pamant nu e bine sa te atasezi de nimic. Cei ahtiati dupa averi, bautura,placeri carnale ce depasesc limitele normale, dupa moartea trupului sufletul lor se ridica undeva la nivelul norilor in primul strat cel a sufletelor gri. Unii tanjesc sa urce dar nu pot pt ca sufletul lor e incarcat cu particule grele de tina ce atana greu. E ca si cum ai tine mana pe flacara de la aragaz si te retragi ca te arde. Multi nici nu constientizeaza ca au murit si ratacesc pe pamant....dar asta e o alta istorie...deja m-am extins prea mult. Revin...
  •  
    • 4346 mesaje
    16 Apr 2014, 04:30
    1 0
    Nimic din toate astea nu e adevarat, dar tu poti sa crezi si n stele cazatoare, spiridusi si alte idiotenii pe care le visezi noaptea!. in Biblie este cuprins tot adevarul si scrie f clar ca nu exista nicio reincarnare. In plus pana la Judecata Universala, exista Judecata Particulara care e la 40 de zile dupa ce moare fiecare.
    Vai de tine si de zilele tale ca satana ti a luat mintile si mai duci si pe altii pe calea lui!!!
  •  
    • 687 mesaje
    16 Apr 2014, 09:19
    0 0
    Nu induc pe nimeni in eroare, nu pretind sa creada nimeni. E ceea ce simt si cred eu ca multi altii. Pe tine nu te condamn pt ca te inteleg asa vei fi si in lumea de dincolo cu aceeasi credinta nestramutata, vei intalni spirite asemenea tie si iti va prinde bine toata practica, rugaciunile facute in timpul vietii. In ce priveste cele 40 zile e adevarat sufletului i se va hotari soarta; stanga sau la dreapta. Dar ca o paranteza bine de stiut pt cei decedati conteaza f.mult rugaciunile celor vii timp de 40 zile caci se stie ca aceia nu mai pot face nimic pt ei insisi. Hehehe tu chiar imi esti draga in vehementa ta, fratele meu, mama mea sunt exact ca tine. Nu pot spune nimic ca sar cu pasaje din biblie, argumente solide. Nu ma contrazic cu nimeni pt ca respect ceea ce simte si crede fiecare, sincer spun asta.